جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تشکیل مجمع عمومی عادی

تشکیل مجمع عمومی عادی

تشکیل مجمع عمومی عادی به صورت زیر انجام می شود؟ اگر شرکتی را دارید ممکن است بارها اسم مجمع عموم عادی را شنیده باشید. این مجمع برای ثبت تغییرات شرکت ها تشکیل می شود.

ولی ندانید این مجمع برای تشکیل به چه مواردی نیاز دارد، در مجمع عمومی عادی شرکاء و سهامداران شرکت باید در آن حاضر شوند و در خصوص برخی موضوعاتی اتخاذ نظر کنند.

در این مقاله همراه ما باشید تا در خصوص طرز تشکیل و قوانین مربوطه در این زمینه اطلاعات مربوطه را به شما عزیزان ارائه نماید.

حد نصاب جلسه مجمع عمومی عادی در قانون آمده است و در اساسنامه شرکت نیز ذکر می شود. در جواب به سوال مجمع عموم عادی چیست؟ باید گفت این مجمع به بررسی انتخاب اعضاء هیئت مدیره و بازرسین، تصویب تراز نامه سود و زیان سالانه در مواردی نیز ممکن است.

راهنمای تشکیل مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی مجمعی است که به موضوعاتی که در اساسنامه عنوان شده است. اعمال نظر می کند. مجمع عمومی در دو حالت ایجاد می شود.

بار اول در خصوص تأسیس شرکت باید مجمع تشکیل شود و بعد از ثبت هر زمان لازم به اعمال تغییراتی در شرکت نیاز باشد این مجمع ایجاد می شود. مجمع عمومی دارای سه دسته بندی ایجاد می شود.

  • جلسه مجمع عمومی موسسین: این مجمع در زمان ثبت شرکت تنها یک بار تشکیل می شود و در زمان ثبت ایجاد می شود.
  • مجامع عمومی عادی: این مجمع یا در 4 ماه اول سال ایجاد می شود. که در این صورت باید مجمع عمومی عادی سالانه تشکیل شود و بعد از 4 ماه اول سال باید مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده ایجاد شود. مجمع عمومی عادی اگر بعد از 4 ماه اول سال تشکیل شود. این مجمع باید تحت عنوان مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده تشکیل شود.
  • مجمع عموم عادی به طور فوق العاده: همه تصمیمات مربوط به اساسنامه باید در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده انجام شود. این مجمع در خصوص تغییرات مربوط به اساسنامه شرکت تشکیل می شود و نظرات مورد نظر را اتخاذ می کند.

تشکیل مجمع عمومی عادی

صلاحیت مجامع عمومی عادی چیست؟

همان طور که پیش از این اشاره کوتاهی به آن داشتیم مجمع عمومی فوق العاده در خصوص موضوعات مربوط به اساسنامه اتخاذ تصمیم می کند و مجمع عمومی موسس تنها در خصوص تشکیل شرکت ایجاد می شود.

بنابراین هر آنچه که در خصوص مجمع عمومی عادی و موسس صدق نکند در صلاحیت مجمع عموم عادی می باشد.

صلاحیت رسیدگی به موضوعات توسط مجمع عمومی عادی

انتخاب مدیران شرکت

انتخاب مدیران شرکت به موجب قانون در صلاحیت مجمع عموم عادی می باشد. به جز اولین مدیران شرکت که توسط مجمع عمومی موسسین ایجاد می شود.

به موجب قانون انتخاب هیئت مدیره در مجمع عموم شرکت سهامی عام باید در اولین جلسه دو سوم اعضاء سهامدار باشند و در شرکت سهامی خاص باید همه اعضاء در این خصوص موافقت داشته باشند و را همه اعضاء سهامدار انتخاب می شوند.

انتخاب بازرسین شرکت

به موجب ماده 88 و 144 لایحه اصلاحی قانون تجارت در برخی شرکت ها که انتخاب بازرس وجود این بازرسین باید در مجمع عمومی در همه شرکت ها اولین بازرسین در مجمع عمومی موسسین انتخاب می شوند.

در شرکت های سهامی عام باید با دو سوم سهامداران جلسه مجمع تشکیل شود و در شرکت های سهامی خاص باید کلیه اعضاء در جلسه حضور داشته باشند.

