مجوز بهره برداری در قراردادهایی که امتیاز بهره برداری از علامت تجارتی را به عهده دارند انواع مختلفی دارد این نوع مجوزها می تواند به صورت انحصاری یا غیر انحصاری باشد، مطلق یا مقید باشد. نوع دیگری که نام بردن از آن خالی از فایده نیست مجوز بهره برداری فرعی است. در این مبحث به بیان آنها خواهیم پرداخت.

مجوز استفاده از علامت تجاری

مجوز بهره برداری انحصاری و غیر انحصاری

در قراردادهای اعطای اجازه بهره برداری انحصاری استعمال علامت تجارتی فقط برای انتقال گیرنده، آنهم به همان نحوه مقرر در قرارداد، مجاز است. بنابراین اعطای حق بهره برداری بصورت انحصاری، سایرین، حتى شخص اعطاء کننده مجوز (حسب مورد متقاضی ثبت علامت، مالک علامت ثبت شده و یا دارنده انحصاری مجوز) را، از استعمال علامت منع می کند. در این شرایط مالک نمی تواند بهره برداری از آن را به دیگری منتقل کند و بهره برداری از آن انحصارا در اختیار گیرنده مجوز خواهد بود.

لازم به ذکر است، «اگر قرارداد اجازه بهره برداری، به صورت انحصاری باشد، دریافت کننده اجازه مکلف و ملزم به استفاده از علامت می باشد. زیرا که عدم استفاده وی ممکن است منجر به ابطال علامت گردیده و موجبات ضرر صاحب علامت را فراهم سازد. دارنده اجازه بهره برداری انحصاری دارای تمامی حقوق و اختیارات ناشی از حق مالكانه، حتی حق تعقیب و اقامه دعوا در برابر اشخاص ثالث می باشد. توضیح اینکه اگر در قراردادی تصریح به انحصاری بودن اجاره بهره برداری نشده باشد، اصل عدم انحصاری بودن قرارداد اجاره بهره برداری حاکم است».

مجوز بهره برداری انحصاری می تواند بصورت مقید باشد، در این نوع مجوز بهره برداری دارنده، حق استفاده از علامت تجارتی را در مورد برخی از کالاها یا خدماتی که آن علامت برای آنها به ثبت رسیده است، را دارد.

اجازه بهره برداری غیر انحصاری، یعنی «اجازه استفاده منحصرا در اختیار فرد خاصی قرار ندارد. شخص اعطا کننده مجوز، از اعطاء مجوز بهره برداری مجدد به دیگری و یا استعمال شخصی، منع نمی شود. بنابراین صاحب علامت می تواند از آن علامت استفاده کند و حتی، به شخص یا اشخاص دیگری، علاوه بر شخص طرف قرارداد اجازه بهره برداری غیرانحصاری، اجازه استفاده و بهره برداری دهد.

در این نوع از مجوز، لازم است برای حفظ حقوق مصرف کننده، دهنده مجوز، کنترل اساسی را در استفاده از علامت تجارتی از سوی گیرنده، به خصوص در زمینه رعایت کیفیت و استاندارد های ارائه شده از سوی دهنده مجوز اعمال نماید.در زمانی که مجوز بهره برداری غیر انحصاری اعطاء می شود منبع تولید کالا یا خدمات متعدد می گردد؛ بنابراین، کالایی که در ابتدا توسط یک تولید کننده بایک علامت تجارتی خاص ارائه می شد در حال حاضر آن کالا تحت همان علامت تجارتی، توسط چند تولید کننده ارائه می شود.

هنگامی یک علامت تجاری را دارای وجه تمایز می دانیم که وظیفه تعیین منشا را که نتیجه آن جلوگیری از اختلاط، فریب و اشتباه می باشد به خوبی انجام دهد و علامت تجارتی می بایست همیشه، دارای این وصف باشد، که از اختلاط، فریب و گمراهی جلوگیری کند، در صورتی که یک علامت تجارتی، این وصف را از دست دهد على القاعاده می بایست از دفتر ثبت خارج شود. در این فرض، مالک علامت تجارتی می بایست نسبت به استفاده علامت تجارتی توسط دارندگان مجوز و به خصوص نسبت به کیفیت کالا کنترل لازم را معمول دارد تا مطابق با استاندارد های ارائه شده از سوی دهنده مجوز و کالای وی باشد.

در صورت اعمال کنترل کیفیتی موثر، از سوی مالک علامت تجارتی مشکلی از لحاظ اشتباه و گمراهی مصرف کننده در خصوص مبدأ، منشأ و کیفیت محصول ایجاد نخواهد شد.

در ماده ۱۴۱ آیین نامه اجرائی سال ۱۳۸۷ در اینباره بیان می دارد که در مجوز بهره برداری همچنین باید صریحا به این نکته اشاره شود که آیا اجازه به صورت انحصاری صادر می شود یا خیر .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.