انواع طرح صنعتی

انواع طرح ها یا مدل های صنعتی

طرح ها و مدل های صنعتی کاربرد وسیعی در زمینه های گوناگون صنعت دارد. به طور مثال در تولید اتومبیل، ساخت وسایل نقلیه دیگر زمینی، دریایی و هوایی و همچنین در ساخت ابزار و آلات فنی، پزشکی، بافت پارچه برای مصارف مختلف، صنایع دستی، زیورآلات، دوخت لباس ، لوازم الکترونیکی و کلیه وسایل زندگی و پوشش های زنانه و مردانه و حتی آرایش و پیرایش مردان و زنان و امثال آن ها، طرح ها و مدل های صنعتی کاربرد فراوان دارد و باعث جذب و جلب نظر مشتری خواهد بود.

انواع طرح صنعتی

طرح ها یا مدل های صنعتی را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

طرح ها و مدل های تزیینی

این گروه از طرح ها یا مدل های صنعتی علاوه برجنبه فنی، دارای خصیصه زیبائی خاص هستند. به این معنی که این گونه طرح ها یا مدل ها، صرفا برای زیبا جلوه دادن محصولات، منسوجات ،زیورآلات، نظیر دستبند، انگشتر، گردن بند و یا وسایل دیگری نظیر ساعت، عینک، کیف، کفش، تلفن همراه، نحوه دوخت لباس زنانه و مردانه و امثال آن به کارگرفته می شود و این گونه طراحی ها به صورت قالب ها، نقوش زیبا، فرم های قشنگ و چشم نواز و حتی به صورت لفاف یا شکل های خاص ویا ظروف یا فرم زیبا برای عرضه کالاها و محصولات جلوه گر می شود و حتی در آرایش موی زنان و مردان کاربرد پیدا می کند.

با توجه به این که انسان اصولاً زیبایی طلب وزیبا پسند است وزیبایی های ظاهری نیز برای وی جاذبه ایجاد می کند و با توجه به این که طبایع انسان ها در زمینه زیبایی شناختی متفاوت است،طرح ها و مدل های زینتی نیز قاعدتاً و اصولاً متعدد و متنوع باید باشد تا هر کس طبق ذوق وسلیقه اش ، بتواند نیاز روزانه خود را تامین کند و به خواست درونی وباطنی خود برسد و حالت خشنودی یا رضایت در وی پدیدار گردد.

طرح ها و مدل های فنی و تکنیکی

در این گروه از طرح ها و مدل های صنعتی، جنبه های فنی و تکنیکی آن ها از اهمیت فراوانی برخوردار است.یعنی علاوه براین که ممکن است از نظر ظاهری حالت و فرم زیبا داشته باشد، جنبه های فنی آن از جهت بهره برداری بهینه و تولید محصول بهتر به منظور خوب زیستن و فراهم ساختن ابزار زندگی فردی و اجتماعی مطلوب تر و کم خطرتر و امثال آن در اولویت قراردارد.

به طور مثال طرح ها یا مدل های ساخت بدنه یا شاسی یا موتور اتومبیل ویا طراحی ساخت دستگاهی که بتواند سوخت وسایل موتوری را به نحوه مطلوب تری تنظیم کند که آلودگی هوا را کاهش دهد و سرانجام وسیله نقلیه ای تولید و به بازار عرضه گردد که از حوادث رانندگی بیشتر جلوگیری شود ویا صدمات جسمی کمتری به سرنشینان اتومبیل حادثه دیده وارد گردد ویا مثلا صندلی اتومبیل طوری طراحی و ساخته شود که به بدن راننده و سرنشینان اتومبیل در مسافرت های طولانی لطمه نزند یا لطمه آن به حداقل برسد و طراحی داخل اتومبیل طوری باشد که سبب آرامش روان وشادی افراد گردد.

این گونه طرح ها که کاربردهای فراوانی درزمینه های مختلف زندگی انسان ها دارد به اختراع خیلی نزدیک است و گاهی تفکیک بین اختراع و طرح یا مدل صنعتی با خصیصه فنی و تکنیکی چندان آسان نیست، همان طور که تفکیک بین طرح یا مدل صنعتی و آثار ادبی و هنری مشکل است که این موضوع در مباحث بعدی بررسی خواهد شد.

نظر به این که انسان موجودی تنوع طلب است، طراحان از این خصیصه استفاده کرده و هرسال در صدد ایجاد طرح های جدیدی برمی آیند و از این طریق سود فراوانی عاید تولید کنندگان خواهد شد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.