جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تجديد ثبت اسم تجاری

تجديد ثبت اسم تجاری

یک اسم تجاری را با مشاوره رایگان تیم ثبتی پایش می توانید در کم ترین زمان به ثبت رسانده و خیال خود را آسوده کنید همچنین تجديد ثبت اسم تجاری یا همان تمدید ثبت برند را می توانید به راحتی انجام داده و بدین صورت امور حقوقی را انجام دهید. در ادامه به نکات مهمی در این زمینه می پردازیم که راهنمای شما خواهد بود.

قواعد تجديد ثبت اسم تجاری

بر اساس بند د ماده 40 قانون، مالک علامت می تواند با پرداخت هزینه مقرر، درخواست تمدید اعتبار ثبت علامت را برای دوره های متوالی ده ساله بنماید. درخواست تمدید ثبت ظرف یک سال قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت علامت در هر دوره، به عمل خواهد آمد.

تبصره ماده ۱۳۱ آیین نامه اجرایی ثبت اختراعات اشعار می دارد که در صورت عدم درخواست تمدید ثبت ظرف مهلت یاد شده، امکان درخواست آن ظرف مهلت 6 ماه پس از پایان اعتبار ثبت علامت، با پرداخت جریمه تأخیر به میزان نصف هزینه ثبت علامت وجود دارد، والا ثبت علامت از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۳۲ همین آیین نامه درخواست تمدید ثبت علامت در دو نسخه توسط مالک علامت ثبت شده یا نماینده قانونی او تهیه و پس از امضاء به مرجع ثبت تسلیم می شود.

مرجع یاد شده پس از دریافت درخواست تمدید ثبت و ضمائم، آن را در دفتر مربوطه وارد و بر روی هریک از نسخ درخواست، تاریخ دریافت و شماره آن را قید و نسخه دوم آن را که دارای همان مشخصات نسخه اصلی است بعد از امضاء و مهر به عنوان رسید به درخواست کننده مسترد خواهد کرد.

نکات مهم تمدید ثبت اسم تجاری

نام شرکتها نیاز به ثبت مجدد ندارد. لذا همینکه برای یک بار به ثبت رسید دیگر نیازی به تجدید ثبت آن نمی باشد. اما با توجه به بند «د» ماده 20 قانون ثبت اختراعات مدت اعتبار نام تجاری که به صورت علامت تجاری به ثبت رسیده است ده سال می باشد. این در حالی است که ماده ۵۸۰ قانون تجارت مدت اعتبار اسم تجاری را 5 سال ذکر کرده است.

ماده ۱۳۳ – درخواست تمدید ثبت باید حاوی موارد ذیل باشد:

  1. شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه و علامتی که تمدید آن مورد درخواست است؛
  2. طبقه یا طبقات کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آنها ثبت شده است؛
  3. اسم و نشانی کامل مالک علامت ثبت شده یا نماینده قانونی وی، در صورتی که در خواست توسط نماینده به عمل آید. مطابق تبصره های ۱ و ۲ ماده ۱۳۳ آیین نامه اجرایی

 

قواعد تجديد ثبت اسم تجاری
قواعد تجديد ثبت اسم تجاری

تمدید اسم تجاری در قوانین جهانی

اولاً – درخواست تمدید ثبت وقتی پذیرفته میشود که هزینه تمدید پرداخت شده باشد.

ثانيا – در موقع تمدید ثبت، مرجع ثبت مکلف است طبقه کالاها و خدمات را مطابق با جدیدترین ویرایش طبقه بندی بین المللی علامت، در دفتر ثبت و گواهی نامه تمدید ثبت علامت را بر اساس آن تصحيح نماید. هزینه تغییر طبقات ناشی از اعمال ویرایش جدید طبقه بندی بین المللی به عهده مالک علامت خواهد بود.

قانونگذار عراقی در مورد تجديد اسم تجاری مقرراتی ندارد. این بدان معناست که زمان و مدت حمایت از اسم تجاری بدون نهایت تا هنگامی که زدوده نشده است بطور مستمر باقی خواهد ماند.

اگرچه قانون کشور اردن و قانون کشور فرانسه مقرره ای درباره تجدید اسم تجاری ندارد، که ما معتقدیم موقف قانونگذاران اردنی و فرانسوی مشابه موقف قانونگذار عراقی در این مساله می باشد. اما قانونگذار مصری درباره تجدید حمایت از اسم تجاری مقرراتی را تنظیم کرده است.

در ماده ۹ از قانون ثبت تجاری مصر آمده است که: “هر پنج سال از تاریخ قید و ثبت اسم تجاری یا از تاریخ دیگری، ثبت اسم تجاری در دفتر ثبت تجاری تجدید می شود، اشخاصی که ذیربط هستند. ماده پیشین توضیح داده شده اند درخواست خود را خلال ماه قبل از پایان مدت تقدیم می کنند. درخواستی که ظرف ۹۰ روز بعد از پایان گرفتن مدت ارائه شود با پرداخت هزینه مربوطه که در حالت اخیر دو برابر می شود نیز پذیرفته می شود.

اگر عدم تقدیم درخواست بعد از گذشت ۹۰ روز از تاریخ اخطاری که در قالب نامه سفارشی همراه با رسید وصول است، نام تجاری در دفتر ثبت تجاری امحاء می گردد.

از آنچه که بیان شد معلوم می شود که حمایت از اسم تجاری مطابق قانون مصر با تجدید ثبت نام در دفتر ثبت تجاری بطور بی نهایت تمدید می گردد.

در حالیکه قانونگذار دولت امارات عربی متحده در مورد تعیین هزینه های ثبت نام اسم تجاری در دفتر ثبت تجاری در ماده ۱۷ قانون ثبت تجاری مقرر داشته است که:

هزینه های ثبت در دفتر ثبت تجاری تعیین و تمدید آن و گرفتن پرینت از درج و ثبت به نحو آتی است:
۱۰۰ درهم هزينه ثبت در دفتر ثبت تجاری

50 درهم هزینه تجدید ثبت سالیانه

۱۰ درهم هزینه درخواست پرینت از صفحه ثبت در دفتر ثبت تجاری

از این ماده مشخص می گردد که درج و ثبت در دفتر ثبت تجاری در دولت امارات عربی متحده هر سال تجدید می گردد. در صورت تخلف از حکمی از احکام این قانون مبادرت به تعیین پرداخت جریمه ای که نباید کمتر از ۵۰۰ درهم و بیشتر از ۵۰۰۰ درهم باشد کرده است. که در صورت تکرار مجازات مضاعف می گردد.

از آنچه بیان شد، آشکار می گردد که این دو قانون اخیر تعداد مراتبی که تجدید ثبت جایز است را تعیین نکرده اند. این دلالت بر این دارد که صاحب اسم تجاری حق درخواست تجدید آنرا نهایتاً دارد که باید وفق اصول و تشریفات قانونی باشد.

مطلب دیگر اینکه در خواست برای تجدید، نیازی به بررسی جدید و تفحص درخواست تجدید ندارد. مشروط بر اینکه تقاضای تجدید حاوی اصلاح و تعدیل اسم نباشد.

به نظر می رسد ضرورت وجود مقرراتی درباره تجديد حمایت از اسم تجاری که مبتنی بر تجدید ثبت در دفتر ثبت تجاری باشد، غیر قابل انکار است.

زیرا ممکن است که اسماء تجاری حالت عمومی پیدا کنند یا صاحب اسم تجاری ک مؤسسه تجاری خود را بسته باشد. دیگر از این اسم استفاده نکند.

از این حیث عادلانه نیست که حمایت از اسم تجاری که صاحب آن تمایلی به استفاده آن ندارد ادامه پیدا کند.

در حالیکه اگر تجدید ثبت را ضروری بدانیم، اگر وی تمایل به ثبت مجدد اسم نداشته باشد. اسم تجاری از دفتر امحاء و زدوده می شود. اگر تمایل به ادامه استفاده داشته باشد با پرداخت هزینه تجدید ثبت می تواند از آن استفاده کند.

چنانچه چنین نباشد، اشخاص دیگری که قصد به ثبت رسانیدن اسماء تجاری مشابه اسم را دارند. نمی توانند در صورت عدم تمایل صاحب اسم یا برچیده شدن مؤسسه تجاری از این گونه اسامی استفاده کنند.

شما عزیزان برای تجديد ثبت اسم تجاری تنها کافی است با مشاوران متخصص اسم تجاری در مجتمع ثبتی پایش با بیش از 12 سال سابقه در این زمینه همراه باشید تا آن ها تمامی فوت و فن های ثبت و تمدید اسم تجاری را به شما ارائه داده تا در کم ترین زمان به اهداف خود دستیابید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها