کارت بازرگانی در انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری کاربرد دارد. تاجر در واقع به فردی گفته می شود که در زمینه بازرگانی مشغول به ورود و خروج انواع محصولات و امور بازرگانی میپردازد. اگر شخصی علاقه به انجام فعالیت های اقتصادی در عرصه بین الملل دارد باید جهت دریافت کارت بازرگانی ، اقدامات لازم را انجام دهد در غیر این صورت این امر امکان پذیر نمی باشد.

کارت بازرگانی چیست

این کارت هم به افراد حقیقی و هم به شخصیت های حقوقی مثل شرکت ها اعطا می شود. کارت بازرگانی در انجام کار هایی مثل ثبت سفارش ، واردات کالا از مناطق آزاد زیر نظر گمرک و.. کاربرد دارد . در ادامه به شرایط اخذ این کارت میپردازیم. در صورت نیاز به اخذ کارت بازرگانی به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

اعتبار اسنادی یا ال سی چیست و استفاده از آن چه مزایایی در تجارت دارد؟

برای اخذ کارت بازرگانی متقاضیان میتوانند به اتاق بازرگانی صنعتی در پایتخت یا استان های دلخواه خود مراجعه کنند که البته بعضی شرکت ها و موسسات توانستند مجوز نمایندگی آن را گرفته و امور مربوط این کارت را انجام دهند. در صورتیکه اشخا حقوقی مثل شرکت ها خواهان اخذ این کارت باشند باید در ابتدا شرکت را در ادارات های بازرگانی ثبت کنند (یعنی به‌صورت شرکت‌های ثبت شده نزد مرجع 4، به فعالیت بپردازند). علاوه بر این افرادی که به صورت استخدامی در مراکز دولتی مشغول به کار ند نمیتوانند از این کارت بهرمند شوند.

متقاضی باید دست کم 24 سال سن و دارای حداقل مدرک دیپلم باشد. و باید در نظر داشت که هر کارت فقط برای فعالیت در یک زمینه و مختص یک ملک صادر می گردد که در صورت صرف نظر کردن شخص از داشتن کارت بازرگانی باید به اتاق بازرگانی مراجعه کند.

برای انتخاب اسم شرکت بازرگانی خود تنها کافیست مقاله ی موسسه حقوقی پایش را مطالعه نمایید.

مزایای کارت بازرگانی

 • اگر مالک کارت بازرگانی یک شخص حقیقی باشد آن شخص بازرگان یا تاجر نامیده می شود و این موضوع به عنوان یک ویژگی مثبت نسبت افراد معمولی در عرصه تجارت تلقی میگردد.
 • افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند و رفت و آمد های مستمر به کشورهای دیگر دارند ویزای بازرگانی اعصا میشود ( لازم به ذکر است که هر کور مقررات خاص خود را دارد)
 • افرادی که کارت بازرگانی دارند جز اعضای اتاق بازرگانی به حساب می آیند.
 • یکی از مهمترین مزیت این کارت این است که برای ثبت نماد تجاری افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند میتوانند از نماد های تجاری بیگانه و غیر ایرانی استفاده نمایند.
 • زیر نظر قانون میتوان با اخذ این کارت از مناطق آزاد کالا وارد کشور شود
 • اعتبار کارت بازرگانی از یک تا پنج سال می باشد و در صورت به پایان رسیدن مدت آن میتوانید نسبت به تمدید اقدام نمایید
 • شرط ارائه کارت بازرگانی به توابع خارجی این است که اگر این کارت برای یک تاجر خارجی در ایران صادر شود تاجران ایرانی هم میتوانند آزادانه در کشور مزبور فعالیت اقتصادی داشته باشند.

در مورد مزایای کارت بازرگانی بیشتر بدانید.

علاوه بر مطالب ذکر شده باید توجه داشته باشید که این کارت که به عنوان یک مجوز تلقی می شود امکان باطل شدنش در صورت بروز مشکل یا طبق شرایطی وجود دارد مثلا اگر متقاضی یکی از شرایط داشتن کارت بازرگانی را از دست بدهد و نداشته باشد این کارت باطل خواهد شد علاوه بر این اگر فرد دارنده کارت بازرگانی از این کارت سوء استفاده کرده و مرتکب قاچاق شده باشد بطوریکه این موضوع کاملا ثابت شده باشد مطابق ماده 30 قانون گمرک ایران فرد از اتاق بازرگانی اخراج و کارت آن هم بی اعتبار خواهد شد.

پس افرادی هم که در این زمینه جرمی انجام داده باشند ، به حکم مقامات قضایی از بعضی حقوق اجتماعی بی نصیب می‌شوند (اگر محرومیتِ مصرحِ وی در این زمینه باشد)بهاین معنی که کارت بازرگانی نمیتواند به آنها تعلق گیرد. برای افراد ورشکسته که هنوز وضعیت تصفیه‌ی حساب‌های آنها مشخص نیست، نیز کارت بازرگانی صادر نخواهد شد.

در صورتیکه نیاز به ثبت شرکت بازرگانی دارید به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

انواع کارت بازرگانی

- کاربرد کارت تجاری در ثبت و سفارش و ترخیص کالا و صادرات و واردات کالا است.

- کارت خدماتی، برای افرادی است که توانایی سرمایه گذاری و فعالیت در عرصه خدماتی را دارند.

- کارت موردی، برای افراد یا شرکت هایی کخ فقط یک بار میخواهند کالا وارد کنند.

- کارت تولیدی و صنعتی،برای افرادی که توانایی سرمایه گذاری در زمینه تولید را دارند (به این منظور که تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای تولیدات خود را وارد و سپس اقدام به تولید نمایند)

نکته: اخذ کارت بازرگانی نشان دهنده ی بازرگانان موفق و کارآمد نیست بطوریکه که هیچ مانعی در فعالیتشان نداشته باشند بلکه خیلی از این تجار با اینکه حاذق و دارای سابقه اند تازه برای اخذ این کارت اقدام کرده اند. اما این موضوع که باید برای کسب این کارت مدرک بازرگانی داشته باشید کاملا غلط است و صحت ندارد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.