جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

پلمپ دفاتر قانونی شرکت

پلمپ دفاتر قانونی شرکت؛ پیگیری پلمپ دفاتر 1401

شرکت ها و سازمان هایی که دارای شماره ثبت هستند و همچنین بنگاه های تجاری که صاحبان آن تاجر محسوب می شوند برابر قانون تجارت موظف به اخذ پلمپ دفاتر قانونی قبل از سال مالی هستند. از این رو پلمپ دفاتر که شامل دفتر کل و روزنامه است باید پیش از آغاز سال مالی دریافت شود. در ادامه در این زمینه بیشتر نکات تخصصی را ارائه می کنیم تا بتواند راهنمای تخصصی شما باشیم. پس بی تعلل در ادامه همراه باشید تا با نحوه دریافت پلمپ و موارد قانونی مربوط به آن آشنایی پیدا کنید. در ادامه به محتوا متخصصان مجتمع ثبتی پایش توجه نمایید.

پلمپ دفاتر چیست ؟

دفاتر پلمپ یا دفاتر تجاری دفاتر هستند که شرکت ها صورت وضعیت مالی خود را به صورت روزانه و هفتگی باید در این دفاتر ثبت نمایند. در واقع این دفاتر از سوی اداره ثبت شرکت ها صادر می شود و در تاریخ مشخصی مهر پلمپ روی آنها خورده می شود این دفاتر به دلیل اینکه پلمب شده تحویل داده می شوند به آن دفتر پلمپ گفته می شود و اخذ این دفاتر برای اشخاص حقوقی اجباری است.

سازمان ثبت شرکت ها متولی صدور این دفاتر است که درخواست دفاتر پلمپ نیز باید از طریق سامانه این اداره تنظیم و ثبت شود. به طور قانونی دفاتر پلمپ دفاتر هستند که هر یک برای وارد کردن اطلاعات مالی شرکت ها هستند اطلاعاتی اعم از صورت مالی فاکتور ها و هزینه ها و ریز مخارج شرکت همگی در این دفاتر باید ثبت شوند.

سامانه ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر

اظهارنامه دفاتر تجاری پلمپ به صورت الکترونیکی تنظیم و ثبت می شود، برای دریافت این دفاتر باید به سایت ثبت دفتر پلمپ به آدرس https://irsherkat.ssaa.ir وارد شوید. این سامانه مربوط به خدمات ثبتی شرکت ها است ولی اشخاص حقیقی که موظف به دریافت دفاتر تجاری هستند باید ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر را در این سامانه داشته باشند.

بعد از ورود به سامانه در قسمت اظهارنامه ثبت دفتر تجارتی می توانید ورود کنید و درخواست خود را تکمیل نمایید. یکی از مهمترین دلایل رد درخواست دفاتر تجاری عدم تکمیل صحیح اظهارنامه است.

اطلاعیه جدید پلمپ دفاتر 1403

سازمان ثبت احوال در مکاتبه با سازمان مالیاتی از تمدید پلمپ دفاتر تجاری تا 29 اردبیهشت خبر داد. از این رو با فرصت اضافه 2 ماهه اعلام شده می توانید هم اکنون از تجارب کارشناسان حقوقی پایش بهره مند شوید. امور پلمپ دفاتر را پیگیری و در زمان مناسب و سریع به اتمام رسانید.

مدارک لازم برای ثبت نام پلمپ دفاتر قانونی شرکت

  • کپی مدارک شناسایی مدیر عامل شرکت
  • روزنامه مربوط به تاسیس و آگهی آن باید ارائه شود.
  • ارائه آخرین آگهی تغییرات مربوط به مدیران و کد پستی یا روزنامه رسمی مربوط به آن ضروری است.
  • مهر شرکت
پیگیری پلمپ دفاتر شرکت
راهنمای پیگیری پلمپ دفاتر شرکت

ثبت نام پلمپ دفاتر قانونی

هر ساله پلمپ دفاتر قانونی، از مهم ترین امور مالی شرکت ها به حساب می آیند و اعضای شرکت یا تاجران باید به اجبار آن را در اداره مالیات و ثبت شرکتها مهر کنند. این دفاتر با نام های دیگری مانند دفاتر قانونی یا تجاری نیز نام برده می شوند.

لازم به ذکر است که برای ثبت نام پلمپ دفاتر قانونی در سال 1403 باید به سامانه تخصیص یافته اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کرده و فرآیند انجام پلمپ دفاتر 1403را بدون مراجعه حضوری به اداره ثبت و تنها از طریق سامانه طراحی شده انجام دهید.

در سامانه اداره ثبت شرکتها می توانید بر روی گزینه پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی کلیک کرده و پس از تکمیل مشخصات درخواستی در تمامی مراحل، گام های مرتبط با ثبت دفاتر پلمپ تجاری شرکت را پیموده و با درج سمت و وظایف هر شخص در شرکت، تعداد دفاتر و برگه های تکمیل شده آن ها در سال مالی را به صورت مندرج ذکر کنید. پس از ارائه اظهارنامه و مدارک مرتبط با پلمپ دفاتر قانونی با پرینت از اظهارنامه به اداره پست مراجعه می کنید و پاکت پستی پلمپ دفاتر را درخواست و پس از دریافت، آن را پست می کنید.

مهلت پلمپ دفاتر

دفاتر پلمپ هر ساله باید دریافت شود، بنابراین پیش از شروع سال مالی که اصولاً از اول فروردین تا پایان اسفند می باشد باید دریافت شود.

دفتر پلمپ قانونی شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها ثبت نام می‌کنید و پس از طی مراحلی این دفاتر به آدرس پستی شرکت ارسال می‌شود.

همه اشخاص حقوقی قبل از اینکه سال مالی جدید شروع شود باید ثبت نام دفاتر پلمپ را داده باشند، تا مشمول جریمه مالیاتی در این زمینه نشوند.

شرکت‌هایی که در میانه سال مالی تأسیس می‌شوند حداکثر ظرف سی روز از زمان ثبت شرکت باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ نمایند. شما می‌توانید در طی سال نیز درخواست دفاتر پلمپ سال بعدی خود را نیز بدهید.

مهلت پلمپ دفاتر شرکت تازه تاسیس

شرکت هایی که در سال 1403 ثبت شده اند یا شرکت های ثبت شده در ماه های بهمن و اسفند سال گذشته می بایست حداکثر تا دو ماه بعد از ثبت نسبت به ثبت نام و دریافت دفاتر پلمپ اقدام نمایند. عدم دریافت دفاتر قانونی در سال مالی که شرکت تاسیس شده است نیز دارای تبعات قانونی و مشمول جریمه تأخیر دریافت دفاتر و یا جریمه های مالیاتی عدم ارائه دفاتر قانونی سال تاسیس شرکت خواهید شد حتی اگر در سال مالی سال تاسیس هیچ گونه فعالیتی نداشته باشید.

پیگیری پلمپ دفاتر 1403 را می توانید از طریق مشاوره رایگان مجتمع ثبتی و حقوقی پایش ثبت انجام داده. از بابت انجام امور تخصصی خود در کم ترین زمان اطلاع کسب کنید.

پیگیری پلمپ دفاتر 1403

پس از آنکه درخواست خود را مبنی بر دریافت پلمپ دفاتر تجاری در سایت اداره ثبت شرکتها ثبت کردید، کد رهگیری مختص به فعالیت شما برایتان ارسال می گردد که به معنی ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر شما خواهد بود. با داشتن این کد رهگیری می توانید پیگیری های لازم را جهت انجام به موقع پلمپ دفاتر 1403 تکمیل کنید.

با انجام پیگیری های مربوط به پلمپ دفاتر در هر مرحله آن را بررسی می کنید و از زمانی که دفاتر پلمپ به دست شما می رسد اطمینان کسب می کنید.

بهتر است بدانید برای پرداخت هزینه های مربوط به پلمپ دفاتر و ثبت درخواستتان تا 30 روز مهلت دارید. در صورت عدم پرداخت هزینه ها، درخواستتان برای ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر از سوی ارگان های مربوطه به شکل خودکار رد می شود.

اگر کد پیگیری پلمپ دفاتر خود را فراموش کرده اید می توانید تنها با مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکتها و کلیک بر روی “شماره پیگیری خود را فراموش کرده ام” کد پیگیری خود را بازیابی کرده تا دوباره کد پیگیری بر اساس مشخصات وارده شما ارسال گردد.

پیگیری پلمپ دفاتر تجاری 1402

سال مالی 1402 به اتمام رسیده است و بر اساس قانون تجارت دفاتر پلمپ را تنها پیش از سال مالی می توان دریافت کرد از این رو چنانچه ثبت نام دفاتر پلمپ سال 1402 را انجام داده اید اما هنوز این دفاتر را دریافت نکرده اید دو دلیل وجود دارد.

دلیل اول ثبت نام انجام شده، اما هزینه پرداخت نشده است در این صورت درخواست شما رد خواهد شد زیرا تنها یک ماه بعد از ثبت نام امکان پرداخت هزینه دفاتر وجود دارد.

دلیل دیگری عدم حضور در آدرس ثبتی است، که در سامانه وجود دارد. در این صورت درخواست شما تایید و دفاتر تجاری سال 1402 بعد از پست به آدرس مربوطه ممکن است به دلیل عدم حضور جهت تحویل مرسوله دفاتر پلمپ، مجدد به اداره پست برگردانده شود. طی بازده زمانی مشخص 6 تا کمتر از یک سال اگر جهت دریافت دفاتر پلمپ مراجعه نکنید. دفاتر معدوم خواهند شد و امکان دسترسی به آن را نخواهید داشت.

 

مراحل دریافت پلمپ دفاتر قانونی شرکت

انواع دفاتر تجاری

دفاتر تجاری انواع مختلفی دارند که تنها دو دفتر به عنوان دفاتر پلمپ محسوب می شوند. اهمیت اخذ دفاتر پلمپ از این جهت اهمیت دارد که شرکت ها با توجه به این دفاتر می توانند مبلغ واقعی درآمد خود را به اداره مالیات اثبات کنند در غیر این صورت ممکن است به مشکلات عدیده ای بر بخورید. از این رو در بین دفاتر تجاری قانونی، دفاتر پلمپ برای شرکت ها پیش از شروع سال مالی اجباری است.

دفاتر تجاری شامل: دفتر کل، دفتر روزنامه، دفتر کپیه و دفتر دارایی می باشد، که تنها دفتر کل و دفتر روزنامه به عنوان دفاتر تجاری محسوب می شوند.

  1. دفتر روزنامه: این دفتر یکی از دو دفتر پلمپ است که اطلاعات مالی به صورت جزئی در این دفتر وارد می شود.
  2. دفتر کل: دیگر دفتر پلمپ تجاری دفتر کل است که خلاصه وضعیت های مالی در هر هفت روز به صورت خلاصه وارد آن می شود.
  3. دفتر کپیه: دفتری است که کپی تمام فاکتور ها اطلاعات در آن قرار می گیرد و اخذ این دفتر اجباری نیست.
  4. دفتر دارایی: این دفتر نیز دیگر دفتر تجارتی است که صورت دارایی ها در آن وارد می شود و البته اخذ این دفتر نیز اجباری نیست.

مراحل اخذ پلمپ دفاتر قانونی

برای دریافت دفاتر پلمپ باید از سامانه اداره ثبت شرکت‌ها اقدام شود، که خیلی از افراد از نحوه ثبت نام این دفاتر آگاه نیستند از آنجایی که تاخیر در انجام ثبت نام مشمول جریمه علی الرأس دفاتر پلمپ می‌باشد بهتر است که کارشناسان و متخصصانی که تجربه کافی در این زمینه را دارند، ثبت نام پلمپ دفاتر قانونی شرکت شما را انجام دهند.

مجموعۀ ثبتی پایش نیز با کارشناسان ثبتی خود دفاتر پلمپ سالانه شما را ثبت نام خواهند کرد. پس از اخذ قرارداد با کارشناسان ثبتی پایش متخصصان ما پیش ثبت نام و ثبت نهایی دفاتر پلمپ را در سامانه ثبت شرکت ها انجام می دهند.

پس از آن طی دو هفته کاری دفاتر درخواست شده به آدرس شرکت پست می‌شود. چنانچه کسی برای دریافت دفاتر نباشد دفاتر به نزدیک‌ترین واحد پستی ارسال می شود. که می‌توانید با مراجعه به واحد پستی دفاتر خود را دریافت نمایید.

جریمه تاخیر در عدم دریافت پلمپ دفاتر

جریمه مالیاتی برای دفاتر پلمپ علی الرأس مالیاتی توسط سر ممیز دارایی انجام می شود. بنابراین بر حسب نوع کیس مالیاتی سر ممیز جریمه علی الرأس انجام می شود.

اخذ پلمپ دفاتر در صورت عدم فعالیت اشخاص

یکی از پر تکرار ترین سوالات متقاضیان ثبت اظهارنامه دفاتر تجاری این است که آیا شرکت ها و سازمان هایی که فعالیتی بعد از ثبت ندارند یا تا مدت مشخصی قرار نیست فعالیتی داشته باشند آیا باید دفاتر تجاری دریافت کنند.

شاید اینطور به نظر برسد که شرکتی که فعالیت دارد، هیچگونه صورت مالی و مالیاتی ندارد که بخواهد آن را ثبت نماید؛ اما به موجب قانون کلیه شرکت ها موظف به اخذ دفاتر تجاری هستند تا مشمول جریمه عدم دریافت دفاتر تجاری نشوند و این دفاتر باید به اداره مالیات تحویل داده شوند از این رو دفاتر سفید نیز مستندی به عدم فعالیت شما می باشد.

از این رو چه شرکت فعالیت داشته باشد چه فعالیت نداشته باشد باید ثبت نام اظهارنامه مالیاتی را انجام دهد. اگر شرکتی به دلیل عدم فعال بودن دفاتر پلمپ را دریافت نکند مشمول جریمه تاخیر در دریافت دفاتر پلمپ خواهند شد و بعد از مدتی هم غیر فعال مالیاتی خواهد شد.

 هزینه دریافت دفاتر پلمپ در سال 1403-1404

دفاتر پلمپ بر اساس اینکه دفتر چند برگ مورد نیاز شما خواهد بود متفاوت است. اداره ثبت شرکت‌ها پلمپ دفاتر را در 50 و 100 و 200 برگ ارائه می‌دهد.

در زمان ثبت نامه اظهار نامه پلمپ دفاتر قانونی شرکت باید مشخص کنید دفتر چند برگ می‌خواهید، برای اطلاعات از هزینۀ دفاتر پلمپ سال جاری می‌توانید با کارشناسان مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید.

نمونه فرم گواهی پلمپ دفاتر

بعد از ثبت شرکت باید تدارکات مربوط به پلمپ دفاتر قانونی در پایان سال مالی شرکت را به سرانجام رسانید. در صورت عدم ثبت پلمپ دفاتر قانونی باید گواهی پلمپ دفاتر را از اداره ثبت شرکت ها دریافت کنید. در زیر نمونه گواهی پلمپ دفاتر را ارائه می کنیم.

اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری گواهی پلمب دفاتر شرکت / خانم / آقا ………………….. دفاتر خود را در تاریخ …………………………… تحت شماره ……………………………….. در این اداره کل پلمب نموده است. این گواهی حسب درخواست متقاضی جهت ارئه به ……………………صادر گردیده است. اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری

سوالات متداول دفاتر تجاری

سایت دفاتر پلمپ چیست ؟

سایت irsherkat.ssaa.ir تنها سامانه ای است که می توانید اظهارنامه دفاتر پلمپ را در آن ثبت کنید.

اداره ثبت شرکتها پلمپ دفاتر قانونی کجاست؟

کلیه شهرستان ها دارای سازمان ثبت املاک واحدی برای ثبت شرکت ها دایر می باشد البته روند ثبت نام و پیگیری پرونده دفاتر پلمپ اینترنتی انجام می شود.

دفتر معین چیست ؟

دفتر معین دفتری است که برای اطلاعات طلبکار، بستانکار و اموال تعریف می شود و جزوه دفاتر غیر رسمی است و اداره ثبت شرکت ها آن را صادر نمی کند.

آخرین مهلت دفاتر پلمپ 1403 چه زمانی است ؟

شما تا پایان اسفند ماه تا زمانی که سامانه ثبت شرکت ها فعال می باشد می توانید برای ثبت نام دفاتر تجاری را داشته باشید، البته پیشنهاد می کنیم یه هیچ عنوان درخواست دفاتر را به دقایق آخر سال موکول نکنید.

پیگیری دفاتر پلمپ به چه صورت است ؟

با توجه به شماره پیگیری که در زمان ثبت اظهارنامه در سامانه ارائه می شود باید پیگیری را انجام دهید پیگیری درخواست های ثبتی از طریق همان سامانه ثبت شرکت ها امکان پذیر می باشد.

مدت زمان نگهداری از دفاتر پلمپ چقدر است؟

شرکت ها باید هر ساله دفاتر پلمپی کنه دریافت می کنند را نگهداری کنند تا به ماموران مالیاتی ارائه دهند. اما به طور کلی حتی اگر مالیات یک سال مالی را پرداخت کرده اید از دفاتر قانونی یا همان دفاتر پلمپ تا ده سال نگهداری نمایید.

مهلت پیگیری پرداخت هزینه دفاتر پلمپ 1403 چقدر است ؟

به زمان پرداختی دفاتر توجه داشته باشید طی یک الی دو روز بعد از ثبت اظهارنامه تنها تا یک ماه امکان پرداخت برای دریافت دفاتر پلمپ وجود دارد.

آیا بعد از اتمام سال مالی می توان برای ثبت دفاتر پلمپ اقدام کرد ؟

خیر بعد از اتمام سال مالی برای همان سال مالی دیگر امکان دریافت دفاتر پلمپ وجود نخواهد داشت.

4.5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
38 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدرضانیک سیرت
محمدرضانیک سیرت
2 سال قبل

سامانه پلمپ دفاتر قانونی اعدادرا ثبت نمیکند ونمیشودشماره موبایل و شناسه شرکت را …..ثبت کرد آیا این کار عمدی است تا از شرکت ها برای پلمپ دفاتر استفاده شود

کارشناس حقوقی
ویرایشگر
کارشناس حقوقی
2 سال قبل

با سلام دوست عزیز گاهاً سامانه مربوط به پلمپ دفاتر شرکت ها دچار اختلال می شود از این رو ربطی به عمدی بودن موارد حین کار ندارد . شما برای تخصصی و سریع انجام شدن امور پلمپ دفاتر قانونی خود بهتر است هم اکنون با موسسه پایش تماس بگیرید تا امورتان فوراً انجام پذیرد.

سميرا كبيري
سميرا كبيري
2 سال قبل

ممنون بابت اطلاع رساني به موقع دفاتر

شماره موبایل
9356508384
غفارلو
غفارلو
2 سال قبل

سلام
توی پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ ما زده تا ۱۱،۳۰ من حالا باید چیکار کنم ، برج ۱۲ سال ۱۴۰۰ رو کجا بنویسم؟؟

شماره موبایل
9371176428
سميرا گل محمدي
سميرا گل محمدي
2 سال قبل

تاريخ ثبت دفاتر تا كي هست

بهار دس
بهار دس
2 سال قبل

سلام اگر به هر دلیلی شرکتی درخواست دفاتر نزده باشه ..امکان درخواست در حال حاضر وجود داره ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

محمدرضا صادقی
محمدرضا صادقی
1 سال قبل

سلام
اقدام برای پلمپ دفاتر سال 1401 از چه تاریخی به بعد شامل جریمه مالیاتی میشه؟

شیوا امیدیان
شیوا امیدیان
1 سال قبل

سلام
تا چه زمان بعد از ثبت شرکت میتونیم برای دفاتر اقدام کنیم ؟

مهرانگیز رمضانی
مهرانگیز رمضانی
1 سال قبل

سلام میشه الان برای دفاتر ۱۴۰۰ اقدام کرد؟

سیما دهقان
سیما دهقان
1 سال قبل

سلام ثبت نام دفاتر پلمپ زمان مشخصی داره؟؟

شیوا شادمان
شیوا شادمان
1 سال قبل

سلام آیا درثبت شرکت مسئولیت محدود میتونم یک شخص رو بدون سهام وارد کنیم ؟

سحر خداشناس
سحر خداشناس
1 سال قبل

سلام میشه برای سال ۹۹ دفاترش رو تهیه کرد؟

شماره موبایل
9301506690
سحر خوشی
سحر خوشی
1 سال قبل

سلام ممنون از سایت خوبتون
برای هرسال دفاتر باید سال قبل اقدام کنیم؟

شماره موبایل
9301506690
آنا ضیایی
آنا ضیایی
1 سال قبل

هر زمانی از سال جاری امکان درخواست وجود داره‌

سعید
سعید
1 سال قبل

سلام در مرحله آخر فراموش کردم رسید تایید نهایی رو چاپ بگیرم چطوری میتونم الان چاپ بگیرمش؟

حسابدار
حسابدار
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
بنده برای پلمپ دفاتر 1401 ثبت نام و مدارکم رو پست کردم اما متاسفانه با گذشت یک هفته هنوز در مرحله “ارسال مدارک شده” هستش، با توجه به اینکه زمانی تا پایان سال نمونده آیا نیازه کاری انجام بدم یا باید منتظر باشم؟

حسابدار
حسابدار
1 سال قبل

با سلام برای ثبت درخواست پلمپ دفاتر سامانه خطا میدهد که کدپستی معتبر نیست و باید تغییرات ثبت کنید… در صورتیکه 6 سال است شرکت هیچ تغییراتی نداشته .. راهکار چیست؟

حسابدار
حسابدار
1 سال قبل

کد پستی تایید و ثبت شده و در سال 95 هم همین موضوع به عنوان آخرین تغییرات ثبت شده است

احد
احد
1 سال قبل

سلام و روز بخیر .اگر در پرداخت هزینه پلمب تاخیر صورت بگیره باید نسبت به اخذ دفتر مجددا باید اقدام کرد؟اخرین تاریخ هزینه 1402/02/25 بوده.
ممنون از پاسخگویی

شماره موبایل
9217192137
مریم
مریم
21 روز قبل

با سلام برای دفاتر 1404 کی بایداقدام کنیم؟ چون در سایت هنوز سال جاری 1404 اعمال نشده گویا