جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

وظایف مجمع عمومی عادی

وظایف مجمع عمومی عادی

در کلیه شرکت ها بایستی تمامی تصمیم هایی که توسط مدیران گرفته شده و هم چنین راه و روش های سالیانه شرکت به اطلاع و تصویب شرکا برسد برای دانستن وظایف مجمع عمومی عادی به مقاله خوبی مراجعه کنید. بنابراین اشخاصی که در شرکت سهام دارند تمایل دارند از کارهای کلی شرکت اطلاع داشته باشند. مجمع عمومی عادی تنها وسیله ای می باشد که اشخاصی که سهام دار می باشند قادرند نظریه های خود را اعمال نمایند به همیت دلیل قاعده قانون مقرر می دارد که:

مجمع عمومی عادی بایستی سالی یک مرتبه برپا شود. برای دانستن نحوه تشکیل مجامع عادی در شرکت تنها نیاز است به مقاله آن مراجعه کرده یا با مجتمع ثبتی و حقوقی پایش تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنید.

وظایف مجمع عمومی عادی

راهنمای جامع درباره وظایف مجمع عمومی عادی

مطابق ماده 86 لایحه صلاحیت مجمع عمومی عادی عام می باشد و هر آنچه که جز وظایف مجمع عمومی موسس و فوق العاده نمی باشد در صلاحیت مجمع عمومی عادی می باشد.

انتخاب مدیران شرکت به جز اولین مدیران

به سبب ماده 108 لایحه مدیران شرکت به وسیله مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی انتخاب می گردند. انتخاب نخستین مدیران در شرکت سهامی با اکثریت دو سوم آرای حاضر در مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص با توافق کلیه سهامداران یعنی سهامداران ممکن و امکان پذیر می باشد.

انتخاب بازرس یا بازرسان شرکت به جز اولین بازرسان

به سبب مواد 88 و 144 لایحه مجمع عمومی عادی سالیانه ک یا چند بازرس انتخاب می نمایند تا بر اساس این قانون به وظایف خود عمل نمایند. انتخاب نخستین بازرس و بازرسان در شرکت سهامی عام با اکثریت دو سوم آرای حاضر در مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص با توافق تمامی سهامداران یعنی موسسین ممکن و امکان پذیر می شود.

تقسیم سود و اندوخته اختیاری

مطابق ماده 90 لایحه تقسیم سود و اندوخته میان مالکان سهام تنها بعد از تصویب مجمع عمومی جایز می باشد. در صورت وجود منافع، تقسیم ده درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است. در این میان در مورد اینکه منظور از سود ویژه، خالص می باشد یا قابل تقسیم اختلاف نظر وجود دارد ولی به نظر می رسد منظور از سود در این ماده، سود قابل تقسیم وجود نداشته باشد.
در این ماده منظور از اندوخته، اندوخته اختیاری است زیرا اندوخته قانونی موضوع ماده 238 لایحه قابل تقسیم نمی باشد. هم چنین به موجب ماده 240 لایحه، زمان تقسیم سود و اندوخته ها پس از تصویب حساب های مالی و احراز وجود سود در مجمع عمومی عادی می باشد. زیرا در صورت عدم وجود سود، تقسیم آن موضوعیت ندارد.

تصویب یا رد معامله ی مدیران یا مدیر عامل با شرکت

به سبب ماده 131 لایحه چنانچه معاملات ذکر شده در ماده 129 لایحه بدون اجازه هیئت مدیره صورت گرفته باشد در صورتی که مجمع عمومی عادی معامله را تصویب ننماید. معامله ها با تصمیم مجمع عمومی عادی در دادگاه قابل ابطال خواهد بود.

تعیین حق جلسه برای اعضای غیرموظف هیات مدیره

به سبب ماده 134 لایحه، مجمع عمومی عادی صاحبان سهام می تواند با توجه به ساعات حضور اعضای غیرموظف هیات مدیره در جلسات هیات مزبور، پرداخت مبلغی را به آن ها به طور مقطوع بابت حق حضور آن ها در جلسات تصویب کند. مجمع عمومی این مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو هیات مدیره در جلسات هیات حضور داشته است تعیین خواهد کرد. اعضای غیرموظف چون غیرحضور در جلسات، رابطه کاری دیگری با شرکت ندارند، حق حضور در جلسات دریافت می کنند اما اعضای موظف هیات مدیره به دلیل رابطه کاری با شرکت، حقوق مستمر دریافت می کنند.

تعیین پاداش برای اعضای هیات مدیره

به سبب ماده 134 لایحه، مجمع عمومی در صورت پیش بینی اساسنامه، می تواند نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت را به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره تخصیص دهد. طبق ماده 241 اصلاحی لایحه، این پاداش نباید در شرکت های سهامی عام از سه درصد ( 3% ) و در شرکت های سهامی خاص از شش درصد ( 6% ) سودی که در همان سال به صاحبان سهام قابل پرداخت است، تجاوز کند.

تعیین حق الزحمه برای بازرس

به سبب ماده 155 لایحه، تعیین حق الزحمه بازرس با مجمع عمومی عادی است.

تعیین روزنامه کثیرالانتشار

به موجب ماده 97 لایحه ،در کلیه موارد دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی، باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن نشر می گردد، به عمل آید.
هر یک از مجامع عمومی عادی یا سالیانه، باید روزنامه کثیرالانتشاری را که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالانه بعد در آن منتشر خواهد شد تعیین نمایند.
این تصمیم باید در روزنامه کثیرالانتشاری که تا تاریخ چنین تصمیمی جهت نشر دعوت نامه ها و اطلاعیه های مربوط به شرکت قبلاَ تعیین شده منتشر گردد.
البته باید در نظر داشت، تعیین نکردن روزنامه جدید به معنای بقای روزنامه قبلی می باشد.

انتخاب بازرس یا بازرسان علی البدل

به موجب ماده 146 لایحه، مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند.
انتخاب بازرس علی البدل اجباری می باشد اما انتخاب هیات مدیره علی البدل اختیاری است.

تصویب امور مالی

به سبب ماده 89 لایحه، مجمع عمومی عادی باید سالی یک بار در موقعی که در اساسنامه پیش بینی شده است برای رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره عملکرد سالیانه شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان و سایر امور مربوط به حساب های سال مالی تشکیل شود.

هم چنین به سبب ماده 232 لایحه، تنظیم گزارش های مالی با هیات مدیره می باشد. باید این گزارش ها را حداقل بیست روز قبل از تشکیل مجمع در اختیار بازرس یا بازرسان قرار دهد تا بازرس نیز گزارش خود را در خصوص صحت و درستی گزارش اعلام نماید و پس از آن به تصویب مجمع عمومی عادی برسد. بدون قرائت گزارش بازرس تصمیم مجمع فاقد اعتبار است.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها