برای اینکه یک علامت بتواند به عنوان علامت تجاری فعالان اقتصادی قلمداد شود و به ثبت برسد و دارای اعتبار گردد، باید از اصول و شرایط ثبت قانونی که در اداره ثبت مالکیت صنعتی کشور ارائه شده پیروی کند . در این متن به شروط اصولی ثبت قانونی علامت تجاری پرداختیم. با ما همراه باشید.

شروط ثبت اصولی علامت تجاری

 1. تمایز بخش بودن علامت
 2. تازگی داشتن علامت
 3. ابتکاری بودن علامت
 4. گمراه کننده نبودن علامت

 

شرایط ثبت علامت تجاری

 

 • تمایز بخش بودن علامت

علامت تجاری باید علامتی باشد که کالایی را از کالای دیگر تمییز دهد. معیار تمایز بخش بودن علامت، عدم گمراهی مصرف کنندگان عادی در تشخیص کالا و خدمات می باشد که بر این اساس نباید دو برند و علامت تجاری ارائه شده برای ثبت محصولات مشابه به مانند یکدیگر باشند. بر این اساس در ماده ۱۲۱ آیین نامه قانون ثبت اخترعات و علامت تجاری، مصوب ۱۳۸۷ مقرر داشته که در صورتی که علامت ارائه شده عین یا شبیه علامت دیگر تشخیص داده شده آن علامت مردود شده ، همچنین در صورتی که علامت از قبل به نام شخصی دیگر ثبت یا تقاضای ثبت شده وی در نوبت باشد یا شباهت ظاهری و شکل یا تلفظ با علامت دیگری که قبلا ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان آن را گمراه کند قابل ثبت نمی باشد.

 • تازگی داشتن

علامتی که به عنوان علامت تجاری ارائه می شود، نباید از قبل به ثبت رسیده باشد در صورت ارائه علامت از قبل ثبت شده امکان ثبت آن وجود ندارد. برای تشخیص محصولات مختلف از یکدیگر، قوانین کلیه کشورها محصولات تجارتی و صنعتی را به طبقات مختلفی تقسیم کرده اند که صاحب علامت در موقع ثبت علامت خود با مشخص کردن طبقه یا طبقات محصولی که قصد ثبت آن را دارد، مشخص خواهد کرد و بدین وسیله از تعرض دیگران به برند خود جلوگیری می کند .

 • ابتکاری بودن

علامت باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد؛ به این معنی که علامت نباید نشانه های ساده ای باشد که هر کس بتواند آن را استعمال کند یا آنکه به صورتی باشد که با خود جنس اشتباه شود.

 • گمراه کننده نبودن

علامت تجاری نباید باعث گمراهی مشتریان شود؛ از این رو، استفاده از علامت تجاری که باعث شود، مشتری محصول تاجر را با تاجر یا شرکت دیگری اشتباه بگیرد، ممنوع است و نیز استفاده از علامتی که باعث اشتباه مشتری در نوع و اوصاف محصول شود، ممنوع می باشد. 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.