جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

دلایل حمایت از حقوق مالکیت صنعتی

دلایل حمایت از حقوق مالکیت صنعتی

برای اطلاع از دلایل حمایت از حقوق مالکیت صنعتی تنها کافی است با ما در ادامه متن زیر همراه باشید و تمامی نکات در این راه بپردازید و امورات حقوقی خود را از طریق مشاوره رایگان حقوقی پیگیری کنید.

دلیل حمایت از حقوق مالکیت صنعتی چیست ؟

شناسایی انحصاری حقوق مالکیت صنعتی برای مالک، سبب ایجاد وسیله یا سیر دفاعی و حمایتی، برای فعالان اقتصادی است . برای کسب اطلاعات در مورد مفهوم مالکیت صنعتی می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید.

به تعبیر بهتر وقتی به موجب قانون، برای مالکیت صنعتی، حقوق انحصاری به وجود آید و چنین حقی علاوه بر ضمانت اجرای حقوقی، دارای ضمانت اجرای کیفری باشد و با جرم شناختن جعل و تقلب در تولید محصولات مشابه محصولات اصلی و تعیین مجازات برای عاملان شبیه سازی، با این پدیده غیرقانونی، مبارزه قانونی شود.

در واقع از صاحبان حقوق مالکیت صنعتی حمایت و دفاع شود و همچنین به موجب قوانین از طریق کنترل گمرکی، در بسیاری از موارد از ورود یا صدور اجناس جعلی و تقلبی جلوگیری به عمل می آید و معمولا در مرز کشورها، این گونه اجناس تقلبی و مشابه محصولات اصلی، توقیف خواهد شد.

به طور مثال در فرانسه به موجب مواد مختلف مقررات مالکیت صنعتی، در سال 1998 دوبار و هر بار تعداد 324676 فقره واردات مظنون به غیرقانونی بودن اجناس دارای آرم با علائم مشهور، به طور جدی و براساس مقررات، بازداشت گردیده است.

اینگونه اقدامات نشانگر لزوم دفاع و ضرورت حمایت و نشان دهنده آثار مفید وجود ابزار قانونی حمایت از مالکیت صنعتی است. با این ترتیب شناسایی حق مالکیت صنعتی، وسیله ای است که می تواند از طرفی حامی صاحبان صنایع باشد. از آنان پشتیبانی کند و ازطرف دیگر قادر خواهد بود به رشد اقتصاد بنیادی ملی کشورها و رونق صنعت و فعالیت های تجاری وبازرگانی جوامع کمک شایسته ای بنماید.

 

نقش تمایز مالکیت صنعتی در علائم تجاری
نقش تمایز مالکیت صنعتی در علائم تجاری

نقش تمایز مالکیت صنعتی در علائم تجاری

مالکیت صنعتی غالبا از آرم ها، علائم تجاری، صنعتی و اقتصادی تشکیل می شوند. هدف اصلی و اساسی مالکیت صنعتی، عرضه کالا یا ارائه خدمات با آرم یا علامت مخصوص صنعتی و تجاری، در بازار معاملات و فعالیت های بازرگانی و متمایز ساختن آن از محصولات و خدمات مشابه است.

در جهان امروزی با توجه به تنوع فعالیت های اقتصادی و گسترش انواع اعمال بازرگانی، حمایت قانونی از علائم صنعتی و تجاری، یکی از ابزارهای ارزنده برای کسب شهرت و تحصیل اعتبار، در میدان رقابت مشروع فعالیت های اقتصادی ملی و بین المللی است که برحسب مورد ممکن است جنبه تهاجمی یا دفاعی نیز به شرح زیر داشته باشد:

1. خصیصه تاثیر گذاری یا تهاجمی و نفوذی علائم صنعتی و تجاری

در مالکیت صنعتی وقتی ورقه اختراع یا گواهی نامه علائم در زمینه محصولات و تولیدات صنعتی یا کشاورزی معین، صادر وبه صاحب یا مالک آن اعطاء می گردد، این گواهی نامه، سبب می شود که محصولات و تولیدات دارای گواهی نامه، بتواند در بازار فروش داخلی و جهانی نفوذ کرده با تحصیل درآمد کافی ، موجبات تقویت و استحکام موقعیت بنگاه یا کارخانه تولید کننده کالای دارای گواهی نامه معتبر را فراهم سازد.

علاوه بررونق اقتصادی و مبادله کالا، وجود گواهی نامه، سبب می شود که اطلاعات فنی جدیدی اشاعه پیدا کند و در عمل، سرانجام، امکان گسترش همکاری های فنی در بین کارخانجات و تولیدکنندگان را بیشتر خواهد کرد.

به طور کلی گواهی نامه اختراع و علائم صنعتی و تجاری، در استراتژی تحقیقات و توسعه دانش فنی، نقش مهمی ایفا می کند که در تنظیم فعالیت های اقتصادی و خلق ابداعات و ابتکارات جدید، دخالت فراوان خواهد داشت.

بنابراین حق مالکیت صنعتی و شناسایی این نوع مالکیت ها ، توانایی دارد که در جبهه های گوناگون به شرحی که عنوان شد تاثیر گذار باشد.

ازطرفی دیگر مارک ها و علائم صنعتی و تجاری ابزار بسیار خوبی هستند تا مصرف کنندگان را ارشاد کنند که به خوبی تفاوت تولیدات را شناسایی کرده و از این طریق، محصولات یا تولیدات اصلی یا سرویس های خدماتی مطلوب را از محصولات مشابه و خدمات غیرمطلوب، تفکیک نمایند و از این طریق منافع مصرف کنندگان نیز تامین و تضمین خواهد شد و همچنین مالکیت صنعتی از طریق تبلیغاتی که در زمینه تولیدات و خدمات انجام می شود، کمک می کند تا مصرف کنندگان، بدون واسطه به هدف مطلوب خود برسند و از تهاجم کالاهای نامرغوب وزیان و خسارات مادی و معنوی آن، تا حدودی مصون بمانند.

یعنی در واقع گواهی نامه های مربوط به مالکیت صنعتی به نوعی نمایان گر امور تجاری آرام و تضمین کننده حقوق مصرف کنندگان محسوب می شود.

2. خصیصه تدافعی حقوق مالکیت صنعتی

همان طور که اشاره شد ،حقوق مالکیت صنعتی و امتیازات ناشی از گواهی نامه اختراع یا گواهی نامه علائم صنعتی، ابزار وسیله دفاع موثری در بازار اقتصاد و در میدان رقابت، به شمار می آیند.

این ابزار به طور قطعی با ایجاد موانع برای رقابت های نامشروع، از طریق کنترل در قلمرو تکنیک، از صاحبان حرف و صنایع و مخترعات در جهان تجارت و مبادلات و معاملات محصولات و تولیدات، کمک خواهد کرد و از ارتکاب تقلب و تولید اجناس تقلبی مشابه محصولات واقعی و بی اعتبار کردن تلاش تولیدکنندگان کالاهای اصلی و واقعی، جلوگیری می کند و در واقع امتیازات ناشی از حقوق مالکیت صنعتی و آثار حقوقی و کاربرد عملی گواهی نامه صادره، به عنوان سپر دفاعی است که از حریم منافع مخترعان و صاحبان حرف و صنایع محافظت می کند و حافظ بازار تجارت جهانی نیز خواهد بود.

حمایت مالکیت صنعتی از طرح های قبل از بهره برداری

به علاوه مالکیت صنعتی و حقوق ناشی از آن، می تواند حتی مدافع حقوق آن دسته از بنگاه های صنعتی و تولیدی یا تجاری نیز باشد که اظهارنامه برای درخواست صدور گواهی نامه مربوط به تکنولوژی ، به مراجع ذی صلاح تقدیم کرده ولی اقدامات آن ها به مرحله بهره برداری نرسیده باشد. این گونه اقدامات معمولا به منظور جلوگیری از تقلب، جعل و مبارزه با رقابت مکارانه صورت خواهد گرفت.

نقش تمایز مالکیت صنعتی در علائم تجاری

نقش علائم تجاری و برند ها در صنعت

مارک ها، آرم ها یا علائم صنعتی، تجاری یا خدماتی، در عین حال که نشانه یا وسیله مناسبی برای کنترل کیفیت کالا و تولیدات یا عملیات تجارتی بازرگانان و آژانس های خدماتی است برای مصرف کنندگان و استفاده کنندگان کالا و خدمات نیز اطمینان خاطر بیشتری فراهم خواهد کرد. به تعبیری این علائم ابزاری هستند که از فعالیت صاحبان حرف و صنایع حمایت می کند و شهرت و اعتباری برای آنان ایجاد خواهد کرد.

در نتیجه، برای تجار، صاحبان حرف و صنایع، موقعیت های بسیار ارزنده و مفیدی در امر تجارت، در کار تولید، توزیع و عرضه محصولات با آرم ها و مارک های مشهور و معتبر، در بازار معاملات ایجاد می شود، به طوری که آنان را قادر خواهد کرد تولیدات خود را پیش فروش کرده و از این طریق نیز در جهان رقابت با کالاهای مشابه، موفقیت های بارز و چشمگیری کسب نمایند.

یعنی صنعتگران و تجار و همچنین آن دسته از ارائه کنندگان خدمات که علائم صنعتی و تجارتی و خدماتی آن ها منجر به صدور گواهی نامه های معتبر شده است. از این گواهی نامه ها نفع مادی و معنوی شایسته ای خواهند برد و شهرت و اعتبار آن ها از قلمرو مرزهای سیاسی یک کشور فراتر رفته، جنبه جهانی پیدا می کند.

بنابراین مالکیت صنعتی هم مدافع حقوق صاحبان حرف و صنایع و خدمات است. هم از حقوق مصرف کنندگان دفاع خواهد کرد و به رشد اقتصاد داخلی وبین المللی یا جهانی بدون تردید کمک ارزنده می کند.

بنابراین با توجه به مطالب عنوان شده، علائم صنعتی و تجاری دارای آثار گوناگونی است و وسیله دفاعی مهمی برای محصولات اصیل و تضمین مناسبی برای مصرف کنندگان محصولات است و وسیله دفاع مهمی برای محصولات اصیل و تضمین مناسبی برای مصرف کنندگان محصولات اصلی، خواهد بود.

نقش حقوق مالکیت صنعتی از انتقال اختراع و نوآوری

حقوق مالکیت صنعتی وسیله و سبب مساعد شدن زمینه برای خلق اثر و انتقال نوآوری است. همچنین ابزار و وسیله مفیدی برای تحقق یافتن پیشرفت های اقتصادی است و همین طور می تواند بهبود بخشنده وضع مصرف کنندگان کالاها و محصولات صنعتی و کشاورزی باشد.

حقوق و امتیازات مربوط به گواهی نامه ها تخصصاً پایگاه و جایگاه اصلی، اساسی و اولیه اطلاعات فنی و تکنولوژی است؛ زیرا آگهی و انتشار موضوع درخواست صدور گواهی نامه، لازمه و مقدمه ای است برای بررسی درخواست وصدور گواهی نامه اختراع و امثال آن و این اقدام خود وسیله انتقال دانش فنی و تکنولوژی است که به تلاش فکری در این زمینه کمک شایسته ای خواهد کرد.

طبقه بندی بین المللی اختراعات که طبق توافق نامه IPC مورخ 24 مارس 1971 صورت گرفته است، وسیله خوبی برای دسترسی و مراجعه راحت و اطمینان بخش به مفاد موضوع و تکنولوژی گواهی نامه های صادره یا موضوع درخواست هایی است که در این زمینه، ارسال یا تسلیم شده است و در هر کشوری مفاد گواهی نامه ها یا درخواست ها انتشار پیدا کرده باشد.

به تعبیر دیگرطبقه بندی بین المللی موضوع اختراعات ثبت شده یا درخواست ثبت شده در هر کشوری که مفاد آنها انتشار پیدا کرده باشد، امکان دسترسی و اطلاع از مفاد آن ها را به نحو اطمینان بخش و بسیار آسان فراهم می آورد و این امر باعث انتقال اطلاعات و دانش فنی یا تکنولوژی خواهد بود.

برابر تحقیقات به عمل آمده و آمار اعلام شده، در حدود بیشتر از چهل میلیون مدارک و اسنادی که تشکیل دهنده و توجیه کننده اطلاعات فنی و تکنولوژی براساس گواهی نامه های صادره در زمینه اختراعات است و بیش از 600000 (ششصد هزار) مورد درخواست جدید انتشار یافته، برای اخذ گواهی نامه اختراع، هرسال به سازمان بین المللی IPC می رسند و چون این اطلاعات وارد اینترنت و شبکه های اطلاع رسانی جهانی می شود، به آسانی قابل دسترسی است و در انتقال اطلاعات مربوط به دانش فنی و تکنولوژی تاثیر فراوانی دارد که در گسترش تکنولوژی و پیشرفت اختراعات و ابداعات و رشد دانش فنی جهان نقش به سزایی خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها