جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام طرح صنعتی

استعلام طرح صنعتی

برای انجام و ارائه دقیق خدمات بهتر است قبل از هرکاری استعلامات مربوط به آن را در ادارات مربوطه انجام دهید. برای استعلام طرح صنعتی نیز باید قبل از ثبت به انجام آن بپردازید. بهتر است در صورت تمایل به استعلام طرح تا انتهای متن با ما همراه باشید و جهت اطلاعات بیشتر به مقاله ثبت طرح صنعتی مراجعه کنید.

انواع روش استعلام طرح صنعتی

طرح صنعتی به ترکیب خطوط و یا استفاده از رنگ ها و با به کار گیری هر نوع شکل سه بعدی و دو بعدی بدون خطوط و رنگ یا با خطوط رنگ اطلاق می شود که به نوعی جنبه تزئیینی و یا زیبایی جدید و نو داشته باشد.

طرح صنعتی برای حمایت افراد از طرح ها و ایده های محصولاتی است که خود محصول وجود دارد اما طرح جدید و نو می باشد و حاصل تلاش طراح آن است. قانون مالکیت فکری این پدیده را طرح صنعتی نامیده است.

اما چگونه می توان درخواست طرح صنعتی را داد و از عدم ثبت آن مطمئن شد، اگر طرح صنعتی شما فاش شده باشد و یا ممکن است کسی قبل از شما کسی مشابه طرح را ثبت کرده باشد شما دیگر مجاز به ثبت آن نیستید برای اینکه هم در وقت و هم در هزینه خود صرفه جویی کرده باشید بهتر از قبل از هر اقدامی برای ثبت طرح خود ابتدا از عدم ثبت آن اطمینان حاصل کنید.

اگر می پرسید چگونه می توانیم استعلام طرح صنعتی را بگیریم؟ ادامه این مقاله را از دست ندهید تا شما را با نحوه استعلام طرح صنعتی آشنا کنیم.

نحوه استعلام طرح صنعتی

برای استعلام طرح صنعتی باید از سامانه مالکیت صنعتی اقدام نمایید، سامانه مالکیت صنعتی همان سامانه ای است که شما اظهار نامه طرح صنعتی خود را نیز باید در آن درخواست نمایید، بنابراین برای استعلام طرح صنعتی در مرورگر خود سامانه مالکیت صنعتی را جستجو نمایید بعد از ورود به این سامانه در میز خدمات آن در قسمت طرح صنعتی می توانید گزینه جستجو در بانک اطلاعاتی را کلیک نمایید.

توجه داشته باشید در صفحه ای که برایتان باز می شود لازم نیست همه گزینه ها را کامل کنید ولی باید اطلاعات مربوط به زمینه کاری و اسم کالا را جستجو نمایید. شما می توانید از ثبت یا عدم ثبت برخی از طرح های رقبای دیگر نیز جستجو نمایید تا ببینید به ثبت رسیده است یا نه، بنابراین بعد از اطلاعات وارد شده و وارد کردن رمز پایین صفحه بر روی جستجو کلیک نمایید تا نتیجه جستجو نمایان شود.

استعلام طرح صنعتی

مزایای استعلام طرح صنعتی

اگر نتیجه استعلام شما نمایش دهد که طرح مورد نظر ثبت شده است اینگونه هزینه ی اظهار نامه طرح صنعتی که قطعاً ثبت نمی شد در جیب تان باقی خواهد ماند. از طریق استعلام طرح می توانید طرح های ثبت نشده دیگر را هم ببینید.
در وقت خود صرفه جویی می کنید و زمان زیادی را صرف پاسخ اظهار نامه ثبت طرح صنعتی که نتیجه آن رد درخواست ثبت طرح است صرف نمی کنید.
توجه داشته باشید شما در استعلام طرح صنعتی نمی توانید طرح هایی که تایید شده اند اما ثبت نشده اند را مشاهده نمایید و استعلام نتیجه صد در صد نیست اما تا حد زیادی می توانید به نتیجه امیدوار باشید.

مدارک استعلام ثبت طرح صنعتی

  • طرح گرافیکی در ابعاد 20 در 20 سانتی متر باید ارائه شود و یا نمونه ای از طرح وجود دارد باید تصویر نمونه طرح و یا ماکت آن جهت بررسی برای ثبت ارائه شود.
  • هر طرح صنعتی بر اساس طبقه ای که کاربرد دارد باید به ثبت برسد بنابراین باید طبقه آن مشخص شود.
  • مالک طرح یا دارنده آن باید تصویر شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه نماید.
  • اگر مدارکی جهت طراحی طرح وجود دارد باید ارائه شود.
  • ادعا نامه و توصیف نامه طرح
  • در صورتی که مالک طرح شخص حقوقی باشد باید مدارک ثبتی شرکت و مدارک شناسایی وی ارائه شود.

زمان ثبت طرح صنعتی

مدت زمان ثبت طرح صنعتی کاملاً به میزان اطلاعات شما در تنظیم و ثبت اطلاعات در سامانه مالکیت صنعتی و تنظیم ادعا نامه و توصیف نامه دارد. اصولاً چون افراد چندان اشراف به سامانه مالکیت صنعتی ندارد ماه ها درگیر تکمیل اطلاعات خود هستند همیشه درخواست شان توسط کارشناسان رد می شود. با توجه به این که اداره مالکیت صنعتی در ایران تنها در استان تهران مستقر است و به نوعی تنها مرجع ثبت مالکیت صنعتی محسوب می شود، درخواست های زیادی در این سامانه داده می شود.

بنابراین اگر درخواست تان برای اولین بار رد شود مجدد باید 35 الی 45 روز در انتظار پاسخ رفع نقص باشید که باز هم ممکن است ایراداتی داشته باشد. بنابراین بهترین راه حل این است درخواست تان توسط افرادی انجام شود که تجربه و دانش کافی را داشته باشند تا در حداقل زمان ممکن کار ثبت طرح صنعتی شما اتمام یابد.

در صورتی که مجوز های ثبت طرح صنعتی را اخذ کردید و بعد از زمان مقرر نیاز به تمدید آن داشتید می توانید به مقاله تمدید طرح صنعتی مراجعه کرده و تمامی اطلاعات را در این زمینه دریافت کنید.

مجموعه حقوقی پایش با بیش از چند دهه تجربه در زمینه ثبت طرح صنعتی و اختراع با به کار گیری با تجربه ترین کارشناسان ارائه دهنده خدمات ثبتی در خدمت شما می باشد، برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام رایگان طرح صنعتی خود هم اکنون می توانید ساده ترین راه حل که تماس با کارشناسان ثبتی پایش است را انتخاب نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها