جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام ثبت شرکت

استعلام شرکت

مجتمع حقوقی پایش در این نوشتار تلاش برآن دارد تا در مورد استعلام شرکت ها، شرکت های ثبت شده مطالبی را به اشخاصی که می خواهند شرکتی را ثبت کنند ارائه نماید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

راهنمای استعلام ثبت شرکت

در لغت استعلام به معنای پرسیدن درباره چیزی به منظور کسب اطلاع می باشد. در قوانین ثبت شرکت ها، به بررسی اطلاعات شرکت های ثبت شده و قانونی بودن آن ها گفته می شود.

یکی از مهمترین موارد در قراردادها بررسی اعتبار شرکت ها و بررسی دارندگان حق امضا شرکتها می باشد که برای این منظور باید استعلام شرکت از مراجع قانونی انجام شود. استعلام شرکت ها از چند طریق امکان پذیر می باشد.

 • استعلام از طریق سایت اداره ثبت شرکت ها.
 • استعلام از طریق شناسه ملی شرکت ها.
 • استعلام از طریق سایت روزنامه رسمی کشور.

این روزها راه اندازی کسب و کار در شهر هایی مانند تهران و کرج به دلیلی تعدد بسیار بالای شرکت های ثبت شده نیازمند کسب اعتماد میان افراد می باشد. روش جدید کسب اعتماد با شناخت اشخاص و ایجاد اعتماد شخصی که در گذشته رایج بوده است بسیار متفاوت می باشد.

بنابراین قوانینی وضع گردیده است که هم مدافع حقوق یک مجموعه اقتصادی و روابط بین شرکاء و هم مشتریان آنها می باشد. این مجموعه قوانین که قوانین تجاری و ثبت شرکت ها نامیده می شود به راه اندازیه یک کسب و کار و شراکت افراد شکلی قانونی می بخشد.

این قوانین علاوه بر اینکه تمامی روابط بین شرکاء و انواع مسئولیت آنها را در مجموعه تعریف می نماید به مشتریان نیز کمک می کند تا مجموعه ایی را انتخاب نمایند که از نظر قانون شناسایی شده باشد و در چهارچوب قانون فعالیت نماید.

استعلام از طریق سایت اداره ثبت شرکتها

برای این منظور تنها کافی است از طریق لینک زیر به سایت اداره ثبت شرکت ها رجوع نمایید.

اطلاعات عمومی شخیت های حقوقی

همانطور که خواهید دید، در این قسمت با ورود اطلاعات شرکت ها می توانید از قانونی بودن آنها اطلاعات لازم را به دست بیاورید. تنها کافیست شناسه ملی شرکت را وارد نمایید و فعال بودن شرکت را مورد بررسی قرار دهید.

استعلام شرکت
استعلام شرکت

سامانه استعلام ثبت شرکت

یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین منابع قابل استناد برای استعلام شرکت تعاونی، همه اشخاص، ارگان ها، سازمان های دولتی و خصوصی، سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://ilenc.ir  می باشد. در این سامانه درج یکی از اطلاعات اعم از نام شرکت، شماره ثبت شرکت و شناسه ملی شرکت جهت استعلام شرکت الزامی است.

استعلام ثبت شرکت های بین المللی

هر شرکت باید نام مخصوص به خود داشته باشد، نام شرکت مشخصه ای است که هویت او را معلوم و موجب شناسایی وی شده و تمیز آن را از دیگر شرکت ها، امکان پذیر می سازد.

پس از ثبت، قانون شرکت را به این نام به عنوان یک شخص حقوقی شناخته و تحت حمایت قرار می دهد. از آن جا که شخصیت حقیقی شرکاء از شخصیت حقوقی و تجاری آن ها منفک می باشد. به طور معمول اسم شرکت غیر از اسم حقیقی یا تجاری شرکاء انتخاب می گردد. قانون تجارت نیز در این خصوص صراحت دارد که شرکت تحت اسم مخصوصی تشکیل خواهد شد.

برای تعیین نام شرکت،موسسین باید بدواَ نظر مساعد اداره ثبت شرکت ها را کسب نمایند. در انتخاب نام شرکت می بایست به نکات فوق توجه داشت: نام انتخابی، دارای سابقه ثبت نباشد؛ دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد؛ حداقل سه سیلاب باشد؛ لاتین نباشد، واژه ی بیگانه نباشد و فارسی باشد.

امروزه انتخاب نام شرکت بسیار سخت تر از گذشته شده است، چرا که حجم اسامی ثبت شده ی شرکت در دهه های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است جهت راهنمایی های لازم در خصوص انتخاب نام شرکت لطفا مقاله انتخاب نام شرکت را به دقت مطالعه نمایید.

چنانچه نامی قبلاَ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت در آن اداره ی محترم را ندارد. بدین منظور، جهت پیشگیری از در نام در سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها، قبل از ثبت نام شرکت در سامانه ی ثبت شرکت ها، از نام انتخابی خود استعلام بگیرید.

به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام انتخابی شرکت می توانید به پایگاه های اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید. پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir این سامانه از معتبرترین روش ها جهت بررسی ثبت شرکت می باشد که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و علاوه بر شرکت ها تمامی اشخاص حقوقی کشور نظیر ارگان های دولتی و شهرداری ها را در بر می گیرد.

مدارک ثبت استعلام شرکتها

پس از وارد شدن در سامانه، درج نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل الزامی است.

1-شماره ثبت 2-شناسه ملی 3-نام شخصیت حقوقی – در حال حاضر مهم ترین منبع قابل قبول برای همه اشخاص، ارگانها، سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور(http://www.ilenc.ir/ ) است.

بررسی نام بدین صورت برای بررسی امکان ثبت نام مد نظر برای شرکت مورد استفاده قرار می گیرد، طبق قانون تجارت اسامی که قبلاً در سامانه ثبت شرکت ها به ثبت رسمی رسیده باشند، مجوز ثبت نخواهند داشت و نمی توان از آن نام برای شرکت خود استفاده نمود.

استعلام ثبت شرکت حقوقی
استعلام ثبت شرکت حقوقی

استعلام ثبت شرکت حقوقی

در حال حاضر تنها منبع قابل استناد برای استعلام موسسه حقوقی به همراه استعلام شرکت های حقوقی همه اشخاص، ارگان ها، سازمان های دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور می باشد. تنها شرکت هایی معتبر می باشند که نام آنها در این سامانه موجود باشد.

در این سامانه داشتن یکی از 3 مورد:

 • نام شرکت
 • شماره ثبت شرکت
 • شناسه ملی شرکت برای استعلام شرکت مورد نیاز و ضروری است با داشتن یکی از این 3 مورد می توان در صورت وجود داشتن آن شرکت اطلاعات کلی که در ابتدا توضیح داده شد را بدست آورد و به بیان بهتر می توان شناسنامه شرکت را مطالعه نمود.

استعلام شرکت های ثبت شده

برای استعلام از شرکت های ثبت شده می توانید به روش های ذیل اقدام کنید:

1.سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://ilenc.ir

سامانه فوق الذکر یکی از با اعتبارترین و مهم ترین شیوه ها به منظور استعلام اشخاص حقوقی کشور می باشد. به منظور جستجو در این سامانه حداقل باید یکی از گزینه های ذیل را در سامانه وارد کنید:

 • شناسه ملی
 • شماره ثبت
 • نام شخصیت

2.به منظور دسترسی به جزئیات آگهی رسمی چاپ شده در روزنامه می توانید به پایگاه اینترنتی http://rooznamehrasmi.ir  مراجعه نمایید.وارد نمودن حداقل یکی از سه اقلام اطلاعاتی که در ذیل ذکر شده است الزامی است.

 • نام شرکت.
 • شماره ثبت شرکت
 •  شماره ملی شرکت

شایان ذکر است که به منظور جستجوی همه ی آگهی های قانونی سال 1382 تا 1391 می توان به پورتال http:// rrk.ir مراجعه نمایید. این سامانه با قابلیت جستجوی پیشرفته ای که دارد پیگیری و نظارت آگهی شرکت هایی که ثبت شده است را می دهد.

3. سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir

در دنیای امروز جهت پیشگیری از هدر رفتن هزینه و زمان درخواست کنندگان با راه اندازی پایگاه اینترنتی ثبت شرکت ها بخش عمده ای از مراجعه کنندگان به صورت غیرحضوری و از راه سامانه انجام می شود. به نحوی که به منظور دریافت هر گونه استعلام از اداره ثبت شرکت ها می توان به پایگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها رجوع نمود.

بررسی شناسه ملی شرکتها و فواید آن

بنابراین چنانچه مایل به راه اندازی یک کسب و کار جدید می باشید اقدام به ثبت شرکت نمایید. جهت این امر لازم است امور قانونی مربوط به ثبت شرکت را به انجام رسانید.

پس اتمام این مراحل قانونی اداره ثبت شرکتها به شرکت شما شناسه ایی اختصاص خواهد داد که برای مجموعه شما بسیار حائز اهمیت می باشد و شرکت قانونا با این شماره شناسایی می گردد. اما به دلیل امکان وجود تشابه در این شماره سازمان املاک و اسناد کشور، یک شماره یازده رقمی نیز مختص شرکت شما صادر خواهد نمود که در انحصار شرکت شما می باشد این شماره مهمترین مورد در شناسایی و یا استعلام یک شرکت می باشد.

مشخصات شناسه ملی

 • این شناسه ملی شرکت مانند شناسنامه برای افراد از راه های شناسایی هویت شرکت یا مؤسسه می باشد.
 • شناسه ملی شرکت ثابت و بدون تغییر است.
 • شرکتهایی که شماره ثبت ندارند غیر مجاز محسوب می شوند ارائه شناسه ثبت شرکت الزامی می باشد.
 • راهی برای مطالعه شناسنامه شرکت هاست.
 • تا زمانی که شرکت قانونا فعالیت می نماید با این شماره قابل شناسایی است.
 • دارای اهمیت بسیاری در امور ثبتی می باشد و به عبارتی مهمترین مشخصه در استعلام ثبت شرکت ها است.
 • به وسیله این شناسه، هویت اشخاص حقوقی ثبت شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اتاق بازرگانی، سازمان اوقاف و امور خیریه و حوزه های علمیه قابل شناسایی خواهد بود.

جهت استعلام شرکت مورد نظر یکی از مطمئن ترین روش ها مراجعه به سامانه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی: http://www.ilenc.ir می باشد که با مراجعه به این سایت و وارد نمودن حداقل یکی از این موارد: شناسه ملی، شماره ثبت، نام شخصیت مجموعه مورد نظر را استعلام نمایید.

استعلام از طریق سایت روزنامه رسمی کشور

روزنامه رسمی کشور به عنوان یکی از مرجه های معتبر جهت اطلاع رسانی به عموم مردم راه اندازی گردیده است و تمامی مصوبات کشور و اطلاعات شرکتها من جمله ثبت شرکت، تغییرات شرکت ها و یا انحلال شرکت ها در این سایت قابل رویت خواهد بود.

تنها کافی است به قسمت آگهی های قانونی مراجعه نموده و از طریق پر نمودن یکی از اطلاعات خواسته شده به اطلاعات شرکت ها دسترسی کامل داشته باشید.

همچنین می توانید برای تحقق امور پس از ثبت شرکت خود به مانند پلمپ دفاتر تجاری و اظهارنامه و یا تغییرات شرکتها از خدمات تخصصی حقوقی مجتمع پایش بهره ببرید. هر زمان و هرکجا ما همراه شماییم تا امور ثبتی شما به تحقق رسد.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم خاطر نشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با شماره تلفنهای 32711327-026 و 26655156-021 تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما زرگر
سیما زرگر
1 سال قبل

چطوری میتونیم از وجود یه شرکت باخبر بشیم؟؟

آنا واحد
آنا واحد
1 سال قبل

ممنون.کامل بود

نسترن
نسترن
1 سال قبل

این سامانه استعلام شرکت که گذاشتید http://ilenc.ir اصلا باز نمیشه راه دیگه ایی هست که بتونم بدون نیاز به شناسه ملی و فقط با نام شرکت استعلام بگیرم