جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ابطال برند تولیدی و خدماتی

ابطال برند تولیدی و خدماتی

ابطال برند تولیدی و خدماتی در موارد مختلف و تعارض حق مالکیت برند با برخی برند های مشابه رخ می دهد. قانون ثبت علائم تجاری در خصوص اعتراض هایی مبنی بر تداخل حقوق مالکیت ثبت برند بین برند های مختلف می توان از حق ثبت برای ابطال برند مشابه استفاده کرد. به ادامه مطلب توجه نمایید.

شرایط ابطال برند تولیدی و خدماتی

اگر علامت یا برند صنعتی یا تجاری و خدماتی ثبت شده، ناشی از تقلب و تزویر در برابر حقوق ثالث یا ناشی از نقض تعهد قانونی و یا نقض تعهدات ناشی از قرارداد باشد.

شخص متضرر می تواند برای اثبات حقوق مالکیت خود به دادگستری، برای ابطال علامت ثبت شده و مطالبه خسارت وارده، مراجعه و اقامه دعوی کند.

اگر متقاضی ثبت علامت فاقد سوء نیت در تسلیم اظهارنامه برای ثبت علامت باشد، ظرف مدت 3 سال، مدعی، حق اقامه دعوی علیه وی را دارد. (ماده 6-712 قانون مالکیت صنعتی)

 

شرایط ابطال برند تولیدی و خدماتی
شرایط ابطال برند تولیدی و خدماتی

نحوه ابطال برند ثبت شده

هرگاه برند ثبت شده فاقد شرایط قانونی باشد و یا ضوابط قانونی در ثبت آن رعایت نشده باشد، به تقاضای دادستان و به موجب رای دادگاه گواهی نامه برند ابطال خواهد شد.

به طور مثال اگر برند ثبت شده، توانایی و خاصیت تمایز بخشی کالا یا خدمات موضوع برند را از کالا یا خدمات مشابه نداشته باشد یا نتواند کالا یا خدمات مورد نظر را به عموم و مشتریان، معرفی کند یا برند و علامتی برخلاف نظم عمومی و یا اخلاق حسنه باشد.

طبق ماده 3-714 قانون مالکیت صنعتی ناظر برمواد 1-711 تا 3-711 همین قانون به درخواست دادستان عمومی، قابل ابطال است. اگر برند ثبت شده به حقوق دیگری لطمه وارد کند.

اعم از این که شخص متضرر قبلاً برند یا علامتی را به ثبت رسانده باشد یا با توجه به ماده 6 مکرر کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی، جزء علائم مشهور بوده و در اثر استعمال مکرر، معروفیت لازم پیدا کرده باشد.

برند ثبت شده جدید، خطر گمراهی عمومی و فریب مصرف کنندگان در خرید کالای مشابه و یا استفاده از خدمات هم ردیف را در برداشته باشد و یا با نام تجارتی یا علامت مشهور و معروف در کشور فرانسه، آن چنان مشابهت داشته باشد.

که سبب فریب یا گمراهی ذهنی عموم گردد، در این گونه موارد، ذینفع حق دارد علیه صاحب برند جدید، اقامه دعوی کند و ابطال آن را خواستار شود که دادگاه بعد از رسیدگی و احراز حقانیت خواهان، حکم ابطال مارک موضوع دعوی را صادر خواهد کرد.

البته اگر ثبت برند جدید با حسن نیت صورت گرفته باشد و متضرر از این برند تا 5 سال از تاریخ استعمال آن، از اقامه دعوی خودداری نموده و در واقع اغماض کرده باشد.

دیگر دعوی وی پذیرفته نخواهد شد و به تعبیری چنین حقی یا دعوایی مشمول مرور زمان خواهد شد ولی ثبت برند توام با سوء نیت از این ضابطه خارج است و حق ذینفع برای اقامه دعوی با انقضاء 5 سال مذکور ساقط نخواهد شد. همین قاعده در مورد علائم معروف نیز اجراء می شود.

اثر رای ابطال علامت و گواهی نامه ثبت آن مطلق است. یعنی رای صادره از ابتداء تقدیم درخواست ثبت مارک و تسلیم اظهارنامه علامت مزبور، اعتبار خواهد داشت.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها