در این مقاله می خواهیم برایتان در رابطه با ثبت شرکت بازرگانی ، انواع شرکت بازگانی قابل ثبت و مجوز مورد نیاز برای ثبت این نوع شرکت ارائه دهیم لطفا با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید .

شرکت بازرگانی یکی از انواع شرکت های ثبتی در اداره ی ثبت شرکت ها است که میتوان در قالب های مختلفی آن را به ثبت رساند .

شرکت بازرگانی در واقعی شرکتی است که موضوع فعالیتش مشخص شده و بازرگانی است اما قالب های آن می توان به صورت  :

 1. شرکت بازرگانی مسئولیت محدود
 2. شرکت بازرگانی سهامی خاص
 3. شرکت بازرگانی تعاونی
 4. شرکت بازرگانی تضامنی
 5. شرکت بازرگانی نسبی

برای ثبت شرکت بازرگانی مانند سایر شرکت های دیگر بایستی یک سری قوانین که مربوط به قانون تجارت می شود را در نظر بگیرید آن ها را اجرا کنید سپس وارد عمل شوید .

قوانین موجود برای ثبت شرکت بازرگانی طبق اعلام قانون تجارت و براساس اساسنامه ای است که توسط اعضا تنظیم می شود است.

در نظر بگیرید شرکت بازرگانی همانطور که گفتیم انواع مختلفی دارد و بر حسب انواع آن است که می توانید آن را به ثبت برسانید .

مجوز ثبت شرکت بازرگانی

در صورتی که شرکت بازرگانی بخواهید ثبت کنید به راحتی و بدون نیاز به مجوز می توانید شرکت را ثبت کنید اما برای انجام فعالیت باید کارت بازرگانی داشته باشید پس داشتن کارت بازرگانی مجوزی است برای فعالیت شرکت بازرگانی ، پس از ثبت شرکت مرحله ی بعدی و مهم اخذ کارت بازرگانی است و این کارت توسط مدیرعامل به نام شرکت یا یکی از اعضای شرکت که سمت مدیرعامل داشته باشد اخذ گردد.

 

ثبت شرکت بازرگانی

 

شرایط ثبت شرکت بازرگانی

براساس گفته هایمان در بخش بالا شرکت بازرگانی انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها شرایط متفاوتی جهت ثبت دارند که به اختصار در رابطه با دو نوع از آنها توضیح خواهیم داد.

شرایط ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

 1. تعداد اعضا هنگام ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص 5 نفر است که دو نفر از آنها به سمت بازرس و 3 نفر به سمت سهام دار در نظر گرفته می شوند .
 2. سرمایه و مشخص کردن آن جز اصلی ترین کار های است که قبل از ثبت شرکت می بایست انجام دهید ، سهام در این شرکت ها به صورت حداقلی 100.000 هزار تومان است و در بخش های بعدی به شما توضیح خواهیم داد که بهتر است سهام به چه صورت باشد.
 3. اعضای هیئت مدیره سن شان نباید پایین تر از 18 سال باشد در صورتی که یکی از اعضا پایین تر از 18 سال سن داشته باشد بایستی خارج از هیئت مدیره و تنها سهام دار باشد.
 4. مدیرعامل باید سنش بالاتر از 23 سال باشد.

شرایط ثبت شرکت بازرگانی مسئولیت محدود

 1. تعداد اعضا در شرکت مسئولیت محدود 2 نفر است و هر دو اعضای هیئت مدیره هستند و سهام دار البته اگر تعداد اعضا را بیشتر از 12 نفر قرار دهید بایستی 2 بازرس داشته باشید و رویکرد اساسنامه تغییر خواهد کرد .
 2. میزان سرمایه در شرکت های مسئولیت محدود 100.000 هزار تومان است البته این میزان از سرمایه کاملا حداقلی است و می توانید بیشتر آن را در نظر بگیرید.
 3. سن مناسب برای مدیرعامل 23 ساال است و اگر یکی از اعضای شرکت پایین تر از 18 سال سن داشته باشد باید تنها سهام دار و خارج از اعضای هیئت مدیره باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بازرگانی

همان گونه که در بخش بالا گفته شد شرکت های بازرگانی برای ثبت رسیدن قالب های متفاوتی دارد . که براساس همان است که مدارک مشخص می شود در این بخش می خواهیم به مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص و مسئولیت محدود بپردازیم با ما همراه باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

 1. مدارک هویتی اعضای هیئت مدیره و بازرسان این مدارک شامل کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء
 2. مشخص کردن صاحبان امضاء و امضاء کردن اقرارنامه .
 3. اخذ کارت بازرگانی نیاز به آن برای این است که با توجه بازرگانی بودن این شرکتها برای انجام معامله ها و واردات و صادرات کارت داشته باشید د رغیر این صورت شرکت تان ماهیت نخواهد داشت .
 4. مشخص کردن یک آدرس با کدپستی معتبر ( آدرس محل فعالیت شرکت است و در شهرهای بزرگی چون تهران باید آدرس اداری تجاری و در شهر های کوچک می توان از آدرس مسکونی استفاده کرد.
 5. مشخص کردن 5 نام 3 الی 4 واژه ای برای اسم شرکت

مدارک ثبت شرکت بازرگانی مسئولیت محدود

 1. مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره و در صورتی که نیاز به بازرس مدارک شناسایی بازرس یا بازرسین .
 2. مشخص کردن صاحبان امضا
 3. مشخص کردن اعضا و سمت ها همچنین سهم هر فرد .
 4. اقدام برای اخذ کارت بازرگانی به نام مدیرعامل و یا خود شرکت.
 5. انتخاب 5 نام برای اسم شرکت این اسامی بایستی 3 الی 4 سیلابی باشند.

 

ثبت شرکت های بازرگانی

 

سهام در شرکت های بازرگانی

در شرکت های بازرگانی سهام براساس نوع شرکت مشخص می شود یعنی برای هر قالب ثبتی با توجه به نوع آن متفاوت است زیرا هر شرکت براساس قالب ثبتی که دارد سهام و نحوه ی تقسیم بنی آن متفاوت است .

سهام در شرکت بازرگانی سهامی خاص

سهام در شرکت های بازرگانی به ویژه شرکت سهامی خاص رکن بسیار مهم و اساسی است زیرا سهام است که کشخص می کند شرکت بازرگانی توانایی صادرات و واردات را دارد یا نه سهام است که به شرکت اجازه ی معامله شرکت در مناقصه و یا مزایده های دولتی و بین المللی می دهد.

در نتیجه بسیار مهم است سهام یک حداقلی دارد و یک حداکثری البته هیچگاه دقیقا حداکثر مشخص نیست بلکه تنها حداقل است که چیزی حدود 100.000 هزار تومان است که این مبلغ حداقلی هرچه بیشتر باشد باعث بالا رفتن اعتبار شرکت شما و درنتیجه کمک به بالا رفتن سود و اعتبارتان خواهد کرد نکته ی بسیار مهم و حائز اهمیت اینکه سهام باعث می شود شما بتوانید  با تجار بین المللی نیز معامله داشته باشید

نحوه ی  تقسیم سهام در شرکت های سهامی خاص به این صورت است که سهام به قطعات تقسیم می شود یعنی سهم هر فرد به شخص داده شده و هر فرد نسبت به سهم خودش مسئولیت دارد و همچنین نسبت به تمام سرمایه باید مسئولیت بپذیرد اما مورد بسیار مهم اینکه در این شرکت تنها به میزان کل سهام در زمان ورشکستگی باید بدهکاری پرداخت کرد و ضرر شامل اموال شخصی نمی شود.

سهام نیز در این شرکت به صورت واریزی است یعنی چه ابتدای ثبت شرکت و چه زمانی که شرکت به طور کامل به ثبت رسید و در زمان افزایش سرمایه نیز باید واریز شود.

واریزی به این روش است که 35 درصد از سهام به بانک به نام شرکت در شرف تاسیس و مابقی نیز بدون واریز می ماند .

سهام در شرکت بازرگانی مسئولیت محدود

سهام در این شرکت ها بستگی به نوع فعالیت دارد مثلا اگر شرکت مسئولیت محدود و موضوع فعالیت خدماتی باشد به همان حداقل سرمایه می توان بسنده کرد اما اگر شرکت مسئولیت محدود با موضوع بازرگانی باشد بهتر است از میزان حداقلی بالاتر باشد زیرا میزان اعتتبار دهی به شرکت به مراتب بالاتر خواهد رفت.

سهام در این شرکت ها به صورت سهم الشرکه در میاید و هر فرد تنها با توجه به میزان سهم خودش  مسئولیت دارد یعنی در زمان ضرر و زیان ها تنها به نسبت سهم خود مسئول پرداخت خواهد بود سهام تنها به صورت اعلامی است و نه واریزی و تنها در صورتی که می خواهید وام اخذ کنید به صورت واریزی در می آید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.