از جمله سازمان های مهم بین المللی برای انجام امور به ثبت اختراعات به صورت جهانی را می توان سازمان مالکیت فکری وایپو دانست . مبنای کار این نوع سازمان ها با استناد به مصوبات کنوانسیون سازمان چهانی مالکیت فکری در سال 1967 میلادی که در شهر استکهلم تشکیل شده انجام می شود . تا به امروز 193 عضو در این کنوانسیون وجود دارند که قراردادها و پیمکان های ثبت اختراع را تحت نظارت پروتکل ها و قوانین سیستم مادرید پیش می برند.

در این مقاله با در نظر داشتن این موضوع که این سازمان نقش مهمی را در زمینه های مالکیت فکری بین المللی دارا می باشد به مواردی چون اهداف و استراتژِی ها ی این سازمان پرداخته تا شما را در راه ثبت وایپو یاری فرماید .

بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

ثبت وایپو یا معاهده جهانی چیست

سازمان جهانی مالکیت معنوی با نام لاتین World Intellectual Property Organization می باشد که به صورت اختصاری wipo نامیده می شوند. هدف تشکیل این نوع سازمان ها ایجاد حمایت های قانونی از اختراع و حقوق مالکیت معنوی آن در جهان می باشد. تا کنون بیش از 25 تعهد جهانی بین المللی در سیستم ثبت وایپو انجام می شود که آن ها به صورت تخصصی مدیریت می شوند که قسمت اعظمی از آن ها در زمینه ماهیت حقوق مالکیت های فکری، و بعضی از آن ها به روش ثبت بین المللی و قسمت دیگر آن برای طبقه بندی بین المللی ثبت می باشند. این سازمان که به صورت جهانی تحت عنوان مالکیت فکری (وایپو) تشکیل شده ، در سال 1974 ارتقاء یافته و با موافقتنامه های ایجاد شده با سازمان ملل، از بعد آن سال تابه امروزه از جمله  16 سازمان تخصصی وابسته به سازمان ملل جهانی به حساب می آید.

 

ثبت وایپو

 

هدف سازمان‌ جهانی مالکیت فکری WIPO( وایپو ) چیست؟

اهداف سازمان WIPO براساس ماده ۳ کنوانسیون استکهلم عبارتند از:

پیشرفت در حمایت از دارائی فکری در سراسر جهان از طریق همکاری‌های متقابل دولتها و WIPO با سازمانهای مشابه بین‌المللی و هماهنگی و ایجاد اطمینان به جهت همکاریهای اجرایی اتحادیه‌های پاریس و برن.

همکاری در جهت ثبت اختراع و ایده در سطح جهانی

یکی از مهم ترین معاهداتی که در سازمان‌ جهانی مالکیت فکری WIPO مدیریت و سازماندهی می شود معاهده همکاری در جهت ثبت اختراع است که امکان حمایت از اختراعات را در کلیه کشورهای عضو تنها با ارائه یک اظهارنامه ممکن می سازد.

اهداف کلیدی سازمان مالکیت فکری وایپو

 • توسعه متعادل بر طبق چارچوب مالکیت فکری
 • خدمات مالکیت فکری در مقیاس جهانی
 • آسان سازی استفاده از دارایی های فکر برای انجام توسعه های بین المللی
 • توسعه زیر سازه های قانونی مالکیت فکری
 • همکاری بین المللی در خصوص دارایی های فکری ارائه شده
 • بهبود ساختارهای پشتیبانی مالی برای انجام بهتر برنامهای ارائه شده در وایپو

 

وایپو

 

ثبت اختراع در وایپو wipo

هنگامی که یک فرد خلاق ایده ای جدیدکه قبلا اختراع نشده و یا اختراعات قبلی را بهبود می بخشد می تواند با ثبت اختراع از آن حمایت نماید. که این امر در ایران توسط اداره مالکیت معنوی و صنعتی و در جهان توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی یا وایپو صورت می پذیرد. اگر نیاز به ثبت اختراع دارید تنها کافیست با ما در تماس باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.