عهدنامه همکاری ثبت اختراع عهد نامه ای جهانی می باشد که نهاد بین المللی مالکیت معنوی آن را سرپرستی می کند و 148 اعضایی که در کنوانسیون پاریس عضویت دارند در این عهدنامه هم عضو هستند.

نظام PCT این قابلیت را مهیا نموده است که شما برای اختراع خود به وسیله تسلیم نمودن یک اظهارنامه بین المللی واحد، به جای تنظیم نمودن اظهارنامه های مختلف به صورت تک تک در کشورها و انجمن های منطقه ای مختلف حمایت اختراعی را به دست بیاورید . البته صادر نمودن و اعطای حق اختراع در انتها از وظیفه های ذاتی اداره ها ی ملی و منطقه ای می باشد که به صورت مختصر فاز ملی گفته می شود .

به صورت خلاصه روال بررسی و ارزیابی اختراع در نظام PCT به شرح ذیل می باشد :

تسلیم اظهارنامه : در صورتی که ضروریات شکلی را رعایت کرده باشید شما قادر می باشید به یک زبان واحد و با پرداخت نمودن یک سری از هزینه ها ،اظهارنامه بین المللی خود را ارائه دهید.

نحوه اجرای معاهده همکاری ثبت اختراع

از هنگامی که عهد نامه ثبت اختراع در سال 1978 به وجود امد ، اين عهدنامه براي مخترعان و صنعت راه و مسیر بسیار خوبي را به منظور بهره مند شدن از حمايت ثبت اختراع درعرصه جهان خلق كرده است. با تشكيل پرونده برای درخواست ثبت ((بين المللي)) ، يك اختراع مطابق عهد نامه همكاري ثبت اختراع (PCT) به صورت مصادف در بسياري از كشورها از حمايت قانونی بهره مند خواهد بود. درخواست کنندگان و سازمان های ثبت اختراع 138 كشور عضو PCT از ضوابط و مراسم برابر، پژوهش های جهانی و تفسیر های تحقيقات مبادی و ترویج متمركز جهانی كه به وسیلهنظام PCTتشکیل شده است، کامیاب هستند. در مقايسه با سیستم قدیمی ثبت اختراع ، در اکثر موارد روال ملي اعطاي امتياز حق اختراع و هزينه هاي مربوطه تا 30 ماه از تاريخ اوليه (يا حتي بيشتر در برخی از سازمان ها ) به عقب مي افتد.

در انتهای اين مدت، درخواست کننده اطلاعات مهم و گران بهایی را در ارتباط با احتمال کامیابی از حمايت ثبت اخذ خواهد نمود. نمودار ذيل تصویری جامع و کاملی را از مهم ترين مرحله های رسيدگي به درخواست ها در نظام PCT در مرحله ی جهانی و دوره هاي مربوطه مي باشد.

درخواست کننده ای كه از نطام PCT استعمال می کند بايستی به منظور درخواست بين المللي PCT در موسسه دريافت كننده پرونده تشكيل بدهد و يك منصب جهانی استفسار را برگزیند كه اين منصب بیانیه و نظريه نوشته شده ای را در رابطه با شایستگی ثبت اختراع به شخص ارائه مي نماید. سپس دایره جهانی وايپو درخواست نامه را منتشر می کند و کلیه اسناد ضروري و الزامی را به اداره های ثبت عضو نظام PCT ارسال می کند . درخواست کننده قادر می باشد به منظور بررسی دوباره شایستگی ثبت اختراع خود از منصب های تحقيقات مقدماتي جهانی درخواست کند . درخواست کننده به صورت جامع 30 ماه از تاريخ اوليه مهلت دارد تا به مرحله ی ملي PCT در كشورها و منطقه هایی كه به حمايت نیاز دارد وارد گردد.

تشكيل پرونده PCT

درخواست کننده ثبت اختراع كه تمایل دارد با استعمال از نظام PCT اختراع خود را در بيشتر از يك كشور مورد حمايت قرار دهد بايستی در موسسه دريافت كننده ذي صلاح به منظور درخواست نامه جهانی تحت نظام PCT پرونده تشكيل دهد. به صورت کلی ، در نخست ، درخواست کنندگان جهت درخواست نامه ثبت اختراع در موسسه ثبت اختراع خود پرونده تشكيل مي دهند و به مدت زمان 12 ماه از تاريخ اوليه به منظور درخواست نامه جهانی خود تحت نظام PCT پرونده تشكيل مي دهند.

دفتر بين الملل

موسسه دريافت كننده يك رونوشت از درخواست نامه جهانی PCT را به دایره جهانی (IB) وايپو ارسال مي کنند و دایره جهانی مسووليت دارد:

 1. کلیه اسناد درخواست نامه را دریافت و بایگانی نماید.
 2. انجام و بررسي مراسم مکرر.
 3. انتشار درخواست نامه و اسناد مربوط به خدمات جستجوي حیطه ثبت اختراع( Patentscope Search Service).
 4. ترجمه عنوان و چکیده درخواست نامه جهانی و اسناد مربوطه به انگليسي يا فرانسه (در صورت ضرورت.)
 5. نامه نگاری و ارسال اسناد به موسسه ها و اشخاص ثالث.
 6. ارائه نظريه حقوقي در صورت تقاضای كاربران.
 7. ارائه كمك و مساعدت مرتبط با PCT به كشورهاي عضو PCT .

درخواست کننده بايستی هزينه تشكيل پرونده بين المللي كه به طور تقریبی 400/1 سويس فرانسه مي باشد را پرداخت نماید و چنانچه درخواست نامه جهانی PCT بيشتر از 30 صفحه باشد، هزينه اضافي براي هر ورقه به طور تقریبی 15 سويس فرانسه را پرداخت نماید . درخواست دهندگانی كه به شکل الكترونيكي پرونده تشكيل مي دهند به طور تقریبی تا سقف 300 سويس فرانسه از تخفيف مستفید مي شوند. علاوه بر اين، درخواست کنندگانی كه از كشورهاي كم درآمد می باشند، تحت شرايط و ضوابط خاصي، تا 75 درصد در موضوع هزينه تشكيل پرونده جهانی از تخفيف بهره مند می باشند..

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.