جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تغییر اقامتگاه شرکت

تغییر اقامتگاه شرکت

تغییر اقامتگاه شرکت هم با تصویب مجمع عمومی فوق العاده­ ی شرکت ممکن است که در این صورت اگر تغییر مرکز اصلی اشخاص حقوقی منجر به تغییر مرجع ثبتی شود. (مثلاً تغییر مرکز اصلی شرکت از تهران به اصفهان)، پرونده­ ی شرکت به اداره ثبت شرکتها جدید انتقال پیدا می کند.

شرایط تغییر اقامتگاه شرکت

در عمل در حال حاضر این گونه پرونده ­ها در واحد ثبتی مبدأ مورد داده آماری کامل قرار گرفته و کلیه اوراق در سامانه اسکن می شود تا آرشیو تصاویر آن تکمیل و پرونده جهت انتقال فیزیکی از طریق پست به نشانی اداره ثبت شرکت ها مرکز استان مقصد ارسال می گردد. ثبت تغییرات شرکت در خصوص تغییر اقامتگاه به کرات ممکن است رخ دهد. بنابراین شرکت ها هرگاه اقامتگاه قانونی خود را تغییر دهند باید تغییر آدرس خود را در سازمان ثبت به ثبت برسانند.

استقرار مرکز اصلی شرکت در محلی غیر از مرکز اصلی شرکت که در اساسنامه ذکر شده و به اداره ثبت شرکت ها اعلام شده است، اصولاً باید در مقابل اشخاص ثالث غیرقابل استناد باشد.

تغییر تابعیت شرکت

به موجب ماده 94 ل.ا.ق.ت: «هیچ مجمع عمومی نمی تواند تابعیت شرکت را تغییر بدهد.» اما در مواد 94 و 110 قانون تجارت تغییر تابعیت شرکت به اتفاق آراء مجاز اعلام گردیده است.

در خصوص نحوه­ ی جمع حکم این دو ماده گفته شده که منظور قانونگذار از «هیچ مجمع عمومی» در ماده ­ی 94 مجامع عمومی پیش بینی شده با اکثریت های لازم جهت تشکیل و معتبر بودن تصمیمات مجامع مزبور است، اما اگر مجمع عمومی با حضور همه ­ی اعضاء تشکیل و همگی به تغییر تابعیت شرکت رضایت دهند، طبق اصول حقوقی و وحدت ملاک ماده ­ی 110 قانون تجارت تصمیم مجمع مذکور معتبر خواهد بود.

با این همه، عده­ای بر این باورند که با توجه به ماهیت سیاسی تابعیت، برای تغییر آن همانند ترک تابعیت اشخاص حقیقی، موافقت هیأت دولت هم ضروری است. تغییر تابعیت بستگی به معیار تابعیت دارد که قبلاً مورد بحث قرار گرفت؛ برای مثال، چنانچه معیار تابعیت شرکت «کنترل» باشد، با تغییر کنترل تابعیت هم تغییر پیدا می کند.

شرایط تغییر اقامتگاه شرکت
شرایط تغییر اقامتگاه شرکت

 

مراحل تغییر تابعیت شرکت

در حقوق ایران تغییر تابعیت شرکت با تغییر مرکز اصلی شرکت ممکن است و این امر به دو صورت متصور است:

1- انتقال جغرافیایی مرکز اداره ­ی شرکت از یک کشور به کشور دیگر؛

2- محلی که مرکز اصلی شرکت در آنجا مستقر است بر اثر تجزیه­ ی کشور یا ضمیمه شدن به کشور دیگر و یا استقلال یافتن، تحت تابعیت جدیدی درآید.

در حقوق فرانسه نیز تغییر تابعیت شرکت با انتقال مرکز اصلی شرکت به کشوری خارجی ممکن است و این امر احتیاج به اجماع شرکاء دارد. البته در «شرک سهامی بی نام» و «شرکت مختلط سهامی» این امر منوط به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده ای است.

با این وجود، تغییر تابعیت وقتی می تواند محقق شود که کشوری که مرکز اصلی شرکت به آنجا منتقل شده است، با کشور فرانسه معاهده ­ی خاصی داشته باشد که اجازه­ ی تحصیل تابعیت آن کشور و انتقال مرکز اصلی شرکت به آنجا و حفظ شخصیت حقوقی شرکت را بدهد.

بر تغییر تابعیت آثاری به شرح زیر مرتبت است:

1- در صورت تغییر تابعیت، شرکت تابع قوانین دولتی جدید خواهد بود؛

2- بر تغییر تابعیت شرکت ممکن است آثار مالی مانند پرداخت مالیات مرتب باشد. مطابق قانون تجارت فرانسه تغییر تابعیت شرکت در حکم انتقال بنگاه است.

برای انجام هرگونه تغییراتی در سراسر ایران می توانید با مجتمع ثبتی پایش در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها