جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت طرح صنعتی در اصفهان

ثبت طرح صنعتی در اصفهان

ثبت طرح صنعتی در اصفهان را می توانید برای انواع طرح های صنعتی درخواست دهید. درخواست ثبت طرح صنعتی باید در سامانه مالکیت صنعتی وارد شود.

ثبت طرح صنعتی در اصفهان

طرح صنعتی طرحی خلاقانه با تکیه بر ظاهر و فرم یک کالا می باشد و به عبارتی به شکل جدیدتر از آنچه که قبلا” وجود داشته اطلاق می گردد.

در بازار پر رقابت فعلی شما می توانید با ثبت طرح صنعتی انحصاراً حق استفاده از آن را در اختیار بگیرید و رقبا نمی توانند از ایده نوآورانه شما سوء استفاده نمایند.

تولیدکنندگانی که اقدام به طرح صنعتی خود نمی نمایند، امکان دارد که دیر یا زود شاهد کالای مشابهی باشند که مطمئناً از اعتبار و شهرت ظاهر محصول می کاهد و می تواند لطمه ای بزرگ به فروش محصول و اعتماد اشخاص نسبت به محصول وارد کند.

بنابراین برای تثبیت در بازار و کسب اعتماد و بهره برداری از سودهای حاصله، ثبت طرح صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

متولی ثبت طرح صنعتی اداره مالکیت صنعتی می باشد.

جهت ثبت طرح صنعتی در اصفهان از کجا شروع کنیم؟

اگر شما کالایی با ظاهری جدید در هر یک از موارد زیر طراحی و تولید نموده اید، بهتر است هر چه سریعتر برای ثبت آن اقدام نمایید.

این حوزه ها عبارتند از: ابزارآلات فنی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، انواع ساعت، جواهرات، محصولات تزئینی و لوکس، لوازم خانگی، وسایل برقی، اتومبیل ها، طرح های نساجی و البسه و وسایل تفریحی و سرگرمی می باشد. به همین منظور شما متقاضیان محترم ابتدا باید نسبت به تنظیم اظهارنامه همراه با ادعانامه مربوطه مبادرت ورزید.

در این زمینه کارشناسان می توانند در تنظیم و تکمیل اظهارنامه ثبت طرح صنعتی به شما یاری برسانند.

به منظور تکمیل اطلاعات خود در این زمینه به کادر مشخص شده در این صفحه با عنوان توضیحات تکمیلی مراجعه فرمایید.

توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت طرح صنعتی در اصفهان

اگر طرحی که قابلیت اجرا در صنعت را داشته باشد ابتدا باید حق مالکیت آن را تثبیت کرد هنگامی که کالایی مبتکرانه به صحنه ی بازار در آمد و به صورت قابل لمسی در مقایسه با سایر محصولات مشابه تفاوت داشت سازمان های دولتی از این طرح پشتیبانی می کنند.

گروه ثبتی پایش در زمینه ثبت طرح صنعتی سابقه ی ثبت صدها طرح طی یک دهه ی فعالیت .این مجموعه در کارنامه حرفه ای خود دارد.

چنانچه یک طرح صنعتی را بانام خود به ثبت برسانید سایر تولید کنندگان نمی توانند مشابه کالای شما را به بازار عرضه نمایند مشروط به اینکه مراحل اداری و ثبتی آن به درستی شروع و به پایان رسانده باشید.

با ثبت طرح صنعتی، فرم و ظاهر قابل رویت محصول منحصراً با نام شما شناخته خواهد شد که باعث افزایش استقبال خریداران و پیشرفت شما خواهد شد.

ثبت طرح صنعتی در اصفهان

ثبت طرح صنعتی اصفهان

ثبت طرح صنعتی تحت عنوان مالکیت فکری قابل بررسی است که در آن، صورت قابل مشاهده ی کالای طراحی شده ثبت می گردد.

در یک طرح صنعتی ابتکار در شکل و کارایی مورد توجه است یعنی طرح های فکری که قابلیت عملی سازی ندارند حتی با وجود نوآوری هم قابل ثبت نیستند.

طرح و کالایی به لحاظ مالکیت معنوی قابل ثبت است که دارای ابداع در صورت شکلی آن باشد و تغییر در حوزه عملکرد یک محصول چندان مد نظر نیست.

مثلاً کالای مورد نظر، خودکاری چند رنگ است که با فشردن یک دکمه می توان از رنگ های مختلف آن در نوشتن استفاده کرد.

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی

مطابق آنچه گفته شد اگر کالایی حایز شرایط خاصی بود و این قابلیت را داشت که به عنوان طرح صنعتی شناخته شود قابلیت ثبت را نیز خواهد داشت.

به طور مثال نوشت افزار، ظروف یک بار مصرف، لوازم ساختمانی

به طور خلاصه ثبت طرح صنعتی اصولاً ثمره ی تغییرات در ظاهر و فرم یک کالا است. مثلاً در پارچه های به کار رفته در برخی البسه اصطلاحاً با به کار گیری فن آوری نانو این محصول، نفوذ مایعات را به حداقل رسانده است و امروزه در قالب پوشاک برای علاقمندان تولید و عرضه می گردد.

مزایای ثبت طرح صنعتی در اصفهان

 • زمانی که ثبت طرح صنعتی انجام می شود به مالک آن حق انحصاری و بهره برداری از حقوق و مزایای آن را می دهد بدین صورت که اگر در صورت مشاهده کپی برداری و تقلید اشخاص دیگر می تواند از طریق قانون با آنها برخورد کند.
 • طرح صنعتی که به ثبت می رسد می تواند در رقابت تأثیرگذار باشد هم چنین مالک آن را تشویق می کند که کیفیت را ارتقا دهد زیرا جذابیت طرح صنعتی بدلیل اینکه ظاهر محصول صنعتی را تغییر می دهد برای مخاطب آن مهم می باشد.
 • مالک آن می توان در بنیاد ملی نخبگان عضو شود و از تسهیلاتی که دولت برای نخبگان طرح در نظر گرفته است بهره مند گردد.
 • می تواند شرکت های دانش بنیان دانشگاهی را تأسیس نماید که با عنوان طرح صنعتی و یا اختراع و راه اندازی خط تولید و غیره
 •  طرح صنعتی در واقع یکی از دارایی های تجاری مالک محسوب می شود که ارزش گذاری و اعتبار شرکت و هم چنین محصولات آن شرکت تأثیر می گذارد.
 • هر چه این طرح برای شرکت موفقیت آورد ارزش آن شرکت نیز بیشتر می شود.
 • مالک طرح صنعتی می تواند آن طرح را به دیگری واگذار نماید و اجازه بهره برداری را به دیگری دهد و در واقع برای مدت زمان مشخص بتواند از امتیازات آن بهره مند گردد.
 • در واقع ثبت طرح صنعتی به شرکت ها فرصت می دهد که بتوانند میزان موفقیتی که محصولاتشان در بازار دارند ارزیابی کنند.
 • باید این مورد را در نظر بگیرید که حمایت های قانونی از طرح از افشا شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن جلوگیری می کند.

ویژگی های طرح صنعتی

طرح صنعتی عرفاً به شکل و فرم یک محصول و تغییرات انجام شده در آن اطلاق می گردد. در حالی که به لحاظ حقوقی و حمایت های مالکیت فکری این تغییرات در ظاهر پیکره ی اصلی و تزیینات نمادین حاصل می شود و نهایتاً موجب پذیرش و زیبایی کالا می گردد و ویژگی های ذیل را دارد:

 • خصوصیات هر سه بعد کالا نظیر فرم کلی یک محصول
 • خصوصیات دو بعدی کالا مانند رنگ ها و تزیینات کالا
 • خصوصیات ترکیب شده از دو مورد بالا

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را به دارنده ی آن می دهد:

با ثبت یک طرح صنعتی سایر رقبا و تولید کنندگان قانوناً حق تقلید و تقلب نسبت به محصول ثبت شده را ندارند و امکان فروش این محصول از آنان سلب می گردد.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در اصفهان

الف- اشخاص حقوقی:

 • آخرین روزنامه رسمی تغییرات در شرکت
 • کپی برابر با اصل شده ی شناسنامه و کارت ملی صاحبان حق امضاء.
 • تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی

ب- اشخاص حقیقی:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی برابر با اصل شده ی متقاضی
 • تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی

مراحل ثبت طرح صنعتی در اصفهان

در ابتدا جهت ثبت طرح صنعتی در اصفهان و در اداره مالکیت صنعتی معنوی باید مدارک مورد نیاز آن را تهیه کرده و سپس اقدام به ثبت در سامانه اداره مرجع نمایید.

به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir وارد شوید و اطلاعات را تکمیل نمایید.

درج اطلاعات مالک، در صورت وجود نماینده قانونی، اطلاعات ابلاغ گیرنده سازمان، مشخصات طراح و غیره

کلیه مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و سپس اسکن نمایید و در قسمت مربوطه سایت بارگذاری نمایید.

باید دقت نمایید درج اطلاعات باید بر اساس نوع شخصیت حقیقی و حقوقی باشد که در ابتدا باید مشخص شود و مدارک بارگذاری شده هم بر اساس نوع فعالیت و نوع شخصیت ارائه داده شود.

در انتهای ثبت باید در صورت وارد کردن اطلاعات اصلاح را انجام دهید زیرا بعد از ثبت دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد بازبینی اطلاعات را انجام داده و سپس هزینه های مربوط به ثبت را پرداخت نمایید و کد رهگیری اظهارنامه را دریافت نمایید.

زمانی که  هزینه های مربوطه به ثبت را پرداخت نمودید می توانید کدرهگیری را دریافت نمایید. بعد از اینکه کلیه مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی به پایان رسید کلیه اطلاعات درج شده کارشناسان اداره مرجع مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود نواقص و یا هر مورد دیگر به متقاضی از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود.

کارشناسی پرونده ثبت طرح صنعتی

کارشناسان اداره مالکیت صنعتی معنوی زمانی که بر روی پچرونده متقاضی بررسی و استعلامات را اخذ می نماید ممکن است اطلاعات و یا طرح صنعتی مورد پذیرش آنها نباشد از دلایلی که رد طرح صنعتی امکان پذیر است در ذیل مواردی که کارشناس بررسی می کند عنوان شده است:

 • الزامی است که جدید باشد و دارای تفکر و نوآوری باشد.
 • سابقه قبلی توسط دیگری نداشته باشد.
 • مغایرت با نظم عمومی و اخلاق حسنه و نظم موازین شرعی
 • طرح هایی که در عملکرد و کاربردهای یک صنعت اسیب برسانند. عدم امکان ساخت طرح در مناطق دیگر
 • تغییر شرکا طرح و نداشتن ثبات ظاهری
 • انواع اشکال هندسی
 • طرح های وابسته به نیروی الکتریسیته

در صورتی که طرح صنعتی موارد ذکر شده در بالا را نداشته باشد می تواند یک طرج جدید و خلاقانه به شمار رود و مورد تأیید کارشناسان اداره باشد. در واقع طرح صنعتی باید ظاهر محصول و کالا را عوض کند و هم عملکرد و توانایی و ایجاد روش های جدید را بهبود ببخشد.

ثبت طرح صنعتی در اصفهان بهتر است توسط افرادی که در امور ثبتی فعالیت دارند انجام شود تا با کمترین اشکال پرونده شما به نتیجه مورد نظر برسد. مجتمع ثبتی پایش مشاوره رایگان در این زمینه را به شما ارائه خواهد کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ريحانه سفيري
ريحانه سفيري
1 سال قبل

سلام وقت بخير شرايط طرح صنعتي ؟

شماره موبایل
9125682385