جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اظهارنامه مالیاتی 1402 در سال 1403

اظهارنامه مالیاتی 1402 در سال 1403

همه شرکت های خصوصی و موسسات غیر تجاری انتفاعی می بایست هر ساله مالیات بر درآمد خود را پرداخت کنند، این موضوع شامل اشخاص حقیقی نیز می شود و هر ساله اشخاص حقیقی که در مشاغل آزاد فعالیت دارند می بایست مالیات بر درآمد سالانه را پرداخت کنند از این رو باید اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند و لازم است با نحوه تنظیم و شرایط و مقررات مربوط به تنظیم اظهارنامه مالیاتی اطلاع داشته باشند.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟
اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی 1402 کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی است. اشخاص هر ساله باید در سامانه اداره مالیات اقدام به تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی نمایند. البته قبل از آن باید در اداره مالیات تشکیل پرونده مالیاتی را انجام داده باشند.

اشخاص حقیقی تا پایان خرداد و اشخاص حقیقی تا پایان تیر ماه می باشد که بر اساس مصوبه اعلام شده اظهارنامه مالیاتی سال 1402 که در خرداد و تیر ماه سال 1403 ارسال می شود.

برای اشخاص حقیقی تا 10 تیر ماه تمدید شد و اشخاص حقوقی تا 31 تیرماه 1403 باید اظهارنامه مالیاتی 1402 را با ورود به پنل کاربری خود در سامانه اداره مالیات ارسال نمایند.

انواع اظهارنامه مالیاتی
انواع اظهارنامه مالیاتی

انواع اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع فعالیت اشخاص توسط اداره دارایی به صورت مستقیم دریافت می شود. اظهارنامه مالیاتی باید توسط خود مودی مالیاتی تنظیم شود و به همین دلیل خود اظهاری مالیاتی نیز شناخته می شود که شامل موارد زیر می باشد.

 • اظهارنامه عملکرد یا عدم عملکرد اشخاص حقوقی
 • اظهارنامه عملکرد یا عدم عملکرد اشخاص حقیقی
 • اظهارنامه ارزش افزوده مالیاتی
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد اتفاقی
 • اظهارنامه مالیات بر ارث
 • اظهارنامه مشاغل خودرویی
 • اظهارنامه انحلال شرکت
 • اظهارنامه عدم فعالیت شرکت
 • اظهارنامه حبس و نذر وقف
 • اظهارنامه املاک و مستغلات
 • اظهارنامه عملکرد دریافت کنندگان سکه

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی
آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی

مهلت تسلیم اظهارنامه محدود می باشد یعنی تنها در زمانی که اداره مالیات اعلام می کند می توانید این اظهارنامه را تکمیل و ارسال کنید. لازم به ذکر است اظهارنامه مالیاتی، الکترونیکی می باشد یعنی به صورت آنلاین می توانید در سایت رسمی اداره مالیات نسبت به تنظیم و ثبت آن اقدام نمایید.
زمان شروع ثبت اظهارنامه الکترونیکی برای اشخاص حقیقی از اول خرداد تا سی و یکم خرداد می باشد. زمان ثبت اظهارنامه برای اشخاص حقوقی نیز از اول تیر ماه تا سی و یکم تیر ماه می باشد. این مدت زمان قابل تمدید نیست مگر در شرایط خاصی که سازمان امور مالیاتی اعلام تمدید اظهارنامه را انجام دهد.

نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی
نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی

نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی

برای تکمیل اظهارنامه ابتدا باید حقیقی یا حقوقی بودن مودی مالیاتی را مشخص کنید. سپس باید نوع اظهارنامه را مشخص کنید، مثل اینکه اظهارنامه عملکرد است یا عدم عملکرد، با توجه به شرایط مختلف می توانید برای تنظیم اظهارنامه اقدام کنید. اظهارنامه مالیاتی تنها درج اطلاعات امور مالی و درآمد سالانه مودی است که باید به درستی وارد شود و بر اساس اسناد موجود و دفاتر تجاری باید توجه داشته باشید اختلاف حسابی وجود نداشته است. بعد از تکمیل هر مرحله وارد مرحله بعد می شوید و در نهایت ارسال اظهارنامه را انجام می دهید. ارسال اظهارنامه به منظور صحت اطلاعات وارد شده نیست و باید مامورین مالیاتی نسبت به صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل کنند.

عواقب عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی
عواقب عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی

عواقب عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی

مهمترین موضوع در مورد اظهارنامه مالیاتی مفهوم آن است که اگر درک کنید لزوم ارسال آن را در خواهید یافت. اظهارنامه مالیاتی تحت عنوان خود اظهاری مالیاتی است که یعنی مودی با میل و اراده خود می خواهد برای پرداخت مالیات اقدام کند و اطلاعات مالی خود را در اختیار مامور مالیاتی قرار می دهد تا نسبت به این امر تصمیم گیری گردد. از این رو بر اساس درآمد اظهار شده مالیات به شما تعلق خواهد گرفت یا حتی ممکن است مشمول معافیت های مالیاتی برابر قانون شوید. اما عدم ارسال اظهارنامه به منزله فرار مالیاتی تلقی خواهد شد و جرایم سنگینی در قانون امور مالیات های مستقیم برای عدم ارسال اظهارنامه در نظر گرفته شده است که با متخلفین بر اساس آن برخورد های قانونی صورت می گیرد.

نکات مهم در تکمیل اظهارنامه
نکات مهم در تکمیل اظهارنامه

نکات مهم در تکمیل اظهارنامه

 • ارسال اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی می باشد و نیاز به مراجعه حضوری نیست.
 • سال مالی خود را بر اساس اساسنامه تکمیل کنید.
 • افراد معاف از پرداخت مالیات مثل نهاد های وابسته به وزارتخانه های دولتی، شهرداری ها، امور خیریه، درآمد حاصل از اجاره املاک مسکونی، فعالیت های کشاورزی، از جمله مواردی هستند که نیاز به پرداخت مالیات ندارند.
 • در صورتی که شرکت فعالیت تجاری در طول سال مالی نداشته است حتماً باید اظهارنامه عدم عملکرد سال مالی را تا زمانی که انحلال نیافته است رد کند.
 • افزایش درآمد مشمول دریافت تخفیفات مالیاتی می شود از این رو افزایش ده درصدی مشمولین پرداخت مالیاتی 1% تخفیف مالیاتی به دنبال دارد و تا 5% این تخفیفات مالیاتی افزایش خواهند داشت.
 • عدم ارسال اظهارنامه به منزله فرار مالیاتی است و جرایم مالیاتی به همراه دارد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی در قانون امور مالیات های مستقیم تعیین شده است و برابر آن توسط ماموران مالیات اعمال خواهد شد.
 • اگر در اداره مالیات خوش حسابی مالیاتی داشته باشید می توانید از تخفیف های خوش حسابی در پرداخت مالیات نیز برخوردار شوید.
 • اشخاص حقیقی از اول خرداد تا آخر خرداد مهلت برای ثبت اظهارنامه دارند و تنها در این محدوده زمانی امکان اصلاح و بازنگری اظهارنامه مالیاتی خود را دارند. اشخاص حقوقی نیز از اول تیر ماه تا آخر تیر این زمان را دارند. (البته اگر مهلت ارسال اظهارنامه تمدید شود تا پایان مدت تعیین شده می توانید اقدام به اصلاح اظهارنامه کنید.)
 • حتماً تنظیم و ارسال اظهارنامه را توسط تیم وکلاء و حسابداران یک مجموعه معتبر انجام دهید که موارد قانونی آن لحاظ شده باشد هم بدون ایراد اظهارنامه تکمیل شود.
نکات طلایی در تنظیم اظهارنامه در کاهش مالیات
نکات طلایی در تنظیم اظهارنامه در کاهش مالیات

نکات طلایی در تنظیم اظهارنامه در کاهش مالیات

استفاده از تخفیف های خوش حسابی در پرداخت مالیات سالهای قبل یکی از راه هایی است که کاهش مبلغ مالیات پرداختی را برای مودی به دنبال دارد. همان طور که عدم ارسال اظهارنامه یا دیرکرد در پرداخت مالیات جریمه های مالیاتی در قوانین مالیاتی تعیین شده است، همان طور برای مودیانی که در ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات تعیین شده در زمان مقرر اقدام می کنند کاهش مالیاتی در نظر گرفته می شود.
اشخاص حقیقی و حقوقی که طی سه سال در زمان مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کرده اند و پرداخت مالیاتی آن را به موقع پرداخت کرده باشند تا 5 درصد می توانند از تخفیف خوش حسابی در خصوص مالیات های پرداخت شده 3 سال اخیر محاسبه صورت می گیرد.
اعلام مبلغ پایین به اداره مالیات در دراز مدت برای افرادی که تصور می کنند با اعلام مبلغ پایین میزان پرداخت مالیاتی آنها کمتر خواهد شد ضرر های مالی به دنبال دارد. زیرا این اشخاص نمی توانند از تخفیف های مالیاتی برخوردار شوند، قانون امور مالیاتی برای افزایش درآمد اشخاص نسبت به سال مالی قبل تخفیف خوبی در نظر می گیرد. مثلاً اشخاصی که ده درصد نسبت به سال مالی قبل رشد داشته اند مشمول 1 درصد تخفیف مالیاتی خواهند داشت که تا 5 درصد هم این تخفیف قابل اعمال است.

پیامد های عدم تکمیل اظهارنامه
پیامد های عدم تکمیل اظهارنامه

پیامد های عدم تکمیل اظهارنامه

 • محرومیت از بخشودگی ها و معافیت های مالیاتی
 • پرداخت 30 درصد جریمه مالیات متعلق به اشخاص حقوقی و ده درصد مالیات به اشخاص حقیقی
 • عدم استفاده از تسهیلات و امتیاز هایی که برای شرکت ها تعیین می شود.
 • عدم امکان استفاده از برخی خدمات سازمان های دولتی مثل تبدیل کردن شرکت به شرکت دانش بنیان

سوالات متداول اظهارنامه مالیاتی 1403

مهلت ارائه اظهارنامه 1402 در سال 1403 اشخاص حقیقی و حقوقی تا چه زمانی است؟

اظهارنامه مالیاتی و اصلاحیه های اظهار نامه مالیاتی طی قوانین هر ساله برای اشخاص حقیقی تا 31 خرداد و برای اشخاص حقوقی تا 31 تیر ماه می باشد. در سال 1403 مهلت ارائه اظهارنامه حقیقی تا 10 تیر تمدید شده است.

هزینه های ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1402 در سال 1403 چقدر می شود؟

هر نوع اقدام تخصصی در زمینه تنظیم و برآورد هزینه های اظهارنامه در سال 1402 با عواملی دارد. این عوامل مانند تشکیل پرونده مالیاتی، هزینه های پرداختی برای ارائه مدارک ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارائه میزان مبلغ فروش در مبادلات داخلی و خارجی و وکیل ثبت اظهارنامه وابسته است. که تمامی لیست هزینه ها رادر سال 1403 می توانید از مجتمع ثبتی پایش دریافت کنید.

4/5 - (7 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهروز
بهروز
1 سال قبل

کامل و مفید بود و زیاده گویی نداشت و به هدفم رسیدم اجسنت بر نویسنده مقاله

رحمان عبدالهی
رحمان عبدالهی
1 سال قبل

من شرکت داشتم ولی از سال گذشته شروع کردم۷/۱/۱۴۰۰هیچ اظهارنامه مالیاتی پر نکردم باید چیکار کنم

شماره موبایل
9162237597
سميرا فتحي
سميرا فتحي
1 سال قبل

من هيچ فعاليتي نداشتم بايد اظهارنامه بدم

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
شرکت رو سال 1400 تاسیس کردیم ، کلا تو 1400 10 تومن پردش حساب داشتیم ، یعنی یک سری خرید
نه قراردادی نه هیچ چیز دیگه ایی، حقوق و دستمکزد هم نداشته
کلا همین خرید در طول سال اون هم میز و صندلی و اینها بوده
حتی مکان شرکت هم مشخص نکردیم هنوز
اظهارنامه باید رد کنیم؟