از مجموعه به هم پیوسته ای شامل نام، نماد، نشانه، قالب، شعار، علامت و یا ترکیب حتی دوتا از این عوامل موجب تشکیل یک برند تجاری می شود که در شناخت محصول، تشخیص آن بین محصولات غیر و ارسال معنی ویژه به مخاطب نقش بسزایی دارد.در دنیای امروز، برند ها بیش ازپیش مورد توجه قرار گرفته اند.یکی از دلایل این اتفاق که اخیرا در جهان به وضوح دیده می شود، بازاریابی و وجهه سازی معروفیت شرکت ها می باشد. می توان جلب اعتماد و اعتبار مادی و معنوی شرکت جهت تولیدشرکتی وتجارت خانه ها را یکی از ویژگی های برند برشمرد.

ثبت برند چیست؟

در حقیقت محصولات دارای برند بیش از آنکه در ذهن بگنجد، بر اعمال شرکت تأثیر می گذارد به صورتیکه کلیه تولیدکنندگان بزرگ جهان حتما درصدد ثبت برند خود می باشند. در اصل زمانیکه یک شرکت بصورت قانونی خود را به ثبت می رساند، خود را تحت حمایت قانون قرار داده و قانون آن را در برابر کلاه برداران و جعل کنندگان برند مصون می دارد.مضاف بر موارد بالا، به منظور آشنایی بیشتر شما با ثبت برند، در اینجا چگونگی ثبت برند را برای شما شرح می دهیم.به دلیل ویژگی های متعددی که در ثبت برند دیده می شود، برای اکثر مردم سوالات زیادی در رابطه با آن به وجود می آید. به منظور پاسخ دهی به سوالات مردم، ما مشاورین ثبت برند .... را به شما توصیه می کنیم تا بتوانید از متخصصان کاربلد راهنمایی ها و مشاوره های صحیح و لازم را دریافت کنید.این متخصصان به شما در نحوه ثبت برند کمک زیادی خواهند نمود.

مراحل ثبت برند

نخست باید به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس http:/iripo.ssaa.ir مراجعه کرده و فرم مربوط به تقاضانامه را تکمیل کنید. در این فرم، اطلاعات و مدارک شخص حقیقی یا حقوقی دارنده برند لازم است. خصوصیات کالا و خدمات در ۴۵ طبقه موجود گزینش شده و سپس مدارک شخص دریافت کننده ارسال می شود. در وارد کردن کلیه اطلاعات فرم دقت کنید.

زمانی که مراحل تکمیل فرم را انجام دادید،یک کد پنج رقمی دراختیار شما قرار داده می شود تا بتوانید به کمک آن از نحوه عملکرد پرونده ثبت برند خود مطلع شوید.

درنهایت، کارشناس مربوطه اطلاعات و مدارک وارد شده در سایت را بررسی میکند.درنتیجه بررسی،نتیجه های متفاوتی را میتوان مشاهده کرد که به بیان زیر می باشد:

 1. در اطلاعات واردشده یا اظهارنامه تهیه شده نقص و کاستی وجود دارد.(نتیجه:نهایت۳۰روز جهت رفع نواقص اطلاعات فرصت دارید).
 2. طرح نشان مغایر مقررات قانونی می باشد یا نام برند تکراری می باشد.(نتیجه:رد اظهارنامه).
 3. کالاهای مربوطه غیرقابل ثبت می باشند.(نتیجه:رد برخی از موارد تقاضایی در اظهارنامه).
 4. مدارک و اطلاعات وارد شده مطابق مقررات قانون و بدون نقص بوده وقابل ثبت می باشد.(آگهی نوبت اول).

چنانچه اظهارنامه تایید گردد و وضعیت آگهی نوبت اول ارسال شود،باید جهت تهیه مدارک و ارائه آن به ادارا مالکیت معنوی اقدام نمود.پس از آن هزینه روزنامه رسمی و حق الثبت را پرداخت کنید تا برند شما در اطلاع همگان قرارگیرد.

در نهایت علامت پیشنهادی برای شما در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد. در آگهی روزنامه باید نام و نشانی مالک برند، ویژگی های آن و ویژگی های مربوط به کالا های دارای برند موردنظر قید شود. چنانچه تا یک ماه پس از انتشار روزنامه، اعتراض یا شکایتی حاصل نشد، علامت مورد نظر با موفقیت به ثبت خواهد رسید.

مزایای ثبت برند

 • ثبت برند،ضمانت کننده این است که مشتریان قادر می باشند محصولات را از یکدیگر متمایز کنند.
 • ثبت برند،برای محصولات،خدمات و شرکت شما شهرت و وجهه را به ارمغان می آورد.
 • ثبت برند،شرکتها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 • ثبت برند،شرکتها را توانمند می نماید تا محصولات و خدماتشان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت اخذ وام سودمند باشند.
 • ثبت برند،قادر می باشد بای سهامداران هم ارزش افزوده سهام ایجاد نماید و سبب افزایش درآمد شرکت گردد.
 • علامت تجاری که به ثبت رسیده است قابلیت نقل و انتقال را دارد،بنابراین می توان آن را نقل و انتقال داد.
 • با ثبت برند اجازه استفاده از آن ها به شرکتهای ثالث داده می شود بنابراین می تواند منبع درآمد بیشتری جهت شخص یا شرکت به وجود بیاورد و یا پایه و اساس منعقد نمودن اعطای نمایندگی فروش باشد.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی باارزش کسب و کار و فعالیت باشد.
 • ثبت برند،جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشد.
 • وقتی برندی به ثبت می رسد اجازه استعمال از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود که می تواند منشا درآمدی از محل حق امتیازها باشند.
 • ثبت برند،وسیله بازاریابی و پایه و اساس ایجاد مشهوریت و معروفیت شرکت ها می باشند.

چه اشخاصی می توانند نام و نشان تجاری (لوگو) خود را به ثبت برسانند؟

همه ی اشخاص چه حقیقی چه حقوقی که مدارک لازم ازقبیل:تولید،توزیع،بسته بندی،خریدفروش،صادرات واردات و یا مدرکی بامضمون فعالیت خاصی را در دست داشته باشند مجازند برای تقاضای ثبت برند ولوگوی مربدط به خود اقدام کنند.

ثبت علامت تجاری اختیاری است یا اجباری؟

فقط در مواردی که قانون ملزم کرده ثبت علامت تجاری اجباری می باشد و درسایر موارد کاملا اختیاری است.اما در اکثر مواردی که ثبت آن اختیاری است،تاجران به منظور قانونی کردن فعالیت خود و مشمول حمایت آن شدن و همچنین ایجاد شهرت ومتمایز کردن خود با سایر تجار برای ثبت برند خود اقدام می کنند تا از کلیه ویژگی های آن بهره مند گردند.

ثبت نشان برای موارد زیر اجباری می باشد(طبق مصوبه سوم اردیبهشت ماه1328)هیئت وزیران:

 1. داروهای مصرفی طبی خاص.
 2. موادغذایی بسته بندی شده در ظروف.
 3. نوشیدنی های گازدار.
 4. کلیه لوازم آرایشی که بصورت مستقیم بر پوست می نشیند.

علاوه برآن، طبق همان مصوبه،کلیه داروهای طبی و موادغذایی ولوازم ارایشی فوق الذکر چه در ایران تولید شوند و چه در خارج ازکشور تولید شده و در کشور وارد شده باشند،پیش از اجازه توزیع،باید علامت صنعتی یاتجاری ثبت قانونی را بصورت درج شده دارا باشند تا در بازار کشور پخش شوند.لذا باید برچسبی روی آنها هک شود که شامل نکات زیر می باشد:

 1. نام تجاری،آدرس سازنده،نام کشورسازنده.
 2. کد ثبت نشان در ایران(برای تولیدات داخلی)

انواع برند های قابل ثبت کدامند ؟

 ۱) برندهای تضمینی

درصورتیکه بخواهیم استاندارد بودن و کیفیت داشتن یک کالا را به اثبات برسانیم یا استانداردهای کیفی یک کالا را به مبداخاص مربوطه ربط دهیم باید از علائم تاییدیه و برندهای تضمینی بهره بگیریم.درواقع دراین زمینه از علامت تجاری استفاده می شود.

درحقیقت درج برند تضمینی ویا تاییدیه مربوطه بر روی کالاهای مصرفی مردم،اعتماد مردم را جهت مصرف آن کالا افزایش می دهد وموجب میشود که مردم با اطمینان خاطر آن کالا را جهت مصرف خود برگزینند.

در حقیقت کسانی که بتوانند کالای تولیدی خود را با استانداردهای تعبیه شده تولید کنند و موفق به ثبت برند شوند،مورد استفاده عموم می شوند.اگر ایزوها را مثال بزنیم،مالک بخاطر بی طرفی خود اجازه ی مصرف ان برند را ندارد.

 ب) برندهای جمعی

اعضای انجمن هایی که برحسب ویژگی و نشان های خاص خود درپی علامت خاصی هستند برندهای جمعی را عرضه می کنند. برای نمونه : انجمن های حسابداری-انجمنهای مهندسی و...

این علامت های جمعی فوق الذکر که در انجمن عرضه می شود،امکان دارد فقط مورد استفاده ی اعضای انجمن قرار گیرد نه در اختیار یک موسسه در چنین شرایطی، موسسه به منظور استفاده از علامت، شرایطی را متذکر خواهد شد و افرادی که واجد شرایط موجود باشند اجازه ی استفاده از این برند را دارا می باشند.

ج) برند های مشهور

برخی برندها و نشان ها به اندازه کافی در یک کشور معروف و شناخته شده می شوند.این برندها را چه به ثبت رسیده باشند و چه نرسیده باشند،نام برندهای مشهور را از آن خود کرده اند.

جهت ثبت علامت تجاری در تهران چه مدارکی لازم است ؟

 1. مدارک شناسایی و احرازهویت درخواست کننده- الف)تصویر شناسنامه و کارت ملی (برای اشخاص حقیقی) - ب)روزنامه رسمی مدیریت+تصویرشناسنامه وکارت ملی امضا کنندگان (برای اشخاص حقوقی)
 2. مدارک نماینده قانونی :درصورتی که که روندثبت علامت توسط وکیل یا امضا کنندگان طی شده باشد مدارک کامل شخص متقاضی لازم است.
 3. کپی علامت درخواست شده در قالب حداکثر 10*10 (ده نسخه)
 4. چنانچه علامت تقاضا شده سه بعدی باشد،باید نمونه طراحی شده علامت به همراه کپی دوبعدی تهیه شده از ۶زاویه متفاوت آماده شود و در نتیجه یک نمونه واحد در مدارک گنجانده شود.
 5. تهیه کلیه مدارک مربوط به فعالیت حیطه ی رشته مورد نظر.
 6. بهره گیری از حق تقدم:درصورتی که فرد درخواست کننده براساس مصوبه تقاضای ثبت شرکت خارج از کشور قصد دارد از حق تقدم خود بهره گیرد،باید کلیه مدارک لازم پرونده ی حق تقدم را ضمیمه اظهار نامه خود کرده و به مرکز ذیربط ارائه دهد.ضمنا برای ارسال مدارک نهایتاتا 6ماه مس از تاریخ ثبت فرصت دارد.
 7. شرایط استفاده از نشان جمعی و کسب تاییدیه از مقامات مورد صلاحیت را در نسخه ای درج شده باید ارائه کرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.