جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اختیارات مدیر

اختیارات مدیر

اختیارات مدیر در شرکت، محدود به اختیاراتی است که در اساسنامه عنوان شده است. بدین ترتیب برای اطلاع از اختیارات مدیر در شرکت می توانید با کارشناسان مجرب مجتمع ثبتی پایش در این زمینه راهنمایی بگیرید و برای کسب اطلاعات در کم ترین زمان متن زیر را مطالعه کرده و در این راه متخصصانه گام بردارید.

اداره شرکت و اختیارات مدیرعامل آن

منظور از اداره شرکت، کلیه اقداماتی است که انجام دادن تعهدات و استیفای حقوق آن را میسر می سازند.

شرکت توسط مدیری اداره می شود که تعیین او حق شرکاء است. مدیر شرکت را به تنهایی اداره می کند، اما دخالت شرکا در اداره شرکت با تعیین مدیر پایان نمی پذیرد.

اداره شرکت و اختیارات مدیرعامل آن
اداره شرکت و اختیارات مدیرعامل آن

 

اختیار و وظیفه مدیر عامل

تعیین مدیر یا مدیران شرکت بر عهده شرکاست که چنین فردی را می توانند هم از بین خود و هم از خارج شرکت انتخاب کنند.

قانون تجارت ایران، مدیر شرکت را وکیل شرکا تلقی کرده است. این طرز تلقی، با توجه به ویژگی رابطه مدیر با اشخاص ثالث که مدیر را از ارکان شرکت محسوب می کنند، صحیح نیست و در اغلب کشورهای پیشرفته نیز این روش دنبال نمی شود.

در واقع، اشکال عمده این طرز تلقی، مضر بودن آن به حقوق اشخاص ثالث است؛ چرا که شرکا ممکن است ضمن نصب مدير، وظایف او را محدود کنند.

کاری که به موجب قواعد عام حقوق مدنی راجع به وکالت می توانند انجام دهند. از طرف دیگر، مدیران شرکت ممکن است در اموری که به آنها محول شده است.

مرتکب تخلفاتی شوند که به حقوق اشخاص ثالث خدشه وارد می کند. هرگاه مدیر از حدود وظایف خود فراتر رفته و یا در انجام دادن وظایفش تخلف کرده باشد.

اشخاص ثالثی که با او معامله کرده اند، حق مراجعه به شرکت و شرکا را نخواهند داشت. بیهوده نیست که در ایران، در عمل، جز در موردی که در شرکتنامه یا اساسنامه اختیارات وسیعی برای مدیر پیش بینی شده باشد.

مؤسسات و بانکها، مدیران شرکتهای اشخاص را در حدود ماده ۶۶۳ قانون مدنی فقط مجاز به انجام دادن امور عادی شرکت تلقی می کنند و هنگام معامله با شرکت، در مورد رهن، وام، صلح و امثالهم، تصریح به اختیار انجام دادن معامله به خصوصی را که مدير قصد انجام دادن آن را دارد، در ورقه ای جداگانه ضروری تلقی می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها