جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

انواع علامت تجاری

انواع علامت تجاری

برای دانستن موضوع انواع علامت تجاری می توانید با کارشناسان ثبتی پایش تماس گرفته و تمامی سوالات خود را از آن ها در این راستا بپرسید. در ادامه به نکات مهمی در زمینه قوانین انواع ثبت برند و علامت تجاری می پردازیم.

اطلاعات انواع علامت تجاری

طبق مادۀ 15 موافقتنامه تریپس هرگونه علامت یا ترکیبی از علایم که بتواند کالا یا خدمات یک فعالیت را از کالا یا خدمات فعالیت های دیگر متمایز گرداند، علامت تجاری محسوب خواهد شد.

ثبت علامت تجاری تجار و بازرگانان

علائم تجاری عبارت از نشانه ها و علایمی هستند که فعالیت تجاری و اقتصادی تاجری را از بازرگانان دیگر متمایز می سازد. تاجر با علامت انحصاری موسسۀ خود اقدام به عرضه و توزیع کالا و محصولات یا خدمات می کند. این علامت فعالیت اقتصادی تجارتخانه تاجری را مشخص کرده و آن را از فعالیت مشابه تجار دیگر متمایز می کند.

هر تاجری مسؤلیت حقوقی وکیفری فعالیت خود را بر عهده دارد. اگر تاجری تولید کنندۀ محصولاتی باشد که عرضه و توزیع می کند، در این صورت علامت تجاری وی علامت صنعتی نیز محسوب می گردد.

علامت صنعتی

علامت صنعتی نشانه یا علامتی است که ساخت کالا یا تولیدات و محصولات معینی را به عموم معرفی و آن ها را از محصول مشابه متمایز می کند.

غالباً با علایم تجارتی تفاوت دارد ولی گاهی ممکن است تولید کنندۀ محصول، توزیع کننده و عرضه کنندۀ آن به بازار فروش باشد که در این صورت علامت صنعتی و علامت تجاری نیز خواهد بود.

 

اطلاعات انواع علامت تجاری
اطلاعات انواع علامت تجاری

علامت خدماتی

علامت خدماتی نشان یا علامتی است که خدماتی را که یک مؤسسه اقتصادی یا آژانس خدماتی انجام می دهد، معرفی و آن را از خدمات مؤسسات یا آژانس های دیگر مشخص و متمایز می سازد.

در قانون ثبت علائم تجارتی سابق ایران، مانند بعضی از کشورها، علامت خدماتی مورد توجه قرار نداشته ولی در قانون جدید ایران و در بند الف مادۀ 30 مصوب 1386 علامت خدماتی در ردیف علایم تجاری و صنعتی قرار گرفته است.

در قانون مالکیت فکری وصنعتی مصوب 1992 فرانسه، از مارک های صنعتی، تجارتی یا خدماتی به وضوح نام برده شده و چگونگی تحصیل یا به دست آوردن علائم مذکور نحوۀ استعمال، آثار حقوقی، چگونگی انتقال و ضمانت اجرای آن ها نیز در این قانون مشخص شده است. (مادۀ 1-711 به بعد قانون مالکیت فکری و صنعتی فرانسه).

تفاوت علائم خدماتی با علائم صنعتی و تولیدی این است که علائم صنعتی و تولیدی، نشانه های معرف کالاها و محصولات صنعتی یا کشاورزی است. ارتباط به کیفیت یا مرغوبیت تولیدات یک مؤسسه اقتصادی یا شخص حقیقی و یا شخص حقوقی دارد که در زمینه صنعت یا کشاورزی فعالیت می کند.

با استفاده از تکنولوژی و منابع طبیعی نظیر آب و خاک و بذر و درختان یا حیوانات اصلاح شده یا استخراج و بهره برداری از مواد اولیه و ترکیب آن ها با استفاده از دانش متخصصان، مواد غذایی و وسایل مختلف به منظور رفع نیاز انسان ها و حیوانات را به نحو مطلوب تولید و با آرم و علامت مخصوص به عموم مصرف کنندگان معرفی و به بازار معاملات عرضه می کند.

بنابراین تلاش دارد تا با عرضۀ کالاها و محصولات مرغوب بتواند، مشتریان و مصرف کنندگان بیشتری را برای خرید تولیدات خود جذب و از طریق کسب شهرت و اعتبار، از فعالیت خود سود کافی به دست آورد.

ولی علایم خدماتی نشانه های هستند که به کمک آنها صاحبان علائم مزبور، خدمات و فعالیت های خدماتی را به عموم عرضه می کنند. ارائه خدمات مطلوب از طرف آنان باعث جذب بیشتر مشتریان خواهد شد. بنابراین آنچه با علائم خدماتی عرضه می شود. خدمات است نه تولید کالاهای صنعتی یا محصولات کشاورزی.

به عبارت دیگر تحت عنوان آرم خدماتی محصولی تولید نمی شود. بلکه منظور فراهم ساختن ابزار و وسایل آرامش و آسایش برای کسانی است که نیاز به خدمات مزبور دارند.

صاحبان آرم خدماتی از طریق رفتار مناسب و اقدام به عملیات مورد نیاز افراد، به نحو مطلوب رضایت خاطر افراد را فراهم می کنند. با مدیریت صحیح مراجعان بیشتری به دست خواهند آورد و از این روش سود زیادی عاید آنان خواهد شد.

در مقایسه علائم صنعتی و خدماتی با علائم تجاری می توان گفت فعالیت صاحبان و دارندگان آرم ها و علائم بازرگانی، ممکن است صرفاً جنبه خدماتی داشته باشد. یعنی کالاهای صنعتی یا کشاورزی را از تولید کنندگان خریداری و بدون تغییر و تبدیل به فروش برسانند.

در این صورت بازرگانان در عین حال که در رابطه با این معاملات سود می بردند. به تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات نیز خدمت خواهند کرد. با رفتار و اقدام صادقانه و مطلوب، مشتریان بیشتری را جذب کرده، اعتبار یا شهرت خود را از طریق استفاده از آرم یا علامت بازرگانی خاص حفظ خواهند کرد.

اما گاهی ممکن است تاجری تولید کننده نیز باشد که در این صورت علامت انتخابی دارای جنبۀ صنعتی و خدماتی است. به عبارت دیگر آرم بازرگانی ممکن است اوصاف دوگانه داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها