جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام

یکی از شرکت‌های قابل ثبت که در ماده 20 قانون تجارت به آن اشاره شده، ثبت شرکت سهامی عام می باشد. این شرکت‌ها با بهره گیری مشارکت‌های مردمی در صنایع مختلف عمرانی، کشاورزی، تجاری و غیره که اصولاً نیازمند تأسیس شرکت‌های بزرگ هستند ایجاد می شوند. ثبت شرکت بر اساس قوانین تجارتی می باشد.

راهنمای ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام به دلیل پذیره نویسی سهام و حد نصاب تشکیل مجمع عمومی موسسین قدری با سایر شرکت‌ها متفاوت می باشد.

در همه شرکت‌های نام برده شده در قانون تجارت تعدادی اعضاء برای تأسیس شرکت با هم مشارکت می کنند و تنها شرکت سهامی عام است که با مشارکت میان مردم تأسیس می شود.

در تاسیس این نوع شرکت سرمایه تعریف شده با عنوان سهام بین اعضاء موسس که باید 20% سرمایه شرکت را تعهد کنند. سایر سهامداران به نسبت سهام خریداری شده تقسیم می‌شود.

بر اساس رویه عمومی ثبت شرکت با اعضاء موسس  که غالباً 20% سرمایه را تعهد می‌کنند. یک سری سهامدار عام که برای حد نصاب جلسات مجمع عمومی تا حدود 31% سرمایه را تعهد می کنند.

سایر سرمایه از طریق پذیره نویسی سهم در سازمان بورس تبادل می شود. شرکت‌های سهامی عام از جمله شرکت‌هایی هستند که تعهد اعضاء آن به نسبت سهامی است که متعهد شده‌اند.

آنچه که قانون برای تاسیس شرکت مقرر کرده با آنچه که عملاً برای ثبت شرکت سهامی عام انجام می شود، قدری متفاوت می باشد،.

در قانون مقرر شده شرکت‌های سهامی عام باید ابتدا پذیره نویسی انجام دهند و سپس ثبت شوند، در حالی که هم اکنون برای تاسیس شرکت باید ابتدا مجوز ثبت را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نمایید و سپس با ارائه مدارک مربوطه برای ثبت شرکت اقدام به پذیره نویسی سهام در این سازمان کنید.

بر اساس قانون میزان سرمایه حداقلی 5 میلیون تومان می‌باشد ولی عملاً سرمایه بالایی را باید در ثبت شرکت سهامی عام در نظر بگیرید که 35% از 20% سهام تعهد شده از سوی موسسین باید پیش از ثبت در حساب شرکت سپرده شود.

هر چند دلیل این امر هم کاملاً روشن و آشکار است، قانون تجارت مصوب سال 1311 می باشد و به دلیل به روز نبودن بسیاری از موارد بر اساس عرف پیش می رود.

در ثانی بهتر است بدانید ذکر نام سهامی عام در کنار اسم شرکت از الزامی ترین موارد است که در تمام اوراق شرکت باید آورده شود.

ثبت شرکت سهامی عام

مدارک الزامی برای ثبت شرکت سهامی عام

 1. برگه‌های پذیره نویسی سهام با امضاء موسسین
 2. کپی شناسنه و کارت ملی موسین
 3. مدارک مربوط به احراز هویت
 4. فیش واریزی مبلغ بلوکه شده 35% سرمایه شرکت در یکی از بانک‌های رسمی
 5. اساسنامه تنظیم شده بر اساس اساسنامه پیش فرض سازمان بورس در دو نسخه
 6. اظهارنامه شرکت سهامی عام نیز باید در دو نسخه تهیه شود.
 7. ارائه مجوز سازمان بورس برای ثبت شرکت
 8. انتخاب اسامی شرکت حداکثر 5 نام به ترتیب اولویت مورد نظر
 9. صورت جلسه هیئت مدیره در دو نسخه
 10. تصویب اساسنامه شرکت با تشکیل مجمع عمومی موسسین و تنظیم مجمع عمومی موسسین در دو نسخه
 11. تفکیک سرمایه نقد با غیر نقد در صورتی وجود سرمایه غیر نقد دریافت کارشناسی دادگستری و معادل سازی غیر نقدی

تعیین سرمایه در ثبت شرکت سهامی عام

سرمایه این شرکت نیز همانند هر شرکت دیگری به میزان آورده شرکاء بستگی دارد، آورده شرکاء اعم از نقد و غیر نقد تعیین کننده میزان سرمایه شرکت است.

که مبلغ مربوطه نباید از حداقل تعریف شده در قانون که 5000000 ريال کمتر باشد، سرمایه با عنوا سهام بین اعضاء منقسم می‌شود.

در خصوص آورده غیر نقد پیش از ثبت شرکت سهامی عام باید کارشناس دادگستری برآورد قیمت و معادل سازی قیمت نقد ابزار و ماشین آلات و غیره مشخص نماید و به همان نصبت باید تحت عنوان سهام به شخصی که آورده غیر نقد داشته است تعلق یابد.

شرکاء باید قبل از ثبت 35% از سرمایه‌ای را که توسط موسسین تأمین شده را در حسابی به نام شرکت بلوکه نمایید.

میزان سهام شرکت بر اساس درصد سود و زیان ارزش تقریبی سهام افزوده می‌شود یعنی در شرکت‌های سهامی عام در زمان افزایش سرمایه میزان ارزش سهم افزایش پیدا می کند نه تعداد سهم.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

روش ثبت شرکت سهامی عام

اگر بخواهیم برای این نوع شرکت چند دسته بندی در خصوص مراحل آن قرار دهیم باید دسته بندی اول را مربوط به اخذ مجوز از سازمان بورس قرار دهیم. دسته بندی دوم نیز مراحل مربوطه در اداره ثبت شرکت ها می باشد.

در ادامه در خصوص مراحل مربوطه در هر یک از دسته بندی های فوق اطلاعات اختصاصی را ارائه خواهیم داد. اما قبل از اینکه به مراحل مربوط به شرکت های سهامی عام بپردازیم بد نیست در خصوص قواعد این نوع شرکت و مواردی که اعضاء شرکت باید پیش از انجام مراحل ثبت شرکت سهامی عام انجام دهند را توضیح دهیم.

شرکت های سهامی عام از 5 عضو سهامدار و 2 عضو بازرس تشکیل می شود. در این نوع شرکت وجود نسبت فامیلی بین سهامداران و هیئت مدیره و بازرسان شرکت مجاز نمی باشد.

سرمایه این نوع شرکت نباید از 5000000 ريال کمتر باشد و برای ثبت این نوع شرکت لازم است 35 در صد از سرمایه تعیین شده توسط هیئت موسس شرکت تأمین شود. باقی سرمایه باید از طریق پذیره نویسی سهام شرکت انجام گیرد.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در اداره ثبت شرکت ها

شرکت های سهامی عام نیز از سایر شرکت ها مجزا نیستند و باید درخواست ثبت خود را در سامانه ثبت شرکت ها انجام دهند با بررسی اطلاعات سامانه ای و تایید اطلاعات مورد نظر باید مدارک و مستندات مربوطه به همراه مجوز ثبت و نیز سایر اسناد و مدارک به اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی شرکت پست شود. بعد از بررسی های انجام شده.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام اتمام یافته و آگهی تأسیس آن صادر می شود. این آگهی باید در روزنامه رسمی و روزنامه محلی شرکت منتشر شود. لازم است بدانید شرکت تازه تاسیس ظرف حداکثر دو ماه باید کد اقتصادی و دفاتر تجاری شرکت را ردیافت کند.

نتیجه گیری: آنچه که در خصوص مراحل ثبت این نوع شرکت خواندید به صورت کلی بود. تمامی این مراحل باید به دقت هر چه تمام تر انجام شود.

شرکت های سهامی عام نسبت به سایر شرکت ها روند ثبت طولانی تری دارد. اعتبار این نوع شرکت های تجاری نیز به نسبت بیشتر است. بعد از تاسیس شرکت، سهام شرکت در سازمان فرا بورس یا سازمان بورس قابل نقل و انتقال می باشد.

امتیاز ثبت شرکت سهامی عام

بر اساس ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی که شرکت‌های سهامی عام به نسبت سایر شرکت‌ها دارند این نوع شرکت‌ها شانس بیشتر در برد مزایدات دارند. نسبت به شرکت‌های خاص هم به جهت این که دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق و بهادار هستند.

هم به لحاظ اینکه سهام آنها در بورس خرید و فروش می‌شود اعتبار بیشتری دارند، شرکت‌های سهامی عام از جمله شرکت‌هایی هستند.

که پیش از اینکه تبدیل به شخصیت حقوقی شوند در روند ثبت نیز دارای شخصیت حقوقی هستند، قبل از ثبت شرکت باید مدیران شرکت تعیین شوند.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

ابتدا باید موافقت اولیه از سوی سازمان فرا بورس برای تأسیس شرکت سهامی عام انجام شود. بعد از پذیرش اولیه و دریافت نامه از این سازمان مراحل ثبت در سامانه ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود، مراحل ثبت سامانه‌ای شرکت سهامی عام باید در سایت اداره ثبت شرکت‌ها اطلاعات اولیه وارد شود.

بعد از مشخص شدن اسم شرکت، باید در یکی از بانک‌های رسمی 35% از سرمایه تعهد شده در حسابی به نام خود شرکت بلوکه شود.

اظهارنامه به همراه اساسنامه شرکت‌ها سهامی عام برای تایید و ثبت به اداره ثبت شرکت‌ها با سایر مدارک ارسال می‌شود. بعد از بررسی کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها تایید صدور برگه پذیره نویسی سهام صادر می‌شود.

برگه‌های پذیره نویسی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود تا متقاضیان خرید سهام این برگه‌ها را از سوی سازمان بورس خریداری نمایند و بعد از آن نیز باید مجمع عمومی موسسین تشکیل شود تا ثبت نهایی در اداره ثبت شرکت‌ها انجام شود.

ثبت شرکت سهامی عام در ایران باید بر اساس قواعد مربوطه که در این مقاله بخش مهمی از آن را خواندید انجام شود. بنابراین برای ثبت شرکت سهامی عام حتماً مشاوره مربوطه در این زمینه را دریافت کنید. مشاوره رایگان را هم اکنون به صورت آنلاین از کارشناسان ثبتی پایش دریافت کنید.

مجتمع ثبتی پایش با وکلاء و مشاوران ثبتی هم اکنون مشاوره های مربوطه ثبت شرکت را ارائه می کند. مقالۀ ثبت شرکت سهامی خاص را هم اکنون مطالعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرانگیز زارع
مهرانگیز زارع
1 سال قبل

سلام برای ثبت سهامی عام مجوز نیاز هست؟