همانگونه که بیان شد، در ایران حق انحصاری استفاده از علامت باثبت بدست خواهد آمد. لذا مالک علامت تجارتی ثبت شده به طور کاملا انحصاری، حق استفاده از علامت را خواهد داشت.

حقوق استفاده از علامتهای تجاری

استفاده از علامت تجارتی، روش معمول تجار و تولید کنندگان برای معرفی کالاها یا خدمات تولیدی با عرضه شده توسط مؤسسات تولیدی و تجارتی مختلف است و در صورتی این هدف به خوبی محقق می شود که هر علامت تجارتی منحصر به فرد باشد. به این دلیل حمایت هایی که نسبت به علامت تجارتی صورت می گیرد عمدتا ناظر به اعطای نوعی حق انحصاری در استفاده از علامت تجارتی برای دارنده آن است.

استفاده از علامت تجارتی، خود موجب ایجاد حقوق دیگری که مرتبط با استعمال علامت تجارتی است، می شود و در ادامه علاوه بر تشریح و توضیح حق استفاده از علامت تجارتی، که از ثبت علامت ناشی می شود، به حقوق دیگری که از این حق ناشی می گردد می پردازیم.

حق استفاده انحصاری از علامت تجارتی

اکثر کشورها اعطاء حق استعمال انحصاری براساس ثبت را به عنوان اصلی ترین و کامل ترین نوع حمایت از علائم تجارتی مورد شناسایی قرار داده اند. ایران نیز از این امر مستثنی نیست. همان گونه که بیان شد طبق ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری سال ۸۶ «حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.

همچنین، مطابق بند ۱ ماده ۹ قانون علایم تجارتی ۱۹۹۴ انگلیس نیز این حق انحصاری به مالک علامت ثبت شده اعطاء گردیده است.

مالک علامت ثبت شده حق استفاده خواهد داشت، به این معناست که مالک علامت حق دارد علامت را بر روی کالاها و بسته بندی آنها به کار ببرد و همچنین حق دارد که کالاهای خود را تحت آن علامت در بازار عرضه نماید و علامتش را در تبلیغات، بروشورهای تجارتی، اسناد و ... به کار ببرد. همچنین، مالک علامت تجاری ثبت شده، بر اساس حق استعمال انحصاری که به دست آورده می تواند:

1-از استعمال علامت تجارتی یکسان یا مشابه با علامت خود از سوی شخص دیگر، بدون اجازه وی جلوگیری کند. یعنی اجازه استعمال علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت خود را به دیگران ندهد. لذا تقاضای منع استعمال وی در دادگاه قابل استماع است.

2-نسبت به تقاضای ثبت (اظهارنامه ثبت علامت تجارتی یکسان یا مشابه با علامت خود که برای ثبت به اداره ثبت علائم تجاری، ارائه شده است اعتراض کند.

3-خواستار ابطال ثبت علامت تجارتی یکسان یا مشابه با علامت تجارتی خود توسط دیگری شود.
حق استعمال انحصاری از علامت ثبت شده نه تنها استعمال از علامت را در انحصار مالک آن قرار می دهد و اجازه ی استعمال آن را به دیگران نمی دهد بلکه اجازه استعمال علایم مشابه با علامت ثبت شده را نیز به دیگران نمی دهد. مشروط به اینکه مشابهت بین دو علامت به اندازه ای باشد که باعث گمراهی مصرف کنندگان عادی شود.

منظور از این گمراهی، گمراهی در خصوص تشخیص و تمیز مبدأ و منشأ كالا يا خدمات می باشد. البته باید توجه داشت که چنانچه علایم مشابه یا یکسان با علامت ثبت شده در خصوص کالاهای غیر مشابه، به کار رود معمولا استناد به حق استعمال انحصاری ممکن نمی باشد.

مطابق بند ۳ ماده ۱۰ قانون علایم تجارتی انگلستان، در مواردی که علامت تجارتی ثبت شده دارای شهرت در انگلستان باشد امکان استناد به حق انحصاری جهت منع استعمال علامت یکسان یا مشابه در خصوص کالاهای غیر مشابه نیز وجود دارد. همچنین امکان رد تقاضای ثبت چنین علامتی مطابق بند ۳ ماده ۵ و نیز امکان اعلام بی اعتباری ثبت علامت مزبور مطابق بند ۲ ماده ۴ این قانون پیش بینی شده است.

البته استناد به حق استعمال انحصاری و در نتیجه منع، رد یا ابطال علامت، مشروط به این است که استعمال علامت موجب بهره بردن غیر منصفانه استفاده کننده علامت از وجه تمایز یا شهرت علامت ثبت شده دارای شهرت شود، یا آن استفاده موجب ورود ضرر به وجه تمایز و یا شهرت علامت ثبت شده دارای شهرت شود. به عبارت دیگر چنانچه علامت تجارتی ثبت شده دارای شهرت باشد، دایره حق استعمال انحصاری علامت گسترده تر خواهد شد و استناد به آن، حتی در مورد علامتی که در خصوص کالاهای غیر مشابه نیز به کار رفته یا ثبت شده است ممکن خواهد بود. باید به این امر توجه نمود که علامت تجارتی، با گذشت زمان، استفاده و تبلیغ ارزش اقتصادی یافته و به اعتبار آن افزوده می شود، علائم بدون استفاده یک مانع مصنوعی در مقابل ثبت علائم جدید خواهند شد. بنابراین بحثی که مطرح میشود، این است که آیا مالک علامت تجارتی ثبت شده در امراستفاده از علامت تجارتی ملزم یا مختار است و نتیجه عدم استفاده از علامت تجارتی چه خواهد بود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.