تقسیم سود و سرمایه اختیاری

آنچه که به موجب ماده90 لایحه صلاحی قانون تجارت عنوان شده است چنین استنباط می شود که تقسیم سود و ذخیره سرمایه بین صاحبان سهام بدون تصویب در مجمع عمومی عادی ممکن نمی باشد. اگر در شرکت منافعی نیز وجود دارد ده درصد از سود ویژه سالانه باید در بین صاحبان سهام تقسیم شود.

از منظر ماده 240 لایحه اصلاحی قانون تجارت سود و اندوخته اختیاری باید پس از  تصویب حساب های مالی و مشخص شدن میزان سود در مجمع عمومی عادی می باشد. بنابراین اگر سود قابل تقسیمی نباشد تقسیم آن موضوعیت ندارد.

تصویب یا رد معامله ی مدیران یا مدیر عامل با شرکت

هر گاه معامله شرکت بدون اطلاع هیئت مدیره انجام شده باشد این معامله در مجمع عمومی عادی رد معامله مربوطه قابل تصویب است و ابطال آن به عهده دادگاه می باشد.

میزان پاداش هیئت مدیره

در صورتی که در اساسنامه شرکت پیش بینی شده باشد مجمع عمومی عادی می تواند بخشی از سود سالانه شرکت را به عنوان پاداش هیئت مدیره در نظر گیرد.

البته به موجب ماده 241 لایحه اصلاحی قانون تجارت میزان این پاداش برای شرکت های سهامی خاص نباید از 6 درصد و برای شرکت سهامی عام بیش از 3 درصد بیشتر از سود سالانه صاحبان سهام باشد.

تشکیل مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی سالانه چیست؟

هر گاه جلسه مجمع عمومی عادی در 4 ماه اول سال تشکیل شود باید مجمع عمومی با عنوان سالانه تشکیل شود. بررسی های سالانه در این مقطع زمانی انجام می شود.

هر گاه آگهی دعوت مجمع عمومی سالانه در بازده زمانی 4 ماه اول سال منتشر شده باشد. اما خود مجمع بعد از آن مقطع زمانی تشکیل شود. باید باز هم با عنوان مجمع عمومی عادی سالانه باشد.

مشخص کردن حق جلسه برای اعضاء غیر موظف هیئت مدیره

همچنین مجمع عمومی عادی می تواند مبلغی را به عنوان حضور اعضاء غیر موظف هیئت مدیره به طور مقطوع تعیین کند.

مجمع عمومی میزان این مبلغ را بر اساس تعداد حضور و ساعات حضور هر عضو هیئت مدیره در جلسات هیئت مدیره این مبلغ مشخص می شود.

انتخاب روزنامه کثیرالانتشار

به موجب ماده 97 لایحه اصلاحی قانون تجارت دعوت از مجامع عمومی باید در روزنامه کثیرالانتشار آگهی شود.

بنابراین مجمع عمومی باید روزنامه ای که آگهی های مربوط به دعوت مجامع و اطلاعیه ها و تغییرات ثبتی شرکت را منتشر می کند انتخاب نماید.

انتخاب بازرسان شرکت

 به موجب ماده 146 لایحه اصلاحی قانون تجارت انتخاب بازرس و بازرس علی البدل از وظایف مجمع عمومی عادی می باشد.

تصویب ترازنامه سالانه

هر سال یک بار مجمع عمومی عادی در زمانی که در اساسنامه مقرر شده است باید تشکیل شود.

تا به ترازنامه حساب سود و زیان سالانه شرکت را برآورد نماید. در این جلسه صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره عملکرد سالیانه همچنین رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان نیز بر عده مجمع عمومی عادی می باشد.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده چیست؟

این مجمع در غیر مدت زمان 4 ماه اول سال تشکیل می شود. بنابراین هر گاه مجمع عمومی برای مسائل مربوط به وظایف خود تشکیل شود باید با عنوان مجمع عمومی عادی به طور فوق العاه باشد.

از اینکه با این مقاله همراه ما بودید کمال تشکر را داریم چنانچه در زمینه مربوطه سوال یا ایرادی داشته باشید. می توانید با متخصصان و کارشناسان و وکلای حقوقی مجتمع ثبتی پایش تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها