برای اینکه یک علامت بتواند به عنوان علامت تجاری تاجر قلمداد شود و به ثبت رسیده و دارای آثاری گردد، می بایست یک سری شرایط و ویژگی هایی داشته باشد.

شرایط علامت تجاری

 1. تمایز بخش بودن علامت؛
 2. تازگی داشتن علامت؛
 3. ابتکاری بودن علامت؛
 4. گمراه کننده نبودن علامت

تمایز بخش بودن علامت

علامت تجاری می بایست علامتی باشد که یک کالا را از کالای دیگر متمایز نماید. معیار تمایز بخش بودن علامت، عدم گمراهی مصرف کنندگان عادی در تشخیص کالا و خدمات می باشد. ماده ۱۲۱ آیین نامه قانون ثبت اخترعات، مصوب ۱۳۸۷ در این خصوص مقرر می دارد: «از لحاظ مواد اشاره شده، در مواردی علامت عین یا شبیه علامت دیگر تشخیص داده شده و رد می گردد که علامت مذکور قبلا به اسم دیگری ثبت یا تقاضای ثبت شده باشد یا شباهت آن از لحاظ شکل ظاهر یا تلفظ یا کتابت و یا سایر ویژگی ها با علامت دیگری که قبلا ثبت یا تقاضای ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه بیندازد.» بند الف ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات مصوب
۱۳۸ نیز به این وصف اشاره نموده است: «علامت در موارد زیر قابل ثبت نیست: الف - نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.»

تازگی داشتن

علامتی که به عنوان علامت تجاری استفاده می شود، می بایست قبلا توسط دیگران برای محصولات خود انتخاب نشده باشد، در غیر این صورت، ثبت علامت رد میشود. برای تشخیص محصولات مختلف از یکدیگر، قوانین کلیه کشورها محصولات تجارتی و صنعتی را به طبقات مختلفی تقسیم کرده اند که صاحب علامت در موقع ثبت علامت خود طبقه یا طبقات محصولی را که مورد نظر اوست، تعیین می کند و به این ترتیب اشخاص دیگری نمی توانند همان علامت را در آن طبقه یا طبقات به ثبت برسانند و اختیار علامتی که از طرف اشخاص دیگر برای اجناس معین به کار رفته است، برای محصولاتی که کاملا متفاوت باشند، جایز شمرده می شود.

ابتکاری بودن

علامت باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد؛ به این معنی که علامت نباید نشانه های ساده ای باشد که هر کس بتواند آن را استعمال کند یا آنکه به صورتی باشد که با خود جنس اشتباه شود.

گمراه کننده نبودن

علامت تجاری نباید باعث گمراهی مشتریان شود؛ از این رو، استفاده از علامت تجاری که باعث شود، مشتری محصول تاجر را با تاجر یا شرکت دیگری اشتباه بگیرد، ممنوع است و نیز استفاده از علامتی که باعث اشتباه مشتری در نوع و اوصاف محصول شود، ممنوع می باشد. ماده ۱۲۱ آیین نامه قانون ثبت اختراعات به این ویژگی علامت تجاری اشاره کرده است: «از لحاظ مواد اشاره شده، در مواردی علامت عین یا شبیه علامت دیگر تشخیص داده شده و رد می گردد که علامت مذکور قبلا به اسم دیگری ثبت یا تقاضای ثبت شده باشد یا شباهت آن از لحاظ شکل ظاهر یا تلفظ یا کتابت و یا سایر ویژگیها با علامت دیگری که قبلا ثبت یا تقاضای ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه بیندازد.»

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.