جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

قواعد مربوط به حق اختراع

قواعد مربوط به حق اختراع

اطلاعات کامل را در خصوص قواعد مربوط به حق اختراع می توانید در متن زیر بخوانید و در صورت هر سوالی تنها کافی است در بخش مشاوره رایگان مجتمع ثبتی پایش در همین صفحه سوالات حقوقی خود را بپرسید. نحوه ثبت اختراع را می توانید در مقاله ای با همین عنوان در سایت تیم ثبتی پایش مطالعه کنید.

اصول مربوط به حق اختراع

در کنار ترتیبات انتقالی و همکاری های فنی و نیز ترتیبات نهادی مقرر در موافقت نامه که قواعدی نوین به شمار می آیند، بایستی ریشه ی موافقت نامه را در کنوانسیون های دیرین جست؛ زیرا به موجب بندا ماده ۲ این موافقت نامه، اعضای سازمان جهانی تجارت در مورد بخش های دوم، سوم و چهارم موافقتنامه که عمده ی قواعد به شمار می آیند. مکلفند مواد ۱ تا ۱۲ و ماده ۱۹ کنوانسیون پاریس را رعایت نمایند. با این حکم، تمامی قواعد ماهوی کنوانسیون پاریس در موافقتنامه گنجانده می شود.

قواعد و نکات مربوط به حق اختراع
قواعد و نکات مربوط به حق اختراع

قواعد و نکات مربوط به حق اختراع

اصول و قواعد مقرر در بخش اول موافقت نامه، همانند دیگر طبقات حقوق مالکیت فکری، در مورد حق اختراع نیز اجرا می شود. صدور گواهی نامه ی اختراع برای محصولات و فرایندها در تمام زمینه های فنی با رعایت شرایطی امکان پذیر است. در اعطای حق اختراع، تبعیض به جهت مکان، نوع فناوری و محل صدور و ورود محصول روا نیست.

بر انتقال پذیری حق اختراع تأكيد، شرایط ویژه ای برای افشای اختراع در اظهارنامه ی اختراع الزامی شده و در موارد ضبط یا ابطال گواهی نامهی حق اختراع امکان تجدیدنظر قضایی پیش بینی شده است. بار اثبات دعوا با رعایت شرایطی بر عهده ی نقض کننده ی مدعی حق اختراع می باشد.”

از آن جایی که موافقتنامه ی جنبه های مرتبط با تجارت حقوق مالکیت فکری براساس ماهیت و موضوع خود ناظر بر حقوق اقتصادی است. از موضوعات مالی ناشی از مالکیت فکری است.

بنابراین حقوق غیرمالی مالکیت فکری، موضوع این موافقت نامه نمی باشد. بدین ترتیب همانگونه که موافقتنامه به عنوان یکی از مصادیق حقوق مالکیت فکری است. در بندر ماده ۹ تبعیت دولتهای عضو را از رعایت حقوق اخلاقی و غیرمالی پدیدآورندگان الزامی نکرده است.

در مورد حقوق غیرمالی ناشی از اختراعات نیز با توجه به ملاک حکم یاد شده است. مبانی و اهداف موافقت نامه، رعایت حقوق غیراقتصادی اختراعات در چهارچوب موافقت نامه و سازمان جهانی تجارت الزام آور نمی باشد. حقوقی از این بابت از جانب اعضاء و اتباع آنها به استناد موافقت نامه قابل مطالبه نیست.

در پایان: مجتمع ثبتی و حقوقی پایش وکیل و نماینده شما برای امور ثبتی می باشد. مشاوره های مجتمع ثبتی پایش به صورت رایگان ارائه می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها