الف ) جلسه

آگاهی از معنی ، هدف و شرایط برگزاری جلسه پیش نیاز بحث درباره صورت جلسه می باشد.

نوشتن صورتجلسه

معنی لغوی جلسه، نشست جهت بررسی و گفتگو درباره موضوع (1) بوده که معنی معنوی آن با لغوی یکسان می باشد. می توان بدین شکل گفت : به جمع شدن کارشناسان و یا مسئولان بر اساس وظایف یا ماموریت های تخصیص یافته در یک محل و زمان مشخص جهت بررسی یک مشکل اداری و یا اجتماعی و یا حل و فصل و پیدا کردن راه حل مناسب برای آن و یا تصمیم گیری درباره نحوه اجرای امری خاص ، جلسه اطلاق می شود. از آنجا که تصمیمات این جلسات، نتایج وابسته بدان در پی دارد ، باید این جلسات به شکل مکتوب در آید.

ب ) ارکان جلسه

با توجه به تعریف بالا، با عنایت به تعریف فوق ، با حضور چهار بخش اصلی اعضا جلسه و دستور جلسه در محل و زمان معین، جلسه عینیت پیدا می کند.

لازم است هر یک از بخش های فوق و شرایط عینیت یافتن آن را اندکی توضیح دهیم.

اعضاء جلسه – به افرادی که در جلسه حضور می یابند اعضای جلسه می گوییم.

دستور جلسه : هدف از پیش معین شده از برگزاری جلسه با عنوان دستور جلسه به شکل کتبی برای حضار در جلسه فرستاده می شود. شرکت کنندگان با خواند این دستور جلسه، با آمادگی ذهنی و تهیه مدارک و اسناد لازم در جلسه حضور می یابند و جلسه سیر طبیعی و درست خود را طی می کند و از وقت بخوبی استفاده شده و راندمان جلسه تا حد زیادی ارتقا می یابد.

زمان جلسه : زمان و تاریخ تشکیل جلسه

مکان جلسه : به محل تشکیل جلسه، مکان جلسه گفته می شود.

سازمان جلسه : با شناختن سازمان جلسه می توان آگاهی خوبی نسبت به جلسه بدست آورد.

بطور عادی هر جلسه ای با شرکت یک نفر به عنوان رئیس ، چند نفر هم به سمت دبیر جلسه برگزار می شود. جلسه مذکور همگانی است و این امر برای جلسات رسمی نیز مصداق دارد. رئیس جلسه مسئول مدیریت امور جلسه را بعهده دارد و به دو شکل زیر انتخاب می گردد. شرکت کنندگان جلسه می توانند رئیس را مشخص کنند و یا طبق قوانین مشخص ، پیش از جلسه انتخاب شود.

رئیس جلسه مسئول اداره و هدایت جلسه است. و نیز برای اعضای جلسه زمانی جهت حرف زدن تخصیص می دهد. از جمله وظایف دیگر وی حفظ جلسه در خط سیر درست و استفاده درست از زمان می باشد. رئیس جلسه همچون باقی اعضاء یک رای در اختیاردارد و هیچ اولویت خاصی نسبت به سایرین ندارد. البته گاهی بعضی از جلسات مطابق ضوابط و مقررات ، امتیاز خاصی به رئیس اختصاص می دهند. به عنوان مثال، با مساوی شدن آراء موافق و مخالف ، با رای موافق و یا مخالف رئیس، نسبت به تایید یا عدم تایید موردی تصمیم گیری می شود

هر یک از اعضای جلسه، وظیفه خاصی به عهده دارند که می توان به بررسی و اطلاع مکفی نسبت به دستور جلسه، رسیدگی به موضوعات و نتیجه گیری منطقی، حفظ بی طرفی و اظهلر نظر مقتضی و حفظ مسیر اصلی جلسه و تمرکز بر موضوع اشاره نمود. اعضای جلسه هر یک بیش از یک رای در اختیار ندارند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.