جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند سوالی است که این روز ها مراجعه کنندگان زیادی از ما می پرسند. برخی نیز این دو را یکی می دانند که این ذهنیت کاملاً غلط است در این مقاله می خواهیم به تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را برای شما بازگو نماییم.

در این مطلب همراه ما باشید تا بعد از مطالعه این مقاله تفاوت های مابین این دو مبحث را بتوانید تشخیص دهید و بر اساس نیازی که دارید. ثبت برند یا ثبت شرکت را انجام دهید البته در مواردی  نیز ممکن است نیاز باشد هم ثبت شرکت و هم ثبت برند را انجام دهید.

بارزترین تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

یکی از مهمترین تفاوت های ما بین ثبت شرکت و برند مرجع ثبت آن ها می باشد. هر چند هر دو این درخواست ها به صورت اینترنتی انجام می شود.

اما ثبت برند در سامانه مربوط به اداره مالکیت معنوی انجام می شود. ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت ها که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک می باشد انجام می شود.

تفاوت ثبت برند و شرکت به جهت نوع کارکرد

تفاوت بین برند و شرکت تفاوت زمین و آسمان است از این جهت که با ثبت شرکت شما یک شخصیت حقوقی ایجاد می کنید. اما با ثبت برند تنها اسمی را برای محصولات یا خدمات مجموعه تان ثبت می کنید. از این جهت اسمی انحصاری برای شرکت یا کسب و کارتان دارید.

شخصیت حقوقی تنها به موجب ثبت شرکت ایجاد می شود و چند نفر باید با هم اقدام به تأسیس یک شرکت داشته باشند. این در حالی است که در قانون شرکت را به عنوان یک فرد دارای اهلیت می داند.

از این رو شرکت می تواند به مدت معلوم یا نا معلومی ثبت شود در حالی که برند مدت قانونی دارد و نمی توان کمتر یا بیشتر از آن مدت را مقرر داشت.

ثبت برند تنها حق انحصاری برای استفاده از برند در چهارچوب قانونی مشخص برای مالک برند ایجاد می کند و تنها ده سال اعتبار دارد و می توانید بعد از این مدت زمان طی شش ماه مقرر قانونی بعد از اتمام اعتبار برند مجدد برند را تمدید کنید.

در غیر این صورت با اولین درخواست برند به نام در خواست جدید مورد تایید قرار می گیرد اما در خصوص شرکت چنین روندی وجود ندارد. نام شرکت بعد از انحلال به هیچ کسی داده نمی شود حتی موسسینی که شرکت مورد نظر را به ثبت رسانده اند.

ثبت شرکت برای فعالیت تجاری در زمینه هایی است که در اساسنامه شرکت تعیین شده است اما ثبت برند برای این است که محصول یا خدماتی را با اسم خاص و منحصر به فردی بخواهید به مشتریان خود معرفی کنید.

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

تفاوت ثبت برند و شرکت به جهت امور مالیاتی

جالب است خیلی از اشخاص حتی نمی دانند ثبت برند هیچ گونه مالیاتی به دنبال ندارد. در حالی که قواعد مالیاتی برای ثبت شرکت ها کمی متفاوت است. اگر بخواهید ثبت شرکت داشته باشید و بخواهید فعالیت قانونی داشته باشید باید مالیات پرداخت کنید.

میزان مالیات بسته به فعالیت یک شرکت دارد. شرکت ها هر سال موظف هستند اظهارنامه مالیاتی را به اداره مالیات ارسال نمایند. در حالی که ثبت شرکت هیچ گونه مالیاتی ندارد.

شرکت ها بعد از ثبت طی دو ماه باید اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نمایند. اگر شرکتی در این مدت تشکیل پرونده خود را انجام ندهد موظف به پرداخت جریمه علی الراس مالیاتی می باشد.

تفاوت ثبت برند و شرکت از نظر مزایای قانونی

ثبت برند و ثبت شرکت هر کدام مزایایی منحصر به فرد خود را دارند و نمی توان گفت کدام یک امتیاز بیشتری دارد. اما امتیاز های قانونی با تفاوت میان ثبت شرکت و برند را می توان به شرح زیر بدان اشاره داشت.

  • با ثبت شرکت کسب و کارتان قالب  شخصیت حقوقی پیدا می کند و مسئولیت در بین شرکاء تقسیم می شود. اما با ثبت برند شما تنها انحصار استفاده از برندی را در حوزه کاری تان کسب می کنید.
  • بعد از ثبت برند به شما  تصدیق نامه رسمی  داده می شود. اوراق شرکت ها نیز بعد از مهر اداره ثبت شرکت ها رسمی هستند از این رو هم شرکت ها و هم برند ها دارای اوراق رسمی هستند که در دادگاه ها قابل استناد می باشند.
  • ثبت برند برای اشخاص حقوقی نیز انجام می شود یعنی شرکت ها نیز باید اقدام به ثبت برند نمایند. اما اشخاص حقیقی نیز می توانند ثبت برند داشته باشند.
  • با ثبت شرکت شما می توانید در انواع مناقصه و مزایده شرکت نمایید.
  • با ثبت شرکت می توانید وام ها دولتی دریافت کنید در حالی که ثبت برند فقط جنبه تبلیغاتی دارد و نمی توانید از طریق آن وام بگیرید.
  • اسم شرکت هیچ  گونه حمایت ثبتی ندارد و تنها بین شرکت ها قابل استناد است اما اسم برند در زمینه فعالیت شما جنبه ملی دارد و در سراسر ایران در هیچ نوع مشاغلی اشخاص دگر مجاز به استفاده از نام تجاری شما نیستند.
  • ثبت برند قابل نقل و انتقال است و به مانند مال است و ثبت شرکت دارای شخصیت حقوقی است و قابل واگذاری است.
  • ثبت برند هیچ گاه از بین نمی رود در خصوص نامی و بعد از مدت اعتبار در صورت عدم تمدید به شخص دیگری واگذار می شود.

تفاوت ثبت شرکت و برند به جهت مراحل ثبت

همان طور که گفتم به جهت اینکه مرجع ثبت این دو ثبت با هم متفاوت است. مراحل ثبت نیز کاملا با هم متفاوت می شود.

ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها انجام می شود و باید ابتدا اطلاعات مربوطه را در سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد کنید و در مرحله بعد باید مدارک را ارسال کنید و طی 14 الی 15 روز ثبت شرکت انجام می شود.

ثبت برند نیز در اداره ثبت مالکیت معنوی انجام می شود و برای ایین امر ابتدا باید اظهار نامه ثبت برند را تنظیم و هزینه آن را پرداخت کنید.

در قدم بعد طی 35 الی 45 روز و مشخص شدن ثبت باید روزنامه رسمی اول را پرداخت نمایید، بعد از سی روز هم باید هزینه ثبت و روزنامه دوم را نیز پرداخت کنید تا در نهایت با ارائه اصل مدارک تصدیق ده ساله را نیز دریافت کنید و به اداره ثبت مالکیت صنعتی ارائه نمایید.

خرسندیم که در این مطلب توانستیم اطلاعات خوبی را در زمینه تفاوت ثبت شرکت و برند به شما عزیزان ارائه نماییم. چنانچه بعد از مطالعه این مطلب مردد شده اید که برای کسب و کارتان کدام یک را باید به ثبت برسانید.

پیشنهاد می کنم هم اکنون با کارشناسان و متخصصان ثبت شرکت و برند مجتمع ثبتی پایش تماس حاصل نمایید. اطلاعات مربوطه در این زمینه و مشاوره کامل برای ثبت برند یا ثبت شرکت دریافت کنید.

اینکه کسب و کار شما چه نوع کسب و کاری است و ثبت برند برای پیش برد کارتان مفید است یا نه و یا اینکه ثبت برند چه کمکی می تواند به رشد کسب و کارتان داشته باشد. را می توانید با تنها یک مشاوره از مجتمع ثبتی پایش آن هم به صورت رایگان داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم نادری
مریم نادری
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من بین ثبت برند و ثبت شرکت تردید دارم ممکنه راهنمایی بفرمایید

سیما حسنی
سیما حسنی
1 سال قبل

فقط شرکت داشتن کافیه برای ثبت برند به عنوان مجوز؟؟