جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

علائم تجاری و فواید ثبت آن

علائم تجاری و فواید ثبت آن

در اینجا درصدد آنیم تا بتوانیم هر آن چه که درباره علائم تجاری و فواید ثبت آن می باشد را شرح دهیم با ما همراه شوید. اسم و علائم تجارتی معرف تولید کننده یا تاجر است و نام، عنوانی است که تاجر تحت آن، به تجارت می پردازد. به کار بستن علائم تجارتی می تواند اهداف متعددی را دنبال کند.

شرایط علائم تجاری و فواید ثبت آن

علائم در ایجاد انگیزه پیشرفت اقتصادی کشور در تجارت نقش مهمی را به عهده دارد. به مالک یا سرمایه گذار این توانایی را می دهد که به کالاهای مربوط به آن اعتبار بخشد و مجبور می کند که برای حفظ کیفیت کالا یا خدمات مربوطه تلاش کند.

امر تجارت را تسهیل و موجب بازاریابی سریع و آسان برای کالاها یا خدمات مؤسسات تولیدی و خدماتی گردد.

همچنین باعث کاهش هزینه های انتخاب برای مصرف کننده خواهد شد. زیرا به او امکان تمیز و انتخاب محصولات یا خدمات یک مؤسسه تجارتی از محصولات با خدمات سایر مؤسسات تجارتی را می دهد. از طرف دیگر، علامت تجارتی به مقامات مسئول، در جهت انجام هر چه بهتر وظایف خود برای کنترل کیفی و ویژگی های مورد نظر کالاها، کمک می نماید.

علائم تجاری و فواید ثبت آن

مؤسسات و شرکت های خدماتی برای اینکه منشأ خدمات خود را در نظر مشتریان متمایز و مشخص نمایند نیز می توانند از «علامت خدمات استفاده کنند.

در مورد انواع علائم تجارتی می توان به علایم فردی، جمعی و تصدیقی اشاره نمود که به تعریف آن خواهیم پرداخت. علایم فردی علایمی هستند که به اشخاص تعلق دارد و برای تشخیص محصولات و خدمات آنها به کار می رود.

علایم جمعی علایمی هستند که برای تشخیص و تمیز محصولات و خدمات عده ای از صاحبان حرف انتخاب می گردد. به عنوان مثال اعضای یک سازمان و اتحادیه خاص می توانند علامتی را برای ارائه محصولات و خدمات خود استفاده کنند. مثلاً پیراهن های تولیدی خود را با علامت خاصی ارائه دهند.

امکان دارد علامت جمعی تحت مالكیت مؤسسه خاصی باشد که خود آن مؤسسه از آن استفاده نکند بلکه اعضا آن مؤسسه از آن علامت استفاده نمایند. مؤسسه دارنده علامت معیارهای کیفی خاصی را ارئه می دهد که اعضا ملزم به رعایت آن معیارهای هستند.

دنیای کنونی به طور عمده با تجارت حقوق مالکیت فکری از راه انتقال تکنولوژی اداره می شود.

در قراردادهای انتقال تکنولوژی، معمولاً مجوز بهره برداری از علامت تجارتی نیز جزئی از قرارداد است. لذا با توجه به اهمیت علامت تجارتی و ضرورتهای حمایت از آن پی به این مطلب می بریم که چنانچه قوانین مربوط به موضوع حمایت و ضمانت اجراهای پیش بینی شده، على الخصوص ضمانت اجرای مدنی که در جهت جبران خسارات وارده به مالک علامت تجارتی نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید.

درباره منشأ ایجاد حق قوانین کشورها از دو روش استفاده می کنند. برخی شروع حق را از اولین استفاده علامت می دانند و بعضی دیگر، اصل را برثبت علامت گذاشته اند. لازم به ذکر است که این دو روش مطلق نیستند.

یعنی اگر در کشوری حق انحصاری با ثبت ایجاد می شود، به این معنی نیست که استفاده کننده بدون ثبت هیچ حقی نخواهد داشت بلکه با شرایطی برای وی حقوقی قائل می شوند یا برعکس اگر حق انحصاری با استفاده ایجاد می شود، ثبت علامت نیز دارای آثاری خواهد بود. اما اصلی ترین حقی که مالک علامت تجارتی نسبت به آن دارد «حق استفاده انحصاری» است.

حق استفاده انحصاری از علامت تجاری

در حقوق ایران، صاحب علامت تجارتی کسی است که آن را به ثبت رسانده و گواهی ثبت را تحصیل می کند و به این جهت حق دارد به طور انحصاری از آن بهره برداری کند.

صاحب علامت تجارتی می تواند دیگران را از استفاده منع کند، این حق تحت عنوان «حق منع استفاده دیگران از علامت تجارتی» نام دارد. مالک و دارنده حق بلاشک باید توان نقل و انتقال آن را داشته باشد؛ این حق تحت عنوان «حق انتقال علامت تجارتی» مورد مطالعه قرار می گیرد. از طرف دیگر مالک علامت تجارتی حق خواهد داشت استفاده از آن را به دیگری منتقل کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها