اهمیت و ارزش اقتصادی مارک یا علامت

مارک یا علامت تجاری، صنعتی یا خدماتی مانند سایر حقوق مالکیت صنعتی و حتی با توان بیشتر، در زندگی اقتصادی به طور اساسی و مبنائی نقش دارد.

نقش اساسی مارک یا علامت تجاری به طور خلاصه به شرح زیراست:

برند معرف کالا و خدمات

بعد از انقلاب صنعتی و پیشرفت علوم در رشته های گوناگون، در زمینه تولیدات و محصولات کشاورزی و دامداری و کالاهای صنعتی نیز رشد قابل توجهی به وجود آمده است به طوری که در هر رشته از صنعت یا کشاورزی ، تولیدات و محصولات متنوع و متعددی تولید می شود که برای فروش نیاز به جلب مشتری دارد و مصرف کننده نیز مایل است که در بین انواع تولیدات، از مرغوب ترین آنها استفاده کند. همان طور که اشاره شد، تولید کننده در صدد به دست آوردن مصرف کنندگان یا مشتریان بیشتر و بهتری است. بنابراین تولید کنندگان برای پیدا کردن بازار فروش، اقدام به معرفی تولیدات خود از طریق مارک یا علامت تجاری وعرضه کالا و محصولات یا مارک معین و مشخص، خواهند کرد و در این زمینه تلاش می کنند تا از طریق مارک یا علامت انتخابی و عرضه تولیدات خود با مارک مزبور، کالای خود را به عموم معرفی کنند. رشد جمعیت و شکل گیری شهرهای بزرگ با جمعیت انبوه، سبب شده است که آشنایی عموم مردم به کیفیت محصولات یا خدمات با مشکلات عدیده ای روبه رو گردد .ولی مارک یا علامت تجاری می تواند به مصرف کنندگان کالاها و خدمات، کمک موثری در این زمینه بنماید. با این ترتیب مارک تجارتی واسطه ای برای معرفی کالا یا خدمات به مصرف کنندگان است.

توان تمایز بخشی برند

نقش مهم دیگر برندیا علامت تجاری، توانایی متمایزساختن کالا یا خدمات مربوط به یک شخص از محصولات اشخاص دیگر است. وقتی محصولاتی با مارک مشخص به بازار عرضه می شود، آن مارک محصولات مزبور را از محصولات اشخاص دیگر متمایز می سازد؛ زیرا محصولات مشابه دارای مارک های مختلف خواهند بود و هیچ تولید کننده ای حق ندارد با مارک ثبت شده دیگری محصولات خود را به بازار عرضه کند و در صورت تخلف با ضمانت اجرای کیفری و مدنی روبرو خواهد شد.

برند، عامل مهم گسترش رقابت سالم است

رقابت سالم در قلمرو فعالیت های اقتصاد آزاد در جهان کنونی عامل اساسی و مبنایی رشد صنعت و تجارت و فعالیت های خدماتی است. رقابت سالم اقتصادی باعث تحریک و تشویق صاحبان صنایع وحرفه های تولید محصولات صنعتی، کشاورزی، دامداری و فعالیت های خدماتی خواهد شد و سبب می شود که فعالان اقتصادی برای تولیدات و خدمات بهتر و کامل تر، بیشتر تلاش می کنند تا بتوانند مشتریان زیادتری برای محصولات و فعالیت های خود جلب کنند. رقابت سالم و قانونی در صورتی امکان پذیر است که مارک ها و علائم تجاری ثبت شده و همچنین مارک های معروف و مشهور ولو این گونه مارک ها به ثبت نرسیده باشند، از طریق قوانین داخلی کشورها و مقررات منطقه ای و جهانی، مورد حمایت کامل قرار گیرند تا این که مارک های واقعی مورد تقلید و تجاوز در تولید محصولات مشابه قرار نگیرند و از آن ها سوء استفاده نشود. در واقع حمایت از مارک ها و علائم تجاری و قانونی بودن یا قانونی شدن حق اولویت ناشی از مارک و علائم تجاری، تضمین کننده رقابت قانونی و مشروع فعالیت های اقتصادی است و ضامن رشد و تکامل در زمینه صنعت و تجارت و خدمات تجاری خواهد بود.

در بازار اقتصادی و در قلمرو تولید کالا و ارائه خدمات، بدون وجود مارک تولید یا علائم فعالیت های خدماتی و یا عدم حمایت قانونی از علائم موجب می شود رقابت سالم اقتصادی از بین برود که نتیجه آن عدم رشد تولید کالاهای صنعتی یا تولیدات کشاورزی ویا فعالیت های خدماتی است و در این رابطه، جامعه و مصرف کنندگان کالاها و خدمات، متضرر خواهند شد و بعضی از کشورهای دنیای کنونی به علت عدم رشد کیفیت تولیدات آن ها، دربازار معاملات و تجارت جهانی، جایگاه قابل توجهی نخواهند داشت.

تضمین و تامین ارتقاء و رشد کیفیت تولیدات و خدمات

همان طور که اشاره شد مارک تولیدات یا خدمات، باعث ایجاد حالت رقابت قانونی و سبب رشد و ارتقاء کیفیت تولید وبالا رفتن کیفیت ارائه خدمات تجاری و فعالیت های اقتصادی دیگر خواهد شد. به عبارت دیگر اگر فعالیت های اقتصادی از طریق حمایت حق اولویت ناشی از علامت تجاری یا مارک تولید، تضمین نگردد، صاحبان حرف و صنایع برای رشد و ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات، انگیزه ای پیدا نخواهند کرد، بلکه منحصراً در فکر سود جویی بیشتر خواهند بود و برای رسیدن به سود بیشتر از کیفیت تولید یا ارائه خدمات،در حد امکان خواهند کاست.

جلب مشتری توسط برند

یکی دیگر از نقش و اهمیت مارک یا علامت تولیدات یا خدمات، این است که معرفی و ارائه محصولات مارک دار یا ارائه خدمات یا مارک و علامت مشخص به عموم، سبب جلب و جذب مشتریان بیشتر می شود. به این معنی که وقتی صاحبان حرف، کارخانجات و شرکت های صنعتی یا کشاورزی با آرم یا مارک انتخابی ثبت شده یا مارک مشهور ثبت نشده، به تولید کالاهای صنعتی یا محصولات کشاورزی می پردازند و همراه با تبلیغات، آن ها را به بازار عرضه می کنند، توجه مردم را به محصولات خود جلب کرده، بازار فروش برای تولیدات خود فراهم می کنند و مشتریان مندرجاً به محصولات آن ها، علاقه مند شده و عده ای از آنان نیز نسبت به مصرف کالا یا استفاده از خدمات مزبور، خصوصاً اگر دارای کیفیت مطلوب و قابل قبول باشند، وفاداری وپای بندی بیشتری نشان می دهند و این وفاداری و کثرت استعمال،سبب جلب وجذب مشتریان جدید نیز خواهد شد که زمینه توسعه ورشد و افزایش تولید و کسب سود بیشتر را فراهم خواهد کرد و سایر تولیدکنندگان را نیز به میدان رقابت و جلب مشتری می کشاند تا محصولات بهتری تولید کنند.

کاهش تولیدات یا خدمات تقلیدی و تقلبی توسط ثبت برند

مارک یا علامت تجارتی محصولات و خدمات، وسیله یا ابزار باارزشی است که کالا یا خدمات موضوع علامت را از تولیدات یا خدمات مشابه آن ها متمایز می سازد و در عین گسترش رقابت مشروع از رقابت مکارانه و غیرمشروع رقیبان تولید، جلوگیری خواهد کرد ودر واقع مارک یا علامت تجارتی، صنعتی یا خدماتی با جلوگیری از ایجاد اشتباه، التفاط ویا اغفال و گمراهی مصرف کنندگان، عامل مهم ایجاد تعادل در رژیم رقابتی است. به عبارت دیگر مارک ها با رقابت مکارانه و غیرقانونی مبارزه کرده، سبب گسترش رقابت مشروع، شکوفایی ورشد فعالیت های اقتصادی و رونق تجارت آزاد خواهد شد. به تعبیر دیگر، مارک یا علامت تجاری، صنعتی و خدماتی وظیفه دارد از طریق منطقی و اصولی، آزادی اقتصادی را تامین کند.

حمایت قانونی و جدی از مارک یا علامت تولید یا خدمات، باعث می شود که صاحبان مارک ها و تولید کنندگان ،امیدوار به توسعه صلح آمیز فعالیت اقتصادی خودشده، مطمئن گردند که سرمایه گذاری تولیدی به سود دهی خواهد رسید وبدون هیچ نگرانی و ترس از دست دادن سرمایه یا عدم تحصیل درآمد لازم، به فعالیت های اقتصادی خود ادامه دهند.

تضمین حقوق مصرف کنندگان

وجود مارک و علامت تولید یا خدمات، نقش فراوانی در ایجاد اطمینان برای مصرف کنندگان دارد.یعنی مصرف کنندگان با توجه به مارک تولید، می توانند به راحتی تفاوت کالاها و کیفیت محصولات و خدمات را تشخیص دهند و در بین تعدد تولیدات یا خدمات عرضه شده ، انتخاب معقول و منطقی داشته باشند. بنابراین وجود مارک و حمایت قانونی حقوق ناشی از مارک، ابزار موثری در تامین حقوق مصرف کنندگان خواهد بود،زیرا وقتی تولیدات یا خدمات متعدد با مارک ها و آرم های مختلف به عموم عرضه شود ، توانایی انتخاب مطلوب ترین تولیدات یا خدمات را به مشتریان و مصرف کنندگان خواهد داد و همین انتخاب مطلوب ترین تولیدات یا خدمات را به مشتریان ومصرف کنندگان خواهد داد و همین انتخاب و امکان انتخاب باعث می شود که یک رقابت موثر قانونی و مشروع، بین صاحبان حرف و صنایع شکل بگیرد و تلاش برای تولید بهتر کالا و ارائه مطلوب تر خدمات، افزایش یابد و با این ترتیب به طور خلاصه، مارک یا علامت صنعتی، تجاری یا خدماتی و حمایت موثر از آن و تضمین واقعی حقوق ناشی از مارک ها به رقابت مشروع و ارتقاء کیفیت تولید و ارائه خدمات مطلوب و تامین حقوق مصرف کنندگان، کمک شایسته و ارزنده ای خواهد کرد.

با توجه به مطالب عنوان شده و نقش اساسی و مبنایی مارک یا علامت تولید و آرم خدمات، می توان به این نتیجه رسید که امروزه تعداد زیادی از محصولات قابل عرضه به بازار و بسیاری از فعالیت های خدماتی اقتصادی باید با مارک و علامت مشخص عرضه گردد و در عمل نیز در نظام حقوقی ایران و چه در نظام حقوقی کشورهای دیگر به علت اهمیت اقتصادی از مارک و علامت تجاری یا خدماتی، استقبال فراوان شده است. آمار مربوط به تعداد درخواست ثبت علائم تجاری، موید این واقعیت است که این آمار در همه کشورها از جمله در کشور ایران و خصوصا در کشور فرانسه به صورت قابل توجهی رو به افزایش و گسترش است.

باوجود اهمیت نقش مارک و علامت تجاری، صنعتی و خدماتی در نظام حقوقی ایران و همچنین در بسیاری از کشورهای جهان از جمله در نظام حقوقی کشور فرانسه ثبت کردن مارک و علامت، همان طور که قبلا اشاره شد، جز در موارد خاص و استثنایی، الزامی نیست ولی به نظر می رسد با توجه به مصالح همه جانبه جوامع کنونی و مقتضیات فعلی بازار اقتصاد،خصوصاً در اقتصاد و تجارت جهانی، بهتر است ثبت علائم ارائه خدمات و تولید محصولات الزامی گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.