جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

شرایط ثبت شرکت تعاونی

شرایط ثبت شرکت تعاونی

در زمان ثبت شرکت تعاونی باید شرایط ثبت شرکت تعاونی را بدانید و برای ثبت شرکت اقدام کنید. هم چنین با بهره مندی از مشاوره کارشناسان مجتمع ثبتی پایش با شماره های درج شده در صفحه تماس بگیرید.

اطلاعات شرایط ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی به یک انجمن ثبت شده مستقل و هدفمند گفته می شود که افراد دارای علائق مشترک جهت نیل به اهداف و خواسته های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود داوطلبانه گردهم می آیند. سرمایه مورد نیاز را را بطور مساوی به اشتراک گذاشته و محصولات و خدمات مورد تقاضای مشتریان را ارائه می دهند. طبق اصول پذیرفته شده بین المللی، از سود و ریسک برخوردار می شوند.

قانون به تشریح بخش تعاونی و انواع شرکت های تعاونی و شرایط عضویت در هر کدام از آنها نپرداخته و قانونگذار به تعریف تعاونی های توزیعی بدین شکل پرداخته: تعاونی های کشاورزی و دامپروری، پرورش و صید ماهی، صنایع مرتبط با شیلات، صنعت (به طور عموم)، معدن، عمران شهری، روستایی و عشایری جزء تعاونی های تولیدی بوده و به طور کلی تعاونی هایی تامین کننده نیاز مشاغل تولیدی یا مصرف کنندگان عضو خود، تعاونی های توزیعی نامیده است، این تعریف تنها جهت تعیین اولویت ها و ارائه خدمات و برخورداری از سهمیه دولتی و حمایت های دولتی انجام شده است.

اما در ماده 18 قانون شرکت های تعاونی که در مورخ 1350 به تصویب رسید، کلیه تعاونی های فوق الذکر در سه گروه زیر طبقه بندی شده اند:

 • رشته کشاورزی: مشتمل برتعاونی های کشاورزی و روستایی
 • رشته مصرفی: دربرگیرنده تعاونی های مصرف کنندگان- مسکن- اعتبار و آموزشگاه ها
 • رشته کار و پیشه: تعاونی های کار، تعاونی های حُرف و صنایع دستی، تعاونی های صنایع کوچک، تعاونی های تهیه و توزیع، تعاونی های مشاغل آزاد و تعاونی های صیادان را شامل می شود.

شرکت تعاونی چند منظوره

تبصره 2 ماده 8 قانون تعاونی در کنار انواع شرکت های تعاونی نامبرده در قانون شرکت های تعاونی و قانون بخش تعاونی، شرکت تعاونی چند منظوره نیز در نظرگرفته شده است.

اهداف و مقاصد شرکت های تعاونی چند منظوره

در قانون بخش تعاونی به تصریح اهداف و مقاصد شرکت های تعاونی چند منظوره اشاره ای نشده ، با این حال، با توجه به منظور قانونگذار ، می توان اهداف و مقاصد این شرکت ها را با در نظر داشتن نوع تقاضا و هدف ازتشکیل شرکت تعاونی ،ترکیبی از اهداف و مقاصد شرکت های تعاونی مختلف تلقی کرد.

به عنوان مثال، در صورتی که کارگران یک کارخانه یا اهالی یک محل قصد تشکیل نوعی شرکت تعاونی را داشته باشند که نیازهای تامین کالا و مسکن آنها برطرف سازد، تنظیم و تدوین اهداف و مقاصد آن تعاونی با توجه به شرکت های تعاونی مصرف و مسکن انجام می شود.

شرایط ثبت شرکت تعاونی

 

محدوده عمل و شرایط عضویت در شرکت های تعاونی چند منظوره

در قانون بخش تعاونی کوچکترین اشاره ای به شرایط عضویت در شرکت های تعاونی چند منظوره نشده است. ظاهرا تمامی اشخاصی که شرایط عضویت را کسب کرده اند می توانند با توجه به محدوده عمل و منطقه جغرافیایی هر کدام از این نوع شرکت های تعاونی، پس از خریداری سهاماین نوع شرکت ها، به عضویت آنها در آیند .

