اشخاصی که علامت تجارتی ثبت شده آنها مورد ثبت قرار می گیرد، همچنین می توانند به ثبت علامت اعتراض کنند و تقاضای ابطال علامت مذکور را بنمایند.

در حقوق ایران، هم در قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۱۳۱۰ و هم در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ مقررات اعتراض به ثبت علائم تجاری نقض کننده و تقاضای ابطال آن پیش بینی شده است.

ابطال علامت تجاری

ماده ۱۶ قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۱۳۱۰ در اینباره مقرر می داشت: «اشخاص ذیل می توانند نسبت به علامتی که تقاضای ثبت آن شده یا به ثبت رسیده است اعتراض کنند:

 1. کسانی که آن علامت را علامت تجارتی خود می دانند.
 2. کسانی که آن علامت با علامت آنها به اندازه ای شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد

ماده ۳۷ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ نیز در اینباره مقرر می دارد: « هر ذینفع می تواند حداکثر تا سی روز از تاریخ انتشار آگهی، اعتراض خود را مبنی بر عدم رعایت مفاد بند (الف) ماده (۳۰) و ماده (۳۲) این قانون به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید...

ابطال تقاضای ثبت علامت تجارتی

طبق ماده ۳۷ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری به مجرد تسليم اظهارنامه و حداکثر ظرف مهلت ۳۰ روز از تاریخ انتشار آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی، هرذینفعی می تواند به تقاضای ثبت علامت تجارتی اعتراض نماید. اداره مالکیت صنعتی باید رونوشت اعتراض نامه را به متقاضی ابلاغ نماید و بیست روز به وی مهلت دهد تا نظر خود را اعلام کند. متقاضی در صورت تأكيد بر تقاضای خود یادداشت متقابلی را به همراه استدلال مربوط به اداره مذکور می فرستد والا اظهارنامه وی مسترد شده تلقی خواهد شد. چنانچه متقاضی یادداشت متقابلی تسليم اداره فوق نماید رونوشت آن به معترض ارسال می شود و مرجع مزبور با در نظر گرفتن نظرات طرفین و مواد قانون فوق تصمیم به ثبت یا رد آن می گیرد.

ابطال ثبت علامت تجارتی

اداره مالکیت صنعتی پس از بررسی های مقدماتی به عمل آمده و سیر تشریفات قانونی تقاضای ثبت، مبادرت به ثبت علامت می نماید اما احتمال دارد که ثبت علامت با حقوق اشخاص ثالث تعارض داشته باشد ولی در زمان ثبت متوجه آن نگردیده از این رو قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ در ماده ۴۱ اینگونه مقرر می نماید:

«هر ذینفع می تواند از دادگاه ابطال ثبت علامت را در خواست نماید. در این صورت باید ثابت کند مفاد بند (الف) ماده (۳۰) و ماده (۳۲) این قانون رعایت نشده است. ابطال ثبت یک علامت از تاریخ ثبت آن موثر است و آگهی مربوط به آن نیز در اولین فرصت ممکن منتشر می شود .هر ذينفع که ثابت کند که مالک علامت ثبت شده شخص یا به وسیله شخصی که از طرف او مجاز بوده است، آن علامت را حداقل به مدت سه سال کامل از تاریخ ثبت تا یکماه قبل از تاریخ درخواست ذی نفع استفاده نکرده است، می تواند لغو آن را از دادگاه تقاضا کند.

همچنین به موجب قانون فوق، چنانچه علامت ثبت شده حداقل به مدت سه سال کامل از تاریخ ثبت تا یک ماه قبل از تاریخ درخواست ذینفع مورد استفا از دیگر مصادیق ابطال ثبت، می توان به ابطال علامت ثبت شده، در حمایت از علامت جمعی، ابطال جزئی علامت و همچنین ابطال ثبت علامت در خصوص برخی کالاها یا خدمات ثبتی اشاره نمود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.