جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نام تجاری

نام تجاری

همانطور که میدانید برای انجام و پیگیری کسب و کار حرفه ای نیاز به داشتن نام تجاری و مشخصه ای می باشد که توسط آن بتوان خود را از دیگر رقبا تمییز دهید.

بهترین و قانونی ترین روش برای ثبت برند و پیشبرد اهدافتان را می توان انتخاب اسم برند مناسب با حرفه شما می توان نام برد. در این متن به نام تجاری مناسب و اصول انتخاب آن پرداختیم که راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود. در ادامه همراه ما باشید تا نکات مهمی را برای انتخاب نام تجاری در اختیار شما قرار دهیم.

نام تجاری

وقتی از خیابان رد می شوید و یا وارد فروشگاهی برای خرید می شوید می بینید یک محصول توسط تعدادی اسم برند متفاوت عرضه شده است و شما بر اثر تأثیری که از نام های تجاری مختلف می بینید تصمیم به انتخاب یکی از آنها می کنید، بنابراین مفهوم و معنا در اسم برند نقش مهمی را ایفا می کند، بنابراین در انتخاب اسم برند موارد متعددی باید در نظر گرفته شود از جمله؛ عناصر، فواید و احساسات و ویژگی ها و غیره می باشد، بنابراین وجود ارتباط در اسم تجاری ما بین محصول و ارتباط مثبت در دید مشتری محصول بسیار حائز اهمیت است.

نام تجاری خوب همیشه بیشتر از خود محصول در فروش آن نقش دارد، بنابراین وجه تمایز بین محصولات را می توان اسم برند آنها دانست. همان وفاداری که برند می تواند در ذهن مشتری به واسطه تاثیر مثبت خود ایجاد کند، شما هزاران اسم تجاری می شناسید وجود علامت تجاری بدون اسم برند بی فایده است. باید علامت تجاری مشتری را به یاد چیزی بیاندازد که این کار تنها با اسم برند ممکن است، نام تجاری  ابعاد بسیار متنوعی دارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

نام تجاری چیست ؟

بر حسب ماده 30 قانون علائم تجاری تعریفی که در خصوص اسم تجاری ارائه شده است عبارت است از: نام تجاری اسمی است که معرف و تعیین کننده شخص حقوقی یا حقیقی است. بنابراین می توان گفت اسم برند وجه تمایز بین کالا یا خدمات یک مجموعه با کالا یا خدمات سایر مجموعه ها می باشد.

نام تجاری

ویژگی نام تجاری چیست؟

یک اسم برند باید دارای ویژگی هایی باشد تا در اداره ثبت علائم تجاری مورد تایید قرار گیرد. علاوه بر این باید تمام ویژگی برند شدن را داشته باشد، نام های تجاری بسیار پر طرفدار را که ببینید همگی از ویژگی های مربوطه که رد ادامه به آن اشاره خواهیم کرد برخوردار هستند.

تکراری نبودن اسم برند

اولین ویژگی که یک برند دارد این است که مشابه هیچ نامی نباشد و خلاقیت و ارتباط بین اسم برند و محصول یا خدمات برای مشتریان کاملاً قابل لمس باشد برای این موضوع نیز باید انتخاب نام برند می کنید هم بر اساس قوانین علائم تجاری قبلاً ثبت نشده باشند. هم بر اساس قواعد برند خاص و منحصر به فرد باشند.

زیبایی کلام و سادگی

از موارد دیگری که یک نام تجاری دارد سادگی و زیبایی واژگان است، اسم تجاری قرار است معرف محصول یا خدمات شما باشد بنابراین باید به راحتی در ذهن مشتری ثبت شود و به راحتی برای وی قابل یاد آوری باشد که این نقشی است که اسم تجاری شما قرار است ایفا نماید بنابراین باید علاوه بر سادگی از قوانین برند نیز پیروی کنید یعنی اسم عام و اسم محصول را به عنوان اسم برند خود انتخاب نکنید.

قابل ثبت بودن

وقتی می گوییم نام برند باید قابل ثبت باشد یعنی بر اساس قواعد ثبت علامت بتواند مورد تایید قرار بگیرد. اسم انتخابی نباید شامل ممنوعیت های برند باشد مثلاً نام تجاری نباید اسم محصول، اسم مکان، صفت، اسم عام، اسامی مشهور، اسم مذهبی و غیره باشد در این صورت اگر برند شما شامل این دسته بندی باشد مطمئناً قابل ثبت نخواهد بود.

ارتباط معنایی

وجود ارتباط معنایی بین نام برند با فعالیتی که کسب و کار شما انجام می دهد یک امتیاز بسیار انحصاری و خاص خواهد بود. به نوعی این ارتباط به شکل غیر مستقیم در تبلیغات و بازاریابی و فروش محصول یا خدمات نقش خود را نشان خواهد داد. یکی از موضوعاتی که در تعیین اسم برند در مجتمع ثبتی پایش حتماٌ در نظر گرفته می شود همین موضوع می باشد.

مخفف نبود

شاید برند های زیادی را بشناسید که مخفف کلمات را به عنوان اسم برند خود انتخاب می کنند اما تعداد موفقیت این برند ها در تبلیغات و فروش بسیار، بسیار کم می باشد. چیزی که به کسب و کار شما قرار است هویت بخشد کلمات است. مخفف این کلمات به عنوان نام برند چندان اثر مثبتی به جا نخواهد گذاشت بنابراین از انتخاب مخفف کلمات به عنوان اسم تجاری اجتناب کنید.

انتخاب نام تجاری تخصصی

خیلی از افراد برای انتخاب اسم برند مجموعه خود چندان حساسیتی به خرج نمی دهند، اسم تجاری شما سال ها قرار است همراه کسب و کارتان باشد. اگر می خواهید از کسب و کارتان پول در آورید نباید تاثیر اسم تجاری را در فروش خود نادیده بگیرید، انتخاب نام تجاری قواعد و مقررات نا نوشته ای دارد که کارشناسان ثبتی پایش بر حسب تجربه چندین ساله و مطالعه بر روی برند های موفق توانسته اند به آن دست پیدا کنند، هم اکنون می توانید برای انتخاب نام تجاری تخصصی با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها