جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

چگونگی ثبت موسسه حقوقی

چگونگی ثبت موسسه حقوقی

در این متن به بحث درباره چگونگی ثبت موسسه حقوقی می پردازیم تا در راه ثبت موسسه راهنمای شما باشد.

فرآیند ثبت موسسه حقوقی

از نقطه نظر ثبتی، موسسات حقوقی زیر مجموعه موسسات غیرتجاری قلمداد می شوند، موضوع این گونه موسسات، انجام امور وکالت در زمینه های مختلف بوده و ثبت می شوند.

ثبت این موسسات توسط کارشناسان حقوق و یا وکلای رسمی دادگستری انجام می شود، تا چند سال گذشته لازم بود وکیل رسمی در میان اعضای موسس موسسه حضور داشته باشد تا به ثبت برسد اما به تازگی براساس بخشنامه جدیدی در قانون تاسیس موسسات حقوقی تغییراتی اعمال شود که در ادامه توضیح داده می شود :

مشابه شرکت های با مسئولیت محدود 2 نفر کمترین تعداد اعضاء لازم جهت ثبت موسسه حقوقی می باشد. نوع سرمایه این موسسات نیز همانند شرکتهای با مسئولیت محدود از نوع سرمایه نقدی می باشد که 1میلیون ریال کمترین مقدار سرمایه اعلام شده است.

علی رغم وجود شباهت های فراوان این موسسات با شرکتهای با مسئولیت محدود، تفاوت شان تنها در مورد یک موضوع می باشد.

اوراق ثبتی ، مهمترین تفاوت اصلی موسسات با شرکتهای مسئولیت محدود می باشد (البته ثبت شرکت تجاری و ثبت موسسه غیر تجاری از لحاظ به ثبت رسیدن و ماهیت نیز با یکدیگر متفاوت هستند.) بدین شکل که در موسسات اوراق ثبتی از اساسنامه، اظهارنامه و صورتجلسه موسسین تشکیل شده است.

اما در شرکت های مسئولیت محدود این اوراق مشتمل بر اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه و صورتجلسه موسسین می باشد، این موسسات از لحاظ اوراق ثبتی مشابه شرکتهای سهامی خاص و تعاونی ها می باشند.

فرآیند ثبت موسسه حقوقی
فرآیند ثبت موسسه حقوقی

تفاوت موسسات و شرکتها در چیست؟

همانگونه که از ادامه نام موسسات یعنی موسسه غیرتجاری مشهود است، آنها مجاز به انجام فعالیت تجاری نیستند درحالی که شرکتها درکل تجاری قلمداد می شوند.

فعالیت تجاری آنها مواردی همچون خرید، فروش، صادرات، واردات، بازاریابی، تجارت الکترونیک و غیره را در بر می گیرد. قبلا گفته شد که کلیه موسسات نمی توانند در زمینه های فوق فعالیت کنند.

این که موسسات مجاز به انجام فعالیت تجاری نیستند بدین مفهوم نیست که قادر به کسب درآمد نمی باشند کنند بلکه منظور این است که حوزه فعالیت آنها امور غیر تجاری را در برمی گیرد و جهت کسب درآمد باید در زمینه های دیگری مشغول فعالیت شوند، از مهمترین فعالیت های این موسسات می توان به ارائه خمات و مشاوره اشاره کرد.

ارائه خدمات، ماردی نظیر خدمات اداری، خدمات شهری، فضای سبز، ارائه سرویس به مجالس، پیک های نامه رسان و غیره را شامل می شود، بعلاوه ارائه مشاوره در فعالیت های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره در محدوده فعالیت این موسسات می باشد.

توضیحات فوق به منظور معرفی بهتر موسسات و محدوده کاری آنها ارائه شد ولی از آنجا که این مقاله درخصوص موسسات حقوقی است، در ادامه عمدتا ثبت این قبیل موسسات را توضیح خواهیم داد.

موضوع موسسه حقوقی

در بند 2 اساسنامه این نوع موسسات، موضوع آنها بیان شده است و عبارت ((مشاوره حقوقی و انجام امور مربوط به وکالت از طریق وکلای معتبر دادگستری)) ذکر شده که علی رغم تعداد کم کلمات، ولی دربرگیرنده تمامی امور حقوقی می باشد.

نام موسسه حقوقی

موسسه در صورتی موسسه حقوقی قلمداد می شود که موسسه مذکور در هنگام ثبت موسسه مدارک مورد نیاز جهت ثبت یک موسسه حقوقی را به همراه داشته باشد و در این صورت می تواند کلمه حقوقی را در اولین سیلاب نام موسسه بکار ببرد، لازم است اشاره کنیم با توجه به این قانون که جهت ثبت نام شرکتها و موسسات باید اسامی مذکور لااقل از 3 سیلاب تشکیل شده باشد، کاربردن کلمه ی حقوقی در ابتدای نام موسسه جزء سیلاب محسوب نمی شود و اسم موسسه بدون در نظر گرفتن این کلمه باید از 3 سیلاب دیگر درست شده باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت موسسه حقوقی

برای ثبت شدن موسسات حقوقی، آنها باید به انضمام مدارک مورد نیاز موسسات عادی، لااقل یک مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق نیز ارائه کنند، ذکر این نکته ضروری است که یکی از اعضای هیئت مدیره باید دارای این مدرک تحصیلی باشد.

از دیگر مدارک لازم می توان به رونوشت برابر اصل شده مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه اعضاء و دیگر برگه های ثبتی موسسه که اعضا پایین تمامی آنها را امضا کرده اند اشاره کرد، تمامی مدارک فوق جهت ثبت باید به اداره ثبت شرکتهای تهران تحویل داده شود.

لازم به ذکر است که برخلاف شرکت ها به منظور ثبت کلیه موسسات لزومی ندارد که گواهی عدم سوء سابقه ارائه شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کامبیز
کامبیز
1 سال قبل

عالی

شماره موبایل
9121084061