آورده شرکا به شرکت به اعتبار ماهیت آن به دو نوع آورده نقدی و غیرنقدی تقسیم می شود که البته آورده غيرنقد را با توجه به ماهیت آن می توان به انواع مختلف تقسیم کرد که بررسی خواهد شد.

انواع آورده شرکت

با توجه به ارتباط مستقیم بین سرمایه شرکتهای تجاری با آورده شرکا و با توجه به نوع آورده شرکا (نقدی و غیرنقدی) در مورد سرمایه شرکت سه فرض قابل تصور است:

فرض اول این است که آورده همه شرکا در شرکت از نوع نقدی باشد که رایج ترین و متداول ترین شکل تشکیل شرکتهای تجاری نیز این چنین است و تردیدی در صحت آن وجود ندارد.

فرض دوم این است که آورده برخی از شرکا نقدی و برخی غیرنقدی باشد که در این صورت اگر چه سرمایه واقعی شرکت ترکیبی از آورده نقدی و غیرنقدی خواهد بود ولی برای ثبت شرکت باید آورده های غیرنقدی تقویم گردد و ارزش ریالی آنها مشخص گردد تا بتوان ارزش ریالی کل سرمایه شرکت را مشخص نمود.

فرض سوم که قابل بحث و بررسی است این است که یک شرکت تجارتی بخواهد فقط با آورده غیرنقدی تشکیل شود

آورده نقدی

منظور ازآورده نقدی این است که شریک شرکت، مبلغی وجه نقد در اختیار شرکت قرار می دهد. ساده ترین نوع آوردهها را آورده نقدی دانسته اند که از دو جهت این سادگی قابل توجیه است. جهت اول این است که هر شرکت تجارتی باید به هنگام تشکیل و ثبت خود در اداره ثبت شرکتها در قالب اساسنامه یا شرکت نامه و اظهارنامه ثبت شرکت، سرمایه شرکت در حال تأسیس و ثبت را اعلام نماید. در مواردی که آورده همه شرکا آورده نقدی باشد، تعیین سرمایه مجموع آوردههای شرکا می باشد و برای این منظور نیاز به هیچگونه عملیات محاسباتی یا تعیین ارزش ریالی آنگونه که در آوردههای غیرنقدی لازم و ضروری است نمی باشد. مانند اینکه شرکت تجاری با سه شریک ایجاد شود که هرکدام از شرکا مبلغ ده میلیون ریال آورده به شرکت بیاورند که در این صورت سرمایه شرکت عبارت از سی میلیون ریال خواهد بود.

در حالی که اگر آورده شرکا غیرنقدی باشد تعیین سرمایه شرکت به این راحتی امکان پذیر نبوده بلکه ابتدا باید ارزش ریالی آورده غیرنقدی با توجه به نحوه تقویم آن طبق مقررات قانونی مشخص گردد تا امکان تعیین کل سرمایه شرکت وجود داشته باشد که در مورد تقویم و شیوه های تقویم در آوردههای غیر نقدی بیشتر اشاره خواهد شد.

جهت دوم این است که یکی از الزامات قانونی در زمان ثبت شرکتهای تجاری، تعیین میزان سهم الشرکه هریک از شرکا از سرمایه شرکت می باشد که در مورد آورده های نقدی این امر به راحتی قابل تعیین می باشد چنان که در مثال فوق سهم الشرکه هر کدام از شرکا به میزان کل سرمایه شرکت است که این امر در واقع میزان مشارکت هرکدام از شرکا در سود حاصله (در تمام شرکتها) و تعهدات شرکا (در مورد شرکتهای شخص) را نیز مشخص می کند.

آورده غیرنقدی

همانگونه که در مقام بیان مفهوم آورده بیان گردید آورده غیرنقد عبارت از هر چیزی غیر از پول است به شرطی که قابل تقویم به پول باشد. به تعبیر دیگر آورده غیرنقدهر نوع مال و حقوق مالی را دربر می گیرد مانند اموال مادی (اعم از منقول و غیر منقول مانند زمین، ساختمان، ماشین آلات، اثاثیه و غیره) و اموال غیرمادی مانند اسم تجارتی، علامت تجارتی، سرقفلی، حق کسب و پیشه یا تجارت و غیره و همچنین حرفه، صنعت و کار و تخصص.

در مورد آورده های غیرنقدی مباحث مهمی مانند انواع آورده های غیرنقدی و نحوه تقویم آنها قابل بحث و بررسی است که در ذیل به بررسی آنها می پردازیم.

انواع آورده های غیرنقدی

آورده های غیرنقدی انواع و اقسام مختلفی دارند که می توان آنها را در سه قسمت کلی مورد بحث و بررسی قرار داد که عبارتند از: اموال مادی، اموال غیرمادی و حرفه و صنعت و کار.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.