جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت نسبی

طبقه بندی شرکتهای تجاری

شرکت نسبی از دیگر شرکت های تجاری در قانون تجارت است. برای ثبت باید دو یا چند نفر با اشتراک سرمایه خود اقدام به ثبت آن کنند. اسم این نوع از شرکت های تجاری باید اسم یکی از شرکاء آن باشد. عنوان شرکت نسبی باید با اسم شرکاء آن بیاید. ثبت شرکت در قالب نسبی امکان پذیر می باشد.

شرکت نسبی یعنی :

به عنوان اسم شرکت در این نوع شرکت های تجاری باید اسم کامل شریک آورده شود. همچنین استفاده از سایر شرکاء و برادران الزامی است.

بنابراین شرکت های تجاری نسبی از این لحاظ همانند شرکت های تضامنی هستند.

از لحاظ ماهیت ایجادی همانند شرکت های مدنی هستند. که تنها تفاوت بین یک شرکت مدنی با شرکت نسبی را می توان ایجاد شخصیت حقوقی بعد از ثبت آن دانست.

جالب بدانید که شرکت نسبی در قانون ایران وجود دارد و در سایر کشور‌ها شما نمی توانید چنین شرکتی را به ثبت برسانید. همراه ما باشید تا در خصوص این شرکت ها بیشتر بدانید.

همان طور که از نام آن بر می آید میزان بهره مندی اعضاء این نوع شرکت به نسبت سود و زیان آن می باشد. این شرکت با وجود حداقل دو نفر ایجاد می شود و سرمایه ای که میزان نقد و غیر نقد آن باید به حساب شرکت پرداخت و تسلیم شود.

تا زمانی که شخصیت حقوقی شرکت وجود دارد میزان مسئولیت اعضاء به نسبت سرمایه ای است که متعهد شدند. در صورتی که شرکت انحلال یابد طلبکاران می توانند برای وصول طلب به هر کدام از اعضاء شرکت مراجعه کنند.

شرایط ثبت شرکت نسبی چیست ؟

بر حسب ماده 183 و 184 و 185 قانون تجارت شرایط ثبت شرکت نسبی به شرح زیر می باشد.

این شرکت با حداقل دو شریک تأسیس می شوند که شرکاء نباید استخدام رسمی دولت باشند و سوء سابقه کیفری داشته باشند.
سرمایه نقد شرکت نسبی باید در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس سپرده شود که در قانون حداقلی برای آن تعریف نشده است. در خصوص سرمایه غیر نقد نیز باید کل سرمایه غیر نقد نیز تسلیم شود و توسط کارشناس دادگستر قیمت گذاری شود.
اسم انتخابی برای شرکت های تجاری نسبی باید حداقل اسم یکی از شرکاء با عنوان سایر شرکاء ذکر شود و نمی توانید در انتخاب اسم به تنهایی از اسم کوچک شرکاء یا به تنهایی از فامیلی آنها استفاده نمایید.

شرکت نسبی

مراحل ثبت شرکت نسبی

ابتدا باید مدارک اعضاء و اوراق ثبتی شرکت را تنظیم نمایید و به شرح زیر مراحل  ببرید.

در صورتی موضوع فعالیت شرکت نسبی نیازمند دریافت مجوز باشد باید مقدمات دریافت مجوز را فراهم کرده باشید.

ثبت سامانه ای

برای ثبت سامانه ای باید به سایت اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید و در قسمت تأسیس شخصیت حقوقی عنوان ثبت شرکت نسبی را انتخاب نمایید.

اطلاعات مربوطه در چارت سامانه را بر حسب گزینه های ستاره دار تکمیل نمایید، اطلاعات مربوط به اعضاء، سهام، سرمایه، موضوع، اسم و… را در سامانه وارد کنید و بعد از تکمیل کلیه اطلاعات باید برگه پذیرش نهایی را دریافت کنید.

پست مدارک

مدارک ثبتی به همراه اوراق شرکت نسبی را با سایر مدارک مربوط به اعضاء به همراه دو برگه پذیرش نهایی که از سامانه ثبت شرکت ها بعد از اتمام روند ثبت سامانه ای دریافت کرده اید به آدرس اداره ثبت شرکت هایی که در سامانه انتخاب کرده اید ارسال نمایید.

ثبت آگهی

بعد از بررسی های انجام شده توسط کارشناسان اداره ثبت شرکت ها در صورتی که در اطلاعات وارد شده در سامانه و اوراق ثبتی نقص و تناقضی وجود نداشته باشد، پیشنویس آگهی ثبت در سامانه اینترنتی که اطلاعات را وارد کردید قرار داده می شود.

بنابراین بعد از مشاهده پیشنویس یک نمونه ای از آن را برای دریافت آگهی ثبتی و سایر اوراق ثبتی شرکت به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نمایید که تحویل مدارک فقط به مدیر عامل شرکت یا وکیل قانونی وی ارائه می شود.

پرداخت روزنامه ثبت: بعد از دریافت آگهی تأسیس بر اساس شماره مکانیزه ای که در سامانه قرار داده شده باید روزنامه رسمی و کثیرالانتشار آن را در سامانه رسمی روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار پرداخت نمایید.

ویژگی شرکت نسبی

اولین ویژگی که می توان ذکر کرد نسبی بودن سرمایه این شرکت است.

یعنی در این شرکت مسئولیت اعضاء به نسبت سرمایه ای است تعهد کرده اند یعنی اگر سه نفر عضو این شرکت باشند، یکی از آنها میزان سرمایه ای که تعهد کرده است 50% و دو نفر دیگر هر کدام 25% از سهام شرکت را تعهد کرده باشند. شخصی که 50% از سهام را متقبل شده موظف است نصف دیون شرکت را پرداخت نماید و دو نفر دیگر هر کدام ربع دیون را باید پرداخت کنند.

به عبارت دیگر اگر شخصی از یک شرکت نسبی طلبکار باشد بابت نصف طلب خود می توانند به شخصی که 50% از سهام را دارد رجوع نماید و به دو نفر دیگر بابت نصف دیگر طلب خود مراجعه کنید.

دومین ویژگی این شرکت اسم آن است که باید اسم اعضاء شرکت باشد اسم اعضاء باید به طور کامل آورده شود و در صورتی که اسم همه اعضاء را نخواهید با هم بیاورید اسم یکی از اعضاء در شرکت آورده شود و به همراه عنوان همه شرکاء و یا عنوان برادران باید حتماً ذکر شود.

از دیگر ویژگی این نوع شرکت تأدیه کلیه سرمایه شرکت می باشد.

ویژگی چهارم شرکت نسبی این است که میزان سود و زیان اعضاء در شرکت به نسبت سرمایه آنهاذ می باشد.

یعنی اگر شخصی نصف سرمایه را دارد از نصف سود بهرمند می شود. اگر شخصی ربع سرمایه را داشته باشد باید از کل سود و زیان به اندازه ربع برخوردار شود. بنابراین ملاک میزان مبلغ نیست نسبت مبلغ به سایر شرکاء است مگر در اساسنامه شرکت ترتیب دیگری مقرر شده باشد.

مدارک ثبت شرکت نسبی

شرکت نامه در دو نسخه باید تنظیم شود و به امضاء اعضاء برسد.
تقاضانامه شرکت نسبی نیز باید در دو نسخه تنظیم شود و به امضاء اعضاء برسد.
ارائه فرم تکمیلی برای اسم شرکت که باید به ترتیب اولویت عنوان شده باشد.
اساسنامه شرکت که باید در دو نسخه تهیه شود و شرکاء آن را امضاء کنند.
ارائه مجوز از نهاد های ذی ربط برای ثبت شرکت نسبی
دو نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء اعضاء برسد.
دو نسخه از صورت جلسه هیئت مدیره را به همراه وکالت نامه ارائه دهید. اخذ وکیل برای ثبت این

شما عزیزان در صورت تمایل به ثبت شرکت نسبی خود در کم ترین زمان می توانید با شماره های تماس مجتمع ثبتی و حقوقی پایش تماس حاصل فرمایید و با در نظر داشتن مووع فعالیت خود اقدام به ثبت شرکت خود کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها