جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام پروانه بهداشت

استعلام پروانه بهداشت

برای تضمین کیفیت و نیز کارایی محصولات باید اقدام به استعلام پروانه بهداشت کرد. ما در این متن تلاش بر آن داریم که در زمینه استعلامات پروانه بهداشت مطالبی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

پروانه بهداشت ساخت

با تکیه بر مواد مندرج در قانون مبنی بر تولید محصولات آرایشی، بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی باید از نهادهای مربوطه بهداشت اقدام به دریافت مجوزی با عنوان پروانه بهداشت ساخت کنید تا بتوانید آن محصول را در کشور تولید و عرضه در بازار کنید. انواع مجوزهایی که به محصولات در ایران اعطا می شود شامل: 1. پروانه ساخت 2.شناسه نظارت کارگاهی و ساخت می باشد.

پروانه ساخت معمولاً به واحدهای بزرگ مثل کارخانه و کارگاه ها اتلاق می گردد. شناسه های نظارتی نیز به کارگاه های کوچک مثل کارگاه های لبنی اعطا خواهد شد. در صورت کلی این دو مجوز تفاوتی با یکدیگر نداشته و تنها روش تشخیص آن ها از یکدیگر نشان سیب سلامت است. لوگوی مخصوص پروانه ساخت سیب سلامت می باشد.

استعلام پروانه بهداشت
استعلام پروانه بهداشت

 

نحوه استعلام پروانه بهداشت ساخت محصولات

زمانی که محصول در ایران تولید شده باشد و نیز با بسته بندی ایرانی عرضه شود، حتماً برای عرضه به بازار باید دارای پروانه بهداشت را دریافت کنند. لوگوی سازمان غذا و دارو با نشانه سیب سبز و آبی و نشان چشم در وسط سیب که نشانه نظارت وزارت بهداشت می باشد.

در محصولات درج خواهد شد. هم چنین یک عدد هفت رقمی که نشانه از کد بهداشت است در زیر این لوگو ثبت می شود. در خصوص توضیح این اعداد اینگونه تشریح می گردد. که دو رقم ابتدایی این شماره از چپ که با ممیز از بقیه اعداد جدا شده اند مختص به هر دانشگاه علوم پزشکی جداگانه می باشد.

شماره های درج شده مشخصه خوبی برای راهنمایی مصرف کنندگان در انتخاب محصول مورد نظر آن ها می باشد. متاسفانه بعضی افراد سودجو اقدام به جعل این اعداد کرده و به راحتی شماره هایی را جایگزین این اعداد می کنند. محصول را عرضه می کنند که برای عدم اشتباه در تشخیص محصول به راحتی می توانید اقدامات استعلام مجوز بهداشتی را در سامانه اینترنتی www.fdacrm.ir ردیابی کنید.

بدین ترتیب می توانید از اصل بودن محصول مورد نظر اطمینان حاصل کنید و در صورت جعلی بودن محصول و شماره آن را به مراجع ذی ربط به عنوان متخلف گزارش دهید.

برای انجام امور مربوط به استعلامات مثل همیشه می توانید به تخصص کارشناسان حقوقی پایش اعتماد کرده و با در اختیار گذاشتن مدارک مربوط به محصولات این امر را به بهترین نحو و کم ترین زمان انجام دهید. از مزایای مشاوره رایگان گروه ثبتی پایش نیز می توانید در امور مربوط به استعلامات نیز بهره ببرید.

استعلامات پروانه بهداشت

از جمله مواردی که برای آن ها باید اقدام به دریافت پروانه بهداشت کنید. در زمینه انجام امور مربوط به تولید و کنترل و نیز نظارت بر محصولات آشامیدنی و بهداشتی در داخل و خارج کشور می باشد که این موضوع وظیفه ارائه از سوی سازمان غذا و دارو می باشد.

با در نظر داشتن اینترنتی انجام شدن امور در سال های اخیر برای انجام استعلامات پروانه بهداشت می توانید به سایت غذا و دارو با نشانی اینترنتی www.ttac.ir محصول خود را که می تواند شامل تجهیزات پزشکی، غذایی، داروها، لوازم بیمارستان های خصوصی و دولتی و غیره را استعلام کنید.

هم چنین برای کسب اطمینان بیشتر در زمینه کیفیت محصولات و ایمنی هم گام با معیارهای ملی می توانید با در ارتباط بودن با کارشناسان مجتمع ثبتی پایش، استعلامات لازم برای این امر را توسط آن ها پیگیری کنید.

مدارک اخذ پروانه بهداشت

 • تسلیم تقاضای کتبی مبنی بر صدور پروانه بهداشت
 • رونوشت از پروانه تاسیس و بهره برداری
 • ارائه فرم های تقاضای سه برگی پروانه بهداشت
 • تسلیم تعهدنامه محضری تایید موارد انجام شده به همراه الزامات

مدارک تمدید پروانه بهداشت

 • ارائه پروانه تاسیس و بهره برداری
 • فرم درخواست تمدید پروانه بهداشت
 • تسلیم فرم برچسب و یا مطلب درج شده در آن
 • تصدیق ها و گواهی های نهایی برای محصول مورد نظر
 • تسلیم فیش های واریزی به بانک و تصویب نامه های معتبر

نشان سیب سلامت مجوز بهداشت

سیب سلامت نشانی با رنگ آبی و سبز و با لوگو سیب می باشد که از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده و بر روی محصولات غذایی و بهداشتی درج می شود.

امکان دارد تا کنون این نشان را بر روی محصولات مشاهده کرده باشید. ولی اطلاعی از تاریخچه و شرایط درج آن بر روی محصولات نداشته باشید.

باید بدانید که نشان سیب سلامت به جهت نمایش سلامت و ایمنی محصولات درج می شود. که از جمله شروط درج و اعطای این نشان را می توان اخذ پروانه تولید و انجام دستورالعمل های بهداشتی دانست که از سوی اشخاص دارای مشاغل ارائه می شود.

این نشان برای بالا رفتن سطح اطلاعات مصرف کنندگان به نسبت مواد غذایی و دارویی خریداری شده بر روی محصولات درج می شود. برای اخذ نشان سیب سلامت باید تمامی شروط در اداره بهداشت را رعایت کنید.

نشان سیب سلامت مجوز بهداشت

استعلام مجوز بهداشت

با در نظر داشتن سامانه اینترنتی غذا و دارو و مواد بهداشتی و خوراکی، متقاضیان برای استعلام جواز بهداشت می توانند این امر را در کم ترین زمان انجام دهند. برای اطلاع از کیفیت و ملاک های ملی یک محصول بر طبق معیارهای وزارت بهداشت و نیز با دریافت کد رهگیری امکان می پذیرد.

با در نظر داشتن توصیه های بهداشتی به مصرف کنندگان محصولات توصیه شده قبل از استفاده از محصولات با ملاحظه شماره و کد بهداشت از اعتبار آن محصول و تاییدیه های اداره بهداشت اطمینان حاصل کنند.

مجوز وزارت بهداشت

بر اساس مواد 7،8،9،14 قوانین کشوری، مواد خوراکی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی که در تیر 47 بر طبق آیین نامه های تصویب شده است. می توانند محصولات خود را تولید و سپس آن را  به بازار عرضه کنند باید دارای مجوز از اداره بهداشت و نظارت باشند. اخذ مجوز بهداشت از جوازهای الزامی برای یک محصول می باشد. که برای اصلاح و تمدید آن پس از اتمام مدت انقضا باید اقدامات لازم را انجام داد.

پروانه های لازم برای اخذ مجوز بهداشت

 • اخذ پروانه مسئول فنی
 • دریافت پروانه ساخت
 • پروانه بهره برداری

مراحل دریافت مجوز تولید و بسته بندی محصولات

 1. اخذ جواز تاسیس از سوی جهاد کشاورزی، معدن و تجارت
 2. اخذ پروانه بهره برداری
 3. دریافت پروانه تاسیس وپروانه بهداشت از سوی سازمان غذا و دارو
 4. انجام ثبت نام و انجام اقدامات لازم برای دریافت مجوز بهداشت از وزارت بهداشت
 5. برای اخذ مجوز بهداشتی حبوبات و بعضی از مواد غذایی سنتی می توان در ازای استفاده از پروانه تاسیس و بهداشت از پروانه ساخت به صورت موقت استفاده کرد.

استعلام پروانه بهداشتی

می توانید برای استعلام پروانه بهداشتی به نشانی اینترنتی استعلام پروانه بهداشتی در سازمان غذا و دارو و ارائه مدارک مربوط به استعلام پروانه بهداشتی با کارشناسان مجرب مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید تا این مجتمع با بهره مندی از تجارب کارشناسان مجرب خود شما را در راه انجام استعلامات مربوط به اخذ جواز بهداشت محصولات خود اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها