در این متن به حقوق و موارد حمایت از علامت تجاری خواهیم پرداخت و شما را در راه ثبت علامت تجاری و استفاده از حقوق آن راهنمایی می کنیم . در صورت پیش آمدن هر سوالی در هر زمان تنها کافی است با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی پایش تماس بگیرید . البته این تضمین را به شما میدهیم که در پایان این متن دیگر نیاز شما برای ثبت علامت و بهره مندی از حقوق آن برطرف شده باشد . در ادامه با ما همراه باشید.

اگر علامت تجاری ثبت شده ای دارید و یا اینکه می خواهید علامت تجاری به ثبت برسانید قطعاً لازم است از حقوق استفاده از علامت تجاری نیز اطلاع داشته باشید، در این مقاله شما با حقوق استفاده از علامت تجاری بر اساس قواعد داخلی و بین المللی بیشتر آشنا می شوید، علامت تجاری برای اعتبار یافتن قانونی و حمایت قانونی از  مالک علامت تجاری و حقوق مصرف کننده به وجود آمده و امروزه کسب و کار ها نیز مانند آدم ها هویت منحصر به فرد خود را دارند که آنها را از رقبا و سایر مشاغل مرتبط متمایز می کند برای دریافت حمایت قانونی از هویت مشاغل خود ناچار به ثبت برند هستید ، هر چند که ثبت برند معقوله ای الزامی نیست ولی همه مشاغل به ثبت آن و دریافت حمایت قانونی اقدام به ثبت آن می کنند.

حقوق بهره برداری از علامت تجاری

بعد از ثبت علامت تجاری مالکیت برند متعلق به مالک آن است و اگر شخصی بدون اطلاع مالک از برند استفاده کند در واقع به مالکیت معنوی مالک برند تعرض کرده و با پیگیری مالک برند کسی که بدون اجازه مالک برند از آن استفاده کرده باشد باید ضرر و زیان مالک برند را پرداخت نماید، در واقع حتی علامت مشابه ای که باعث گمراهی عموم نیز می شود از موارد مربوط به همین قانون می باشد.
 تنها افرادی می توانند از علامت ثبت شده ای استفاده نمایند و حق انتفاع دریافت کنند که از مالک علامت اجازه استفاده از آن را داشته باشند.
مدت اعتبار برند ز تاریخ تسلیم اظهار نامه به مدت ده سال می باشد.
توجه داشته باشید حقوق برآمده از ثبت علامت تجاری تنها در خصوص کالا و خدمات در داخل کشور دارای اعتبار می باشد و کالا ها و محصولات وارداتی نمی توانند از علامت ثبت شده در ایران استفاده کنند مگر اینکه ثبت بین المللی برند نیز انجام شده باشد.

 

حقوق بهره مندی از علامت تجاری

 

حقوق استفاده از علامت تجاری از چه زمانی آغاز می شود

بر حسب ماده 30 قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری حق مالکیت علامت از زمان ارسال اظهار نامه ثبت علامت و آگهی اظهار نامه در نهایت ایجاد می شود و از آن زمان به مدت ده سال دارای اعتبار قانونی می باشد از تاریخ تسلیم اظهار نامه علامت تجاری تا ده سال هیچ کس حق ثبت همان نام و مشابه آن را نخواهد داشت بعد از تاریخ اعتبار نیز تا شش ماه از اتمام تاریخ اعتبار برند حق مالکیت هم چنان با مالک برند می باشد. همچنین هیچ کس حق استفاده از برند ثبت شده را در همان طبقه محصول و یا طبقات مشابه نخواهد داشت و هر نوع استفاده از برند ثبت شده ای که به حقوق مالک آن ضرر وارد کند برای اشخاص غیر بدون اذن مالک برند ممنوع می باشد.

همان طور که عنوان شد حقوق استفاده از برند از زمان ثبت آن آغاز می شود بنابراین اشخاصی که دارای برند ثبت شده نیستند نمی توانند از حمایت های مذکور در قانون مالکیت صنعتی بهرمند شوند.

قوانین ثبت علامت تجاری

به موجب ماده 31 اشخاصی حق استفاده انحصاری برندی را دارند که به موجب قانون ثبت علائم تجاری به ثبت رسانده باشد.

بنابراین برای ثبت علامت تجاری به طور اختصاصی باید از قانون ثبت علائم تجاری و طرح های صنعتی و علائم تجاری پیروی نمایید و بر اساس این قانون حمایت های مربوط به علامت تجاری وجود دارد، جدا از حقوق استفاده از علامت تجاری حقوق عدم استفاده از علامت تجاری نیز وجود دارد که به موجب آن اگر مالک علامتی از علامت خود به مدت سه سال تمام طی یک ماه از درخواست اظهار نامه ثبت علامت تجاری ذی نفع استفاده نکرده باشد وی می تواند درخواست ابطال برند را از دادگاه بخواهد.

در پایان: همان طور که در این مقاله نیز مطالعه کردید شما زمانی می توانید از حقوق استفاده از علامت تجاری برخوردار شوید که برند خود را به ثبت رسانده باشید اگر می خواهید بیشتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید هم اکنون می توانید به کارشناسان و متخصصان ما در پایش تماس بگیرید. 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.