مثلا کارگران فلان مجتمع صنعتی یا اهالی فلان محل مسکونی. فرق این گونه شرکت ها با شرکت های تولیدی در این نکته است که همه اشخاص خواهان عضویت یا برخورداری از خدمات ، می توانند به عضویت پذیرفته شوند و لزومی به اشتغال یا استخدام در آن شرکت ندارند. امابر اساس متن صریح تبصره قانونی مذکور، تنها از میان اعضای شاغل می توان هیأت مدیره و مدیر عامل را انتخاب کرد.

مجوز ثبت شرکت تعاونی

برای ثبت هر شرکت تعاونی، نخست لازم است اقدامات انجام شده برای تشکیل آن، از لحاظ انطباق با مقررات به تأیید وزارت تعاون برسد و برای آن «مجوز ثبت» صادر شود.

مجوز حاکی از تأیید وزارت تعاون بر مطابقت اقدامات انجام شده برای تشکیل تعاونی با مقررات مربوط است. برای اخذ مجوز ثبت، اولین هیأت مدیره یا وکیل وی، مدارک مورد نیاز ثبت تعاونی را به وزارت تعاون تسلیم و صدور آن را درخواست کند. وزارت تعاون، پس از بررسی مدارک، در صورت تأیید اقدامات انجام شده، مجوز ثبت را صادر می کند.

مجوز ثبت یکی از مدارکی است که باید برای ثبت شرکت تعاونی به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود.

نیاز به اخذ مجوز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاکی از اهمیت و موقعیت و نقشی است که تعاونی ها در نظام اقتصادی کشور دارند. از طرف دیگر، این امر امکان بهره­ مندی تعاونی ­ها را از تسهیلاتی که دولت در اختیار آنها قرار می دهد، فراهم می سازد.

پس از ثبت شرکت تعاونی نیاز است تا اقدام تخصصی در زمینه مالی با هویت اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را به سرانجام رسانید. در این زمینه ما در مجتمع ثبتی پایش مقاله ای با عنوان پلمپ تدارک دیده ایم که صفر تا صد امور حسابرسی را تشریح کرده ایم تنها کافی است به آن مراجعه کنید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت تعاونی

مدارک مورد نیاز جهت تأسیس تعاونی

 • سه قطعه عکس
 • کپی مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی اعضاء
 • ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری صادره ازمراکز پلیس + 10
 • کپی گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت برای آقایان

مدارک لازم جهت ثبت تعاونی :

 • ارائه دعوت نامه برگذاری اولین مجمع عمومی عادی
 • مجوز اداره تعاون
 • فهرست اسامی و امضاء اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان
 • ارائه پذیرش نامه مکتوب اعضاء اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان
 • ارائه قبض واریز سرمایه شرکت به صندوق تعاون طبق اساسنامه
 • ارائه صورتجلسه اولین هیأت مدیره مبنی بر تعیین رئیس و نایب رئیس و منشی هیأت مدیره، تعیین صاحبان امضاء مجاز و اسامی و مشخصات آنها و مدیرعامل
 • ارائه صورتجلسه اولین مجمع عمومی عادی مبنی بر تایید اساسنامه و تعیین اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان
 • ارائه تقاضانامه و شرکت نامه به شکل اوراق چاپی که توسط اداره ثبت شرکت ها در دسترس قرار می گیرد
 • ارائه اساسنامه که به تصویب شرکت تعاونی رسیده
 • فهرست اسامی و مشخصات و آدرس اعضاء اولین هیئت مدیره و بازرس یا بازرسان.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط ثبت شرکت تعاونی می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی پایش با شماره تماس های درج شده در همین صفحه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرانگیز رضایی
مهرانگیز رضایی
1 سال قبل

سلام برای ثبت تعاونی باید مجوز بگیریم؟

مریم افضلی
مریم افضلی
1 سال قبل

سلام وقتذبهیر شرکت تعاونی نیاز به چند نفر اعضا دارم؟