ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتثبت طرح صنعتی در شیراز

ثبت طرح صنعتی در شیراز

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اگر قصد ثبت طرح صنعتی در شیراز را دارین به شما پیشنهاد میشود مقاله مربوطه را کامل مطالعه نمایید. منظور از طرح صنعتی طرحی جدید با تکیه بر شکل و قالب محصول می باشد که به عبارتی به قالب نو و جدیدی از آنچه که در گذشته طراحی شده است طرح صنعتی گفته می شود.

در جهان رقابتی امروز می توانید با به ثبت رساندن طرح صنعتی مورد نظر خود حق استفاده ی انحصاری از آن طرح را در اختیار خود بگیرید که اشخاص دیگری نتوانند از ابتکار نوآورانه ی شما سوء استفاده کنند. مطلبی که می خوانید در خصوص ثبت طرح صنعتی در شیراز است. مقاله جامع طرح صنعتی را هم کنون می توانید در سایت پایش مطالعه کنید.

فرآیند ثبت طرح صنعتی در شیراز

تولیدکنندگان باید به این نکته توجه کنند که چناچه جهت ثبت طرح صنعتی اقدام نکنند، این احتمال وجود دارد که شاهد تولید کالای مشابه با طرح خود در بازار باشند. که این موضوع صد در صد محبوبیت و معروفیت کالا را زیر سوال می برد و قطعاً ضربه ای به روند فروش و اطمینان مردم نسبت به کالا میزند. بدین صورت برای ثبات در بازار و بدست اوردن اعتماد مردم و بهره مندی از درآمدهای بدست آمده از طرح مورد نظر ثبت طرح صنعتی بسیار مهم می باشد. متصدی ثبت طرح های صنعتی اداره مالکیت صنعتی می باشد.

ثبت طرح صنعتی در شیراز

ثبت طرح صنعتی در شیراز

طرح صنعتی در شیراز

چنانچه شما تولید کننده محصولی با شکلی نو در هریک از حوزه های ذیل می باشید ، هرچه سریعتر نسبت به ثبت آن اقدام کنید و بهتر است وقت را از دست ندهید. حوزه ها ی گفته شده شامل :

 1. طلا و جواهرات
 2. ابزارآلات فنی و تجهیزات پزشکی
 3. انواع ساعت ها
 4. کالاهای لوکس و زینتی
 5.  وسایل خانگی
 6.  لوازم الکترونیکی
 7. ماشین ها
 8. لوازم تفریحی و سرگرمی
 9. طرح های نساجی و لباس
بیشتر بدانید ...
ثبت دفاتر تجاری

توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت طرح صنعتی در شیراز

چنانچه طرح مورد نظر قابلیت اجرا در صنعت را داشته باشد می بایست ابتدا حق مالکیت طرح ثابت شود. زمانی که کالایی خلاقانه به جایگاه تولید برسد و به صورت آشکارا در مقایسه با دیگر کالاهای مشابه متمایزباشد ارگان های دولتی از طرح مبتکرانه حمایت خواهند کرد.

در صورتی دیگر تولید کنندگان نمی توانند شبیه طرح و کالای شما را وارد بازار کنند که شما آن طرح را درقالب یک طرح صنعتی به نام خود به ثبت برسانید. به شرطی که مراحل اداری و ثبتی طرح به درستی شروع و پایان یافته باشد.

 با ثبت طرح صنعتی شکل ظاهری کالا فقط با نام شما معرفی خواهد شد که سبب بالابردن فروش و استقبال خریداران و پیشروی شما می شود.

 طرح صنعتی چیست ؟

ثبت طرح صنعتی بعنوان مالکیت فکری بررسی می شود که در آن صورت بعنوان کالای طراحی شده به ثبت می رسد. درثبت طرح صنعتی ابداع در ظاهر و عملکرد مورد توجه می باشد یعنی طرح های ابتکاری که امکان تولید و عمل ندارند باوجود نو آوری هم قابلیت ثبت ندارند.

طرح و کالایی از نظر مالکیت معنوی قابلیت ثبت دارند که دارای ابتکار در ظاهر ان باشد و تغییر در کارکرد یک محصول زیاد اهمیت ندارد. به طور مثال خودکار چند رنگ که با فشردن یک دکمه می توان از رنگ های متفاوت آن در نوشتن بهره برد.

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی

مطابق مطالب فوق الذکراگر کالایی دارای ویژگی های خاصی باشد و قابلیت شناخته شدن به عنوان طرح صنعتی را داشته باشد قابلیت ثبت را خواهد داشت.

مانند: ظروف یکبار مصرف، نوشت افزارو لوازم ساختمانی در خلاصه به ثبت رساند طرح صنعتی در واقع نتیجه تغییر در ظاهر و شکل کالا می باشد.

بطور نمونه پارچه های استفاده شده در انواعی از لباس ها با استفاده از فناوری نانو در این کالا نفوذ مایعات در پارچه را به حداقل رسانده است و در این زمان به شکل پوشاک مورد علاقه تولید و عرضه می شود.

بیشتر بدانید ...
اخذ کد اقتصادی

ویژگی های طرح صنعتی

طرح صنعتی در واقع به شکل و ظاهر یک محصول و تغییرات انجام شده در آن گفته می شود و  دارای ویژگی هایی به شرح ذیل می باشد:

 1. خصوصیات هرسه بعد محصول مانند شکل کلی یک کالا
 2. ویژگی دو بعدی محصول مثل رنگها و تزیینات کالا
 3.  آمیخته شده از دو خصوصیت بالا

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را به دارنده ی آن می دهد.

با به ثبت رساندن طرح صنعتی دیگر رقیبان و تولید کنندگان به صورت قانونی امکان تقلید و تقلب از محصول به ثبت رسیده را ندارد. همچنین حق فروش و ارائه این کالا از آنان گرفته می شود.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در شیراز

مطابق ماده 73 آیین نامه اجرایی مدارکی که در ذیل ذکر شده است باید ضمیمه گردد:

 1. مدارک ثبت هویت متقاضی و طراح
 2. مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی تنظیم و تقدیم شود.
 3.  اگر طرح صنعتی دوبعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه، حداکثر در ابعاد 20 20 با ذکر رنگی یا غیررنگی بودن آن
 4. اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه ازطرح ترسیم شده را ارائه دهید. از تمامی جوانب طرح در ابعاد حداکثر 20* 20 با ذکر رنگی یا غیررنگی بودن آن عکس بگیرید.
 5. در طرح سه بعدی: مرجع ثبت می تواند، ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد باید حداکثر  20*20*20 سانتی متر و وزن آن حدامثر 2 کیلوگرم و از ماده ای با دوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد 20* 10 سانتی متر باشد. همچنین قابل نصب برچهار صفحه مقوا در قطع A4 وبا جوهر مشکی باشد. در صورت ارائه ماکتی از مدل طرح، ثبت می تواند ماکت مزبور را ممهور به مهر و تاریخ کرده به متقاضی برگرداند.
 6.  درخواست کتبی به تاخیرانداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن در صورت تمایل
 7. درخواست کتبی مبنی برعدم ذکر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود.
 8. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دویا چند طرح صنعتی است ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی
بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت های دولتی

هزینه ثبت طرح صنعتی در شیراز

هزینه و حق ثبت اظهارنامه به ازای یک طبقه در صورتی که متقاضی شخص حقیقی 50.000 ریال است. برای شخص حقوقی 150.000 ریال و هزینه هر طبقه اضافی برای شخص حقیقی 20.000 ریال است. برای شخص حقوقی 60.000 ریال در جدول هزینه های طرح صنعتی، آئین نامه پیش بینی شده است.

متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس، تقاضای خود را مستقیماً تسلیم مرجع ثبت  می کنند. (اداره ثبت طرح های صنعتی اداره کل مالکیت صنعتی) می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند. یعنی هزینه ها را به ارز معادل ریال مطابق نرخ رسمی دولتی پرداخت کنند و رسید آن را پیوست اظهارنامه نمایند.

مراحل ثبت طرح صنعتی در شیراز

برای ثبت طرح صنعتی در شیراز نخست باید وارد سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح صنعتی شوید. اظهارنامه اینترنتی را کامل کنید پس از آنکه اظهارنامه را کامل نمودید.

کارشناس جهت تایید طرح و عدم وجود ایرادات و اشکالات اظهارنامه را مورد بررسی قرار می دهد، پس از آن ابلاغیه پذیرش صادر می شود. سپس شما باید به منظور تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی مبادرت نمایید. سپس هزینه های ثبتی قانونی را پرداخت کنید و شماره ثبت طرح صنعتی را اخذ نمایید. اظهارنامه برای چاپ در روزنامه رسمی ارسال می شود و آگهی صادر می شود. در نهایت از طریق اداره ثبت طرح صنعتی سند تصدیق قابل اخذ است.

ممکن است هنوز سوالاتی در ذهن شما باشد. از این جهت می توانید با ثبت شرکت پایش تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x