جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

رضایت شرکا در تشکیل شرکت

رضایت شرکا در تشکیل شرکت

رضایت شرکا در تشکیل شرکت به نوعی وابسطه به شکل گیری شرکت است. بر اساس اصل آزادی اراده شرکاء باید بر اساس اراده خود اقدام به تأسیس شرکت کنند. مطالعه مقاله ثبت شرکت مجتمع ثبتی پایش را از دست ندهید.

قبل از هر چیز، تشکیل شرکت نیاز به انعقاد قرارداد دارد؛ اما این تنها شرط تشكيل شرکت نیست، بلکه شرایط دیگری نیز وجود دارد که تحقق آنها برای تشکیل شرکت ضروری است.

قواعد تشکیل شرکت

انعقاد قرارداد شرکت

برای آنکه قرارداد شرکت منعقد شود، رضایت شرکایی که اهلیت انعقاد چنین قراردادی را داشته باشند، ضروری است.

به علاوه، شرکت باید دارای موضوعی مشروع باشد. از نظر شکلی نیز قرارداد شرکت، تابع قواعدی خاص است که بررسی آنها ضروری می نماید.

شرایط ماهوی و شکلی قرارداد شرکت موضوع این مبحث است که آن را در دو گفتار بررسی می کنیم.

شرایط ماهوی قرارداد شرکت

بدیهی است که قرارداد شرکت، مانند هر قرارداد دیگری، تابع مقررات مندرج در ماده 190 قانون مدنی است.

اما این قرارداد، به سبب ویژگی هایش، تابع قواعد خاصی نیز هست. در این گفتار فقط به این قواعد خاص می پردازیم.

در این باره ابتدا به رضایت شرکا، سپس به اهلیت آنها و سرانجام به موضوع قرارداد شرکت خواهیم پرداخت.

رضایت شرکا در تشکیل شرکت

رضایت شرکا در تشکیل شرکت

تشکیل شرکت مراحل مختلفی را طی می کند. ابتدا طرفین با یکدیگر وعده تشکیل شرکت را می گذارند.

این وعده ممکن است کتبی یا شفاهی باشد و به هر حال، اثرش در حدود مفاد و محتوای وعده است و به عبارت دیگر، گرچه نمی توان آن را در حد یک وعده اخلاقی تلقی کرد، اثر قرارداد شرکت را که به شرکتنامه تعبیر می شود، ندارد.

صرف شرکتنامه نیز موجب تشکیل شرکت نمی شود و همان طور که خواهیم دید، شرایط دیگری، بسته به نوع شرکت، لازم است تا شرکت تشکیل شود و شخصیت حقوقی پیدا کند.

نوع رضایت اعضاء شزکت به موجب قانون

به هر حال، قرارداد شرکت باید با رضایت طرفین منعقد شود والا فاقد اثر خواهد بود. در توضیح این مطلب به چند نکته باید توجه شود.

قصد شرکاء در شرکت

رضایت باید با آگاهی به ماهیت قرارداد ابراز شده باشد. حقوقدانان روم برای تمییز شرکت از اشاعه می گفتند که شرکا باید قصد همکاری مشترک داشته باشند.

به عبارت دیگر، قرارداد شرکت در صورتی قرارداد شرکت تلقی می شود و صحیح است که شرکا قصد خود را به ایجاد شرکت، نه به انعقاد قرارداد دیگری که ممکن است مشابه قرارداد شرکت باشد، اعلام کرده باشند.

تفاوت قرارداد شرکت با قراردادهای مشابه در این است که طرفین را در شرایط مساوی قرار می دهد. در سود و در تحمل ضرر مساوی هستند. همچنین مستلزم دخالت کلیه شرکا در امور شرکت است و قصد همکاری مشترک به همین معنا است.

رضایت شرکاء شرکت

رضای شریک باید از نوع رضای معیوب نباشد. بنابراین، هر گاه شریک در انعقاد قرارداد مرتکب اشتباه شده باشد، قرارداد شرکت باطل خواهد بود.

از آنجا که شرکت اشخاص از قراردادهایی است که در آنها شخصیت طرف معامله نقشی اساسی دارد، هرگاه شریکی در تشخیص شخصیت شرکای دیگر مرتکب اشتباه شده باشد، تعهد او فاقد اثر خواهد بود.

باید قبول کرد که هرگاه اشتباه شریک در نوع شرکت هم بوده باشد، شرکت باطل است.

زیرا این نوع اشتباه به ماهیت شرکت مربوط می شود و بنابراین شریکی را که قصد تشکیل شرکت با مسئولیت محدود داشته است نمی توان متعهد تشکیل شرکت تضامنی یا نسبی تلقی کرد.

تدلیس شرکاء در بقاء شرکت

هرگاه قرارداد شرکت بر اثر تدلیس و خدعه منعقد شده باشد، در صورتی شریک حق فسخ دارد که اگر تدليس طرف معامله نبود، به انعقاد قرارداد شرکت تن نمی داد. استفاده از خیار فسخ توسط شریکی که بر اثر خدعه قرارداد شرکت را منعقد کرده، فوری است. (ماده ۴۴۰ ق.م)

در حقوق فرانسه اگر شرکت بیش از دو شریک داشته باشد، در صورتی باطل است که تمامی شرکای دیگر تدلیس کرده باشند و خدعه فقط یکی از آنها کافی نیست تا عقد شرکت باطل گردد.

در حقوق ایران چنین تفکیکی مجوز قانونی ندارد و منطقی هم نیست. زیرا اگر قبول کنیم آنچه موجب تصمیم شریک در انعقاد قرارداد شده، اشتباهی است که بر اثر خدعه به آن دچار شده است. چه فرقی می کند که اشتباه، ناشی از خدعه یک شریک یا چند شریک بوده باشد.

قصد شرکاء در تشکیل شرکت

قصد طرفین در صورتی موجب تشکیل شرکت می شود که واقعی باشد و بنابراین، هر گاه چند نفر به ظاهر، شرکتی را تشکیل دهند.

بدون آنکه قصد همکاری داشته باشند یا قصد آن را داشته باشند که سرمایه ای به شرکت اختصاص دهند.

شرکت منعقد نخواهد شد، معاملات انجام شده از طریق چنین شرکتی، که ممکن است از دید دیگران موجود تلقی شود. به دلیل موجود نبودن شرکت باطل خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها