جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

میدونستی با انتخاب اسامی ممنوعه ، شرکت و برند شما ثبت نخواهد شد !

میدونستی با انتخاب این اسم ها، شرکت و برند شما ثبت نخواهد شد !

در جستجوی ثبت برند و شرکت؟ همه ما در ابتدای این مسیر با چالش انتخاب نام مناسب روبرو می‌شویم. اما آیا می‌دانید که همه نام‌ها قابل ثبت نیستند؟ سازمان ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی قوانین خاصی دارد که باید رعایت شود. برخی از نام‌ها به دلیل محتوای خاص یا تشابه با برندهای معروف، ممنوعه هستند و انتخاب اسامی ممنوعه قابل ثبت نیستند. برای مثال، نام شرکت باید حداقل سه سیلابی باشد، اما در مورد برندها چنین محدودیتی وجود ندارد. همچنین، از نام‌هایی که حاوی کلمات توهین‌آمیز یا مغایر با اخلاق و شئونات اجتماعی هستند، خودداری کنید. پس قبل از انتخاب نام، مطمئن شوید که با قوانین و ممنوعیت‌ها آشنا هستید و نام انتخابی شما توسط اداره مالکیت صنعتی تایید می‌شود. انتخاب نام مناسب برای برند و شرکت یک هنر است، پس با دقت و توجه به جزئیات اقدام کنید و از نام‌های ممنوعه پرهیز کنید تا در دنیای تجارت برجسته شوید!

قانون ثبت علائم تجاری موارد زیر را از موارد ممنوع برای ثبت اسم برند می داند.

 • در انتخاب اسم برند وجود اسم خاص الزامی است.
 • نام محصول را به عنوان برند نمی توان ثبت کرد مگر اینکه در ترکیب انتخاب اسم خاص برند قرار گیرد.
 • انتخاب اسم برند اگر با نام عمومی است در صورتی قابل ثبت است که بتوان ترکیب برند با اسم خاص را داشته باشد.
 • صفت را نمی توان به تنهایی برای نام برند ثبت کرد.
 • اسامی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند به عنوان برند قابل ثبت نمی باشد.
 • اسامی مذهبی و اسامی مشاهیر ایرانی را نمی توان به عنوان نام تجاری برای ثبت برند انتخاب نمود.
 • اسم کشور ها و شهر را بهه تنهایی نمی توان برای برند ثبت کرد.
 • پرچم و نماد بین المللی سازمان ها و نهاد های دولتی نیز به عنوان برند قابل ثبت نمی باشد.

علاوه بر مواردی که عنوان کردیم برای ثبت برند اسم هایی که مطابق قوانین مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسیده اند را نمی توان به عنوان برند انتخاب نمود یا در صورتی امکان انتخاب این اسامی را دارید که استعلام مربوط به نام برند را دریافت کرده باشید و از اینکه با طبقه ثبتی برند شما در تضاد نیست اطمینان حاصل کنید. اداره مالکیت صنعتی به هیچ عنوان از قاعده انتخاب اسم بر اساس موارد زیر چشم پوشی نخواهد کرد و هیچ گونه اعتراضی نسبت به برند های رد شده به دلایل نام برند به عنوان اسامی ممنوعه قابل قبول نخواهد بود. از این رو قبل از هر چیزی از انتخاب برندی که می خواهید ثبت کنید اطمینان حاصل کنید.

قانون ثبت علائم تجاری موارد زیر را از موارد ممنوع برای ثبت اسم برند می داند.
قانون ثبت علائم تجاری موارد زیر را از موارد ممنوع برای ثبت اسم برند می داند.

قانون انتخاب اسامی ممنوعه شرکت سه سیلابی و بیشتر:

 • ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که هیچ اسم انتخابی که بدون کلمه خاص باشد به عنوان اسم شرکت قابل قبول نخواهد بود.
 • اسامی کمتر از دو سیلاب در بیشتر موارد رد خواهند شد و شانس ثبت کمتری برای شرکت خواهید داشت.
 • اگر اسمی که برای شرکت انتخاب کرده اید دو کلمه یا بیشتر با اسم ثبت شده در سازمان ثبت شرکت ها تطابق داشته باشد امکان ثبت اسم را ندارید بنابراین بهتر است اسامی که استعلام آنها را دریافت می کنید حداقل دو کلمه با اسامی ثبت شده تفاوت داشته باشد.
 • اسم شرکت سه سیلابی اگر خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد رد خواهد شد بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که تطابقی در این موضوع وجود نداشته باشد.

در انتخاب اسم شرکت بازرگانی باید استعلام نام شرکت را فراموش نکنید البته رسیدگی به اسامی ثبت شرکت از مدت زمان کمتری نسبت به رسیدگی به اسم برند وجود دارد از این رو این نیز نکته حائز اهمیتی است. برند یا نام تجاری در مرحله اول باید اسم آن بررسی شود که این بررسی و رسیدگی به نام برند بین 35 الی 45 روز زمان خواهد برد از این رو بسیار باید در انتخاب نام برند خود توجه نشان دهید. بهتر است در این زمینه از کارشناسانی که تجربه کافی در این زمینه دارند کمک دریافت کنید.

در انتخاب نام برند و نام شرکت می توانید به محتواهایی که مجتمع پایش در این رابطه ارائه داده است رجوع نمایید و اطلاعات تکمیلی تری را در این رابطه مطالعه کنید. پیشنهاد می کنیم برای انتخاب نام برند و انتخاب نام شرکت اگر می خواهید در زمینه برند سازی نیز فعالیت داشته باشید به صورت کامل و دقیق مطالعه کنید یا این کار را به افرادی بسپارید که خروجی نهایی به شما ارائه می دهند. هم اکنون برای برند اختصاصی خود اقدام کنید و ثبت شرکت با نام تجاری اختصاصی را با حداقل هزینه حق الوکاله انجام دهید. مجتمع ثبتی و حقوقی پایش وکیل شما در امور ثبتی و حقوقی.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پویان
پویان
9 ماه قبل

اگر اسم انتخاب شده برای برند داشته باشیم برای ثبت از کجا باید اقدام کنیم؟

شماره موبایل
919678512