جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

برند شرکت تجارتی

برند شرکت تجارتی

برنددر لغت به معنای نشان، علامت و پرچم و امثال آن به کار رفته است و در اصطلاح عبارت است از هر نوشته، شکل، تصویر و هر علامت دیداری که منظور هدایت، راهنمایی، تبلیغ، نشان دادن محل فعالیت اقتصادی، تولید محصولات صنعتی و کشاورزی و جلب مشتری در محلی نصب می گردد.

برند شرکت تجارتی چیست ؟

برندهمان طور که اشاره شد، نوشته یا علامتی است که کاربردهای مختلفی دارد ولی خصیصه اصلی آن در امور تجارتی و فعالیت های اقتصادی، قدرت ممیزه آن است که نوع و خصوصیات فعالیت یک کارخانه یا یک موسسه تجارتی را مشخص می‌کند.

ثبت برند معمولاً در مکان هایی که موسسات تجارتی یا کارخانه های تولیدی استقرار یافته اند و فعالیت می کنند و همچنین در مسیرهای عبور عمومی نصب می شود. تا توجه عامه را به خود جلب کند و مشتریان محصولات و تولیدات را به سمت آن بکشاند.

در حقوق ایران و درحقوق بسیاری از کشورهای جهان، تهیه و نصب تابلو، جنبه اختیاری دارد، همان طور که داشتن مارک تولید اجباری نیست، صاحبان موسسات تجاری یا شرکت های تولیدی وصنعتی نیز مکلف به تهیه و نصب تابلو نیستند.

ولی غالباً به منظور شناساندن و معرفی فعالیت اقتصادی و یا ارائه خدمات و تبلیغ برای فعالیت خود در راستای جلب مشتری بیشتر، کلیه موسسات و شرکت های تجارتی و خدماتی جهان امروزی به مسئله تبلیغ و معرفی خدمات و محصولات خود، اهمیت زیادی قائل هستند.

لذا از آرم ها و تابلوهای با اشکال گوناگون که بتواند توجه عامه را به خود جلب کند، استفاد می کنند و از جهت تعداد تابلو نیز محدودیتی وجود ندارند. یعنی صاحبان شرکت ها و موسسات تجاری می توانند تعداد زیادی تابلو تهیه کرده، در هر مکان مناسب قانونی که مایل باشند، آنها را نصب وبرای جلب مشتری از آن بهره بردای کنند.

خصوصیات و نحوه پیدایش برند

در این گفتار طی مباحث آتی از خصوصیات، نحوه پیدایش و سقوط حقوقی ناشی از تابلو، بهره برداری و حمایت از تابلو بحث خواهد شد.

در این گفتار از خصوصیات تابلو، نحوه پیدایش تابلو و سقوط حقوق آن، بهره بردای از تابلو، حمایت از تابلو بحث خواهد شد.

برند شرکت تجارتی

تفاوت برند یا علامت تجاری با تابلو

تابلو لزوماً ارتباطی با نام بازرگانی و نام شرکت تجارتی نخواهد داشت و همچنین با مارک و آرم تولید و ارائه خدمات می تواند تفاوت داشته باشد. به تعبیر دیگر تابلو یک علامت مشخصه و نمادین راهنمایی است که به وسیله موسسه تولیدی یا کارخانه صنعتی و یا کشاورزی تهیه می گردد تا مشتریان و مصرف کنندگان کالاها و خدمات را برای مراجعه به محل فعالیت اقتصادی، جلب هدایت کند.

بنابراین ممکن است ارتباطی با توصیف کالا یا خدمات نداشته باشد. با توجه به خصوصیاتی که تابلو دارد، می توان به خصیصه یا وصف مالکیت صنعتی آن تردید کرد و گفت که آیا تابلو چنان ارزش اقتصادی و مالی دارد که شایسته حمایت حقوقی باشد یا خیر؟

همین تردید باعث شده است که تابلو، به عنوان یک مالکیت وابسته توصیف شود و یا آن را یک حق مالکیت صنعتی ناقص بدانند.

البته در فرانسه به موجب قانون 17 مارس 1909 تابلو به عنوان یکی از عناصر غیرمادی کارمایه تجاری شمرده شده و امتیازی در زمینه ارزش حق کسب و پیشه و تجارت پیدا کرده است.

با این تابلو در واقع تا حدودی به خصوصیات نام تجاری نزدیک شده است، ولی تفاوت هایی با آن دارد؛ زیرا تابلو محل بهره برداری را معرفی می کند نه این که بنگاه یا موسسه ای را توصیف نماید.

تابلو همان طور که اشاره شد در واقع یک علامت دیداری است و اصولاً باید برای جلب مشتری در محل بهره برداری محصولات و تولیدات نصب گردد.

در گزینش این علامت ممکن است از نام یا نام خانوادگی صاحب موسسه تجاری یا فرد ثالث، یا یکی از اعضاء شرکت تجاری یا صنعتی و یا از یک نام فانتزی و ذوقی یا نام مستعار و حتی نام یا علامت اختصاری، همراه با تصویر یا بدن تصویر استفاده شود.

در این خصوص مقررات خاصی زاید برشرایط مربوط به نام بازرگانی یا نام شرکت تجارتی سبب گمراهی عامه گردد یا باعث ایجاد اشتباه با تابلو یا نام تجارتی یا نام شرکت تجاری یا مارک و علائم صنعتی اشخاص ثالث شده و به شهرت آنان لطمه وارد کند.

اگر تابلو شرکتی از یک مارک تولیدی ثبت شده شخص دیگری اقتباس گردد، نوعی خطا و تقلب محسوب و باعث ایجاد اشتباه در اذهان عمومی شده و سبب مسئولیت برای انتخاب کننده و استعمال کننده تابلو خواهد بود.

با توجه به مطالب عنوان شده اوصاف و خصوصیات مهم و اساسی تابلو عبارتند از:

تهیه و نصب تابلو، اقدامی اختیاری است و اجبار قانونی در بین نیست.

تابلو یک علامت و نماد ارشادی است و لزوماً با نام تجاری یا نام شرکت تجارتی یا مارک تولید ارتباط نخواهد داشت. به عبارت دیگر تابلو برای جلب مشتری و راهنمایی مصرف کنندگان به کار می رود و معمولاً جنبه توصیفی ندارد.

بنابراین غالباً تابلو که علامت و راهنما است با نام تجاری تاجر یا نام شرکت تجارتی که تا حدودی ممکن است توصیف کننده یا مبین نوع فعالیت موسسه یا شرکت تجارتی است شباهت چندانی ندارد.

حقوق ناشی از تابلو در بعضی از کشورها حقوق ناشی از مالکیت غیر مستقل و وابسته، یا حقوق ناشی از مالکیت صنعتی ناقص تلقی شده است و در واقع به نوعی همانند حق کسب وپیشه و تجارت است و به تنهایی ارزش اقتصادی ندارد.

تابلو نباید با نظم عمومی و اخلاق حسنه مغایرت داشته باشد.

همچنین نباید سبب گمراهی و اغفال عامه باشد.

تابلو نباید به شهرت و اعتبار اشخاص ثالث لطمه وارد کند.

در نظام حقوقی ایران از تابلو تعریفی قانونی به عمل نیامده و راجع به پیدایش و سقوط حقوق ناشی از امتیازات یا مالکیت تابلو و چگونگی بهره برداری از آن و حمایت از تابلو ضوابط قانونی حاکی از این که تابلو به عنوان یکی از موضوعات مالکیت صنعتی و آثار حقوقی آن باشد، ملاحظه نمی گردد ولی به نظر می رسد که شایسته است در زمینه امتیازات ناشی از تابلو مقرراتی وضع گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها