جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت کنسرسیوم

ثبت کنسرسیوم

در این مقاله می خواهیم درباره ثبت کنسرسیوم مطالبی را ارائه کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. با روبرو شدن هر سوال و مسئله ای ثبتی می توانید با مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید. در ادامه متن همراه ما باشید تا در راه ثبت کنسرسیوم به صورت قانونی گام بردارید.

فرآیند ثبت کنسرسیوم

کنسرسیوم نوعی توافق برنامه ریزی شده است که با هدف تاسیس یک شرکت ثالث در بازار یا منطقه ای خاص ما بین اعضا به امضاء می رسد. اما این اعضا ممکن است در سایر مناطق با یکدیگر رقابت کنند و شراکتشان تنها در قالب کنسرسیوم و در مورد یک منطقه خاص است.

در حال حاضر در موضوعات ارتباطات و مدیا مانند جراید، کتاب و تلویزیون نیز به این مشارکت ها توجه زیادی نشان داده می شود. در شرایطی که اشخاص حقوقی شامل چندین شرکت یا سازمان برای اجرای پروژه ای مشترکا اقدام نمایند (به عنوان مثال پروژه تونل توحید) و یا شرکت جدیدی تاسیس کنند به این شرکت یا توافق نامه کنسرسیوم می گویند که برای مدت محدود و مشخصی ثبت و تشکیل می گردد.

ثبت کنسرسیوم

ثبت شرکت کنسرسیوم

شرکت کنسرسیوم هنگامی تشکیل می گردد که یک یا چندین شرکت به یکدیگر پیوسته و به دنبال هدف مشترکی باشند. در شرکت‎ها‌‎ی کنسرسیوم تکالیف و مسئولیت های هر کدام از اعضای شرکت (که خود ممکن است شرکت باشند) طی یک تفاهم نامه مشخص شده و از طریق اداره ثبت شرکت ها تایید می ‎شود.

حقیقت شرکت کنسرسیوم یک چارچوب حقوقی همکاری است که در آن خطرات احتمالی و مدیریت هر یک از امورما بین هر یک از شرکت های عضو تقسیم می شود.

بنابراین در این نوع شرکتها، موسسات، نهادها و اشخاص جهت اجرا و پیاده سازی یک طرح خاص به عنوان مثال پروژه های عمرانی با یکدیگر شراکت کرده اما مدت این شراکت محدود می باشد.

به اعتقاد بعضی افراد شرکت کنسرسیوم مانند ادغام شرکتها می باشد. هویت مستقل و قانونی هر یک از شرکت های عضو را از بین می برد، اما این طور نیست شرکت کنسرسیوم دارای شخصیت مجزا از شخصیت هریک از اعضا آن بوده و دارای کارکرد تجاری و یا غیر تجاری می باشد.

یکی از موضوعات مکرر در شرکت های کنسرسیوم کنسرسیوم، صادرات محصول به منطقه ای خاص می باشد. در این نوع شرکت چندین شرکت مختلف به صورت داوطلبانه همکاری کرده و یک شرکت تامین کالاهای صادراتی، شرکت دیگر خدمات مربوط به خارج از کشور و شرکت های دیگر هر یک اموری را جهت تسهیل صادرات انجام می دهند.

این شرکت ها، استقلال مدیریتی، قانونی و مالی خود را هم چون قبل از تشکیل کنسرسیوم حفظ خواهند کرد و دارای شخصیت مجزای حقوقی باقی می مانند.

از‌ این رو شرکت‎ها‌‎ می ‎توانند اهداف راهبردی خود را با حفظ ماهیت اولیه خود در چارچوب اهداف کنسرسیوم دنبال نمایند.

چگونگی تاسیس شرکت ها کنسرسیوم

چگونگی تاسیس شرکت ها کنسرسیوم

1. تنظیم تفاهم نامه

به منظور تشکیل شرکت کنسرسیوم ابتدا لازم است، تفاهم نامه ای تهیه و تدوین گردد که همکاری و توافق همه طرفین برای ثبت کنسرسیوم طی آن ذکر گردد. در این تفاهم نامه یک چارچوب کلی بابت همکاری مشترک در نظر گرفته می شود.

به همین منظور بدوا پیش نویسی تنظیم شده و در آن مجموعه مقررات مربوط به سازماندهی روابط اعضا، برنامه زمان بندی اجرای طرح مشترک و مسئولیت هر یک از اعضا در راستای تحقق هدف جمعی مقرر می گردد.

2. تنظیم قرارداد مربوط به سرمایه گذاری مشترک

گاها بین طرفین ر، مجموعه‌ای از رویدادها شامل ملاقات‎ها‌ و مذاکرات با جدیت، دقت و پشتکار توسط طرفین به منظور همکاری مشترک اتفاق می افتد که اولین مرحله آن امضای یک توافق نامه به منظور حفظ اسرار و اطلاعات تجاری و فن آوری طرفین می‎باشد که با سایرین به اشتراک می گذارند.

تنظیم قرارداد سرمایه گذاری مشترک، تعیین کننده ساختار شراکت در کنسرسیوم می‎باشد که شامل نکات زیر می باشد: مشخصات هویتی یکی از طرفین و سرمایه آن‌ها‌، محل تشکیل شرکت کنسرسیوم، مدت کنرسیوم، نوع و نحوه فعالیت، نحوه پایان کار و چگونگی انحلال آن، روش حسابرسی و بازرسی، میزان سرمایه شرکت، روش‌ها‌ی افزایش و تقلیل سرمایه، میزان مشارکت اعضا ‌در سود و زیان، مسئولیت ها‌ی ناشی از نقض تعهد طرفین، ساختار مدیریت و کنترل فعالیت مشترک، خرید و فروش، نحوه حل اختلافات و دیگرعوامل موثر در قرارداد ذکر می شود.

در انتهای مقاله از اینکه همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم. در صورتی که نیاز به مشاوره در خصوص ثبت کنسرسیوم دارید می توانید با شماره تماس مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سميرا رنجبر
سميرا رنجبر
1 سال قبل

سلام ما چند تا شركت هستيم ميخواييم باهم ثبت جديد داشته باشيم ميشه راهنمايي كنيد

شماره موبایل
9356508384
سميرا ايماني
سميرا ايماني
1 سال قبل

سلام كنسرسيوم شرايط خاصي داره ؟

سميرا ايماني
سميرا ايماني
1 سال قبل

سلام كنسرسيوم شرايط خاصي داره ؟

مهرانگیز نظری
مهرانگیز نظری
1 سال قبل

سلام برای ثبت کنسرسیوم حتما همه اعضا باید حقوقی باشند؟

معصومه نادری
معصومه نادری
1 سال قبل

سلام،بسیار سپاسگذارم از مجموعه ثبتی پایش به دلیل همکاری خوب و دقتی که در انجام ثبت شرکت بنده داشتن.