جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نقل و انتقال علامت تجاری

نقل و انتقال علامت تجاری

علامت تجارتی یک حق مالی شخصی است که قابل نقل و انتقال بوده که ویژگی خاص علامت و حقوق مالی آن است. در ادامه به نکات مربوط به نقل و انتقال علامت تجاری قانونی می پردازیم. بعد از ثبت علامت تجاری می توانید نقل و انتقال کنید.

نحوه نقل و انتقال علامت تجاری

یکی از مهمترین حقوقی که مالک علامت تجارتی نسبت به علامت خود دارد را می توان حق نقل و انتقال علامت تجارتی دانست.

انتقال علامت تجارتی، معمولاً و نه ضرورتاً، بخشی از یک قرارداد فروش تکنولوژی است که به موجب آن علامت تجارتی در مقابل پرداخت مبلغ مشخصی پول منتقل می شود. فروش علامت، از راه هایی است که مالکان علایم تجارتی می توانند از ارزش علامت خود به طور مادی بهره برند.

مالكین علایم تجارتی، می توانند علایم تجارتی خویش را بطور مجزا از کالاهای تولیدی یا خدمات عرضه شده به شخص دیگری اعم از حقیقی یا حقوقی منتقل کرده و در این راستا جهت تصمیم گیری اختیار کامل دارند.

در حقوق بعضی کشورها مالكان می توانند به صورت دیگری نیز عمل کنند؛ به عنوان نمونه علامت تجارتی خود را در خصوص برخی از کالاها و خدمات به دیگران منتقل نمایند و تمامی این موارد، منوط به تصمیمات گرفته شده و توافقات انجام شده بین خریداران و فروشندگان علایم تجاری و برند موردنظر است.

اصطلاحات نقل و انتقال علامت تجارتی معمولاً به طور مترادف به کار می روند. انتقال که رایج ترین نوع تغيير مالكيت علامت تجارتی است. مفهومی کاملا ارادی دارد، یعنی، علامت تجارتی با قصد و اراده طرفین قرار داد منتقل می شود.

انتقال ارادی، در قالب قرارداد صورت می گیرد. قواعد عمومی قراردادها بر آن حاکم است و عملاً به این صورت است که دارنده علامت تمام حقوق مربوط به علامت خود را به انتقال گیرنده صلح می کند.

انتقال قهری حقوق مربوط به علامت تجارتی، بحث مالکیت مشاع علامت تجارتی را مطرح می سازد، یک علت انتقال قهری ارث علامت تجارتی است؛ در اکثر موارد ورثه متوفی متعدد هستند.

نقل و انتقال علامت تجاری

نقل و انتقال علامت تجاری در قانونی تجارت

بند ۶ ماده ۲۴ قانون علایم تجارتی ۱۹۹۴ انگلستان مقرر می دارد: «هیچ چیزی در این قانون باعث نمی شود انتقال علامت تجاری ثبت نشده، به عنوان بخشی از سرقفلی (مایه تجارت)، تعبیر و تفسیر شود.» این حالت وضعیت موجود را تصدیق می کند که به موجب آن، انتقال سرقفلی یک بنگاه تجارتی و مؤسسه شامل علایم تجارتی که در آن بنگاه و موسسه مورد استفاده قرار می گیرد، نیز می شود.

ماده ۴۸ قانون ثبت، اعتبار انتقال تمام یا قسمتی از اظهارنامه ثبت علامت و یا علامت ثبت شده چه به صورت ارادی و یا قهری، زمانی مورد قبول اداره کل مالكيت صنعتی است که در دفتر مربوط به ثبت علامت تجاری اداره مذکور به ثبت رسیده باشد. در غیر اینصورت، مرجع ثبت فقط شخصی را که علامت به نام او ثبت شده، مالک می شناسد.

لذا، در قرارداد انتقال علائم ثبت نشده، این قرارداد فقط بین انتقال دهنده و انتقال گیرنده و قائم مقامان آنها معتبر است. بنابر این، انتقال علامت تجارتی در صورتی که مطابق قانون به ثبت رسیده باشد اعتبار دارد.

حال آنکه در فرض مورد بحث که خود علامت به ثبت نرسیده است ثبت انتقال آن علامت مفهومی نخواهد داشت.

شما برای نقل و انتقال علامت تجاری می توانید با کارشناسان مجتمع ثبتی پایش در تماس باشید و به صورت رایگان امور ثبتی و نقل و انتقال را انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها