جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

فهرست کالاهای دانش بنیان

فهرست کالاهای دانش بنیان

از جمله ملاک های مهم در طی مرحله ارزیابی و شناسایی شرکت ها و موسسات دانش بنیان، محصولات و سرویس هایی است. که آن شرکت ها عرضه می کنند. در این راستا لیستی از محصولات و سرویس های دانش بنیان در مضمون فهرست کالاهای دانش بنیان از سال 1392 تهیه شد که براساس آن قانون اجرا می شود.

فهرست کالاهای دانش بنیان چیست ؟

مراجع و منابع متعددی جهت تهیه لیست محصولات و سرویس های دانش بنیان مورد استفاده قرار می گیرد. که از میان آنها می توان به تجربیات و گروه بندی ها و لیست مشابه خارجی اشاره کرد. که متخصصان خارجی و موسسات بین المللی فراهم کرده اند.

نظیر گروه بندی بعضی مراکز انتقال فناوری دنیا Yet2، APCIT و RTTN ، بسته پیشنهادی سازمان جهانی مالکیت فکری، تعدادی از تحقیقات بین المللی از جمله تحقیقات سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه و دسته‌بندی آمار سازمان ملل لیست محصولاتی اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل تحریم کردند. نیز از مدارک مورد استفاده در تهیه لیست فوق بود.

تکنولوژی ها و صنایع و محصولات مندرج در اسناد ملی مربوط به این کار مورد توجه قرار گرفتند که عبارتند از:

 • تکنولوژی های اولویت دار «نقشه جامع علمی کشور»
 • لیست صنایع نوپا جهت تاسیس در اطراف تهران (به منظور عملی ساختن مصوبه هیئت ‌وزیران مورخ 18/5/88)
 • خط مشی ها و اولویت‌های پژوهش و فناوری کشور» که کمیته شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1391 گردآوری نمود.
 • «برنامه آمایش صنعتی ومعدنی»، تکنولوژی های برتر مدون شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • گروه بندی صنایع پیشرفته توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع

تجربیات داخلی در این رابطه ، علی الخصوص پشتیبانی های صورت گرفته گذشته از شرکت‌ های دانش‌ بنیان و طرح‌ های منتخب کشوری در جشنواره‌ های ملی در کنار موارد فوق ارزیابی می شوند.

فهرست کالاهای دانش بنیان

ملزومات انتخاب کالا در شرکت دانش بنیان

مجموعه ای از کارشناسان امر گرد هم آمده و با بهره از نقطه نظرات شان و ملاحظه آخرین پیشرفت های تکنولوژیکی جهان و دیگر مدارک و سوابق ملی متناسب با نیازهای کشوری و بومی، لیست مناسبی تهیه شد. گروه کارشناسان مشاوره ای منتخب از تمامی زمینه های تکنولوژیکی، صنایع و بخش های خصوصی و دولتی متولی تشکیل شده بود. در جلسات کارشناسی، مشخصات و ملاک های زیر جهت انتخاب محصولات دانش بنیان در نظر گرفته شدند:

 • اجرای متمرکز و هدفمند فعالیت‌های تحقیق و توسعه ضروری توسط گروه‌های کارشناسی
 • داشتن نقشه راه مهم و استراتژیک برای کشور
 • مشکلات تحریم و هزینه های ارزی زیاد و اتکای خارجی
 • اختراعات در سطح ملی و عدم وجود تقاضای محصول مذکور در کشور
 • ایجاد ارزش افزوده فراوان

نظریه کارشناسی برای تعیین فهرست کالاهای دانش بنیان

از کارشناسان هر زمینه دائما نظر سنجی می شود و مشاوران زمینه های مذکور، نظرات آنها را را مورد بازبینی و بررسی قرار داده و به نتیجه قاطع می رسند. این نتیجه به دستگاه های دولتی مسئول صنعت و تولید کارشناسان زمینه تکنولوژی و سیاست گذاری ارسال می شود و از آنها در خصوص موارد فوق نظرسنجی می گردد.

در طی این فرایند لیست اولیه تهیه شده با جدیدترین تغییرات و استراتژی های صنعتی و تکنولوژیکی کشور مطابقت داده شده و اصلاح می گردد.

تیمی متشکل از بیشتر از 150 نفر از کارشناسان فعال وزارتخانه ای و نهادهای دولتی، کمیته های تکنولوژی استراتژیک، انجمن و اتحادیه صنفی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های برجسته خصوصی، جهت تدوین لیست محصولات دانش بنیان مشاوره ارائه داده و و در آخر لیست این کالاهای دانش بنیان ضروری ملی در 11 بخش عمده تهیه شد. بنا بر 2 روش زیر این 11 بخش تعیین شدند:

 • بخش هایی که محصول اصلی آنها کالاهای دانش‌بنیان دارای تکنولوژی برتربوده و کارهای تحقیقاتی و توسعه در قیاس با دیگر زمینه های صنعتی و فناوری، برتری دارد. از جمله: بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، فوتونیک و اپتیک، آی.تی. و ارتباطات، انرژی‌های تجدید پذیر، دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته، و هوافضا.
 • بخش هایی که محصول اصلی آنها کالای دانش بنیان نیست مانند نفت و گاز، عمران و حمل و نقل، معدن ، کشاورزی، آب و هوا …ولی به شدت تحت تاثیر تکنولوژی های برتر و محصولات دانش بنیان می باشند.
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها