ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتتنظیم طرح توجیهی

تنظیم طرح توجیهی

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

به جهت تنظیم طرح توجیهی بهتر است با کارشناسان حقوقی ثبت شرکت پایش در تماس باشید. از این رو متن زیر به شما ارائه می شود تا راهنماس شما در این مسیر باشد.

نحوه تنظیم طرح توجیهی

هر کسب و کاری برای اینکه فعالیت خود را در سطح اقتصادی شروع کند باید یک سری مواردی را مورد بررسی قرار دهد. وضعیت بازار را برای فعالیت اقتصادی بررسی کند. مشخص کند بر اساس موارد بررسی شده طی چه مدت به سود می رسید.

طرح توجیهی به بررسی یک فعالیت اقتصادی می پردازد و مشخص می کند چگونه قرار است ابزار و ماشین آلات صنعتی یک کارخانه یا کارگاه تهیه شود و یا بودجه شما برای راه اندازی یک کارخانه چقدر است و چه میزان برای فضای کار اختصاص دادید و طی چه مدت فضای کار تهیه می شود و یا اینکه چه میزان از بودجه برای خرید تجهیزات در نظر گرفته شده است .

همچنین طی چه مدت زمانی کارخانه شرایط بهره برداری را دارد و اینکه طی چه مدت به سود دهی خواهد رسید تمام این موارد در طرح توجیهی مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهد گرفت.

مواردی که در تنظیم طرح توجیهی بررسی می شود

چیزی که در تنظیم یک طرح مورد بررسی قرار می گیرد و معیار انجام یک پروژه است این است که اولا برای انجام یک طرح به چه میزان هزینه نیاز دارید و اینکه ارزش مالی پروژه چقدر است .

در طرح توجیهی به بررسی تاریخچه فعالیت مورد نظر پرداخته می شود تا روند و زمان و مواردی که یک کسب و کار مشابه در گذشته چقدر بوده است و نیز محصولات یا خدماتی که قرار است ارائه شود شامل چه مواردی می شود.

در طرح توجیهی محاسبات و اندازه گیری های حسابداری و مالی باید انجام شود تا سرمایه و مدیریت مالی در آن انجام شود بر اساس سرمایه ای که طرفین متعهد شده اند.

انواع طرح توجیهی

  1. طرح ایجاد که پیش از راه اندازی یک واحد تولیدی بر اساس داده های موجود و مطالعه بازار و غیره طرح توجیهی تنظیم می شود.
  2. توسعه که برای واحد های تولیدی دارای پروانه بهره برداری تهیه می شود، این نوع طرح توجیهی برای توسعه یک واحد تولیدی نگاشته می شود که افزایش ظرفیت تولید و یا خط تولید را به دنبال دارد.

لزوم دریافت طرح توجیهی

برای اینکه بتوانید پروانه بهره برداری از وزارت صنعت معدن تجارت دریافت کنید باید طرح توجیهی ارائه نمایید، همچنین با دریافت طرح توجیهی می توانید از وام های بانکی جهت شرکت های تولیدی و … استفاده نمایید.

تنظیم طرح توجیهی

ویژگی طرح توجیهی

طرح توجیهی باید قابلیت توجیه کردن برای سرمایه گذار را داشته باشد، علی الاصول افرادی که همانند شما به دنبال تنظیم طرح توجیهی هستند برای این است که می خواهند جذب سرمایه گذار داشته باشند، سرمایه گذار می تواند بانک، یک سازمان یا نهاد و یا شخص حقیقی باشد.

بنابراین طرح توجیهی باید بر اساس واقعیت و آنچه که از داده های مختلف استخراج شده است تنظیم شود تا فرضیات اشتباه در آن وجود نداشته باشد. بر اساس پارامتر های مشخص هزینه ها و در آمد و بازده زمانی و سود حاصل در طی مدت  مشخص شود.

چگونه طرح توجیهی تنظیم کنیم ؟

طرح توجیهی را باید شخصی جدا از سرمایسه گذاران و شرکاء پروژه تنظیم نمایند، چرا که نباید برای جذب سرمایه گذار از اطلاعات و احتمالات شکست پروژه غافل شد بنابراین کسی باید طرح توجیهی را تنظیم کند که هیچ نفع و ضرری از سوی پروژه مورد نظر عایدش نشود، علاوه بر این در طرح توجیهی باید به امکان سنجی بودن طرح، تجزیه و تحلیل در خصوص شانس موفقیت یک پروژه مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

تنظیم یک طرح توجیهی با انجام مطالعه امکان سنجی با استفاده از مشاوره های خارج از سازمان و سیستم های سرمایه گذاری سبب بررسی جوانب مثبت و منفی یک طرح می شود.

بنابراین طرح توجیهی سبب می شود تا تمامی نفاط قوت و ضعف یک طرح مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد و توجیه  پذیری طرح برای سرمایه گذاری را به دنبال داشته باشد، بنابراین در طرح توجیهی تمام جوانب بررسی می شود تا سرمایه گذار با سرمایه گذاری دچار چالشی خارج از انتظار نشود.

شما می توانید با مراجعه به کارشناسان و متخصصان تنظیم طرح توجیهی در خصوص نحوه تنظیم طرح مورد نظر خود مشاوره رایگان داشته باشید. یا تنظیم طرح توجیهی خود را به متخصصان ما واگذار نمایید.

با مطالعه امکان سنجی می توانید تصمیم به اجرا یا عدم اجرای طرح بگیرید. بنابراین می توان گفت امکان سنجی به نوعی تحقیق در خصوص تجزیه و تحلیل و آزمون می باشد.

بخش های مختلف مطالعه امکان سنجی در طرح توجیهی

  • بخش اقتصادی که به مطالعه دسترسی به نیرو انسانی متخصص یا ساده، موقعیت مکانی پروژه دارد. تاثیرات اقتصادی اجارای پروژه در سطح داخلی و بین المللی و… می پردازد.
  • بخش فنی در هر طرح توجیهی باید توسط مکتخصصان آن حوزه نوشته شود که پیش از این تجربه فعالیت در زمینه مربوطه را داشته باشند.
  • بخش بازار که به مطالعه بازار و اوضاع و احوال حاصل از آن در فروش و یا خروجی پروژه را دارد. بنابراین می توان گفت در طرح توجیهی مطالعه بازار باید به شکل کاملاً میدانی انجام شود و زمینه های مختلف از بازاریابی و فروش و… باید انجام شود.
  • بخش مالی پروژه نیز باید در طرح توجیهی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. باید تمام هزینه ها و بازده زمانی بازگشت هزینه توسط پروژه کاملاً بررسی شود. حتی باید مشخص شود تأمین هزینه های بخش های مختلف چگونه باید انجام شود. میزان مبلغ هزینه ها و در آمد پروژه چقدر خواهد بود.
  •  بخش مدیریت پروژه از موارد دیگری است که در طرح توجیهی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در مدیریت پروژه سوابق کاری و تحصیلی اشخاصی که وظیفه اجرای طرح را دارند بررسی می شود. بنابراین شایستگی و توانمندی افراد هدایت کننده پروژه نیز برای تصمیم سرمایه گذاران بسیار مهم خواهد بود.

تنظیم طرح توجیهی توجه پذیر

وقتی می گوییم طرح توجیهی توجیه پذیر باشد. منظور این نیست هر سرمایه گذاری با مطالعه آن بی قید و شرط سرمایه خود را در راستای اجرای طرح در اختیار ما بگذارد. بلکه منظور این است که طرح توجیهی به گونه ای تنظیم شود. حد ریسک و حد برد یک پروژه را به طور دقیق ارزیابی کرده باشد. که سرمایه گذار یا بانک با مطالعه آن و قبول شرایط مربوطه اقدام به سرمایه گذاری طرح نماید.

اهداف طرح توجیهی

هدف اصلی از تنظیم طرح توجیهی ارزیابی موقعیت های مختلف یک پروژه برای جذب سرمایه گذار و یا واحد دولتی است. که با توجه به موارد عنوان شده در طرح سرمایه گذار یا واحد دولتی فرصت عملی شدن یک طرح را با توجیه پذیری انجام دهد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
8 ماه قبل

سلام ممنون از ثبت پایش

شماره موبایل
9125682385
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل

درود بر شما ممنون از توجهتون

سميرا آماده
سميرا آماده
7 ماه قبل

تنظيم طرح توجيهي براي همه مجوز ها لازم أست ؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل
پاسخ به  سميرا آماده

درود بر شما خیر برای پروانه بهره برداری و برخی مجوز هایی که متقاضی نیاز به اخذ وام دارد لازم است.

سحر مخبری
سحر مخبری
7 ماه قبل

سلام ممنون از مشاوره خوبتون

شماره موبایل
9331506690
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل
پاسخ به  سحر مخبری

درود بر شما ممنون از توجهتون

سميرا صالحي
سميرا صالحي
7 ماه قبل

سلام وقت بخير براي جواد ميخوام طرح تنظيم كنيد

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل
پاسخ به  سميرا صالحي

درود بر شما ما می تونیم در این زمینه به شما کمک کنیم. تنظیم طرح توجیهی نیاز به دانش و اطلاعات آماری مختلفی دارد با ما تماس بگیرید.

مهرانگیز فرجام
مهرانگیز فرجام
6 ماه قبل

سلام ارائه طرح توجیهی برای جواز الزامی هستش؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
6 ماه قبل

درود بر شما بسته به نوع جواز و سازمانی که می خواهید جواز دریافت کنید دارد.

10
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x