جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نکات حیاتی برای انتخاب نام شرکت مناسب

انتخاب نام شرکت مناسب

انتخاب نام مناسب برای شرکت، نقشی اساسی در هویت و برند آن ایفا می‌ کند و به عنوان اولین عنصری که به مخاطب معرفی می ‌شود، در رونق کسب و کار و تجارت شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. از این رو باید برای دانستن نکات حیاتی برای انتخاب نام شرکت مناسب کسب و کارتان هرآنچه که لازم است را بدانید و بعد از آن برای انتخاب نام مناسب شرکت اقدام کنید. بیایید با هم تمامی نکات مربوط به انتخاب نام برند مناسب را با یکدیگر بررسی کنیم و نام هایی که نباید انتخاب شوند را بدانیم.

دلیل اهمیت انتخاب نام شرکت مناسب

درست است که امروزه به دلیل افزایش تعداد شرکت‌ ها، انتخاب نامی منحصر به فرد و جذاب دشوارتر شده، اما این امر نباید شما را از اهمیت این موضوع غافل کند.

مراحل انتخاب نام شرکت، با وجود پیچیدگی‌های ظاهری، به نفع شما و کسب و کارشما است. چرا که این فرآیند با هدف اطمینان از رعایت قوانین و ضوابط قانونی و مالی، همچنین حفظ حقوق صاحبان ایده و وجه تمایز نام تجاری شما از سایرین انجام می ‌شود.

به یاد داشته باشید که نام شرکت شما، به عنوان شناسنامه‌ آن در دنیای تجارت عمل می ‌کند و در تمامی اسناد و مدارک رسمی، تبلیغات و تعاملات با مشتریان به کار گرفته خواهد شد.

بنابراین، وقت و تلاش کافی را برای انتخاب نامی مناسب، خلاقانه و ماندگار اختصاص دهید تا در مسیر موفقیت، گامی موثر برداشته باشید.

نام شرکت مناسب

نام شرکت شما هویت برند شما را می سازد

انتخاب نام مناسب برای شرکت، نیازمند دقت، ظرافت و صرف زمان کافی است. با در نظر گرفتن نکات فوق و انجام تحقیقات لازم، می‌توانید نامی ایده‌آل برای شرکت خود برگزینید که هویت شما را در زمان درج بر روی تمامی محصولات و قراردادهای شرکت نمایان کند و به واسطه آن بتوانید در مسیر پیشرفت و کسب اعتبار گام بردارید.

در حالت کلی همانطور که هر فرد با نام خود شناخته می‌شود، نام شرکت نیز هویت و شناسنامه‌ آن در تمامی امور به شمار می ‌رود. درحالت کلی انتخاب نامی منحصر به فرد و متمایز برای شرکت، نقشی اساسی در برندینگ و تمایز شما از رقبا ایفا می ‌کند و به شما در جلب توجه مشتریان و ارتقای جایگاهتان در بازار کمک خواهد کرد.

نام شرکت بهتر است چه ویژگی داشته باشد؟

دقت کنید که اهمیت بازاریابی و استراتژی در کنار نام مناسب همیشه مکمل یکدیگر بوده اند. در انتخاب نام شرکت، دو ویژگی بیشتر مدنظر قرار می گیرد که توجه به آن ها می تواند راهی مناسب برای انتخاب بهترین نام شرکت باشد این دو نوع ویژگی خاص را با هم می خوانیم:

در انتخاب نام شرکت می توانید از اسامی خبری استفاده کنید، این موضوع بدین معناست که استفاده از این دسته از اسامی، به طور مستقیم به نوع فعالیت شرکت اشاره می‌کنند و به مشتریان در درک سریع ماهیت کسب و کار شما نیز کمک می‌ کنند.

مورد دیگر که می تواند ملاکی برای انتخاب نام مناسب شرکت باشد را می توان استفاده از اسامی انتزاعی و ابداعی در نظر گرفت که البته این دسته از اسامی، خلاقانه و منحصر به فرد هستند و به راحتی در ذهن افراد ماندگار می ‌شوند.

انتخاب هر یک از این دو موردی که درباره آن ها توضیح دادیم، به سلیقه، نوع فعالیت و استراتژی بازاریابی شما بستگی دارد و می توانید هرکدام از آنها را جداگانه انتخاب کنید.

از نام شرکت جذاب تا نام های غیر قابل ثبت

انتخاب نام مناسب و جذاب، شرط لازم برای موفقیت یک شرکت است، اما کافی نیست. بدون وجود یک برنامه بازاریابی قوی و استراتژی های مناسب، حتی بهترین نام‌ها نیز نمی ‌توانند به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند.

در زمان نامگذاری شرکت خود نباید از اسامی ممنوعه استفاده کنید و این را بدانید در انتخاب نام مناسب برای شرکت باید ملاک هایی را در نظر بگیرید و مواردی که قانون آن ها را تعیین کرده را در صدر لیست برای انتخاب نام قرار دهید. موارد ممنوعه ای که قانون آن ها را تعیین کرده شامل موارد زیر است:

  • نام شرکت نباید دارای حروف و کلمات لاتین باشد یعنی استفاده از نام لاتین برای شرکت مجاز نیست.
  • هر نامی که انتخاب می کنید نباید دارای حروف تکراری باشد بدین صورت که نام انتخابی به هیچ عنوان نباید تکراری باشد. برای اینکه از عدم تکراری بودن نام مطمئن شوید می توانید با کارشناسان مجرب در این زمینه در ارتباط بوده و یا از طریق سامانه های مرتبط با استعلام نام شرکت می توانید از عدم تکراری بودن نام انتخابی خود اطمینان کسب کنید.
  • در انتخاب نام شرکت مناسب مجاز به استفاده از اسامی خاص نیستید به عنوان مثال: استفاده از نام‌هایی مانند “شاهد” یا “ایثارگران” که مختص به بنیاد شهید هستند، مجاز نیست.
  • همچنین مواردی که مشمول استفاده از نام افراد مشهور:  می شود را نمی توان برای اسم شرکت برگزید مانند استفاده از نام دانشمندان یا شعرای معاصر که برای نامگذاری شرکت مجاز نیست.
  • استفاده از حروف مخفف: نیز از موارد ممنوع برای انتخاب نام شرکت ناسب است که استفاده از آن ها مجاز نیست.
  • در گزینش نام شرکت مناسب همچنین استفاده از اسامی غیرفارسی نیز بر اساس برخی استثنائات قابل استفاده است و در غیرآن به هیچ عنوان نمی توان از آن استفاده کرد.

نام شرکت بهتر است چه ویژگی داشته باشد؟

نام شرکت خود را به یک نام تجاری فراموش نشدنی تبدیل کنید.

انتخاب نام شرکت، فرآیندی پیچیده و چند مرحله‌ای است که نیازمند دقت، ظرافت و صرف زمان کافی است. این فرآیند، به عنوان یکی از اولین و مهم‌ترین گام‌ها در مسیر ثبت و راه‌اندازی شرکت، از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با در نظر گرفتن قوانین و مقررات مربوطه، همچنین با توجه به نوع فعالیت، اهداف و چشم ‌انداز شرکت انجام شود.

برای انتخاب نام مناسب شرکت بهتر 3 اصلی که در ادامه به آن ها می پردازیم را به خاطر بسپارید!

پیش از هر اقدامی برای انتخاب نام شرکت مناسب خود، به جستجو در هویت شرکت خود بپردازید. سعی کنید ارزش ها و چشم اندازتان را در آینده مشخص کنید و تصور کنید که چه چیزی می تواند شما را از سایرین متمایز کند؟ پاسخ به این نوع پرسش ها، برای انتخاب نامی در راستای هویت واقعی شرکتتان گزارشی را به شما ارائه می دهد.

از قید و بند کلیشه های انتخاب نام رها شوید و با ذهنی خلاقانه به دنبال نامی جدید و منحصر به فرد باشید. نامی که به سرعت در ذهن مخاطب حک شود و تمایز شما را به وضوح نشان دهد.

نام باید کوتاه باشد و به سادگی به خاطر سپرده شود. از به کارگیری کلمات پیچیده و نامشخص که به خاطر سپردن و تلفظ آنها برای مشتریان دشوار است، به صورت جدی خودداری کنید.

سخن پایانی

انتخاب نام شرکت، به مانند سفری در جستجوی هویت و شخصیتی جدا و تاثیرگذار برای کسب و کار شماست. این را بدانید که نامی که انتخاب می کنید، نه تنها باید نمایشگر هویت و کارکرد شرکت به مخاطبان و معرفی تمامی ویژگی ها به افراد باشد، بلکه نقشی اساسی در تمایز شما از رقبا و کمک به ماندگاری در ذهن مشتریان ایفا کند. برای اقدام به انتخاب نام شرکت مناسب خود می توانید با مجتمع ثبتی پایش در ارتباط باشید و تمامی مراحل را به کاربلدان این عرصه بسپارید.

سوالات متداول انتخاب نام شرکت مناسب

  • در صورت عدم تایید نام شرکت چه باید کرد؟

در صورت مخالفت متقاضی با نظر کارشناسان در مورد نام پیشنهادی برای شرکت، وی می تواند اعتراض خود را به صورت کتبی و از طریق فرم مخصوص، به مرجع مربوطه در اداره ثبت شرکت ها ارائه دهد. کارشناسان موظف به بررسی مجدد نام پیشنهادی و در صورت صلاحدید، نسبت به تأیید آن اقدام می کنند.

  • یک نام پس از ثبت تا چه زمان اعتبار دارد؟

نام تایید شده برای اشخاص حقوقی به طور نامحدود اعتبار دارد. اما در یک مورد استثنا وجود دارد، اگر نام تایید شده برای شخصیت حقوقی در زمان تاسیس، به ثبت و انتشار آگهی در روزنامه رسمی درج نشود، اعتبار آن نام فقط تا سه ماه خواهد بود.

  • از چه راهی می توان نام شرکت مناسب را انتخاب کرد؟

برای تعیین بهترین و مناسب ترین نام شرکت تنها نیاز به یک مشاور مجرب دارید و باید تجربه کافی در انتخاب اسامی قابل ثبت برای شرکت داشته باشید تا از دوباره کاری های تایید نام آسوده شوید و دیگر مجبور به تعیین نام شرکت جدید نباشید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها