مطابق ماده72 لایحه قانون تجارت مجمع های عمومی از اجتماع مالکان سهام تشکیل می گردد.اشخاصی که در شرکت سهام ندارند اجازه شرکت در جلسه های مجمع عمومی را ندارند مگر به عنوان وکیل یا منشی در جلسه شرکت نمایید.حد نصاب رسمی جلسات و هم چنین حد نصاب تصمیم گیری جلسه های مجمع های عمومی تابع اساسنامه می باشد مگر آنکه قانون برای آن ترتیب دیگری را تعیین کرده باشد.

انواع مجامع عمومی

مجامع عمومی عبارتند از

 1. مجمع عمومی موسس.
 2. مجمع عمومی عادی.
 3. مجمع عمومی فوق العاده.

ما در این مقاله برآنیم تا در خصوص مجمع عمومی عادی مطالبی را به شما عزیزان ارائه نماییم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی پایش در ارتباط باشید.

به مجمع عمومی عادی مجمع عمومی سالیانه هم گفته می شود ولی با توجه به ماده 89 لایحه بایستی حداقل سالی یکبار تشکیل گردد.در حالت کلی این مجمع به منظور انتخاب و برکناری مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل می گردد.

وظایف مجمع عمومی عادی

مطابق ماده86 لایحه صلاحیت مجمع عمومی عادی به صورت عام می باشد و هر آن چه که در صلاحیت مجمع عمومی موسس و فوق العاده نمی باشد در صلاحیت مجمع عمومی عادی قرار دارد.

انتخاب مدیران شرکت به جز اولین مدیران.

به سبب ماده 108لایحه مدیران شرکت به وسیله مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی انتخاب می گردند.انتخاب نخستین مدیران در شرکت سهامی عام با اکثریت دو سوم آرای حاضر در مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص با توافق کلیه سهامداران یعنی موسسین ممکن و امکان پذیر می باشد.

انتخاب بازرس یا بازرسان شرکت به جز اولین بازرسان.

به سبب مواد 88 و 144 لایحه ،مجمع عمومی عادی در هر سال یک یا چندین بازرس را انتخاب می کند تا مطابق این قانون به وظایف خود عمل کنند. انتخاب اولین بازرس یا بازرسان در شرکت سهامی عام با اکثریت دو سوم آرای حاضر در مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص با توافق تمامی سهامداران یعنی موسسین امکان پذیر است.

تقسیم سود و اندوخته اختیاری

مطابق ماده 90 لایحه ،تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام تنها پس از تصویب مجمع عمومی جایز خواهد بود و در صورت وجود منافع ، تقسیم ده درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است. در این که منظور از سود ویژه، خالص می باشد یا قابل تقسیم اختلاف نظر وجود دارد اما به نظر می رسد منظور از سود در این ماده ،سود قابل تقسیم وجود نداشته باشد. مقصود از اندوخته در این ماده اندوخته اختیاری می باشد زیرا اندوخته قانونی موضوع ماده 238 لایحه قابل تقسیم نمی باشد.هم چنین به سبب ماده 240لایحه زمان تقسیم سود و اندوخته ها بعد از تصویب حساب های مالی و احراز وجود سود در مجمع عمومی عادی می باشد زیرا در صورت عدم وجود سود تقسیم آن موضوعیت ندارد.

تصویب یا رد معامله ی مدیران یا مدیر عامل با شرکت

به سبب ماده131 لایحه در صورتی که معامله های ذکر شده در ماده 129 لایحه بدون اجازه هیئت مدیره صورت گرفته باشد،در صورتی که مجمع عمومی عادی معامله را تصویب ننماید معاملات با تصمیم مجمع عمومی عادی قابل ابطال در دادگاه خواهد بود.

تعیین حق جلسه برای اعضای غیرموظف هیات مدیره

به سبب ماده 134 لایحه مجمع عمومی عادی مالکان سهام می توانند با توجه به ساعات حضور اعضای غیرموظف هیئت مدیره در جلسه های هیئت مزبور، پرداخت مبلغی را به آن ها به طور مقطوع بابت حق حضور آن ها در جلسات تصویب کند مجمع عمومی این مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو هیات مدیره در جلسات هیات حضور داشته است تعیین خواهد کرد ". اعضای غیرموظف چون غیرحضور در جلسات ، رابطه کاری دیگری با شرکت ندارند، حق حضور در جلسات دریافت می کنند اما اعضای موظف هیات مدیره به دلیل رابطه کاری با شرکت ، حقوق مستمر دریافت می کنند.

تعیین پاداش برای اعضای هیات مدیره

به سبب ماده 134 لایحه ، مجمع عمومی در صورت پیش بینی اساسنامه ، می تواند نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت را به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره تخصیص دهد. مطابق ماده 241 اصلاحی لایحه ، این پاداش نبایستی در شرکت های سهامی عام از سه درصد ( 3% ) و در شرکت های سهامی خاص از شش درصد ( 6% ) سودی که در همان سال به صاحبان سهام قابل پرداخت است ، تجاوز کند.

تعیین حق الزحمه برای بازرس

به سبب ماده 155 لایحه ، تعیین حق الزحمه بازرس با مجمع عمومی عادی است.

تعیین روزنامه کثیرالانتشار

به سبب ماده لایحه در تمامی موارد دعوت مالکان سهام برای تشکیل مجمع های عمومی بایستی از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می شود انجام می گردد.
هر کدام یک از مجمع های عمومی عادی یا سالیانه بایستی روزنامه کثیرالانتشاری را که هر گونه دعوت و ابلاغیه بعدی به منظور سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالانه بعد در آن منتشر خواهد شد مشخص نمایند.
این تصمیم بایستی در روزنامه کثیرالانتشاری که تا تاریخ چنین تصمیمی به منظور چاپ ونشر دعوت نامه ها و اطلاعیه های مربوط به شرکت در گذشته تعیین شده چاپ و منتشر شود.
البته باید در نظر داشت ، تعیین نکردن روزنامه جدید به معنای بقای روزنامه قبلی می باشد.

انتخاب بازرس یا بازرسان علی البدل

به موجب ماده 146 لایحه ، " مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند ".
انتخاب بازرس علی البدل اجباری می باشد اما انتخاب هیات مدیره علی البدل اختیاری است.

تصویب امور مالی

به موجب ماده 89 لایحه،مجمع عمومی عادی باید سالی یک بار در موقعی که در اساسنامه پیش بینی شده است برای رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره عملکرد سالیانه شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان و سایر امور مربوط به حساب های سال مالی تشکیل شود.
هم چنین به موجب ماده 232 لایحه ، تنظیم گزارش های مالی با هیات مدیره می باشد و باید این گزارش ها را حداقل بیست روز قبل از تشکیل مجمع در اختیار بازرس یا بازرسان قرار دهد تا بازرس نیز گزارش خود را در خصوص صحت و درستی گزارش اعلام نماید و پس از آن به تصویب مجمع عمومی عادی برسد. بدون قرائت گزارش بازرس تصمیم مجمع فاقد اعتبار است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.