جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نام تجاری چیست؟ توضیح کامل برای ثبت نام تجاری

نام تجاری چیست

از ماهیت نام تجاری اطلاع دارید ؟ میدانید معنی کلی نام تجاری چیست؟ نگران امور حقوقی و توضیحات تکمیلی در این خصوص نباشید در این متن ما تمامی نکات و توضیحات نام تجاری را ارائه می دهیم تا در این مسیر راهنمای شما باشد. نام تجاری به عنوان ثبت برند قابل حمایت قانونی می باشد.

نام تجاری چیست ؟

برند یا نام تجاری فراتر از یک نام یا لوگو ساده است. برند، مجموعه ای از ویژگی‌ های درونی و بیرونی یک محصول یا خدمات است که هویت آن را شکل می‌ دهد. این ویژگی‌ ها شامل نام، لوگو، رنگ، شعار، شخصیت برند، تجربه‌ ای که برای مشتری خلق می‌ کند می‌ باشد.

نام تجاری یا اسم تجاری، نامی است که یک شخص حقیقی یا حقوقی برای معرفی و تمایز کالا یا خدمات خود از سایر کالاها و خدمات مشابه در بازار انتخاب می‌ کند. این نام می‌ تواند شامل کلمات، حروف، اعداد و یا ترکیبی از آنها باشد

ثبت برند به شما این امکان را می‌ دهد که از نام و علامت تجاری خود در برابر استفاده دیگران محافظت کنید. برای ثبت برند خود باید به مراجع قانونی ذیربط مراجعه کنید.

این را در نظر بگیرید که با برندسازی قوی، می‌ توانید در دنیای پررقابت امروز بدرخشید و به موفقیت‌ های چشمگیری دست پیدا کنید.

نام تجاری چیست ؟

قوانین ثبت نام تجاری

ثبت نام تجاری طبق ماده 576 قانون تجارت اختیاری است، مگر در موارد زیر که ثبت آن الزامی است:

تاسیس شعبه یا نمایندگی در خارج از کشور: در این صورت، صاحب کسب و کار یا خدمات موظف است نام تجاری خود را در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت برساند.

فعالیت در زمینه مواد غذایی، دارویی و آرایشی: ثبت نام تجاری برای این دسته از کالاها و خدمات الزامی است.

مزایای داشتن نام تجاری چیست ؟

 • محافظت از نام و اعتبار ابتدایی ترین مزیت داشتن نام تجاری است به طوری که ثبت نام تجاری از سوء استفاده دیگران از نام و اعتبار شما جلوگیری می‌کند.
 • انحصار استفاده از نام مهمترین مزیت داشتن نام تجاری خاص است. پس از ثبت نام تجاری، فقط شما می‌توانید از آن در حوزه فعالیت خود استفاده کنید.
 • ایجاد تمایز رقابتی سالم را ایجاد می کند در حالت کلی نام تجاری به شما کمک می‌کند تا از رقبا متمایز شوید و در ذهن مخاطبان خود جایگاهی ماندگار داشته باشید.

تفاوت نام تجاری با برند در چیست ؟

تفاوت نام تجاری با برند را می تواناینگونه بیان کرد که ماهیت برند علاوه بر نام، شامل طرح، لوگو و سایر عناصر بصری نیز می‌ شود. و از سویی امکان انتقال نام تجاری به اشخاص ثالث امکان پذیر است.

به دلیل عدم وجود آیین نامه اجرایی، بسیاری از افراد نام تجاری خود را به عنوان علامت تجاری به ثبت می‌ رسانند کهدر کل نیز تفاوتی بین آن ها نیست و تنها در شکل ارائه آن تاثیرگذار است.

به صورت کلی ثبت نام تجاری، گامی ضروری در مسیر برندسازی است. با ثبت نام تجاری، می‌ توانید از نام و اعتبار خود در برابر سو استفاده دیگران محافظت کنید و از مزایای متعددی مانند تمایز رقابتی، افزایش ارزش برند و جذب مشتریان جدید بهره‌ مند شوید.

ویژگی های نام تجاری

 • برند یا نام تجاری، هویت و داستان محصول یا خدمات شما را روایت می‌کند.
 • ثبت نام تجاری از نام و اعتبار شما محافظت می‌ کند.
 • برندسازی در واقع فرایندی استراتژیک برای خلق و ارتقای برند است.
 • برند قوی منجر به افزایش وفاداری مشتری، جذب مشتریان جدید، بهبود ارزش برند و ایجاد تمایز رقابتی می‌ شود.

نام تجاری

یکی از کارهای سخت ارائه تعریف جامع و مانع از نام تجاری است. زیرا نام تجاری با سایر حقوق مالکیت صنعتی و تجاری که عناصر مهمی در موسسه تجاری محسوب می شوند.

مشتبه شده و تلبس پیدا می کند. مع ذلک چاره ای در ارائه تعریف و بحث از ماهیت اسم تجاری نمی باشد. به منظور وصول به این مطلب، بر عهده ماست که نسبت به تعریف و تعيين طبیعت قانونی و بیان وظائف آن اقدام نماییم.
اكثر قوانین کشورها تعریفی از اسم تجاری ارائه نداده اند لكن مقصود خود را از این عبارت تبیین کرده اند.

انواع نام تجاری

نام‌های تجاری انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه به اختصار به برخی از رایج‌ترین انواع نام‌های تجاری اشاره می‌کنیم:

 • برند شخصی: در این نوع، هر محصول هویت و نام منحصر به فرد خود را دارد.
 • برند خانوادگی: در این روش، یک نام واحد برای مجموعه‌ای از محصولات مرتبط به کار برده می‌ شود.
 • برند شرکتی یا حقوقی: در این نوع، نام شرکت یا فرد تولیدکننده به عنوان نام تجاری محصول استفاده می‌ شود.
 • برند شامل ترکیب همه انواع: در این روش، از ترکیب نام محصول و نام شرکت به عنوان نام تجاری استفاده می‌ شود.
نام تجاری
نام تجاری

 

اهمیت نام تجاری

همانطور که امضای شما هویت و اصالتتان را نشان می‌ دهد، نام تجاری نیز امضای منحصر به فرد کسب و کار شماست. این نام، شما را از میان تمامی رقبا متمایز می‌ کند و به مشتریان می‌ گوید که چه چیزی را می‌ توانند از شما انتظار داشته باشند. انتخاب نام تجاری مناسب، تصمیمی مهم و الزامی برای اهداف خاص تجارت است که باید با ظرافت و دقت تمام انجام شود.

مراحل ثبت نام تجاری

شناسایی نام تجاری در ابتدا برای سپری کردن مراحل ثبت نام تجاری الزام است و شخص یا شرکت باید مشخص کند که چه چیزی آن را منحصر به فرد می‌ کند و می‌ خواهد چه تصویری از خود در ذهن مشتریان ایجاد کند.

ایجاد هویت برای نام تجاری یا برندکه در واقعبهعث می شود تا انتخاب نام، لوگو، شعار، لحن صدا و سایر عناصر بصری و زبانی نام خاص برای برند و علامت تجاری را شامل شود.

ایجاد تجربه سالها خدمات رسانی با نام تجاری مربوطه موضوعی مهم در انتخاب و به ثمر رساندن برندسازی است و شرکت باید در تمام تعاملات خود با مشتریان، تجربه‌ ای منسجم و متناسب با هویت نام تجاری ارائه دهد.

در حالت کلی برندسازی یک سرمایه‌ گذاری مهم برای هر شرکتی است که می‌ خواهد در بلندمدت موفق باشد. با برندسازی قوی، شرکتها و افراد می‌ توانند اعتماد و وفاداری مشتریان را جلب کنند، خود را از رقبا متمایز کنند و به اهداف تجاری خود دست یابند.

قوانین انتخاب نام تجاری

 • نام تجاری می‌ تواند نام صاحب آن کسب و کار باشد.
 • انتخاب نامی که وجود شریک را القا می‌کند، برای صاحبان کسب و کارهای بدون شریک ممنوع است.
 • نام تجاری قابل واگذاری و انتقال به دیگران است.
 • مدت اعتبار ثبت نام تجاری پنج سال است و تمدید آن پس از این دوره ضروری است.
 • استفاده از نام خانوادگی افراد دیگر به عنوان نام تجاری غیرقانونی است.

انتخاب نام تجاری مناسب، نخستین قدم در مسیر برندسازی و موفقیت کسب و کار شماست. با انتخاب نامی منحصر به فرد، معنادار، آسان و در دسترس، می‌ توانید هویتی قوی برای خود رقم بزنید و در ذهن مشتریانتان ماندگار شوید. برای انتخاب نام تجاری و مشاوره در خصوص ثبت نام تجاری می توانید با کارشناسان بخش انتخاب نام تجاری پایش با شماره تماس 02633193 در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرانگیز میرزا
مهرانگیز میرزا
2 سال قبل

سلام برای انتخاب نام شرکت شما کمک میکتید؟

سیما مریوانی
سیما مریوانی
1 سال قبل

چه فوایدی داره اسم تجاری؟؟

شماره موبایل
9905629787
سحر گوهرزاده
سحر گوهرزاده
1 سال قبل

سلام ممنون از سایت خوبتون

شماره موبایل
9301506690
سحر فتوحی
سحر فتوحی
1 سال قبل

سلام،من اگر یه اسم برند به نام خودم بزنم شخص دیگه ای نمیتونه کپی برداری کنه؟

شماره موبایل
9301506690