ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتاظهارنامه مالیاتی 1401

اظهارنامه مالیاتی 1401

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اظهارنامه مالیاتی 1401 کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی است. اشخاص هر ساله باید در سامانه اداره مالیات اقدام به تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی نمایند. البته قبل از آن باید در اداره مالیات تشکیل پرونده مالیاتی را انجام داده باشند.

اشخاص حقیقی تا پایان خرداد و اشخاص حقیقی تا پایان تیر ماه می باشد که بر اساس مصوبه اعلام شده اظهارنامه مالیاتی سال 1401 که در خرداد و تیر ماه سال 1401 ارسال می شود.

برای اشخاص حقیقی تا 15 تیر ماه تمدید شد و اشخاص حقوقی تا 31 تیرماه 1401 باید اظهارنامه مالیاتی 1401 را با ورود به پنل کاربری خود در سامانه اداره مالیات ارسال نمایند.

در ادامه به نحوه ارائه و تکمیل اظهارنامه مالیاتی می پردازیم که راهنمای مناسب شما خواهد بود.

ارائه اظهارنامه مالیاتی 1401

همه اشخاصی که مشمول پرداخت مالیات در ایران هستند؛ مانند شرکت ها، موسسات غیر تجاری انتفاعی، کسبه و اشخاص حقیقی که دارنده مجوزهای تولید یا توزیع هستند و در اداره مالیات پرونده مالیاتی داشته باشند باید اقدام به ارسال اظهار نامه مالیاتی 1401 نمایند.

حتی اشخاصی که در سال مالی قبل هیچ گونه درآمدی نداشته باشند. باید اظهارنامه عدم فعالیت را در زمان مقرر به اداره مالیات ارسال نمایند.

همان طور که عنوان شد اظهار نامه مالیاتی گزارش عملکرد سالانه می باشد و به نوعی کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و یا حقوقی است. که افراد در آن میزان در آمد و سود خود را به اداره مالیات اظهار می کنند. که اصطلاحاً به آن خود اظهاری مالیاتی می گویند.

نحوه تکمیل اظهار نامه مالیاتی 1401

پیش از این تهیه و تکمیل فرم های مالیاتی برای اشخاص بسیار دشوار بود. به نوعی که قبل از سال 1391 مودیان مالیاتی باید برگه اظهار نامه مالیاتی را از مراکز تعیین شده اداره مالیات خریداری می کردند و پس از تکمیل این فرم ها، مودیان باید به بادجه های مشخص شده اظهارنامه را تحویل می دادند، این روش علاوه بر هزینه بردار بودن بسیار زمان بر نیز بود.

اما از سال 1391 فرم های الکترونیکی اظهارنامه های مالیاتی در سامانه اداره مالیات تعریف شد که به نوعی باعث سرعت در روند تکمیل و تنظیم اظهار نامه مالیاتی شد.

شما با مراجعه به سایت اداره مالیات لینک اپلیکیشن اظهار نامه مالیات را دریافت می کنید. این اپیکیشن بر روی سیستم کامپیوتر قابل نصب است و اطلاعات و صورت مالی یک سال اشخاص در آن وارد می شود.

از این رو مودیان مالیاتی هیچ گونه مراجعه حضوری ندارند و در همین سامانه می توانند ابلاغیه مالیات سال 1401 را دریافت کنند.

بعد از ارسال اظهار نامه مالیاتی 1401 اشخاص حقوقی و برخی تجار حقیقی که دارنده دفاتر پلمپ هستند باید در زمان قانونی مقرر شده، دفاتر پلمپ خود را به اداره مالیات تسلیم نمایند. دفاتر پلمپ شامل دو دفتر است که یکی دفتر کل و دیگری دفتر روزنامه می باشد.

اظهارنامه مالیاتی 1400 - مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

همان طور که پیش از این عنوان شد اظهارنامه مالیاتی و اصلاحیه های اظهار نامه مالیاتی طی مقرر هر سال برای اشخاص حقیقی تا 31 خرداد و برای اشخاص حقوقی تا 31 تیر ماه می باشد، اما به دلیل شیوع ویروس کوید 19 جهت جلوگیری از تجمع افراد در اداره مالیات مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی در سال گذشته برای اشخاص حقیقی تا پایان مرداد ماه و اشخاص حقوقی تا پایان شهریور ماه تمدید شد.

اما تا کنون مهلت تمدید اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی تا 15 تیر ماه تمدید شده است و برای اشخاص حقوقی مهلت ثبت اظهارنامه مالیاتی تا یک ماه پس از اتمام مهلت اظهارنامه مالیاتی تمدید شد.

اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت اظهارنامه مالیاتی 1401 با کارشناسان و متخصصان ما در پایش تماس بگیرند.

اشخاصی که ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند

همه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی ایرانی که در اداره مالیات دارای پرونده مالیاتی هستند، هر ساله ملزم به تسلیم اظهار نامه مالیاتی هستند، اظهار نامه مالیاتی همان کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

افراد ایرانی که در خارج از کشور نیز مراودات مالی دارند و نیز در ایران فعالیت های اقتصادی دارند. از این رو افراد خارجی نیز که در ایران مراودات مالی دارند. موظف به پرداخت مالیات به دولت ایران می باشند.

بنابراین به طور کلی می توان گفت همه اشخاصی که در ایران درآمد مستقل به موجب انجام فعالیت های تجاری و اقتصادی دارند موظف به پرداخت مالیات هستند.

حتی کارمندان و کارکنان دولتی نیز هر ما از آنچه که در آمد دارند مالیات پرداخت می کنند اما اظهارنامه مالیاتی برای کسانی است که در اداره مالیات پرونده مالیاتی دارند.

مدارک لازم جهت اظهارنامه مالیاتی 1401

مدارک لازم جهت اظهارنامه مالیاتی 1401

مدارک لازم جهت اظهارنامه مالیاتی 1401

 • اجاره نامه به نام با کد رهگیری
 • اوراق و مدارک ثبتی اشخاص حقوقی
 • اسناد و مدارک شناسایی اشخاص حقیقی
 • مدارک شناسایی اشخاص دارنده حق امضاء در شرکت ها و موسسات غیر تجاری
 • میزان مبلغ فروش در مبادلات داخلی و خارجی مجموعه باید مشخص شود.
 • میزان مبلغ پرداخت شده مالیات باید مشخص شود.
 • اشخاص حقیقی (تنها کسانی که دفاتر پلمپ دارند) و حقوقی باید شماره ثبت دفاتر پلمپ خود را در اظهارنامه مورد نظر وارد کنند.
 • اشخاص باید اطلاعات حساب های سال قبل را در اظهارنامه مالیاتی سال جاری وارد نمایند.
 • مشخصات ملک اجاره شده مودی باید در اظهارنامه ارائه شود.
 • باید مانده سود و زیان سال های قبل و گردش حساب شرکتی یا شخصی در اظهار نامه ارائه شود.
 • در صورت داشتن کارت بازرگانی باید شماره کارت بازرگانی، نام کاربری و رمز عبور، در صورت داشتن هر نوع مجوز ارائه مجوز فعالیت، و ارائه کد رهگیری برای پیش ثبت نام اظهار نامه مالیاتی الکترونیکی
 • ارائه گردش حساب در خصوص تهیه مواد اولیه، کالاهای تولید شده و کالاهای وارداتی و صادراتی و سایر کالاهای مورد معامله در شرکت یا دفتر فعالیت.

مراحل تنظیم اظهارنامه مالیاتی 1401

قبل از اینکه اظهارنامه مالیاتی تنظیم و ارسال شود. باید مودیان در اداره مالیات تشکیل پرونده مالیاتی را انجام دهد. بعد از تشکیل پرونده مالیاتی نام کاربری و رمز عبود در سامانه اداره مالیات برای این افراد تعریف می شود.

مودیان هر ساله موظف هستند گزارش عملکرد سال مالی تمام شده را به اداره مالیات اعلام نمایند. بدین منظور اشخاص حقیقی تا پایان خرداد مهلت دارند. اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه موظف به ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند. که طی دو سال اخیر در ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا این مدت زمان توسط مسئولین اداره مالیات تمدید می شود.

بنابراین پس از ورود به سامانه اداره مالیات با لینک دانلود اظهار نامه عملکرد، اپیکیشن مربوطه را بر روی سیستم کامپیوتر نصب می کند. در ابتدا نیز تمام اطلاعات را در سامانه وارد می کنید. بعد از تکمیل و ارسال طی یک ماه زمان دارید تا در صورتی که اشتباهی در ورود اطلاعات داشته اید. اصلاحات مورد نظر را انجام دهید. سپس دفاتر و فاکتور های مجموعه را باید به ماموران مالیاتی جهت بررسی ارسال نمایید.

ماموران مالیاتی پس از بررسی در آمد واقعی مالیات سال مالی 1401 را مشخص می کنند. که ابلاغیه آن صادر می شود و طی مدت مقرر قانونی در صورت که اعتراض داشته باشد. و می توانید اعتراض خود را به مبلغ مالیات تعیین شده ثبت کنید.

اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت 1401

شرکت ها یا اشخاص حقیقی که دارای پرونده مالیاتی هستند. اما به هر دلیلی فعالیت تجاری یا اقتصادی ندارند نیز موظف می باشند. هر ساله گزارش عدم عملکرد خود را به اداره مالیات اعلام نمایند.

برخی افراد فکر می کنند چون نامه عملکرد خود را رد کرده اند. دیگر نیاز به اظهار نامه عدم فعالیت نیست که چنین موضوعی قابل پذیرش نیست، ممکن است منجر به صدور جریمه عدم گزارش عملکرد خود از سود اداره مالیات شوند.

از اینکه با موسسه حقوقی پایش همراه بودید تا انتهای این مقاله کمال تشکر را داریم، شما می توانید هم اکنون از مشاوره رایگان پایش در زمینه اظهار نامه مالیاتی و چگونگی ارسال اظهار نامه مالیاتی10 بهرمند شوید، با ما در مجموعه حقوقی پایش همراه باشید.


سوالات متداول اظهارنامه مالیاتی 1401

مهلت ارائه اظهارنامه 1401 اشخاص حقیقی و حقوقی تا چه زمانی است؟

اظهارنامه مالیاتی و اصلاحیه های اظهار نامه مالیاتی طی قوانین هر ساله برای اشخاص حقیقی تا 31 خرداد و برای اشخاص حقوقی تا 31 تیر ماه می باشد. در سال 1401 مهلت ارائه اظهارنامه حقیقی تا 15 تیر تمدید شده است.

هزینه های ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1401 چقدر می شود؟

هر نوع اقدام تخصصی در زمینه تنظیم و برآورد هزینه های اظهارنامه در سال 1401 با عواملی دارد. این عوامل مانند تشکیل پرونده مالیاتی، هزینه های پرداختی برای ارائه مدارک ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارائه میزان مبلغ فروش در مبادلات داخلی و خارجی و وکیل ثبت اظهارنامه وابسته است. که تمامی لیست هزینه ها رادر سال 1401 می توانید از پایش دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهروز
بهروز
8 ماه قبل

کامل و مفید بود و زیاده گویی نداشت و به هدفم رسیدم اجسنت بر نویسنده مقاله

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل
پاسخ به  بهروز

درود بر شما ممنون از توجهتون

رحمان عبدالهی
رحمان عبدالهی
8 ماه قبل

من شرکت داشتم ولی از سال گذشته شروع کردم۷/۱/۱۴۰۰هیچ اظهارنامه مالیاتی پر نکردم باید چیکار کنم

شماره موبایل
9162237597
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل

درود بر شما اگر تشکیل پرونده مالیاتی انجام داده باشید باید اظهارنامه عدم فعالیت رد کنید در غیر این صورت باید اول تشکیل پرونده دارایی را انجام دهید.

سميرا فتحي
سميرا فتحي
5 ماه قبل

من هيچ فعاليتي نداشتم بايد اظهارنامه بدم

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
5 ماه قبل
پاسخ به  سميرا فتحي

درود بر شما بله باید اظهارنامه عدم فعالیت رد کنید

محمد
محمد
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
شرکت رو سال 1400 تاسیس کردیم ، کلا تو 1400 10 تومن پردش حساب داشتیم ، یعنی یک سری خرید
نه قراردادی نه هیچ چیز دیگه ایی، حقوق و دستمکزد هم نداشته
کلا همین خرید در طول سال اون هم میز و صندلی و اینها بوده
حتی مکان شرکت هم مشخص نکردیم هنوز
اظهارنامه باید رد کنیم؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
3 ماه قبل
پاسخ به  محمد

درود بر شما باید اظهاررنامه عدم فعالیت رد می کردید اما مهلت اظهارنامه مالیاتی تمام شده ممکن است مبلغی به عنوان جریمه اداره مالیات برای شما در نظر بگیرد.

8
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x