جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت برند در شیراز

ثبت برند در شیراز

ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا درباره ی ثبت برند در شیراز مطالبی را ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای در خصوص ثبت برند می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

راهنمای تخصصی ثبت برند و علائم تجاری در شیراز

همانطور که در بخش قبلی در مورد ثبت برند توضیح دادیم برای ثبت برند حقوقی در شیراز ابتدا باید مراحل ثبت شرکت تکمیل شده باشد.

علائم تجاری ممنوع در ثبت برند شیراز کدامند؟

به موجب ماده ٥ قانون، ثبت علائم و اختراعات زیر ممنوع است:

 • علامت هلال احمر، نشان و آرم‌های دولت ایران.
 • پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اكبر.
 • پرچم‌های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران.
 • علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمر، صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و نظایر آن.
 • كلمات و یا عباراتی كه موهوم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی، ایران و امثال آن‌ها.

مزایای ثبت علامت تجاری و ثبت برند در شیراز

حمایت از نام علائم تجاری و نام نشان هر فرد و یا شرکت که از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن و معرفی کالا ها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ صاحب کالا را محافظت می کند مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی قابل تمدید شدن می باشد محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام ها اجازه ی متوقف کردن و تخلف در این زمینه را دارند تایید می شود.

از دیدگاه دیگر علائم تجاری با وسعت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها در سطح جهانی سرمایه گذاری می کنند و این ابتکار را ترویج می دهند حفاظت نام و علائم تجاری و همچنین مانع تلاش های رقبای غیر منصف مثل متقلبان و سود جویان برای استفاده از علائم مشخص به منظور محصولات ارائه خدمات نامرغوب و بی کیفیت و یا متفاوت می شوند این نظام آگاهی و امکان سرمایه گذاری جهت تولید خرید و فروش کالا ها و خدمات را در منصفانه ترین شرایط ممکن به مردم می دهد و از این راه تجارت بین المللی را تسهیل می کند.

دیگر نگران تقلب و کپی برداری از نام نشان تجاری خود نباشید. با ثبت برند در شیراز نام تجاری در شیراز خود را می توانید مانع از سوء استفاده ی سود جویان از کالا های خود باشید.

شایان ذکر است جهت ثبت و استعلام برند سامانه اداره مالکیت معنوی زیر نظر قوه قضائیه کشور و وابسته به سازمان مرکز مالکیت معنوی به آدرس www.iripo.ssaa.ir مراجعه کنید و یا با مشاوران دپارتمان تخصصی ثبت برند و علامت تجاری در شیراز تماس بگیرید.

راهنمای ثبت برند در شیراز
بهترین راهنمای ثبت برند در شیراز

مراحل و شرایط ثبت برند در شیراز

• در ابتدا باید مدارک مورد نیاز را تهیه و تنظیم نمایید این مدارک را ما در ادامه این مقاله عنوان نموده ایم. 

• به سامانه ثبت علائم تجاری یا سایت سازمان مالکیت معنوی به آدرس iripo.ssaa.ir جهت ثبت نام الکترونیک برند مراجعه نمایید و برای ثبت برند مورد تقاضا اظهارنامه ارسال نمایید.

• بعد از ارسال آگهی پذیرش از سوی اداره ثبت علائم تجاری در همان سامانه که با کد رهگیری زمان ثبت اظهارنامه برند قادر به مشاهده آن هستید،  با به همراه داشتن برابر اصل مدارک ثبت شده در سامانه به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه نمایید.

نکته : اداره ثبت علامت تجاری در تهران واقع است و به طور سراسری ثبت برند و نام تچاری درکلیه نقاط ایران را بر عهده دارد، بنابراین جهت ثبت برند در شیراز نیز باید به این اداره در تهران مراجعه نمایید و یا ثبت برند خود را به مجتمع ثبتی پایش بسپارید تا از تردد به تهران معاف شوید.

• مرحله بعد چاپ روزنامه نوبت اول آگهی  است که در طی 30 روز پس از آگهی نوبت اول کسانی که شکایت یا ادعایی نسبت به برند در حال ثبت  دارند می توانند اقدام کنند در غیر این صورت بعد از 30 روز هزینه  حق ثبت آگهی دوم پرداخت می گردد.

• با صدور شماره ثبت برند از سوی اداره مالکیت آگهی نوبت دوم برند در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد.

• در نهایت با تمامی مدارکی که در طی ثبت از طرف اداره ثبت علائم تجاری ارائه شد ومدارک اولیه ثبت نام سامانه ای به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه می نمایید تا تصدیق ده ساله ثبت برند در شیراز را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند در شیراز
مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند در شیراز

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند در شیراز

الف- اشخاص حقوقی

 • یک کپی از آگهی تاسیس، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات.
 • یک کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.
 • کپی از کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت در صورتی که برند ریشه غیر فارسی داشته باشد.
 • کپی از شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10.
 • مهر شرکت.
 • ریز اقلام بر طبق جواز فعالیت.

ب- اشخاص حقیقی

 • یک کپی از شناسنامه و کارت ملی متقاضی.
 • یک کپی از جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت.
 • یک کپی از کارت بازرگانی به نام متقاضی در صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد.
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10 سانتی متر.
 • ریز اقلام طبق جواز فعالیت.

نکته: پیش از اقدام برای ثبت برند جهت استعلام برند خود اقدام نمایید تا از عدم تشابه آن مطمئن شوید و از اتلاف وقت و هزینه و دوباره کاری جهت ارسال مجدد اظهارنامه ثبت برند اجتناب شود.

چند نکته درمورد ثبت علامت تجاری و صنعتی٬ لوگو و آرم (برند) در شیراز

 • علامت تجاری قابل نقل و انتقال است و باید مطابق مقرارت قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
 • حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسانی محسوب می‌شود که علامت خود را به ثبت رسانده باشند.

علائم گمراه کننده (فریب دهنده) در ثبت برند در شیراز

برخی از علائم و اسامی تجاری هستند که مصرف‌کننده را راجع به کیفیت محصول، ماهیت آن، مبدأ جغرافیایی و محل تولید محصول به اشتباه انداخته و فریب می‌دهند.

به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد، به دلیل اینکه درج چنین تصویری بر روی محصول شیره خرما و انگور موجب ایجاد تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان خواهد شد و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

مراحل ثبت برند در شیراز

طبقه بندی های علامت تجاری در شیراز چگونه است؟

 • مصنوعات نساجی.
 • فلزات و مصنوعات فلزی.
 • اسباب بازی و لوازم ورزش.
 • صنایع و محصولات شیمیایی.
 • مواد غذایی و محصولات کشاورزی.
 • دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی.
 • مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف.
 • سایر موارد.

طبقه۱-  مواد شیمیائی مورد استفاده در صنعت، علوم و عکاسی و همچنین در کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک های پردازش نشده، کودهای گیاهی، ترکیبات اطفاءحریق، مواد آبکاری و لحیم کاری، مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی، مواد دباغی، چسب های مورد استفاده در صنعت.

طبقه۲-  رنگ ها، روغن جلاها، لاک ها (لاک و الکل ها)، محافظت کننده ها در مقابل زنگ زدگی و جلوگیری کننده ها از فاسد شدن چوب و رنگ کننده ها، مواد شیمیائی تثبیت کننده رنگ، رزین ها یا صمغ های طبیعی خام، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان، دکوراتورها ، چاپگرها و هنرمندان.

طبقه۳-  ترکیبات سفید کننده و سایر مواد برای استفاده در رخت و لباس شوئی، ترکیبات مخصوص تمیز کردن، براق کردن، رنگ زدائی، لکه گیری و صیقل دادن و سائیدن، صابون ها، عطریات، روغن های با اسانس، مواد آرایشی و لوسیون های مخصوص مو، دندان شویه ها و خمیر دندان ها.

طبقه۴-  روغن های صنعتی و نفتی و گریس ها، روان کننده ها، گردگیرها، مرطوب کننده ها و ترکیبات مخصوص وصل، سوخت ها (شامل سوخت موتور)، مواد روشنائی و شمع ها و فتیله ها برای روشنائی.

طبقه۵-  مواد داروئی و دامپزشکی، ترکیبات بهداشتی برای (اهداف پزشکی، برای مواد رژیمی و تغذیه ای، برای استفاده در مصارف پزشکی یا دامپزشکی، غذای کودکان، مکمل های رژیمی و تغذیه ای برای انسان و حیوانات، انواع گچ برای مصارف پزشکی، لوازم زخم بندی (پانسمان)،  مواد مخصوص پرکردن دندان، موم دندان سازی، ضدعفونی کننده ها، ترکیبات برای نابود سازی حشرات موذی، قارچ کش ها، علف کش ها.

طبقه۶-  فلزات معمولی و آلیاژهای آن ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان های فلزی قابل حمل و نقل و انتقال، مواد فلزی خطوط راه آهن، کابل ها و سیم های غیر الکتریکی انواع سیم ها از فلزات معمولی، آهن آلات، اقلام کوچک سخت افزار فلزی، انواع لوله و تیوب فلزی (مجراهای فلزی)، گاوصندوق ها، کالاها از فلز معمولی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، سنگ های معدنی فلزات.

طبقه۷-  ماشین ها و ماشین آلات (ابزار ماشین)، انواع موتورها (به غیر از موتورها برای خودروها و وسایل نقلیه زمینی)، اتصالات مربوط به ماشین آلات و قطعات انتقال نیرو (غیر از موارد مربوطه به خودروهای زمینی)، ابزار کشاورزی (غیر از ابزاری که با دست کار می کنند)، ماشین های جوجه کشی، دستگاههای اتوماتیک فروش که با سکه کار می کنند.

طبقه۸-  ابزار آلات و وسایل دستی (با کارکرد دستی)، کارد و قاشق و چنگال، اسلحه کمری، تیغ ها.

طبقه۹-  تجهیزات علمی، مسافت یابی، مساحی، الکتریکی، عکاسی، سینمائی، بصری، وزن کردن، اندازه گیری، علامت دادن، بازرسی وچک کردن، نجات ازمرگ، وابزارهای کمک آموزشی، ابزارهای ضبط صوت، انتقال وتکثیرمرتبط، باصداوتصویر، حافظه های مغناطیسی، دیسکهای ضبط، ماشین های فروش خودکار، ماشینهای فروش.

طبقه۱۰-  دستگاه ها و وسایل جراحی، پزشکی، دندان سازی و دامپزشکی، دست و پای مصنوعی، چشم و دندان مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد مخصوص بخیه زنی.

طبقه۱۱-  دستگاه های مخصوص روشنائی، گرمایشی، مولد بخار، آشپزی (طبخ)، تبرید(سردکننده)، خشک کن، تهویه، تأمین و ذخیره آب و اهداف و مصارف بهداشتی.

طبقه۱۲-  خودروها (وسایط نقلیه)، دستگاه های حمل و نقل زمینی، هوائی یا آبی.

طبقه۱۳-  سلاح های گرم، مهمات و پرتابه ها (موشک، راکت، خمپاره و غیره)، موادمنفجره، مواد و وسایل آتش بازی.

طبقه۱۴-  فلزات گرانبها و آلیاژهای آن ها و کالاهای ساخته شده یا روکش شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، جواهرات، سنگ های قیمتی، وسایل ساعت سازی و زمان سنجی.

طبقه۱۵-  آلات موسیقی.

طبقه۱۶-  کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقه های دیگر ذکر نشده اند، کار چاپ شده، لوازم صحافی، عکس، لوازم التحریر، چسب ها برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم موهای نقاشی، ماشین های تحریر، ملزومات دفتری (به استثناء مبلمان)، لوازم آموزشی و تدریسی (به استثناء دستگاه ها)، لوازم پلاستیکی برای بسته بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده باشند)، حروف چاپ، کلیشه های چاپ.

طبقه۱۷-  لاستیک، گوتا پرچا (نوعی کائوچو)، صمغ، پنبه نسوز، میکا و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، پلاستیک ها به شکل پرس شده و با فشار از قالب عبور داده شده برای استفاده در ساخت سایر کالاها، مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی، لوله های قابل انعطاف غیر فلزی.

طبقه۱۸-  چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات ذکر نشده اند، پوست حیوانات، چمدان ها و کیف و کیسه های مسافرتی، چترها، چترهای آفتابگیر و عصاهای مخصوص راه رفتن، شلاق ها، زین و یراق و زین برگ و سراجی.

طبقه۱۹-  مصالح ساختمانی (غیر فلزی)، لوله های غیر فلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، انواع قیر، ساختمان های قابل انتقال غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی.

طبقه۲۰-  مبلمان، آئینه ها و قاب های عکس،کالاهای ساخته شده (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند) از چوب، چوب پنبه، نی، بامبو، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، پوسته داخلی مروارید ساز، صدف مروارید، پیپ ها و چپق‌های کف دریائی و جایگزین های این مواد یا ساخته شده از پلاستیک.

طبقه۲۱-  ظروف خانگی یا وسایل آشپزخانه و ظروف، شانه و اسفنج ها، برس ها (غیر از قلم موها)، مواد مخصوص ساخت برس، وسایل برای نظافت و تمیزکاری، سیم ظرفشوئی، شیشه هائی که بر روی آنها کار نشده یا نیمه ساخته اند (به استثناء شیشه های مورد استفاده در ساختمان)، شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند.

طبقه۲۲-  طناب ها، ریسمان، تورها، چادرها، سایبان ها، برزنت ها (تارپولین)، بادبان ها، ساک ها و گونی‌ها و کیسه‌ها (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند)، مواد لائی و آکندنی (به استثناء لاستیکی یا پلاستیکی)، مواد فیبری خام برای نساجی.

طبقه۲۳-  انواع نخ و رشته برای مصرف نساجی.

طبقه۲۴-  مصنوعات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، روتختی ها، رومیزی ها.

طبقه۲۵-  پوشاک، پاپوش (کفش)، پوشش سر.

طبقه۲۶-  انواع پارچه توری و گلدوزی، روبان ها و قیطان ها، دکمه ها، قلاب ها، قزن قفلی ها، سوزن ها و سوزن ته گردها و سوزن خیاطی،گل های مصنوعی.

طبقه۲۷-  فرش ها، قالیچه ها، پادری ها و مواد مخصوص پادری ها، حصیرها، لینولئوم و مواد دیگر برای پوشش کف های موجود، قالیچه ها و شیشه های تابلوئی (غیر پارچه ای).

طبقه۲۸-  انواع بازی ها و اسباب بازی ها، وسایل ورزشی و ژیمناستیک که در سایر طبقات طبقه بندی نشده اند، تزئینات برای درخت های کریسمس.

طبقه۲۹-  گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره های گوشت، میوه ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن های خوراکی و چربی های خوراکی.

طبقه۳۰-  قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، پیو کا و ساکوز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی ها، یخ های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی ها)، یخ و بستنی.

طبقه۳۱-  غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه بندی نشده اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل ها، مواد غذائی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو).

طبقه۳۲-  ماءالشعیرها، آب های معدنی و گازدار و سایر نوشابه های غیرالکلی، آب میوه ها و نوشابه های میوه ای، شربت ها و سایر فراورده ها برای ساخت نوشابه ها.

طبقه۳۳-  محصولات این طبقه جهانی بوده و در ایران قابل ثبت نیستند.

طبقه۳۴-  توتون، اقلام دخانی،کبریت ها.

 طی چه زمانی ثبت برند در شیراز انجام می شود؟

مدت زمان ثبت برند شیراز تاریخ دقیقی ندارد زیرا یک سازمان برای ثبت علائم تجاری وجود دارد که اشخاص از سراسر ایران اظهار نامه ثبت علائم تجاری را ارسال می کنند که به ترتیب ساعت ارسال در صف کارتابل اداره علائم تجاری قرار می گیرند و با توجه به زمان ارسال اظهارنامه برند رسیدگی می نمایند اما طی تجربه ثبتی که مجتمع ثبتی پایش در طی ده سال در حوضه ثبت برند در ایران و شیراز داشته است  حداکثر طی 30 الی 45 روز کاری زمان برای تایید یا رد اظهارنامه باید در نظر گرفت.

در صورت رد یا ایراد باید مجدد اظهر نامه ارسال گردد و در صورت تایید باید روزنامه اول برند چاپ گردد و طبق قانون 30 روز زمان جهت تادیه اعتراضات در نظرگرفته شده و سپس باید جهت روزنامه دوم و اخذ گواهی ثبت برند اقدام گردد که حداقل آن هم یک ماه زمان می برد.

هزینه و زمان ثبت برند در شیراز 

آنچه که به عنوان هزینه و زمان ثبت برند باید در نظر داشته باشید به صورت تقریبی است و هیچ منبع دقیقی برای زمان دقیق و هزینه پیش رو وجود ندارد. اما بر اساس تجربه ای که در مجموعه حقوقی پایش در اکثر پرونده های ثبت برند داشتیم حدود زمانی ثبت برند 35 الی 45 روزه است. علاوه بر این ما در مجموعه ثبتی پایش با توجه به نرخ های مصوب اداره ثبت مالکیت صنعتی هزینه دقیق و تمام شده را با توجه به برندی که می خواهید ثبت کنید محاسبه خواهیم کرد.

واژگان مرتبط با ثبت برند در شیراز

 1. ثبت علائم تجاری در شیراز
 2. علامت تجاری در شیراز
 3. نشان تجاری در شیراز
 4. آرم تجاری در شیراز
 5. لوگو در شیراز
 6. برند تجاری در شیراز
 7. نام تجاری در شیراز
 8. اسم تجاری در شیراز

حوزه های ثبت برند در استان فارس

 • ثبت برند در آباده
 • اقلید
 • خرم بید
 • بوانات
 • پاسارگاد
 • ارسنجان
 • مرودشت
 • سپیدان
 • رستم
 • ممسنی
 • کازرون
 • فیروزآباد
 • فراشبند
 • مهر
 • لامرد
 • گراش
 • لارستان
 • جهرم
 • کوار
 • خرامه
 • فسا
 • زرین دشت
 • استهبان
 • نی ریز
 • داراب
 • سروستان
 • خنج
 • کارزین

ثبت طرح صنعتی و اختراع در شیراز

برند از خدمات مربوط به مالکیت صنعتی است که طبق قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری زیر نظر اداره مالکیت صنعتی بررسی و ثبت می شود. حمایت های ثبت اختراع و طرح صنعتی همانند ثبت برند تا زمان اعتبار آگهی ثبت است که از اداره مالکیت صنعتی صادر می شود.

در پایان باید گفت که به دلیل اینکه اداره مالکیت معنوی که متولی ثبت برند، ثبت علائم تجاری و لوگو و نام تجاری درکشور است تنها دارای یک دفتر مرکزی در تهران است و کلیه متقاضیان ثبت برند در شیراز و سایر شهرها باید به این اداره مراجعه نمایند، مجموعه ثبت شرکت و برند پایش جهت ثبت برند شیراز خدمات کامل ارائه نموده و شما را از رفت و آمد به این اداره در تهران بی نیاز می سازد.

پس جهت ثبت برند و سایر امور ثبتی بدون فوت وقت با کارشناسان مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید تجربه ثبتی ارزان ، سریع و آسان را برای خود رقم بزنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما عزیزی
سیما عزیزی
1 سال قبل

هزینه ها وشرایط ثبت به چه صورته

شماره موبایل
9905629787
مهرانگیز راحیل
مهرانگیز راحیل
1 سال قبل

سلام شما شیراز هم ثبت برند انجام میدید؟

فاطمه فردوسی
فاطمه فردوسی
11 ماه قبل

سلام وعرض ادب .خدمت ان مقام عالی می رسانم من دوایده برای ساختن لوگو دارم که البته یکی از انها را ازطبیعت از طبیعت ازان عکس گرفتم بسیارجالب ودیدنی است ودیگری هم استفاده کاربردی داردچون تهییرکوچکی درآن دادم .لازم به دکراست که فردی از تهران با وکیلش به من زنگ زدند واز من راجع به هم ایده ام درمورداختراع وهم ایده هایم درمورد درموردلوگو بامن صحبت کردند که وکیل ایشان بعداز بررسی فرمودند قابل ثبت است این را از این جهت گفتم که چون تجربه اول من بود وایده آنی به ذهنم می رسد من خودم شک کردم که چون… بیشتر بخوانید

شماره موبایل
9025639028