جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت طرح صنعتی با آسان ترین روش

ثبت طرح صنعتی

زمانی که شما به عنوان یک شخصیت حقوقی (شرکت) و یا شخصیت حقیقی (شخص) یک وسیله و یا یک طرح را که از قبل وجود داشته اما ظاهر آن و یا یکی از ویژگی های آن را تغییر داده باشید به آن ثبت طرح صنعتی می گویند فراموش نکنید که شما می توانید طرح خود را به نام خود به ثبت برسانید تا شخص دیگری از آن طرح سوء استفاده قانونی نکرده و تولید و یا امتیاز واگذاری آن برای خود شما به عنوان ثبت کننده باشد.

در ادامه به مبحث نحوه سریع طرح صنعتی و مدارک لازم برای ثبت آن می پردازیم در ادامه همراه ما باشید.

ثبت طرح صنعتی چیست و چه مواردی دارد؟

یک طرح صنعتی باید دارای ویژگی های خاص به خود بوده و برای اولین بار به ثبت برسد یعنی مشابه دیگری نداشته باشد. طرح صنعتی زمانی جدید تلقی می شود که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه شرکتها و با در نظر داشتن اقدامات جهت حق تقدم اظهارنامه برای ثبت آن در هیچ جایی از جهان برای عموم ارائه نشده باشد و همتای دیگری نداشته باشد.

برای مثال انتخاب و طراحی نوعی لاستیک برای وسایل نقلیه به جهت جلوگیری از سایش و لغزش ماشین به صورتی که از قبل توسط شخصی دیگر ثبت نشده باشد می توان آن را به صورت طرحی صنعتی ثبت کرد.

حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی

 • استفاده از طرح های صنعتی که تا به امروز در ایران ثبت شده اند که در این صورت اشخاص با موافقت مالک آن طرح ها اقدام به ثبت آن ها کنند.
 •  استفاده از یک طرح صنعتی ثبت شده شامل ساخت و فروش وسایل مربوط به طرح صنعتی می باشد.
 • دارنده مالکیت حق ثبت طرح شده با قانونی انجام شدن امور و ثبت طرح صنعتی خود این امکان رادارد که بر علیه افرادی که از فعالیت ها و محصولات وی به نفع خود سواستفاده کرده اند شکایت کرده زیرا مالک طرح اصلی وی بوده و بر طبق قانون می تواند ادعای مالکیت کند.
 • اعتبار طرح صنعتی 5 ساله بوده و این زمان از بدو ارائه اظهارنامه ثبت شده شرکت اعتبار دارد. هم چنین با پرداخت دودوره اعتبار یعنی دو دوره 5 ساله، طرح را برای 10 سال اعتبار بخشد.
 •  قابل ذکر است که یک طرح بعد از اتمام اعتبار 6 ماه زمان برای تمدید خواهد داشت که باید توسط دارنده طرح اقدامات لازم انجام گیرد.
 •  هر فردی که در طرح صنعتی ذی نفع باشد در صورت اثبات ان می تواند خود را طراح و دارنده طرح معرفی کند . این در صورتی است که شرایط ماده های  20 و 21 قانون را رعایت کرده باشند.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی

 • ارائه دو برگه از اظهارنامه تایید شده در شرکت اظهارنامه ارائه شده باید متنی به زبان فارسی داشته و نام متقاضی و یا وکیل در آن قید شود. اگر اظهارنامه و مدارک ارائه شده به زبانی غیر از فارسی بود باید آن ها را ترجمه کرده. اما در صورتی که بازگردانی مدارک امکان پذیر نباشد می توان خلاصه آن را در پرونده ذکر کرد و هم چنین مدارک را ارائه کرد.
 • مدارک متقاضی اخذ طرح صنعتی که مشمول کارت ملی و شناسنامه  و نیز ارائه مدارک وکیل و شخصیت حقوقی در شرکت می باشد.
 • اگر که طرح ارائه شده دو بعدی باشد باید 5 نمونه از طرح و تصویر طرح یا تصویری گرافیکی ارائه شود.
 • در صورت 3 بعدی بودن طرح نیز باید 5 نمونه گرافیکی یا 5 نمونه طرح رسم شده ارائه شود.
 • زمانی که طرح صنعتی به شکل سه بعدی ارائه شود، مراجع ثبت ابلاغیه ای مبنی بر ارائه ملکت از طرح اصلی را به اندازه 20 در 20 و حداکثر وزن 2 کیلو در خواست خواهد کرد.
 •  اگر طراح طرح تمایلی به درج نام وی در پرونده اخذ طرح صنعتی نداشته باشد باید درخواست کتبی را به صورت اسکن شده به مراجع ارائه دهد.
 •  مدارک مربوطه باید در زمان کمتر از 15 روز از زمان ارائه اظهارنامه تسلیم شود.

 

ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی

مراحل ثبت طرح صنعتی

 1.  تکمیل تمامی مدارکی که از قبل به آن ها اشاره شد.
 2. مراجعه به سایت اینترنتی www.iripo.ssaa.ir  و تکمیل فیلد ها و مشخصات خواسته شده در سامانه.
 3. بارگزاری تمامی مدارک از جمله اظهارنامه و هزینه های قابل پرداخت برای انجام امورات ثبت طرح مربوطه.
 4. در این زمان با ارائه مدارک در صورتی که مورد تایید مرجع ثبت قرار گیرد توسط یک ایمیل یا پیامک به فرد متقاضی ثبت ابلاغیه فرستاده خواهد شد. از این طرق به وی گزارش داده می شود.
 5. پرداخت هزینه های مربوط به ثبت طرح صنعتی مورد نظر در مدت زمان مشخص 30 روزه این مورد در صورتی است که مهلت پرداخت هزینه ها برای متقاضیان مقیم خارجی 60 روزه می باشد.
 6. درج طرح در روزنامه رسمی کشور.

قابل ذکر است که متقاضیان ثبت طرح می توانند علاوه بر اینکه اظهارنامه خود را ثبت کنند. دیگر درخواست های خود را از جمله ویرایش های مربوط به اظهارنامه و نیز پیگیری آن را از همین سامانه پیگیری کنند.

مجتمع ثبتی پایش افتخار دارد که در طول فعالیت های حقوقی و ثبتی خود در سراسر کشور در طی 10 سال خدمات شایسته خود همواره رزومه های موفقی را در حرفه خود ثبت کرده است.

نحوه استعلام طرح صنعتی

برای استعلام طرح صنعتی باید از سامانه مالکیت صنعتی اقدام نمایید، سامانه مالکیت صنعتی همان سامانه ای است که شما اظهار نامه طرح صنعتی خود را نیز باید در آن درخواست نمایید، بنابراین برای استعلام طرح صنعتی در مرورگر خود سامانه مالکیت صنعتی را جستجو نمایید بعد از ورود به این سامانه در میز خدمات آن در قسمت طرح صنعتی می توانید گزینه جستجو در بانک اطلاعاتی را کلیک نمایید.

توجه داشته باشید در صفحه ای که برایتان باز می شود لازم نیست همه گزینه ها را کامل کنید ولی باید اطلاعات مربوط به زمینه کالری و اسم کالا جستجو نمایید. شما می توانید از ثبت یا عدم ثبت برخی از طرح های رقبای دیگر نیز جستجو نمایید تا ببینید به ثبت رسیده است یا نه، بنابراین بعد از اطلاعات وارد شده و وارد کردن رمز پایین صفحه بر روی جستجو کلیک نمایید تا نتیجه جستجو نمایان شود.

مزایای جستجو استعلام طرح صنعتی

اگر نتیجه استعلام شما نمایش دهد که طرح مورد نظر ثبت شده است اینگونه هزینه ی اظهار نامه طرح صنعتی که قطعاً ثبت نمی شد در جیب تان باقی خواهد ماند.
از طریق استعلام طرح می توانید طرح های ثبت نشده دیگر را هم ببینید.
در وقت خود صرفه جویی می کنید و زمان زیادی را صرف پاسخ اظهار نامه ثبت طرح صنعتی که رد درخواست ثبت طرح است صرف نمی کنید.
توجه داشته باشید شما در استعلام طرح صنعتی نمی توانید طرح هایی که تایید شده اند اما ثبت نشده اند را مشاهده نمایید و استعلام نتیجه صد در صد نیست اما تا حد زیادی می توانید به نتیجه امیدوار باشید.

ثبت طرح صنعتی قابل قبول

 • زمان مشخص و با جزئیات و نیزدرج شماره اظهارنامه ثبتی.
 • زمان و شماره طرح صنعتی موردنظر
 •  لیست تمام کالاهایی که مشمول طرح صنعتی مورد نظر می باشند.
 • ارائه تمامی مشخصات طرح به صورت کامل و با درج تمام مواردی که بنا بر آن طرح ثبت خواهد شد.
 • محل اقامت و فعالیت مالک و متقاضی طرح موردنظر، در صورتی که طرح توسط وکیل تصمیم به اخذ شود باید مشخصات وی ارائه گردد.
 •  درج مدت اعتبار طرح صنعتی قابل اخذ.
 • تمامی موارد فوق باید به تایید و امضای مالک یا نماینده طرح رسیده باشد.
 • انتشار آگهی روزنامه رسمی طرح
 • براساس موارد گفته شده برطبق ماده 58 زمانی که تقاضا برای ثبت طرح صنعتی ایجاد شود، دارنده طرح باید به جهت پرداخت هزینه های مربوط به آن و نیز انتشار اگهی های مربوط به طرح را ارائه کنند.

"مراحل

سامانه ثبت طرح صنعتی

اقدامات قابل انجام در اداره مالکیت صنعتی شامل اخذ طرح صنعتی مشاغل و هم چنین استعلام ثبت طرح صنعتی است که می توانید آن ها را در سامانه اداره مالکیت صنعتی انجام داده و خیال خود را از بابت تولید و عرضه طرح در بازار هدف آسوده کنید.

زمان ثبت طرح صنعتی

مدت زمان ثبت طرح صنعتی کاملاً به میزان اطلاعات شما در تنظیم و ثبت اطلاعات در سامانه مالکیت صنعتی و تنظیم ادعا نامه و توصیف نامه دارد. اصولاً چون افراد چندان اشراف به سامانه مالکیت صنعتی ندارد ماه ها در گیر تکمیل اطلاعات خود هستند هی درخواست شان توسط کارشناسان رد می شود با توجه به این که اداره مالکیت صنعتی در ایران تنها در استان تهران مستقر است و به نوعی تنها مرجع ثبت مالکیت صنعتی محسوب می شود.

درخواست های زیادی در این سامانه داده می شود بنابراین اگر درخواست تان برای اولین بار رد شود مجدد باید 35 الی 45 روز در انتظار پاسخ رفع نقص باشید که باز هم ممکن است ایراداتی داشته باشد بنابراین بهترین راه حل این است درخواست تان توسط افرادی انجام شود که تجربه و دانش کافی را داشته باشند تا در حداقل زمان ممکن کار ثبت طرح صنعتی شما اتمام یابد.

در صورتی که مجوز های ثبت طرح صنعتی را اخذ کردید و بعد از زمان مقرر نیاز به تمدید آن داشتید می توانید به مقاله تمدید طرح صنعتی مراجعه کرده و تمامی اطلاعات را در این زمینه دریافت کنید.

هزینه مربوط به ثبت طرح صنعتی چقدر می باشد ؟

برای انجام تمامی مراحل و نیز برآورد هزینه های طرح خود مورد تایید اداره ثبت علامت تجاری با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید. تا آنها با بهره مندی از تجارب خود شما را تا رسیدن به اهدافتان یاری نمایند.

در صورت پیش آمدن هر سوالی در  این زمینه با مشاوران حقوقی پایش تماس بگیرید و از مشاوره رایگان این گروه ثبتی بهره ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سميرا محسن پور
سميرا محسن پور
1 سال قبل

مراحل ثبت طرح اعلام ميفرماييد