ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتشرایط ثبت شرکت دانش بنیان

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

برای ثبت شرکت دانش بنیان می توانید با متخصصین ثبت شرکت پایش در ارتباظ باشید و یا برای دریافت نکات ثبتی در ادامه متن با ما همراه باشید.

چگونگی ثبت شرکت دانش بنیان

اگر یک مخترع هستید و یا طراح صنعتی هستید و می خواهید ثبت شرکت داشته باشید آیا می دانید ثبت شرکت دانش بنیان برای مخترعین و طراحان است؟

بله عزیزان ثبت شرکت دانش بنیان یکی از فرصت های مناسب و امتیاز هایی است که برای مخترعین عزیز جود دارد، شرکت دانش بنیان نوعی از شرکت تجاری نیست اما شما می توانید شرکت تجاری خود را تبدیل به شرکت دانش بنیان کنید. از امتیاز ها و فرصت های این نوع شرکت ها بهره مند شوید.

البته لازم به ذکر است داشتن اختراع یا طرح صنعتی یکی از موارد تبدیل شرکت های تجاری به شرکت دانش بنیان است یعنی حتی اگر مخترع نیستید. می خواهید شرکت خود را تبدیل به شرکت دانش بنیان کنید با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر با این سبک شرکت ها آشنایی پیدا کنید.

نحوه تأسیس شرکت دانش بنیان

برای اینکه یک شرکت دانش بنیان ایجاد شود ابتدا باید شخصیت حقوقی شرکت در قالب یکی از شرکت های نام برده شده در قانون تجارت به ثبت برسد.

اما برای دانش بنیان شدن شرکت شرایط متعددی وجود دارد، شرکت های دانش بنیان شرکت هایی هستند که فعالیت اصلی آنها تبدیل ایده و طرح به محصول دانش بنیان است، هر محصولی نمی تواند در دسته محصولات دانش بنیان قرار بگیرد اما محصولاتی که در زمینه فناوری هستند می توانند محصول دانش بنیان شوند.

حتماً از امتیاز های شرکت های دانش بنیان شنیده اید این شرکت ها حدود 15 سال از پرداخت مالیات معاف هستند. این امتیاز به دلیل این است که محصولات دانش بنیان محصولات شناخته شده ای نیستند که توسط مردم بلافاصله خریداری شود و این شرکت ها باید محصولات شان را به مشتریان معرفی نمایند.

ثبت شرکت دانش بنیان

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

بر اساس موارد ذکر شده در فوق برای تشکیل شرکت دانش بنیان ابتدا باید شخصیت حقوقی شکل بگیرد برای شکل گیری شخصیت حقوقی نیز بر اساس قانون تجارت باید عمل شود.

یکی از شرکت های نام برده شده در این قانون ثبت شوند، سپس باید یکی از موارد عنوان شده در مبحث قبل در شرکت وجود داشته باشد تا بتوانیم ثبت شرکت دانش بنیان داشته باشید.

موضوع این شرکت هم باید تبدیل فناوری و اطلاعات به محصول دانش بنیان باشد، قدم بعدی این است که به یکی از مراکز علمی پژوهشی یا پارک های علم و فناوری جهت ارائه مدارک ثبتی شرکت و مد ارک دانش بنیان شدن شرکت مراجعه کنید.

شرکت های دانش بنیاد باید توسط یکی از مراکز علمی پژوهشی که توسط دولت تعیین شدن ایجاد شوند در واقع این شرکت ها در اداره ثبت شرکت ها ثبت نمی شوند، شرکت های رشد نیز اگر دارای یکی از موارد عنوان شده باشند می توانند تحت عنوان شرکت دانش بنیان فعالیت کنند.

شرایط انواع شرکت های دانش بنیان

در قواعد ثبت شرکت های دانش بنیان دسته بند های متعدد در نظر گرفته شده است. بسته به دارا بودن شرایط دانش بنیان می توانید شرکت خود را به این نوع شرکت تبدیل نمایید. شرکت های دانش بنیان عبارت اند از؛

  •  از انواع شرکت های تشکیل شده از اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها: اگر می خواهید تبدیل به شرکت دانش بنیان شوید باید حدود 51 تا 100 درصد سهام یا سهم الشرکه شرکت شما به اشخاصی که عضو هیئت علمی دانشگاه ها هستند تعلق پیدا کند البته باید از اعضاء هیئت مدیره شرکت نیز باشند.
  • شرکت هایی با مشارکت های دانشگاهی: از دیگر عواملی که می توانید تبدیل به شرکت دانش بنیان شوید سهامدار بودن یکی از دانشگاه ها در سهام شرکت تان می باشد در این صورت اگر دانشگاهی از 1 تا 100% سهام شما را داشته باشد می توانید تبدیل به شرکت دانش بنیان شوید، اگر سهام دانشگاه زیر 50% باشد شرکت دانش بنیان خصوصی خواهد بود و اگر بیش 50% باشد شرکت دانش بنیان دولتی خواهد بود.
  • داشتن اختراع یا طرح صنعتی ثبت شده؛ یکی از دیگر راه های تبدیل شدن شرکت ها به دانش بنیان شدن وجود یک مخترع در اعضاء شرکت است که اختراع ثبت شده ای داشته باشد، اگر یکی از اعضاء شرکت دانش بنیان دارای اختراع ثبت شده باشد یا خود شرکتی اگر اختراع یا طرح صنعتی ثبت شده داشته باشد می تواند تبدیل به شرکت دانش بنیان شود.
  • وجود ایده های خلاق و نو آور؛ از دیگر عوامل تبدیل شرکت های تجاری به شرکت دانش بنیان داشتن رزومه قوی در زمینه های متعدد با اجرای ایده های خلاقانه و جدید می باشد.

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

مزایای ثبت شرکت دانش بنیان

  • شرکت دانش بنیان می تواند امتیاز و ارتقاء رتبه اعضاء هیئت علمی را در حدود بین ده تا پانزده امتیاز افزایش دهد.
  • معافیت مالیاتی شرکت دانش بنیان تا 15 سال
  • شرکت های دانش بنیان در مناقصات نیز از امتیاز بین 10 تا 15 درصد برخوردار خواهند بود.
  • شرکت های دانش بنیان یکی از امتیاز های ویژه ای که دارند اولویت و حق تقدم است. از این رو به جهت مستقر شدن در پارک های علم و فناوری یا پژوهشکده های علمی دارند.
  • این شرکت ها بدون حضور در مناقصه دولتی تنها با اخذ قرارداد می توانند 15% از بودجه نهاد دولتی را برخوردار شوند.
  • همچنین از امتیاز حق اولویت برای واگذاری سهام مراکز پژوهشی دولتی می توانند پوشش بیمه ای ریسک تحقیق و توسعه نیز برخوردار شوند.

نحوه عضویت دانشگاه برای تبدیل شرکت های به دانش بنیان

دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی بعد از تصویب مشارکت خود در شرکت ها در آیین نامه مالی و معاملاتی خود در هیئت امناء می توانند تبدیل به شرکت دانش بنیان شوند.

از جهت ابتدا باید در نظر داشت دانشگاه ها تنها در مواردی می توانند در شرکت های دانش بنیان عضو شوند. که هدف این شرکت ها در راستای موارد پژوهشی و علمی باشد. که برای این امر باید بخشی از سهام شرکت به نام دانشگاه شود. این امر توسط هیئت علمی دانشگاه تصویب شده باشد.

این مقاله در خصوص ثبت شرکت دانش بنیان بود و شرایط این شرکت ها و امتیاز هایی که دارند برای تبدیل شرکت تجاری به شرکت دانش بنیان هم اکنون می توانید با کارشناسان و متخصصان ما در پایش تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x