جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

فرآیند ثبت طرح صنعتی در شیراز

ثبت طرح صنعتی در شیراز

اگر قصد ثبت طرح صنعتی در شیراز را دارین به شما پیشنهاد می شود مقاله مربوطه را کامل مطالعه نمایید. منظور از طرح صنعتی طرحی جدید با تکیه بر شکل و قالب محصول می باشد که به عبارتی به قالب نو و جدیدی از آنچه که در گذشته طراحی شده است طرح صنعتی گفته می شود. مقاله جامع طرح صنعتی را هم اکنون می توانید در سایت مجتمع پایش مطالعه کنید.

در جهان رقابتی امروز می توانید با به ثبت رساندن طرح صنعتی مورد نظر خود حق استفاده انحصاری از آن طرح را در اختیار خود بگیرید که اشخاص دیگری نتوانند از ابتکار نوآورانه ی شما سوء استفاده کنند. مطلبی که می خوانید در خصوص ثبت طرح صنعتی در شیراز است.

ثبت طرح صنعتی در شیراز

تولیدکنندگان باید به این نکته توجه کنند که چناچه جهت ثبت طرح صنعتی اقدام نکنند، این احتمال وجود دارد که شاهد تولید کالای مشابه با طرح خود در بازار باشند. که این موضوع صد در صد محبوبیت و معروفیت کالا را زیر سوال می برد و قطعاً ضربه ای به روند فروش و اطمینان مردم نسبت به کالا میزند.

بدین صورت برای ثبات در بازار و بدست اوردن اعتماد مردم و بهره مندی از درآمدهای بدست آمده از طرح مورد نظر ثبت طرح صنعتی در شیراز بسیار مهم می باشد. متصدی ثبت طرح های صنعتی اداره مالکیت صنعتی می باشد.

ثبت طرح صنعتی بعنوان مالکیت فکری بررسی می شود که در آن صورت بعنوان کالای طراحی شده به ثبت می رسد. در ثبت طرح صنعتی در شیراز  ابداع در ظاهر و عملکرد مورد توجه می باشد یعنی طرح های ابتکاری که امکان تولید و عمل ندارند با وجود نو آوری هم قابلیت ثبت ندارند.

طرح و کالایی از نظر مالکیت معنوی قابلیت ثبت دارند که دارای ابتکار در ظاهر طرح باشد و تغییر در کارکرد یک محصول زیاد اهمیت ندارد. به طور مثال خودکار چند رنگ که با فشردن یک دکمه می توان از رنگ های متفاوت آن در نوشتن بهره برد.

ویژگی های طرح صنعتی قابل ثبت در شیراز

طرح صنعتی در واقع به شکل و ظاهر یک محصول و تغییرات انجام شده در آن گفته می شود و  دارای ویژگی هایی به شرح ذیل می باشد:

 • خصوصیات هر سه بعد محصول مانند شکل کلی یک کالا
 • ویژگی دو بعدی محصول مثل رنگ ها و تزیینات کالا
 • آمیخته شده از دو خصوصیت بالا

با به ثبت رساندن طرح صنعتی دیگر رقیبان و تولید کنندگان به صورت قانونی امکان تقلید و تقلب از محصول به ثبت رسیده را ندارد. همچنین حق فروش و ارائه این کالا از آنان گرفته می شود.

ثبت طرح صنعتی در شیراز
ثبت طرح صنعتی در شیراز

حوزه فعالیت ثبت طرح صنعتی در شیراز

چنانچه شما تولید کننده محصولی با شکلی نو در هر یک از حوزه های ذیل می باشید، هرچه سریعتر نسبت به ثبت آن اقدام کنید و بهتر است وقت را از دست ندهید. حوزه های مربوط به ثبت طرح صنعتی در شیراز شامل مواردی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • طلا و جواهرات
 • ابزارآلات فنی و تجهیزات پزشکی
 • انواع ساعت ها
 • کالاهای لوکس و زینتی
 •  وسایل خانگی
 •  لوازم الکترونیکی
 • ماشین ها
 • لوازم تفریحی و سرگرمی
 • طرح های نساجی و لباس

توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت طرح صنعتی در شیراز

چنانچه طرح مورد نظر قابلیت اجرا در صنعت را داشته باشد می بایست ابتدا حق مالکیت طرح ثابت شود. زمانی که کالایی خلاقانه به جایگاه تولید برسد و به صورت آشکارا در مقایسه با دیگر کالاهای مشابه متمایز باشد ارگان های دولتی از طرح مبتکرانه حمایت خواهند کرد.

در صورتی دیگر تولید کنندگان نمی توانند شبیه طرح و کالای شما را وارد بازار کنند که شما آن طرح را در قالب یک طرح صنعتی به نام خود به ثبت برسانید. به شرطی که مراحل اداری و ثبتی طرح به درستی شروع و پایان یافته باشد.

 با ثبت طرح صنعتی در شیراز شکل ظاهری کالا فقط با نام شما معرفی خواهد شد که سبب بالابردن فروش و استقبال خریداران و پیشروی شما می شود.

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی در شیراز

مطابق مطالب فوق الذکر اگر کالایی دارای ویژگی های خاصی باشد و قابلیت شناخته شدن به عنوان طرح صنعتی را داشته باشد قابلیت ثبت را خواهد داشت.

مانند: ظروف یکبار مصرف، نوشت افزار و لوازم ساختمانی در خلاصه به ثبت رساند طرح صنعتی در واقع نتیجه تغییر در ظاهر و شکل کالا می باشد.

بطور نمونه پارچه های استفاده شده در انواعی از لباس ها با استفاده از فناوری نانو در این کالا نفوذ مایعات در پارچه را به حداقل رسانده است و در این زمان به شکل پوشاک مورد علاقه تولید و عرضه می شود.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در شیراز

مطابق ماده 73 آیین نامه اجرایی مدارکی که در ذیل ذکر شده است باید ضمیمه گردد:

 • مدارک ثبت هویت متقاضی و طراح
 • مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی تنظیم و تقدیم شود.
 •  اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه، حداکثر در ابعاد 20 20 با ذکر رنگی یا غیررنگی بودن آن
 • اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده را ارائه دهید. از تمامی جوانب طرح در ابعاد حداکثر 20* 20 با ذکر رنگی یا غیر رنگی بودن آن عکس بگیرید.
 • در طرح سه بعدی: مرجع ثبت می تواند، ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد باید حداکثر  20*20*20 سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ای با دوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد 20* 10 سانتی متر باشد. همچنین قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4 و با جوهر مشکی باشد. در صورت ارائه ماکتی از مدل طرح، ثبت می تواند ماکت مزبور را ممهور به مهر و تاریخ کرده به متقاضی برگرداند.
 •  درخواست کتبی به تاخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن در صورت تمایل
 • درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود.
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی الزمی است.

مراحل ثبت طرح صنعتی در شیراز

برای ثبت طرح صنعتی در شیراز نخست باید وارد سامانه اینترنتی اداره مالکیت صنعتی شوید. اظهارنامه اینترنتی را کامل کنید پس از آنکه اظهارنامه را کامل نمودید.

کارشناس جهت تایید طرح و عدم وجود ایرادات و اشکالات اظهارنامه را مورد بررسی قرار می دهد، پس از آن ابلاغیه پذیرش صادر می شود. سپس شما باید به منظور تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی مبادرت نمایید. سپس هزینه های ثبتی قانونی را پرداخت کنید و شماره ثبت طرح صنعتی را اخذ نمایید. اظهارنامه برای چاپ در روزنامه رسمی ارسال می شود و آگهی صادر می شود. در نهایت از طریق اداره ثبت طرح صنعتی سند تصدیق قابل اخذ است.

هزینه ثبت طرح صنعتی در شیراز

هزینه و حق ثبت اظهارنامه به ازای یک طبقه در صورتی که متقاضی شخص حقیقی 50.000 ریال است. برای شخص حقوقی 150.000 ریال و هزینه هر طبقه اضافی برای شخص حقیقی 20.000 ریال است. برای شخص حقوقی 60.000 ریال در جدول هزینه های طرح صنعتی، آئین نامه پیش بینی شده است.

متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس، تقاضای خود را مستقیماً تسلیم مرجع ثبت می کنند. (اداره ثبت طرح های صنعتی اداره کل مالکیت صنعتی) می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند. یعنی هزینه ها را به ارز معادل ریال مطابق نرخ رسمی دولتی پرداخت کنند و رسید آن را پیوست اظهارنامه نمایند.

ممکن است هنوز سوالاتی در ذهن شما باشد. از این جهت می توانید با مجتمع ثبتی پایش تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم نمازی
مریم نمازی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر برای طرح صنعتی نیاز به مشاوره دارم ممنون میشم کمکم کنید

مریم صادقی
مریم صادقی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر یه طرح دارم ممکنه برای ثبتش راهنمایی بفرمایید

مهرانگیز رضوانی
مهرانگیز رضوانی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر برای ثبت طرح میتونم غیر حضوری اقدام کنم؟

سميرا مصيبي
سميرا مصيبي
1 سال قبل

سلام هر چيزي كه تو بازار باشه رو اگه ثبت نكرده باشن ميشه ثبت كرد ؟