انواع حقوق مالکیت صنعتی شامل اختراعات، علائم تجاری وطرح های صنعتی می باشد که در ذیل به نحو مختصر ارائه می گردد.

ثبت اختراع

براساس تعریف سازمان جهانی مالکیت فکری اختراع،(پتنت) حقی انحصاری است که در قبال اختراع انجام شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود.به عبارت دیگر پتنت سندی است که توصیف کننده یک اختراع بوده و براساس درخواست متقاضی به وسیله یک اداره دولتی یا توسط یک اداره منطقه ای به نیابت از چند کشور صادر می شود و حمایت قانونی و اختیار بهره برداری تولید، استفاده، فروش و صادرات یک اختراع را به صاحب آن در محدوده زمانی خاصی ( عمدتاً 20سال) اعطا می نماید.

تعریف اختراع

قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری ایران مصوب 1386،اختراع را این گونه تعریف کرده است:

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فراورده های خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن ها حل می نماید. براین اساس می توان حق اختراع را مجموعه حقوق انحصاری دانست که یک دولت به ثبت کننده اختراع برای مدتی معین در قبال افشای اختراع اعطا می کند.

علامت تجاری یا برند

یکی دیگر از موارد مورد حمایت حقوق مالکیت صنعتی، علائم تجاری می باشد . علامت تجاری یا خدماتی، نشانه ای متمایز کننده است که محصولات یا خدمات مشخصی که به وسیله ی یک شخص حقیقی ویا شرکت تولید یا فراهم شده را قابل شناسایی می نماید و اجازه می دهد تا مشتریان، این کالاها و خدمات را از کالاها و خدمات دیگر متمایز سازند.

این نشان می تواند هر کلمه، حرف، عدد، عکس، شکل ، رسم ویا ترکیب آن ها باشد.

کاربرد علامت تجاری

مهم ترین کارکرد علامت تجاری متمایزساختن کالاها یا خدمات یک بنگاه تجاری از دیگری است. در خصوص ارائه تعریف از علائم تجاری در اسناد داخلی وبین المللی نیز می توان به قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب (1386) اشاره کرد که به موجب ماده 30آن، علامت را هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد، دانسته است.

تعریفی که سازمان جهانی مالکیت فکری از علائم تجاری صورت گرفته عبارت از نشانی می داند که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده، توسط یک بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ها می تواند متمایز سازد، دانسته است که به نظر می رسد تعریف صورت پذیرفته از علامت تجاری در قانون فعلی ایران نیز با الگو برداری از آن شکل گرفته باشد. همچنین ماده 15موافقت نامه تریپس نیز اشعار می دارد: «هرگونه علامت یا ترکیبی از علائم که کالاها یا خدمات یک فعالیت را از کالاها یا خدمات فعالیت های دیگرمتمایز گرداند علامت تجاری به شمار خواهد آمد...»

طرح های صنعتی

در زبان معمول، طرح صنعتی معمولاً به شکل وظاهر کلی یک کالا اشاره دارد اما در ادبیات حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی خصوصیات مربوط به شکل و ساختار ویا نقش و تزئینات به کاررفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند.

در یک معنای حقوقی، طرح صنعتی، دلالت دارد برحقی که مطابق با یک نظام ثبت، برای حمایت از مشخصه های تزئینی اصیل و غیرعملکردی یک کالای صنعتی یا فراورده ای که از یک فعالیت طراحی حاصل می شود اعطا می گردد. این طرح ها ممکن است دو بعدی باشند مانند نقش و تزئین یا سه بعدی باشند مانند شکل و پیکره.

در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری1386 به موجب ماده 20 هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فراورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است. از دیدگاه قانون مالکیت فکری، یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیباشناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.